Kumlu toprakta buğday ve tritikale tohumu? ACİL!!!

Arkadaşlar yarın tohum almaya gideceğim merkeze, ancak hiç bir fikrim yok hangi tohumu alacağım hakkında. Kumlu ve taşlı toprakta hangi cins buğday ve tritikale tohumu kullanmalıyım?

Dedem yumuşak taneli buğday seçmelisin dedi ama sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Acil yardımınıza htiyacım var.

Ynt: Kumlu toprakta buğday ve tritikale tohumu? ACİL!!!

Kılçıklılar iyi diye biliyorum. Arkadaşlar sana iyi tavsiyelerde bulunacaklardır. Biz yağmurlardan ekemedik daha sürekli hava çiseli. bu zaman diliminde tohum alıcam bende. Samsun merkezde ve 19 mayıs ilçesinde tritikale sordum tohumculara bırak satmayı bilmiyorlar bile tritikale ney abi diyorlar. Olmasa birde Bafraya bakacağım son olarak...

Orn123 link=topic=86375.msg1033691#msg1033691 date=1447172322' Alıntı:
Arkadaşlar yarın tohum almaya gideceğim merkeze, ancak hiç bir fikrim yok hangi tohumu alacağım hakkında. Kumlu ve taşlı toprakta hangi cins buğday ve tritikale tohumu kullanmalıyım?

Dedem yumuşak taneli buğday seçmelisin dedi ama sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Acil yardımınıza htiyacım var.
Kumlu taşlı topraklarda buğday cinsleri dekarda 200 kğ. civarı verirken, tritikale 500 kğ. dan aşağı vermez. Üstelik tritikale anası Buğday, babası Çavdar olduğundan kurak sıcak, soğuk dinlemiyor, hastalıklarda vız gelir tırıs gider, öyle bir bitki. Taban tarlalarda müthiş verim verir. Ben dekardan 742 kğ. aldım. Tek kusuru kardeşlenmesi en zayıf bitki oluşu. Onun için dekara 25-28 kğ.dan aşağı tohum atmıyorum. Dana besiciliğinde yavaştan alıştırmak ve sonrasında artırmak suretiyle çok iyi randıman almanıza sebep olur. Denenmiştir. Kolay gele.

• Beğen
Tepkiler: keskın 39

sagalassos link=topic=86375.msg1033798#msg1033798 date=1447188853' Alıntı:
Kumlu taşlı topraklarda buğday cinsleri dekarda 200 kğ. civarı verirken, tritikale 500 kğ. dan aşağı vermez. Üstelik tritikale anası Buğday, babası Çavdar olduğundan kurak sıcak, soğuk dinlemiyor, hastalıklarda vız gelir tırıs gider, öyle bir bitki. Taban tarlalarda müthiş verim verir. Ben dekardan 742 kğ. aldım. Tek kusuru kardeşlenmesi en zayıf bitki oluşu. Onun için dekara 25-28 kğ.dan aşağı tohum atmıyorum. Dana besiciliğinde yavaştan alıştırmak ve sonrasında artırmak suretiyle çok iyi randıman almanıza sebep olur. Denenmiştir. Kolay gele.

Teşekkür ederim abi. Peki hangi cins tritikaleyi ekmeliyim?

Orn123 link=topic=86375.msg1033807#msg1033807 date=1447189804' Alıntı:
Teşekkür ederim abi. Peki hangi cins tritikaleyi ekmeliyim?
Dostum şunu ek bunu ek demeyeceğim, Bölgende hangisini bulursan onu ek. Tritikale ile ilgili yapılan Üniversite araştırmasında çeşitler arasında verim olarak çok fazla fark çıkmamış, sadece bitki boyu kısa olan ve uzun olan var. Ama tiritikalenin ölüsü bile buğdaydan dekarda alacağın saman balyasının 5 fazlasını verir. Kıraçta Dekardan 17 adet, taban tarlada 23 balya aldım. Bilen bilir, tritikale samanını koyuncular çok sever, küçükbaş hayvanlar severek yiyormuş. Benim anızı hep koyunculuk yapanlar alıyor. Bizim burda bu sene arpa alımı 580 TL iken, tritikaleyi 630 Tl.den sattık. Tritikaleyi sadece hayvan yemi olarak bilen ve görenler yanılır. Tritikale, kaliteli buğdaylarla karıştırılarak un yapımında kullanılır. Tritikale unu, yumuşak buğday ununun kullanıldığı kek, pasta, erişte yapımında kullanılmaktadır. Yani sadece hayvanlar yemiyor, bilmeden bizde yiyoruz. :)

Orn123 link=topic=86375.msg1033781#msg1033781 date=1447186077' Alıntı:
Tekira sahil diyor ama biz biraz içerdeyiz. Bizim burası soğuk olur diğer çevreye göre. Balıkesir iklimi gibi sayılır.

Tekira erkenci ve kirmizi/sert bir buğday. Kalite bakımından üzmez ama kumsal ile arası pek iyi değil. Prima, gecen yıl kumsal arazilerden iyi sonuc verdi. Orta erkenci olduğu icin gelişim suresi uzun ve kuraklıktan çok fazla etkilenmiyor.

Abi sen bu tritikale işinden baya anlıyosun bizim topraklar kıraç şöyle uzun boylu olanından eksek te mayıs gibi silaj yapsak olmaz mı

Bugün gittim. SERTİFİKASIZ tohuma Bergma ' da 1.40 TL dediler. Çok pahalı geldi almadım. Köylüler İvrindi Korucudan 1 TL ' ye almışlar akşam numarayı bulup arayacağım.