tarla faresiyle başedemiyoruz acil yardım

Ynt: tarla faresiyle başedemiyoruz acil yardım

murat_saribas link=topic=86253.msg1031713#msg1031713 date=1446545470' Alıntı:
geçtiğimiz sezon 250 dönüm yere biçer katmadığım için tek çare geç ekim ama sizin için yapacak bişey yok zehirli buğday deliklere üre nitrat gübresi sulu ilaç kükürt çare olmadı
Bu senede varmı fare ? Varsa ne gibi bir mücadele düşünüyorsun ?

Arap sabunu denemek lazım 1 holdere 10 kılo sulandırıp atınca ıse yarıyormus babam tırtıl için fındığa atmış kertenkele bile kalmamıs tarlada bir sorun bugdaya zararı olmazsa işe yarayabilir

fareden bendedertliydim kardesim mısır tarlasında damlama hortumuna kadaryediler tek çare zehirismini hatırlamıyorum pelet ve pasta zehiri kullandım zehirin poşedinidahikemirdiler sıksık atman lazımben 15 gündebrattım gene yediler hortumu ama azaldıdaha sıkatarsan gözlegörülür şekilde azalacakdır .
üstüne millet olarak düşmediğimiz ama acele önlem alınmasıgereken bir durum zira birfare senede 80yavru veriyorumuş bunlarda hemen yetişkin hale gelip doğurmaya başlıyor....

Biraz zalimce demezsen traktörün egzozuna boru tak, boruyu da fare deliğine sok, yakın delikleri tıka, sonuç karbon monoksit zehirlenmesi. İşe yaradığını duydum. Ancak ben uygulamayı pek göze alamadım.

Geçen sene bu konuda bir başlık açmıştım. 6 defa fare ilaçlamasına çıktık ailecek. Çok şükür zararsız kurtardık. Fakat hasat yaklaşırken yeniden çevrede çoğalmışlar.

Etrafımda uyarılara kulak asmayan bazı kişiler kimi tarlalardan hiç ürün alamadılar.

Bu yılda yine fazla. Bu sefer ilaçlama işine ekinler çıkınca değil daha çıkmadan başlayacağım.

geçen yıl bağzı ekinler bozulmak zorunda kalındı..zehirli buğday olmadı.önce önlem alamazsan giderek çoğalıyorlar.imkansız oluyor.
ben mum blok çok kullandım.sonuç alamadım.
birisi motorlu testere eksozuna taktığı hortumu deliklere sokuyordu.diğer delikleri kapatıyordu. iyi oldu ama sabırla uzun süreli bir mücadele olacak

hep bu farelerin çoğalması doğadaki yılanların tükenmesiyle çoğaldı biz eskiden tarla sürerken leylekler yılan yemek için gelirlerdi şimdi yılanı ararsanda bulaman

ramazan01 link=topic=86253.msg1031784#msg1031784 date=1446568564' Alıntı:
hep bu farelerin çoğalması doğadaki yılanların tükenmesiyle çoğaldı biz eskiden tarla sürerken leylekler yılan yemek için gelirlerdi şimdi yılanı ararsanda bulaman

Farelerden dolayı bu yıl aşırı şekilde yılan çoğalması olacağını düşündüm. Fakat bu yıl hiç yılan görmedim bir sefer eşim görmüş.

Arkadaşlar geçen sezon aynı tarlayı 4 kez zehirli buğdayla ilaçladım, attığım buğdaylar demek ki iyi beslemiş ki daha çok çoğaldılar. Yalan yok 5 metrekare yerde 30-35 delik saydım, bu senede çok fare var. Artık tarla gezmekten gına geldi. Ben uğraşıyorum, yan tarlanın sahibi uğraşmıyor, Fare tarladan tarlaya düğün dernekle kız alıp veriyorlar. Yeni doğmuş fare 2 ay sonra erişkinliğe ulaşıyor, büyük sıkıntı, ne yapacağız bilmiyorum. Benim 36 parça toplamda 400 dekar arazide hiç yoksa 3-5 bin delik var :( :(

bizim burda yonca tarlasında farelaerden başedemeyen adam,çareyi tarlayı çeltik tarlası gibi suyla doldurdu şimdilik bişey yok diyordu...balye yaptırıyordu ertesi günü toplayana kadar 20 otuz balyenin ipini kesiyorlardı..kaldırdığı balyanın altından fare çıkıyordu...

Arkadaslar gercekten doğanın dengesi bozuldu bizim köyümüzde hic domuz olmazdı geçen yıl domuzların istilasına ugradık sonradan anladık ki domuzlar fareye geliyormus gecen yıl önce fare arkasından domuz inanın 160 dekar yerim heba oldu bu yıl daha çok abartmıyorum metrekareye bir delik vardır tarlada egzoz gazıyla falan imkansız çaresiz kaldım

Farenin tek çaresi Yılan.
8-10 tane bozrik yılanı salın
hiç bir şey kalmaz.
bizim buralarda da çok fazla fare vardı. temeller adım başı delikti.
diskaro çekerken paramparça oluyorlardı, o derece fazlaydı,
sahipsiz köpekler fare avlayarak karınlarını doyuruyorlar, martılar, kargalar tarlalar sürülürken ölen kaçan fareleri kovalıyorlardı...
sabah ve akşam saatlerinde kerkenezler hava dolaşıyor, gece kukumav ve tilkiler fare avlıyordu...
bu yaz bozrik (bozyörük) yılanı gördüm tarlada fakat 1 tane bile fare göremedim.

ENES4422 link=topic=86253.msg1031789#msg1031789 date=1446569089' Alıntı:
Farelerden dolayı bu yıl aşırı şekilde yılan çoğalması olacağını düşündüm. Fakat bu yıl hiç yılan görmedim bir sefer eşim görmüş.
benim gördüğüm tarlalarda fareye hiç rastlamadık hatta ayağıma dolanıyodu az kalsın bişey yapmayınca bizde ellemedik hiç yılan görmediğim bölge peynir gibi aşağı yukarı 600-700 dekarlık bi bölge herkesin tarlası fare deliği