DÖNÜME(1000m2) EN FAZLA KAÇ KĞ BUĞDAY ALDINIZ?

Değerli Arkadaşlar
Belgesellerde Avrupa,Amerika v.b çiftçilerin dekar başına 1000kğ veya daha fazla ürün aldıklarını görüyoruz.
Belki bizim ülkemizin değişik bölgelerinde de buna yakın alanlar vardır.
Arkadaşlarımız kendi bölgelerindeki aldıkları rekolteyi yazıp,(ekimden-biçime işlem basamaklarını da yazarlarsa) eksiklerimizi tespit ederek daha iyi ürün alma imkanımız olur.

Kendi bölgemden bahsedecek olursam ortalama 300-400 kğ gördüğüm en yüksek 500kğ
1-25-30 kğ arası tohum,gübre 15-20 Dap (para olursa),veya kompoze
2-Bahar önce ilaç tek uygulama.
3-Bahar 15-20 kğ Üre(Para olursa),veya 33 Nitrat
Su yok,Ama geçen sene yağmur iyi olmasına rağmen ortalama 403 kğ aldık.

Ynt: DÖNÜME(1000m2) EN FAZLA KAÇ KĞ BUĞDAY ALDINIZ?

Tohumu ortalama 22,5 kg ekerek gübreleme benzer, yaprak gübresi,pas,ilacı, ve süne ilacı uygulamaları ile son 3 yıldır
dönüme (1000m2) ortalamam 700 kg, 850kg ' da gördüm 600kg da olan yerler var bu toprak yapısıyla alakalı tabi, ama 700-750 kg ortalamanın altına hiç düşmedim bu arada kuru tarım

• Beğen
Tepkiler: saban22

kospir link=topic=86356.msg1033320#msg1033320 date=1447057031' Alıntı:
Tohumu ortalama 22,5 kg ekerek gübreleme benzer, yaprak gübresi,pas,ilacı, ve süne ilacı uygulamaları ile son 3 yıldır
dönüme (1000m2) ortalamam 700 kg, 850kg ' da gördüm 600kg da olan yerler var bu toprak yapısıyla alakalı tabi, ama 700-750 kg ortalamanın altına hiç düşmedim bu arada kuru tarım
700 mü ???
Nerdeyse bizimkinin 2 katı işlemler aşağı yukarı aynı yalnız yaprak gübresi,pas ilacı ne zaman atılıyor;ekinler diz boyunu geçtikten sonra tarlaya girersek ekinler bir daha doğrulmaz+ holderin boyu 5-6 metre tarla çok ezilir.

Bu muhabbet yapılan hizmet ve özelliklede kaç dekardan çıktığı yazılmadığı müddetçe tırış. 10 dekar gibi küçük parselden çıkanları hiç kaale bile almamak gerekir. 30 40 dekar tarlanız varsa önem taşır aksi halde daha altı kim daha fazla söyleyecek ile sınırlıdır. Bunu defalarca ama defalarca biçerdöverle teyit edip onayladım dekarlar söylenenden hep eksik verim gerçekte olandan %10 %20 daha fazla. Tekrar söylüyorum belgesel tadında arazi ve yapılan işlemler hazırlanmadıkça ortaya konmadıkça bu muhabbet kim daha fazla söyliycek acabadan öte gitmez forumdaki kimseyede faydası olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

dustero link=topic=86356.msg1033328#msg1033328 date=1447060402' Alıntı:
Bu muhabbet yapılan hizmet ve özelliklede kaç dekardan çıktığı yazılmadığı müddetçe tırış. 10 dekar gibi küçük parselden çıkanları hiç kaale bile almamak gerekir. 30 40 dekar tarlanız varsa önem taşır aksi halde daha altı kim daha fazla söyleyecek ile sınırlıdır. Bunu defalarca ama defalarca biçerdöverle teyit edip onayladım dekarlar söylenenden hep eksik verim gerçekte olandan %10 %20 daha fazla. Tekrar söylüyorum belgesel tadında arazi ve yapılan işlemler hazırlanmadıkça ortaya konmadıkça bu muhabbet kim daha fazla söyliycek acabadan öte gitmez forumdaki kimseyede faydası olmaz.
haklısın abı mesala dedımya 1000 m2 ' den yanlıs hatırlamıosam tam bılmıom 817 kg gelmısdı ama 80 dölüm yer vardı 30 tonu gecmedı yanı normalde 80 ton gelmesı lazımdı ama 30 tonu gecemedı tarlanın hepsını ele alırsak hıc bıse demek oluo :D

sipahi link=topic=86356.msg1033326#msg1033326 date=1447059823' Alıntı:
700 mü ???
Nerdeyse bizimkinin 2 katı işlemler aşağı yukarı aynı yalnız yaprak gübresi,pas ilacı ne zaman atılıyor;ekinler diz boyunu geçtikten sonra tarlaya girersek ekinler bir daha doğrulmaz+ holderin boyu 5-6 metre tarla çok ezilir.

Bu biraz şununla alakalı yaptığım araştırmalar sonucunda türkiyede hububat tarımında en verimli bölge çorlu-istanbul arası, toprak işlemeyi iyi yapar ve yağışlarda güzel giderse bu kg içten bile değil, aynı köyde 400 kg verim alanda var birazda yapılan işlede alakalı tabi,
bu bölge genel olarak çok el verişli, ama sanayi bölgeleri,imar çalışmalarıyla bölgeyi hiçe sayıyorlar

sipahi

Bunlarda ilaç attığım zamanlardaki ekinlerin durumu
0LaJXo.jpg

kJaddr.jpg

dustero link=topic=86356.msg1033328#msg1033328 date=1447060402' Alıntı:
Öncelikle bu konunun sebebi kim daha çok aldı yarışması değil.Amaç tecrübe paylaşımı ile yeni şeyler öğrenmek.Ben ortalamamı söylerken biçtirdiğimiz toplam dönüm (tapudaki)sattığımız tonaja bölünerek varsa tohumluk v.s eklenerek bulunan ortalama.Ayrıca biçerci bize dönüm sormuyor makina ne ölçerse o.Belgesellerdeki gibi 300-500 dönümlük tek parçalar var da biz mi ekmedik.

• Beğen
Tepkiler: Stronger

sipahi link=topic=86356.msg1033358#msg1033358 date=1447073353' Alıntı:
Öncelikle bu konunun sebebi kim daha çok aldı yarışması değil.Amaç tecrübe paylaşımı ile yeni şeyler öğrenmek.Ben ortalamamı söylerken biçtirdiğimiz toplam dönüm (tapudaki)sattığımız tonaja bölünerek varsa tohumluk v.s eklenerek bulunan ortalama.Ayrıca biçerci bize dönüm sormuyor makina ne ölçerse o.Belgesellerdeki gibi 300-500 dönümlük tek parçalar var da biz mi ekmedik.

Benim üstünde durduğum konu şukadar çıkardım bukadar verim aldım gibi söylemlerin havada kalacağı ile ilgiliydi yani şurda yorum yaparken sizin yaptığınız gibi uygulamaları belirtip daha detaylı aktarılmasıyla hatta görsel paylaşılmasıyla ilgili. Bu gibi betimleme olmadan konu kim daha çok aldı yarışmasına döner bunu söylüyorum kim daha çok aldı yarışması açmışsınız demedim burda yanlış bir algı olmuş siz direkt üstünüze almışsınız kalibso (Nurettin) kardeşimizde yaptığı yorumla konuya açıklık getirmiş.

konuya birde bölümler açılmalı şöyle ki: 1-ekmeklik buğday
( gluten değerleride verilmeli)
2- makarnalık buğday
3-yemlik buğday
4-ovada ekilen buğday
5- bayıra ekilen buğday
6- sulanabilen buğday
7- sertifikalı buğday vb.

kospir link=topic=86356.msg1033334#msg1033334 date=1447062066' Alıntı:
sipahi

0LaJXo.jpg

kJaddr.jpg
İlaçtan kastınız pas veya süne yanılmıyorsam.Bu aşamada ot ilacının faydalı olacağını sanmam.Pas la mücadele ne zamana kadar sürer.Süne için toplu mücadele gerekiyor diye biliyorum.Bizim burada bu boy buğdayın içine girmeyi bırakın çiğnenecek diye yanından bile geçilmez.Ama denenerek faydalı olduğu görülürse herkes yapar herhalde.

sipahi link=topic=86356.msg1033429#msg1033429 date=1447086796' Alıntı:
İlaçtan kastınız pas veya süne yanılmıyorsam.Bu aşamada ot ilacının faydalı olacağını sanmam.Pas la mücadele ne zamana kadar sürer.Süne için toplu mücadele gerekiyor diye biliyorum.Bizim burada bu boy buğdayın içine girmeyi bırakın çiğnenecek diye yanından bile geçilmez.Ama denenerek faydalı olduğu görülürse herkes yapar herhalde.
[/quote

ince tekerlek bir traktörle ufak bir arazide deneme yapabilirsiniz. gübre ve ilacınızın ne kadar dengeli atıldığını görecek ve ürünün çiğnenen kısmından daha çok kar edeceğinizi göreceksiniz.
şöyle bir örnekte vereyim ekili buğday tarlalarımızın halini rahmetli babam görse beni yatırıp keser. çiğnedim diye

30 kilo 20 20 kompoze 25 kilo 26 can yabancı ot ilacı 25 kilo tohum ortalama 300 400 arası tek parca 40 50 dünüm olarak 560 kilo gürdüm 6 yıl önce sadece o yıl ama genelde 400 cok zor gecer yakalamayız bile,
kospir link=topic=86356.msg1033334#msg1033334 date=1447062066' Alıntı:
sipahi

0LaJXo.jpg

kJaddr.jpg
Kılcıksız olan hangi cins abi ?

suleymanın dedıgı gıbı iş yarışa donerde boyle bır konu aklımdan gecıyordu
felan cesıt bugday sukadar verıyormus hurra herkez ona yonelır ama verımdekı etken toprak yapısı ön bıtkı toprak ph sı toprak işeme gıbı bır suru surecten gecer bunun yanında bolgesel farklılıklar hava mısalen trakya genelleme sulama yok ama nem cok bunla beraber mantarı hastalıklar ıllakı oluyor bu yıla kadar konyada hububata mantar ılacı uygulamamısdık ama bu yıl uyguladık
benım 3 seneden berı sözleşmelı ektıgım konya alp tarıma twscilli ekiz ekmeklık bugday var 3 senedır 940 kg ila 970 kg arasında oynadım tonu goremedım ama eksıklerımı bılıyorum
tabıkı bu sulu yerlerdekı verımımız experyayı 850 kg cıvarında alıyorum kıraclardan aslında kırac dedıgımız yerlerde maşallah yagış eksık olmuyor ama genelleme nadas sıstemı 500 ıla 600 kg arası dusmedı 3 gecmış yıl ıcın ondan once dersenız 700 gordugumuz nadır olurdu