ahırda zemin nasıl olmalı?

arkadaşlar yeni bir ahır yaptık bu işe de yeni başlayacağız. zemin tamamen beton. besi hayvancılığı yapacağız. ben ahırı yapmadan önce araştırdım kimi toprak kısımda olsun dedi kimi gerek yok zaten besi hayvanı sende ne kadar duracak dedi. ben daha kuzey kısmının duvarını ördürmedim vakit varken toprak kısma geçiş bırakıp toprak alanda yaptırmalımıyım sizce. tecrübeli arkadaşlar kendimize gereksiz yere işmi çıkarmış oluruz yoksa iyi mi olur sonuçta buda besi olacak ordan oraya gezip durması kötü mü olur? yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Ynt: ahırda zemin nasıl olmalı?

Beside bizde beton kullanıyoruz. Ama altlarında her zaman saman var. İneklerde ise beton zeminin üstüne lastik yataklar attırdık. Böylece daha rahat kalkıyorlar. Ama beside gerek göremdik.

Izgara şeklinde yapıyorlarmış artık altınada otomatik gübre sıyırıcısı konuyormuş ama ayrıntısını bilmiyorum gübre drenajı için en sağlıklısıymış. Nasıl yapılıyor maliyeti nedir ayrıntılarını bilen arkadaşların bilgi vermesi iyi olur

kararsız link=topic=86228.msg1032038#msg1032038 date=1446630322' Alıntı:
Izgara şeklinde yapıyorlarmış artık altınada otomatik gübre sıyırıcısı konuyormuş ama ayrıntısını bilmiyorum gübre drenajı için en sağlıklısıymış. Nasıl yapılıyor maliyeti nedir ayrıntılarını bilen arkadaşların bilgi vermesi iyi olur

o çok maliyetli oluyor 120 başlık dediğin gibi biri yaptırdı burada. sadece beton 400 m3 gitti gerisini sen düşün artık.

Hocam bizim yemlik ve suluklarin etrafında 6 m genişlikte bi band var . Ahirin ortasi ise tamamen toprak . Bu toprak hattı ise yükselterek balık sırtı haline getirdik. Bu şekilde hayvanlar yüksekte yatıyor ve ıslak gübreleyle çok ugrasmiyor. Ha derseniz maliyete gelirim o zaman tabii ki Sıyırıcı sistemli ahirlar.

Bu arada İsrail sistemi denilen sistemi incelediniz mi