Yakın geçmişte çiftlik kurulumu yapanlar, bilgi lütfen

Merhaba Arkadaşlar;

Forumda yeniyim ancak son 3 ayımı sitemiz ve diğer forum sitelerini okuyup araştırarak geçirdim. Şuan için çiftlik kurulum maliyetleri ile ilgili olarak yeni başlama arzusu içinde olanlara yardımcı olacağını düşündüğüm konu;

Yakın geçmişte çiftlik kuran dostlarımızın ekipman maliyetleri ve kurulum maliyetleri neler olmuştur.

Ne kadar açıklayıcı bilgiler yazarsanız o kadar duacınız oluruz :)

Örnek ;
Bölge ; Şehir olsa yeterli
100 baş sağmal için ; 250 Baş sağmal için vs.
2*3.5 mt sıyırıcı şu kadar
durak demirleri şu kadar
çatı ve zemin şu kadar
yataklık
balık kılçığı sağım sis.
gübre çukuru
Sürü yönetim sis.
vs. vs. vs.

Şimdiden paylaşımda bulunan/bulunmayan değerli dostlarıma teşekkür ederim.

Ynt: Yakın geçmişte çiftlik kurulumu yapanlar, bilgi lütfen

Valla arkadaşım biz gecen yıl yaptık şehir aksaray 50 baş sagmal icin planladık 40 metre üstünü sacla (trapezle) kapattırdık yemligin tam uzunlugu 40 metre kilit sistemi kurdurduk suluklar gene demircide kalvanizli sacdan büktürdük gene onuda kaynakcımız halletti direkler profiller vs ara bölmeler felan kısıra inek sagmal inek agır gebe inekleri ayırmak icin 3 tarafı duvarla cevrili kuzey rüzgar alan taraf kapalı yemligin oldugu kısım on taraf tamamen acık arkada bu bahsettigim yapının büyüklügünde birde gzinme alanımız var ortadan bi kapı actık canı isteyen gidip güneşe cıkıp yatıyor canı sıkılınca geri kapalı alana gelip gölgeye yatıyor yemini suyunu orda icip yatıyor bu bahseettigim yerin yarısı betonla kaplı yemligin hemen arka tarafa 5 metre eninde 40 metre uzunda beton attık (hazır beton) gübre sıyırma işini traktorle hallediyorum ayda bir girer canım sıkılınca temizlerim hayvanları pis zeminde yatırmayı fazla sevmem sıyırıcı kurdurmaktansa troktorle cekmeyi tercih ederim cıkan gübreyide ya satarız yada tarlalara gider sagım icin sagım hane henuz kurduramadık bina sı hazır ama iceri sürüp zincirle baglıyoruz 2 makinaysa tıkır tıkır sagıyoruz + yem karma makınamda yok kısmetse bu yıl icerisinde alacam yemlemeyide elde yaparız bahsettigim şekilde bunun bize gecen yıl maliyeti 35 milyara vardı fazla acılmadık son sisteme gerek duykmadık hepsi zamanla olacak şeyler fiyatlar konusunda sana ayrıntılı bilgi veremiycem neden dersen mesela demir malzemesi dolara baglı diyorlar dolar cıkarsa oda yükseliyor mesela gecen sene fiyatlar uygundu bu sene pahalı dolar yüksek oldugu icin o şekilde hazır beton gecen sene metre küpü 120 liraydı bu sene sordum 140 olmuş kilit sistemini hayvan başına 1 kilit 85 liraya yaptırdım orjinal kilitlerde var mesela sezer den sordum 180 diyor dierleri 150 felan en uygunu buydu biz memnunuz cokda saglam önemli olan zaten kullandıgı malzeme gelelim buzalara nereye koyuyoruz eskiden kalma bir yerimiz vardı orayı kendi imkanlarımızla düzen ettik yaptık bızaları dogar dogmaz oraya atarız tabi gruplara göre 3 aylık bi yerde 3 aydan 6 aya kadar olan bir yerde 8 aya gelince mesela erkekleri ayırır besi yapmak icin kullandıgımız yere atarız gene orayıda kendi imkanlarımızla yaptık inek olacak dişi buza adaylarınıda secerim buzaları koydugum bölmemin birine atarım orda bakarım umarım yardımcı olmuşumdur kafana takılan birşey varsa sorabilirsin saygılar

Sevgili Dostum Muhammed;

Paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim. Kim neler yapıyor, nasıl yapıyor ne maliyetle alt yapıyı hazırladı. Bunlar benim için çok önemli. Elimizde şuan için hazırda bulunan bir sermaye olmasa da alt yapıyı nasıl kuracağımız muammasından kurtulmak gerekiyor.
Genel Görüş olarak daha sistematik bir çiftlik hayal etsem de senin sisteminde sende gerekli performansı veriyor ise ben neden denemeyeyim. En azından iyice bir tecrübe kazanana kadar.
Konuya vakit ayırıp emek verdiğin için çok teşekkür ederim.
Allah izin verir de bu işe tamam dersem yerini de görmek isterim.
İşlerinin bol kazançlı ve bereketli olması dualarımla.
Teşekkür ederim.

Şöyle bir ortalam fiyat vereyim, İPARD kapsamında tam teşekküllü yapılan 120 başlık bir ahır 3 milyon TL tutuyor. Bu fiyatın şişirilmiş olduğu bir gerçek. Aynı ahırı millet cebinden yaptırsa 2 milyona yaptırabilir. Bunun dışında inşaat ve ekipman maliyetleri çok oynak. Ahır binasını 30 bin liraya da yaptırırsın 1 milyona da. Sıyırıcı 10 bin TL ' de olur 100 bin TL de olur. Hepsi istediğin markaya, kaliteye göre değişir.

Genel kanı bu yönde zaten ama genel olarak ipard olsun yada şahsi olsun bir maliyet çıkartmak gerekiyor hangi markalar ne fiyata gibi.

İnternette araştırdığım hiçbir ekipman da yada malzemede fiyat belirtilmemiş. Bu işe gönül vermeyi arzulayanların biraz önünü görmesi gerekiyor.

Biliyorum paran elinde olunca danışman firmalar sana her şekilde yol gösteriyor ama danışman firmalara da pek güvenmemek lazım bir yerde.

Paylaşım olursa sevinirim. yok olmadı canımız sağolsun forumumuz bana diğer bilmem gerekenler konusunda müthiş bilgi ve deneyim aktarıyor :))

Allah moderatörlerdende paylaşım yapanlardan da razı olsun :)