samana dayalı sütçülük, mümkün mü?

50 baş inek sürüsü (holştayn)

süt: 7,25 ton/inek

yem: 232 000 TL/50 baş

süt satışı: 435 000 TL/50 baş/yıl (süt: 1200 TL/ton)

süt satışı-yem, farkı: 203 000 TL

buzağı satışı: 50 000 TL (50 buzağı, 1000 TL/buzağı, haftalık)

süt satışından+buzağıların satışından: 253 00 TL

düve: 50 baş 500 000 TL (10 000 TL/baş)

düve+yem (satın alış): 732 000 TL

yem ihtiyaçları: 50 inek/yıl (600 kg canlı ağırlık)

saman: 150 ton
m.silajı: 202 ton
mısır: 30 ton
pamuk küspesi: 16 ton
ayçiçek küspesi: 21 ton
sütyemi: 91 ton
tuz:0,8 ton
mermer: 1,3 ton

bu hesap tutar mı?

Ynt: samana dayalı sütçülük, mümkün mü?

Saman denince akla arpa-buğday saplarından elde edilen saman gelir. Sizin kastettiğiniz saman bu ise besin değeri yok denecek kadar azdır. Arpa samanına dayalı sütçülük ne kadar başarılı olur ki?

Fakat yeşil saman dediğimiz besin değeri yüksek olan; yeşil olarak kurutulmuş ot samanları, nohut, bezelye ve diğer baklagillerin samanları, yonca, yeşil kurulmuş yulaf samanı, yeşil ot balyaları, mısır samanı gibi olanlar hayvansal yem değeri yüksek, yararlı ve tavsiye edilen hayvansal yiyeceklerdir.

Yukarıdaki 1300 kilo mermerden kastınız 'mermer tozu' olacak sanırım. Eğer bir yem rasyonu hazırlamak istiyorsanız forumda bu konuda çok bilgili arkadaşlar var.

Merhaba
Şu hesaplar 10-15 hayvan üzerinden yapılsa daha gerçekçi olmazmı?
Milyon tl lik rakamlar telaffuz ediliyor, bu forumdaki en profesyonel işletmeler dahi bu rakamlara zor ulaşır.
Denemeyi düşünen yada hali hazırda işin içinde olan insanlara faydası olması açısından hesapların daha dar tutulması iyi olur diye düşünüyorum.
Ha beyin fırtınası yapılacaksa o ayrı.
Krediyle yada hazır sermaye ile 50-100 hayvan alarak sıfırdan bu işe başlayan birini tanıyor musunuz? Tecrübeli eski arkadaşlar yada yöneticililer yardımcı olabilir mi?
Forumda yeniyim, bu işlerden hiç anlamıyorum fakat bir şekilde bulaşmış oldum. Nette araştırırken bu foruma ulaştım. Sanırım en aktif olanı da burası.

Vatan_ist link=topic=86390.msg1033916#msg1033916 date=1447253530' Alıntı:
Merhaba
Şu hesaplar 10-15 hayvan üzerinden yapılsa daha gerçekçi olmazmı?
Milyon tl lik rakamlar telaffuz ediliyor, bu forumdaki en profesyonel işletmeler dahi bu rakamlara zor ulaşır.
Denemeyi düşünen yada hali hazırda işin içinde olan insanlara faydası olması açısından hesapların daha dar tutulması iyi olur diye düşünüyorum.
Ha beyin fırtınası yapılacaksa o ayrı.
Krediyle yada hazır sermaye ile 50-100 hayvan alarak sıfırdan bu işe başlayan birini tanıyor musunuz? Tecrübeli eski arkadaşlar yada yöneticililer yardımcı olabilir mi?
Forumda yeniyim, bu işlerden hiç anlamıyorum fakat bir şekilde bulaşmış oldum. Nette araştırırken bu foruma ulaştım. Sanırım en aktif olanı da burası.

Evet elbette tanıyoruz ama siz başka bir başlık altında konuyu açarsanız daha iyi yardım alırsınız. Burada BEHÇET ARI beyin açtığı konu dağılır kanısındayım.

ENES4422 link=topic=86390.msg1033917#msg1033917 date=1447253795' Alıntı:
Evet elbette tanıyoruz ama siz başka bir başlık altında konuyu açarsanız daha iyi yardım alırsınız. Burada BEHÇET ARI beyin açtığı konu dağılır kanısındayım.

Haklısınız, bölmüş oldum kusura bakmayın.

Bizde Süt Sıgırcılıgı yapıyoruz ama kuru saman ve yemle ne kadar bir verim beklenirki o hayvandan sen hayvana bakarsan oda sana fazlasıyla bakar bunu herkez bilir

Behçet kardeş rasyonunda çok eksik var, aşağıda yazdıklarımın kimisi koruyucu hekimlik, bakım ve rasyon yetersizliklerinin eseridir. Aşağıdakileri rahatsızlıkların bazılarını Süt inekçiliği yapanların bir çoğu mutlaka görmüş ve yaşamıştır. Bunları okuduktan sonra aşağıya yine bir word sayfası ekliyorum, orada istediğin her türlü mod ve modelde rasyonu bulabilirsin.

BİR SÜT SIĞIRCILIĞI İŞLETMESİNİN BAŞINA NELER GELİR ?

1- Buzağılar ölebilir.
2- Ayak hastalıkları, topallıklar ortaya çıkabilir.
3- İnekler döl tutmaz.
4- Buzağılar öksürük olabilir.
5- İneklerin memeleri iltihaplanır.
6- Güç doğumlar olabilir.
7- Doğum sonrası problemler ortaya çıkabilir.
(Ketosis, süt humması, midenin kayarak yer değiştirmesi)
8- Şap hastalığı olabilir.
9- Bruselloz – Tüberküloz gibi sürü hastalıkları ortaya çıkabilir.
10- Çeşitli sarılık hastalıkları ortaya çıkabilir.
11- İneklerin karnı şişebilir, işkembeleri gaz yapar, iştahları kesilir.
12- Sütü satın alanlar sütün kalitesini beğenmez.
13- Bazı kalıtsal hastalıklar ortaya çıkabilir.
14- Ani ölümler görülebilir.
15- Hayvanlarda çeşitli iç ve dış parazitler söz konusu olabilir.
16- Çeşitli alerjiler, böcek sokmaları, göz iltihapları, yaralanmalar görülebilir.
17- Buzağılarda eklem iltihapları, göbek iltihapları ya da ishaller görülebilir.
18- Hayvanlarda çene altında şişlik, baş veya vücudunda kellik görülebilir.

Resimler ve ekler

• KARMA YEM.doc
    50.5 KB · Görüntüleme: 68
  • KARMA YEM.doc
    50.5 KB · Görüntüleme: 58
  • KARMA YEM.doc
    50.5 KB · Görüntüleme: 61
  • Beğen
Tepkiler: makifkaban

behcet arı link=topic=86390.msg1033907#msg1033907 date=1447250528' Alıntı:
50 baş inek sürüsü (holştayn)

süt: 7,25 ton/inek

yem: 232 000 TL/50 baş

süt satışı: 435 000 TL/50 baş/yıl (süt: 1200 TL/ton)

süt satışı-yem, farkı: 203 000 TL

buzağı satışı: 50 000 TL (50 buzağı, 1000 TL/buzağı, haftalık)

süt satışından+buzağıların satışından: 253 00 TL

düve: 50 baş 500 000 TL (10 000 TL/baş)

düve+yem (satın alış): 732 000 TL

yem ihtiyaçları: 50 inek/yıl (600 kg canlı ağırlık)

saman: 150 ton
m.silajı: 202 ton
mısır: 30 ton
pamuk küspesi: 16 ton
ayçiçek küspesi: 21 ton
sütyemi: 91 ton
tuz:0,8 ton
mermer: 1,3 ton

bu hesap tutar mı?

İmkansız tutması. Günlük inekten 20kg süt yazılmış. Kuru samanla ancak 16 kg süt alınır. Ayrıca veteriner masraflarıda var. 1 düve 10.000 tlden satılması .çok zor

sağılır dönem rasyonlarını ayrı ayrı yazsan o süt alınırmı değerlendirmesi daha kolay olur
niye samana dayalı birde mısır silajı daha ucuz bizim buralarda mısır silajını arttırıp samanı azaltsan daha iyi olmaz mı
düve satın alış 10000 çok gibi
inek diye çıktık yola şuan besi işi yapıyorum 50-55 tosun bile insanı uğraştırırken 50 inek bakmak yavrusu , gebeliği ,kızgınlığı , memesi , ayağı , hastalığı , sağımı
iyi bir ahır ortamı ve ekip ister diye düşünüyorum çok insan tanıyorum 1 yıl içinde 2 kamyon inek getiripte 2 yıl içinde hiçbiri kalmayan
inek işi gerçekten zahmetli saygı duyuyorum yapanlara ama asıl kar inekte iyi kötü bir şekilde bulaşmak lazım

süt için inek sürüsünün yemlenmesinde kullanılan yem karmaları iki kısımdan ibarettir denebilir. birinci kısım TEMEL RASYON ikinci kısım SÜT YEMİ.

SAMANA dayalı inek rasyonları (TEMEL RASYON) aşağıdaki yemlerden teşkil edilmeli:

1-)

SAMAN
MISIR SİLAJI
KIRILMIŞ MISIR
AYÇİÇEK KÜSPESİ
PAMUK KÜSPESİ
TUZ-VİTAMİN
MERMER-MİNERAL

ilave olarak

SÜT YEMİ

ya da

SAMAN
PACAR KÜSPESİ
KIRILMIŞ MISIR
AYÇİÇEK KÜSPESİ
PAMUK KÜSPESİ
TUZ-VİTAMİN
MERMER-MİNERAL

ilave olarak

SÜT YEMİ

yüksek süt verimleri için TEMEL RASYON aşağıdaki yemlerden teşkil edilebilir:

YONCA
SAMAN
MISIR SİLAJI
MELASLI PANCAR KÜSPESİ
AYÇİÇEK KÜSPESİ
PAMUK KÜSPESİ
DCP(dikalsiyum fosfat)
TUZ-VİTAMİN
MERMER-MİNERAL

ilave olarak

SÜT YEMİ

yem miktarları zooteknist ya da veteriner hekimlerden ya da yem fabrikalarının çalışanlarından temin edilebilir.

ya da tecrübeli kişiler buraya yazabilir.

8,455 kg SAMAN
11,570 kg YAŞ PACAR KÜSPESİ
2,670 kg KIRILMIŞ MISIR
1,965 kg AYÇİÇEK KÜSPESİ
1,080 kg PAMUK KÜSPESİ
0,0530 kg TUZ-VİTAMİN
0,01456 kg MERMER-MİNERAL
0,0165 kg DCP
10 kg SÜT YEMİ (%14,5 Melaslı pancar posası; %47,5 Mısır; %10 Ayçiçek küspesi; %25 Soya küspesi; %0,87 DCP; %0,5 Tuz)

bu RASYON (günlük yem miktarları) ile 600 kg inekten, sağımın 50-70 günlerinde, günlük beklenen süt verimi 39 litre (%3,5 yağlı).

tecrübeli yetiştiriciler, yem-yemleme işiyle uğraşanlar,

bu yem miktarlarını bir inek yer mi? inek sağ kalır mı? ne tür rahatsızlıklar beklenir? bu miktarda günlük süt almak mümkün mü?

TEMEL RASYON un sadece SAMAN dan ve YAŞ PANCAR POSASI ndan hazırlanması halinde;

bu durumda, genellikle TEMEL RASYON da (SÜTYEMİ dışında kalan kısım) eksiklikler var demektir. SÜTYEMİ nin de yeterli kalitede olmaması durumunda, düşük SÜTVERİMİ nin nedeni bu durum olur mu?

behcet arı link=topic=86390.msg1034419#msg1034419 date=1447402979' Alıntı:
8,455 kg SAMAN
11,570 kg YAŞ PACAR KÜSPESİ
2,670 kg KIRILMIŞ MISIR
1,965 kg AYÇİÇEK KÜSPESİ
1,080 kg PAMUK KÜSPESİ
0,0530 kg TUZ-VİTAMİN
0,01456 kg MERMER-MİNERAL
0,0165 kg DCP
10 kg SÜT YEMİ (%14,5 Melaslı pancar posası; %47,5 Mısır; %10 Ayçiçek küspesi; %25 Soya küspesi; %0,87 DCP; %0,5 Tuz)

bu RASYON (günlük yem miktarları) ile 600 kg inekten, sağımın 50-70 günlerinde, günlük beklenen süt verimi 39 litre (%3,5 yağlı).

tecrübeli yetiştiriciler, yem-yemleme işiyle uğraşanlar,

bu yem miktarlarını bir inek yer mi? inek sağ kalır mı? bu miktarda günlük süt almak mümkün mü?

Behçet abi hala ne iş yaptığını öğrenemedim çok teorik bilgiler çok fazla hesap var konularında

Hayvan beslemede bilgi eksikliğimiz çok.