Hangisi önemli? Traktör mü, Ekipman mı?

Ynt: Hangisi önemli? Traktör mü, Ekipman mı?

UÖZKAN.77 link=topic=86396.msg1033985#msg1033985 date=1447263337' Alıntı:
Kepceli traktor en karli yatirim:)

Arkaya da kazici aldimi parata para demiycem.. saka ni yana sok tak arka bom varsa cevrenizde almayi planliyoz..

Abi kepçe işinde o kadar para varmı ki? Ya sizin orada az kepçe var. burada çok var. geçende arkdaş dedi 5000 kazanıyorum 1 tanede kamyonum var dedi ama...

Ekipman çok önemlidir, bırakın büyük makinaları küçük el aletleri dahi önemli. Üç kuruşluk kontrolkalemi bozulsa, prizde elektrik var mı diye bakamazsınız.

Traktörde önemli ama belli bir marka ve son model olması şart değil.
Bir yaşlı amca ile tanıştım. 2000 lik çok eski Ford traktörü var. 200 dönüm tarla ekip dikiyormuş..!

İslamdogan link=topic=86396.msg1033996#msg1033996 date=1447264359' Alıntı:
Diyelim ki ekipmanımız çok güzel ama traktör iyi olmayınca o ekipmanı nasıl kullanacaksın.

Ekipman daha önemli ama traktör de onu işleyebileceği gibi çekmesi lazım.
50 bin liraya aldığınız bir Amazone veya Wadersad ekim makinasını, 25 bin lira değerinde 70-80 hp güücünde 2. el yerli bir traktör ile çekip ekim yapabilirsiniz. Bu sizin ekim kalitenize ve işçiliğinize asla yansımaz.
Fakat 130 bine bir traktör aldım farzedelim; arkasındaki ekipman 2-3 bin liralık bir ekim makinası, 10 adımda bir tıkanyor, 1 adımda bir zincir . Veya bunların hiçbiri olmadı da traktör 220 genişliğinde sen 175 cm genişliğinde ekim yapıyorsun, o anki ruh hali ne olur acaba.
Olaya birde böyle bakalım.

Anket sonuclari mükemmel ama gercek hayatla pek bağdaşmıyor gibi. Cevreme bakıyorum, herkesin kapısında son model traktörler ama emin olun cogunda traktörün arkasına bağlamaya uygun tek bir pulluk dahi yok.

Yakın bı arkadasımı 2 ay kadar önce tiko para Hattat T4100 aldı. 100hp traktör. 10 gun önce gördüm, yerleri sürmeye başlamış. Arkasında eski traktöründen kalma 8' 3 ' lü pulluk vardı.

Durdu 2 dakika, sohbet ediyoruz. Bir pullukta bakıyorum, bı traktöre. Güleceğim geliyor, gülemiyorum.

'oğlum bi pulluk alsana su motora. Tarlayı sürerken 1 pulluk parası mazot yaktın zaten!..'

'Yılmaz ne kadar para varsa motora verdim. Boyle idare edicez bı süre' dedi.

nailyetek link=topic=86396.msg1034001#msg1034001 date=1447264845' Alıntı:
50 bin liraya aldığınız bir Amazone veya Wadersad ekim makinasını, 25 bin lira değerinde 70-80 hp güücünde 2. el yerli bir traktör ile çekip ekim yapabilirsiniz. Bu sizin ekim kalitenize ve işçiliğinize asla yansımaz.
Fakat 130 bine bir traktör aldım farzedelim; arkasındaki ekipman 2-3 bin liralık bir ekim makinası, 10 adımda bir tıkanyor, 1 adımda bir zincir . Veya bunların hiçbiri olmadı da traktör 220 genişliğinde sen 175 cm genişliğinde ekim yapıyorsun, o anki ruh hali ne olur acaba.
Olaya birde böyle bakalım.
Güzel söylemişsiniz .Ama birde şöyle düşünün. 60000 Tl ye ben POTTINGER Marka disk tiller aldım diyelim. Veya 3 lü dipkazn aldım Maschio nun . Bu aletleri 70-56 fiatlamı çekelim.

Yani demek istediğim ekipman elbette kaliteli olacak ama saydığım malzemeler vb malzemeler gibi ekipmanları kullanmak için iyi bir traktör şart.

Yilmaz dedigin olay romorkta diz boyu... adam dededen kalma 640 i satiyo.. 80-100 bg 4x4 motor aliyo.. romork ayni romork:)

Burya gecen sene ilk tumo 115 alindi.. romork hala mf 175 in romork.. adam 4x4 tumo aldi.. sonra 95 sonra maksima ama romork ayni yuk ayni:)

Hatta gecen sene bizim romorku kiraladi da kurtuldu hasatta git gelden:)

Bu anketin sonucu üstün bir sayı ile ekipman olacaktır diye düşünüyorum. Pek çoğumuz daha 1968 model ayarında Massey Ferguson 165 traktör kullanıyoruz bu tarz traktör lere bir iki değişim yapıp çok harika sonuçlar alabiliriz. Örneğin çift çıkış ekstra Pistonlu kaldırma kolu gibi. Ekipmanları ona uygunsa çok güzel işçilik ve verim alabiliriz.

Bizim ford tan kalma 2 li pullukla surum yapmıştım 3 luleri almadan önce . Dalma çıkma çok yapıyordu ve ıyı devirmiyordu. İmal modelinin önemi yok yeterli olabilecek bir traktör ve düzgün çalışan ekipmanlar olmalı

Tarla büyüklüğün uygun traktor işimize görede ekipman lazım senede bir kullanilacak başkasininda yapabileceği işler içinde pahali ekipman almaya gerek yok mesela ekin ekiyoruz ama biçerimiz varmi yok birisi geliyor biçip gidiyor

Bence traktör sorunsuz olduğu ve arkasındaki ekipmanı çekebilecek güce ve donanıma sahip olduğu sürece sorun yoktur. Kullandığın yada kullanmayı planladığın ekipmanları destekliyorsa sorun yok bakımsız olmamak şartıyla eski bir makine da olabilir..

Ekipman en önemli konu sonuçta toprağı onunla işliyoruz en az traktör kadar onunda kaliteli olması lazım yani pamuk eller cebe...

Bir de 40 Bin liralık traktörle yetinip arkasına 50 bin lira değerinde ekipman satın alıp takmak (balya makinesi, yem karma makinesi vb. hariç) her insanın sahip olacağı bir akıl değildir tahminimce.

UÖZKAN.77 link=topic=86396.msg1034012#msg1034012 date=1447265769' Alıntı:
Yilmaz dedigin olay romorkta diz boyu... adam dededen kalma 640 i satiyo.. 80-100 bg 4x4 motor aliyo.. romork ayni romork:)

Burya gecen sene ilk tumo 115 alindi.. romork hala mf 175 in romork.. adam 4x4 tumo aldi.. sonra 95 sonra maksima ama romork ayni yuk ayni:)

Hatta gecen sene bizim romorku kiraladi da kurtuldu hasatta git gelden:)

Umut abi dediğin olayı bende farkettim. Kimde yeni çiftçeker varsa (son on yaş ) hepsini römorku çok eski vede eski 30 senelik traktörün. Eski olabilir canım iş yapıp yıpranmıştır ama 60 hp traktörün römorkuyla 100hp nin ki bir olmamalı bence.

traktöre göre ekipman.
adamlar sıfır traktör almak için tarla satıyor.
traktörün arkasına da 60 bg lik eski motorunun aletlerini hiç büyütmeden koşuyo.
komşum da bu yaz aynısını yaptı. gerçi yapmayan kalmadı.
yeni traktör aldı arkasına alet yok.
komşu bi gün bana geldi senin tilleri emanet alsam olur mu diye.
niye dediğimde 11 li kazayağı yaktığı mazotu ödemiyo dedi.
kusura bakma veremem deyince de darıldı.

Aslında mantıklı olan ekipmanın önemli olması gibi gözüküyor. Özellikle mibzer, ilaç mak. ve gübre serpme makinası gibi ekipmanların en iyisi olması her zaman kârlı olacaktır. Traktörümüze uygun en iyi ekipmanı almamız gerekiyor. Ha şöyle bir durum var gelişen teknoloji karşısında ekipmanımızın traktörden istediği güç ve özellik artıyorsa. Bununla birlikte traktörümüzünde daha iyi olması gerekiyor. Böyle baktığımızda aslında ikiside doğru orantılı diyebilirim. Mesela örnek vermek gerekirse Yılmaz abi senin de dediğin gibi genellikle traktör yenileniyor. Arkasından ekipmanlar büyütülüyor ve yenileniyor. Şimdi öbür türlü düşündüğümüzde köyümüzde bir abimiz ekipmanlarını sürekli yeniliyor, büyük ve avrupa ekipmanlar alıyor. Kullandığı traktörler ise Ford 7740 ' tı. Fakat ekipmanlar yenilendikçe gerek hidrolik kapasitesi, gerek hidrolik valf çıkışlarının sayısı, gerek traktörün tonajı yetersiz olmaya başlayınca daha büyük ve donanımlı traktörler aldı. Bunu yaparken de ikinci el traktörler tercih etti. Zaten kendisi hiç sıfır traktör almaz. Genellikle ekipmanı sıfır alır, yada az kullanılmış ikinci el alır. Böyle bir ekonomi izlemekte. Aslında bakıldığında gayet mantıklı diyebilirim.

traktor guc uretmek icindir . verimlilik harici tum donanim lukse girer .

ekipman herseydir.

senede 1 ton yakit az yakmak icin 100 bin liralik traktor yatirimi yapmak gerekirken
10 bin liralik kaliteli gubre serpme mak yatirimi verimliligi ciddi oranda arttirabilir .

hasanfuat link=topic=86396.msg1034050#msg1034050 date=1447268741' Alıntı:
traktor guc uretmek icindir . verimlilik harici tum donanim lukse girer .

ekipman herseydir.

senede 1 ton yakit az yakmak icin 100 bin liralik traktor yatirimi yapmak gerekirken
10 bin liralik kaliteli gubre serpme mak yatirimi verimliligi ciddi oranda arttirabilir .

Bunu beğendim 'Verimlilik harici tüm donanım lükse girer.' :))