Arpa ekim öncesi ve sonrası

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar şuan için hava durumuna bakıyorum ama yağış yok.Tohumlarımı gübrelerimi aldım bekliyorum.Tarlaalrı hazırladım mibzerle ekime hazır.Şimdi ben tohumu eksem 10-15 gün yağmur yağmaz ise çıkışlarda sorun olurmu.Yada 15 gün beklesem hazırladığım tarlanın tavı arpa ekimi için sorun olurmu.Yani illa yağmur yadıktan sonra tava gelincemi ekmeliyim tohumu.

Ynt: Arpa ekim öncesi ve sonrası

Tav varsa ekilir biraz derine ekersen mesela 3parmak derinliğe ekeceğine 4parmağa ekersin cıkar yani ekim esnasında ala kuruya düşüp düşmediğine dikkat ddeceksin traktörü bir vites düşük kullanacaksın ozaman cıkışta sıkıntı olmaz ama tabi son karar senin bizimki sadece acizene yorum

Arpayı küle, buğdayı tava ek.. dermiş bizim eskiler. Şimdi buna dikkat etmiyoruz, eğer arpa da 20.20 gibi çabuk eriyen gübre kullanıyorsan tohum yatağında oluşan rutubet nedeniyle biraz çimlenme oluyor, 1 ay dan uzun süre yağış almazsa o zaman çimlenen bitkide sıkıntı olur. Bunun önüne geçmek için, önce gübreyi fırfır ile saçıp sonra gübresiz olarak tohumu ekersen korkma hiçbişey olmaz. Vakti geldi sayılır sen yinede ekmeye bak, sonra kar kış bu işler zor oluyor, hele birde mibzer ile.

Whitegod link=topic=86335.msg1033047#msg1033047 date=1446935000' Alıntı:
Arkadaşlar şuan için hava durumuna bakıyorum ama yağış yok.Tohumlarımı gübrelerimi aldım bekliyorum.Tarlaalrı hazırladım mibzerle ekime hazır.Şimdi ben tohumu eksem 10-15 gün yağmur yağmaz ise çıkışlarda sorun olurmu.Yada 15 gün beklesem hazırladığım tarlanın tavı arpa ekimi için sorun olurmu.Yani illa yağmur yadıktan sonra tava gelincemi ekmeliyim tohumu.
bence hava durumunda yağış görünmeden ekme

Whitegod link=topic=86335.msg1033047#msg1033047 date=1446935000' Alıntı:

Arazilerin yarısı ekildi bitti şu an için 4 tarla hazırlandı, bütün ekipman ve ben hazır bekliyorum ama ekmiyorum. Yağmuru beklemek daha hayırlı.

Bizdede 10 gündür damla yok
Be n kendim 17 ekimde ektim 20 25 ekim aralıksız yamur yagdi
İlk ektim yerler yeserdi suan yamur dan sonra 700 dönüm ektim karınca çekiyor acil yamur lazım bikacgun ara verdik ekim isine

Şayet toprakta ala tav yoksa, komple kuru ise ekim yapabilirsin, hiç bir şey olmaz. Zaten yağmur yağmadan çimlenme olmayacaktır. Mesela ben discharrow ( ızgara ) çekerken baktım damla nem yok, takır takır kuru, böyle olan tarlaları hep ektim. HAfif tav varken ekenler oldu, üstüne 20-25 gündür hiç yağmur yağmadı, toprak kurudu, çimlenen buğday, arpa kurudu kuruyacak duruma geldi.

Arkadaşlar hala yağmur gözkmüyor balıkesirde.Yarında mecburen ekim yapıcam.Mibzerle 8cm derine eksek birazdaha çıkışların geç olması iyimi olur sizce.Birde bir tarla tavında sürmedik bazı yerleri az az yaştı sonrasında beton gibi oldu.DİSKARO ile düzeltmeye çalıssakta toprak tepkin oldu ekim yapsak bir sorun olurmu?

150 dekar araziyi bugün ektim.2 parça tarla çok kuruydu yağmur yağmadan bitmez bunun bir sakıncası olurmu.Diğerleri tohumun düştüğü yer hep nemli idi.Zaten 1 hafta içinde yağmur düşecek buralara.

ydincbayram link=topic=86335.msg1035644#msg1035644 date=1447699639' Alıntı:
Hava yagmura donecek bu hafta sonu bende ekmeyi tasarliyorum. Hayirlisi olsun.

ektiğim 15 dekar yer çok kuruydu ama yinede ektim çimlenme olmaz diye düşünüyorum.Bunun bir zararı olurmu 1 hafta kadar tohum toprata bekleyecek.Yada mibzerle ektiğim kuru yere kazayağı ve sürgü ile girsem tohumu azdaha kapatsam nasıl olur?

Ya tarlada aslında çok fazla tezek yok.Ama tarlaynın bazı bölümleri sürerken biraz yaştı ve kuruyunca tezekler beton gibi oldu.Bende 10 gün sonra kazayağınla girdim sürgüsüz,tezekler azda olsa parçalandı.4 gün sonrada diskaro ve sürgü ile tezekleri kırabildiğim kadar kırdım ama tarlada nem namına hiç bir şey kalmadı.Sınır yerler,aşırı kuru.Ektiğim arpaların üzerlerini küçük küçük tezekler kapatıyor.Kuru oludğu için bu tohum çimlenmeyecek.Alında pazardan itibaren yağmur geliyor diyolar ama kafama takıldı bu duruma.Bende kazağaı çekip birazdaha altta bulunan nemli toprağı çıkarıp arpayı oraya gömsek sürgü ilede kapatsam nasıl olur diye düşünüyorum.tek sürgü yaparsam kazık gibi olan toprak yine aynı kalacak boşuna yapmış olacam.