Ziraat Odaları Aidatları Hakkında ki Görüşleriniz. (nailyetek)

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Değerli arkadaşlar; Ziraat Odası Aidatları konusunda geçen yılda başlatılan bir uygulama var bizim ilimizde. Geçen yıl(2014 Ekim ayı)) ; 2015 ÇKS dosyalarını teslim ederken Çiftçi Belgesi almaya gittiğimizde bizden 2016 yılı aidatını da aldılar.
Ben bu olayı sıkıntı etmedim, yalnız çevremde bu işten rahatsız olan bir çok insan var, bu yıl da 2016 aidatını peşin alıyorlarmış. İtiraz edenler olmuş, çok ses yükseltenler ödemeden çiftçi belgesi alabilmiş, sesi çıkmayan kesim maalesef ödüyor.
Şimdi; bulunduğunuz il, ilçe deki bağlı olduğunuz odalarda bu durum nasıldır? Böyle bir uygulama varmıdır?
Benden arkadaşlarım bu konu hakkında bilgi istediler, forumda ki durumumu bildikleri için, onlar gerekirse hukuki mücadele başlatacaklarmış.
İyi kötü herkes uygulama hakkında bilgi yazarsa sevinirim.

Ynt: Ziraat Odaları Aidatları Hakkında ki Görüşleriniz. (nailyetek)

Ben geçen sene(2014 aralık) buğday desteklemeleri baş vuruşu yaptığında 2015 aidatını almışlardı.Şimdi yeni yaptığım müracaatta 2016 aidatı icin ocak 2016 da tahsilat başlayacakmış.
Ama 2015 icin 15.00 TL. Daha odemem gerekiyormus, 15.00 TL yı aldılar.

nailyetek link=topic=86337.msg1033113#msg1033113 date=1446980345' Alıntı:
Değerli arkadaşlar; Ziraat Odası Aidatları konusunda geçen yılda başlatılan bir uygulama var bizim ilimizde. Geçen yıl(2014 Ekim ayı)) ; 2015 ÇKS dosyalarını teslim ederken Çiftçi Belgesi almaya gittiğimizde bizden 2016 yılı aidatını da aldılar.
Ben bu olayı sıkıntı etmedim, yalnız çevremde bu işten rahatsız olan bir çok insan var, bu yıl da 2016 aidatını peşin alıyorlarmış. İtiraz edenler olmuş, çok ses yükseltenler ödemeden çiftçi belgesi alabilmiş, sesi çıkmayan kesim maalesef ödüyor.
Şimdi; bulunduğunuz il, ilçe deki bağlı olduğunuz odalarda bu durum nasıldır? Böyle bir uygulama varmıdır?
Benden arkadaşlarım bu konu hakkında bilgi istediler, forumda ki durumumu bildikleri için, onlar gerekirse hukuki mücadele başlatacaklarmış.
İyi kötü herkes uygulama hakkında bilgi yazarsa sevinirim.

Bu sadece çiftçiye getirilen bir yüktür. Aslında tamamen kaldırıldı geçmiş yıllarda ama ne iştir anlamadık bazı çevreler ve siyasiler itiraz ederek bu uygulamayı yeniden devreye soktular.

Aslında bütün zirai kuruluşlar (bankalar dahil) sadece çiftçilere hizmet ve yardım içindir. Ne yazık ki günümüzde bu kuruluşlar borsada işlem gören sermaye şirketleri gibi kâr amacı gütmekte ve yapılan her işte çiftçiye faiz binmekte...

İnşallah tekrar bu ve bunun gibi çiftçinin üstündeki yükler bir an önce kalkar.

İyi de gelmeyen dönemin aidatını neye dayanarak tahsil ediyor işlem kanunsuz degilmi?
Ağustosta örtü altı ve cks kayıtları için belge aldım 2015 yılı aidatlarını aldılar böyle bi uygulama yok abi buralarda ama bana sizin odanın uyanıklığı gibi geldi kanunen yasal olmadığı için ses edenleri zorlamamışlar sanırım

Beyler oda ve borsalar bizim sırtımızdaki keneler oldular, hiç bir destekleri olmadan ha bire alıyorlar
Madem bu konu dile geldi, varmısınız BİMER`e topluca başvurmaya ? Bu işler böyle burada yazıp çizmeyle olmuyor icraat lazım
Örnek bir dilekçe hazırlasın tahsilli bir arkadaşımız, bizde olabildiğince fazla kişi ile başvuruda bulunalım
Odaların hiç bir faydasını görmediğimizi ve Nail abinin dediği olayıda ekleyip uygun bi dille anlatalım
Ne kaybederizki ? Hiç olmazsa bi yerden başlamış oluruz

Meslek odalarına kayıtlı olunduğu sürece, oda aidatlarının ödenmesi kanuni bir sorumluluk. Ödenmek istemiyorsa tek yol, odadan kaydı sildirmek. Bu işlem resmi olarak çiftçiliğin bırakıldığı anlamına geldiginden çözüm değil.

Aidat bedelleri odanın idare heyeti tarafından belirlenir. Yöreye, yapılan çiftçiliğin vasfına ve üyelerin gelir durumlarına göre değişiklikler gösterir. Sınıflandırma, işlediğiniz arazi miktarına göre yapılır.

Aidatın yüksek olmasına itiraz edilebilir. Odanın çalışmadığına, yahut islevlerini yerine getirmediğine de itiraz edilebilir. Her seye itiraz edilebilir ama 'ödemek istemiyorum' diye bir itiraz durumu soz konusu değil. Çok bagıranlardan para alınmama gibi bir durum normal şartlarda söz konusu olmaz. Buyuk ihtimal itiraz eden vatandaşın tahsilatını sonraya birakmislardir. Acil isi olan lakin yanında parası olmayan vatandaşlara da benzer uygulamalar yapılabiliyor.

2016 aidat miktarları halen belirlenmedi ki neye göre alacaklar. Belirlenmemiş bir ücreti almak yasal değil. Belirlendiğine dair belge göstermelerini istemek gerekir. Bu belge olmadığı içinde alamazlar vesselam.

ziraat odaları çiftçinin boynuna binmiş en büyük yüktür..
en azından Bizim burası öyle. ..
çiftçiden aldığını geri vermez...
çiftçiyi savunmaz..
Bölgesel ekim klavuzluğu yapmaz..
Mühendis bulundurmaz.. v.s v.s..

pasinlerde 4500 kayıtlı çiftçi var...
4500x200=900 milyar..
pasinlere geri dönüşü 0000
neyin hesabını yapıyorsunuz. .
bu sadece bir ilçe

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86337.msg1033214#msg1033214 date=1447004890' Alıntı:
ziraat odaları çiftçinin boynuna binmiş en büyük yüktür..
en azından Bizim burası öyle. ..
çiftçiden aldığını geri vermez...
çiftçiyi savunmaz..
Bölgesel ekim klavuzluğu yapmaz..
Mühendis bulundurmaz.. v.s v.s..

pasinlerde 4500 kayıtlı çiftçi var...
4500x200=900 milyar..
pasinlere geri dönüşü 0000
neyin hesabını yapıyorsunuz. .
bu sadece bir ilçe

Sadece Pasinlerde 900 .000 lira. Büyük illerde ve tarımsal nüfusu çok fazla olan kazalarda bu miktarlar devasa boyutlarda. Basında yıllardan bu yana ara ara bazı yazarlar gündeme getirir. Bu kadar büyük boyuttaki gelirlerin ne amaçla kullanıldığı ve nerelere aktarıldığı şu an bile gün yüzüne çıkmadı.

sebazios link=topic=86337.msg1033204#msg1033204 date=1447003372' Alıntı:
Meslek odalarına kayıtlı olunduğu sürece, oda aidatlarının ödenmesi kanuni bir sorumluluk. Ödenmek istemiyorsa tek yol, odadan kaydı sildirmek. Bu işlem resmi olarak çiftçiliğin bırakıldığı anlamına geldiginden çözüm değil.

Aidat bedelleri odanın idare heyeti tarafından belirlenir. Yöreye, yapılan çiftçiliğin vasfına ve üyelerin gelir durumlarına göre değişiklikler gösterir. Sınıflandırma, işlediğiniz arazi miktarına göre yapılır.

Aidatın yüksek olmasına itiraz edilebilir. Odanın çalışmadığına, yahut islevlerini yerine getirmediğine de itiraz edilebilir. Her seye itiraz edilebilir ama 'ödemek istemiyorum' diye bir itiraz durumu soz konusu değil. Çok bagıranlardan para alınmama gibi bir durum normal şartlarda söz konusu olmaz. Buyuk ihtimal itiraz eden vatandaşın tahsilatını sonraya birakmislardir. Acil isi olan lakin yanında parası olmayan vatandaşlara da benzer uygulamalar yapılabiliyor.

Abi mesele aidat odememek değil gelmemiş dönemin aidatını tahsil etmişler ben bu uygulamanın yasal olmadığını düşünüyorum sen ne düşünüyorsun? 2016nın aidatını şimdiden tahsil edebilirler mi ? Açıkçası ilk defa duyuyorum bu uygulamayı

BIMER konusuna gelince is dönüp dolaşıp kaymakamlığa geliyor kaymakam ne derse o oluyor gibi bisey çıkıyor sonuç BİMER sürecini yaşadım çok bisey çıkmıyor :(

kubilay07 link=topic=86337.msg1033219#msg1033219 date=1447006006' Alıntı:
Abi mesele aidat odememek değil gelmemiş dönemin aidatını tahsil etmişler ben bu uygulamanın yasal olmadığını düşünüyorum sen ne düşünüyorsun? 2016nın aidatını şimdiden tahsil edebilirler mi ? Açıkçası ilk defa duyuyorum bu uygulamayı

BIMER konusuna gelince is dönüp dolaşıp kaymakamlığa geliyor kaymakam ne derse o oluyor gibi bisey çıkıyor sonuç BİMER sürecini yaşadım çok bisey çıkmıyor :(
bimer anca adamı birbirine düşürür :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86337.msg1033220#msg1033220 date=1447006094' Alıntı:
bimer anca adamı birbirine düşürür :)

Abi şikayet ettim bimer e sonra buraya yaşadığım durumu yazdım önüme ip adresimle konuya yazılan cevapları koydular is döndü dolaştı 'memurumu yedirmem' olayına geldi fırça yiyip çıktım kaymakamlıktan

Bizimkiler de türkiyede nekadar fuar varsa hep ayni 20 kisiyle koca bi otobus kiralayip yiyip icip geziyorlar ha bide hepsinde taşıma ruhsatli tabanca

Dekara ödenen 7,8 liralık gübre mazot desteği buradan ödeniyor galiba..Veya örtülü ödeneğe gidebilir.Yetkili birileri açıklama yapsa da bizde yorum yapmaktan birilerini suçlamaktan kurtulsak..

kubilay07 link=topic=86337.msg1033219#msg1033219 date=1447006006' Alıntı:

2016 ' yi alma hakları yok. Oda aidatları yıllık ödenir. Bir sonraki yılı istemeleri resmen keyfi bir uygulama. itiraz edin, ödemeyin.

bu odalar cıftcıler ıcın ne yapıyor kı ben bunu anlamadım 250 tl ıstıyor benden nedır 150 donum arazım varmıs destek degıl kostek oluyor bu eskıden gubre ve tohum susbanse edılırdı devlet tarafından bız bunlarla ugrasmazdık her taraf soyguncu olmus

Arkadaşlar sadece ziraat odası değil, oda adı altında esnafın, tüccarın, inşaatçıların, sanayicinin ve sayamadığım kesimlerin sırtında yük olan ve yapılacak işlerde devamlı masraf-bürokrasi-engel olan bütün odalara karşıyım.