Anız yangınına son veren buluş, işe yarar mı sizce ?

Anız yakmadan tarladaki mısır talaşını nasıl toprağa karıştıracağını düşündüğünü ve bu sistemi bulduğunu kaydeden Karakuş, pulluk ile ot toplama makinesini 25 lira olan demir bir aparatla birleştirdiğini dile getirdi. Karakuş, sistemin çalışma şeklini de şöyle anlattı: 'Pulluğun arkasına ot toplama makinesini bağladık. Traktörle tarla sürerken ot toplama makinesi pulluğun açtığı yarığa mısır talaşını topluyor. Pulluk ise bu talaşın üzerini toprakla dolduruyor. Bu şekilde talaş toprağın altında kalıyor ve anız yakmaya gerek olmuyor.'
Haberin kaynağı bu sayfada https://www.cihan.com.tr/tr/aniz-yanginina-son-veren-bulus-ciftcileri-sevindirecek-1533358.htm
[size=14pt]Bu sistem işe yarar mı sizce ?[/size]

Ynt: Anız yangınına son veren buluş, işe yarar mı sizce ?

Bence işe yaramaz abi

Geçen gün tanelik mısırı biçtik hemen yerini sürmeye girdik pulluğu tıkadı birde bizim pulluk 14', mısırın calazı 14' pulluktan geçmiyor.
mısır calazını pulluğun açtığı çiziye doldursa bile çizi almaz o kadar calazı

hadi diyelim oldu ama pulluktan sonra kazayağı çekiliyor pulluk oraya gömse bile hemen çürümeyeceği için kazayağını kesin tıkar, o da olmadı tırmık var daha...

Mısır yerleri niye 12 14 inç pullukla sürülür anlamadım ki. Daha doğrusu sürülmek istenir ama saplar tıkar pullukla sürülmüyor yakalım denir.

En az 16 ideali 18 inç pullukla tam devireceksin, sapı toprağın altına gömeceksin, al sana organik madde.
Biçerin tablasının altındaki kırıcı bıçaklar sağlam olup iyi parçalayacak dikili sap kalmayacak gerisi kolay.

Danelik mısırda tarlayı yakmadan yerdeki mısır toplanmıyor ki.. Hem toprak altına alsa bile nasıl karışacak ki ? orada öyle kalır ekim yaparken sıkıntı olur

anız yaktığımız zaman işgüzar komşu çok anında şikayet ediyolar.
orman yangını olurmuş iyide bizde orman yok ki yansın. orman komşu köyde.
verim azalırmış .bunu şöyle düşünelim sanayici nasıl? makine satarım diye sap parçalama makinesi icat etti bu işin sonunda.ve zoraki olarak bende aldım.
organik madde artarmış.arkadaş sapın bi kerameti yok ki organik madde olsun. sürerken pulluğu tıkar tırmık çekersen anızlar üste çıkar.
biz eskiden 2 komşu köyün arasını harmandan sonra komple yakardık.çok güzel işçilik olurdu anız bozarken ve verimde gayet iyiydi.he bi tek çobanların işi bozuluyodu.
bu güz yine güz nadası yaptım saplı olan tarlaları yakıpta sürdüm.yanmıyan yerlere alabora çekip sürdüm.alabora epey mazot yaktırdı bana bedavaya.
sadece börtü böceğe acıyorum yakınca.
senelerdir ben yakıpta sürdüm yanan yerle yanmıyan yerin verimde bi farkı yok emin olun.

tammer link=topic=86397.msg1034054#msg1034054 date=1447269372' Alıntı:
verim azalırmış .bunu şöyle düşünelim sanayici nasıl? makine satarım diye sap parçalama makinesi icat etti bu işin sonunda.ve zoraki olarak bende aldım.
organik madde artarmış.arkadaş sapın bi kerameti yok ki organik madde olsun. sürerken pulluğu tıkar tırmık çekersen anızlar üste çıkar.
biz eskiden 2 komşu köyün arasını harmandan sonra komple yakardık.çok güzel işçilik olurdu anız bozarken ve verimde gayet iyiydi.he bi tek çobanların işi bozuluyodu.
bu güz yine güz nadası yaptım saplı olan tarlaları yakıpta sürdüm.yanmıyan yerlere alabora çekip sürdüm.alabora epey mazot yaktırdı bana bedavaya.
senelerdir ben yakıpta sürdüm yanan yerle yanmıyan yerin verimde bi farkı yok emin olun.
abi yanlış anlama fakat, doğru düşünmüyorsun. biz geçen seneye kadar haşhaş saplarını sürgüyle kırıp tarlayı ateşlerdik. yoksa pullukla sürüm yapmak imkansız oluyor. 2 senedir ise rotavotör kullanıyoruz. sapları çok güzel kıyıp toprağa karıştırıyor. ve geçen sene uyguladığımız yöntemin meyvesini bu sene aldık. tarlalarda çok güzel buğday oldu. organik gübre yerine geçtiğini düşünüyoruz. ayrıca yanınca toprakta ne varsa öldürüyorsun. bunu sadece canlıları öldürmekten dolayı söylemiyorum. topraktaki minerali de öldürüyorsun.

verim yıllardır yakılan ve hiç yakılmıyan yerde fark etmedi diyorum.
benim tarlalardaki minarel o zaman eksi değerde ama 25-30 yıldır mahsül yapıyor.
bu işte bi terslik var.
herkesin doğrusu kendine. ben tecrübe ettiğimi bilirim.siz gençler olarak yakmayın.

Aniz yakmak herzaman zararli degildir.Daha dogrusu bazen yararlari zarardan daha coktur denebilir.Ozellikle mantari hastaliklar olan tarlalarda en iyi cozum aniz yakmaktir.Ben yurt disindayim.Burda gerekli izinleri aldiktan sonra,ziraat muhendislerindende gerekli onay alinarak aniz yakilmasina izin verilir.Tabi bu en son cozum olmali.

abi ne yaptın ya torunların rıskıyla oynuyorsun şimdi belli olmaz ama 15-20 sene sonra küllük olur o tarla

Aynn devam et abi ;) herkes doru bildigini yapsin sonucta sadece bi dogru oldugunu anladiginda is isten gecmemis olur insallah ;)

Osman Musaogullari link=topic=86397.msg1034071#msg1034071 date=1447272536' Alıntı:
Aniz yakmak herzaman zararli degildir.Daha dogrusu bazen yararlari zarardan daha coktur denebilir.Ozellikle mantari hastaliklar olan tarlalarda en iyi cozum aniz yakmaktir.Ben yurt disindayim.Burda gerekli izinleri aldiktan sonra,ziraat muhendislerindende gerekli onay alinarak aniz yakilmasina izin verilir.Tabi bu en son cozum olmali.
Bakın burada onay var denetleyen kuruluş var . Ciftcinin eline bırakılmamis bu olay . Hastalıkla basetmek gibi gayeden olmuş.

Ama diğer türlü keyfi yakimlar cinayettir. Makalelerle bilimsel çalışmalarla deneyimlerle sabittir bu.

Buluş iyi ama acikcasi gereksiz. İyi, doğru bir pulluk zaten toprağın yüzeyinde bitki artığı bırakmadan sürüm işlemini gerçekleştirmeli. İkinci bir ekipmana gerek olmamalı. Burada yapılan is, dandik bir motorlu testlere alıp, normal testlere gibi (ileri geri sürterek) ağaç kesmeye benzemiş.

Anız yakmanın yasaklanması, organik madde yada verimden öte, erozyon ile alakalı bir durumdur. Söyle anlatalım:

1 yılda meydana gelen toprak kaybı:

- Surulmeyen, bitki artıkları yüzeyde birakilmis bir tarlada 4-8 kg/da
- Eğime dik (elemesine) sürülmüş olan tarlada 18-25kg/da
- Eğim yönüne (dik aşağı - dik yukarı) sürülmüş bir tarlada 190-210 kg/da
- Anızı yakılmış bir tarlada 350-410 kg/da.

Anız yakma, işçilik kalitesini arttırdığı icin, bazı durumlarda verime fayda bile sağlayabiliyor. Ama elimizdeki toprak her gecen gun azaltıyor. Bilimsel olarak ölçüm yapmıyorsanız bu durumu farketme şansınız yok. Hele 5-10 yılda gözle ayırt edebilmenize imkan yok.

Peki ne oluyor? 30.000 yılda oluşmuş toprağı 100-120 yılda çöpe atıyorsunuz.

Tarım politikaları uzun vadeli sonuclara bakılarak belirlenir. Turkiye 1. Derece erozyon kuşağında olan bir ülke. Sizin, sinirlari belli olan ömrünüz boyunca yapacaginiz toprak işlemeyi kolaylaştırmak icin, bu ülke topraklarından vazgeçemez. Çünkü bu toprakları bizden sonra binlerce yıl kullanmayı düşünen cocuklarımız olacak.

Ha sizden sonrakiler umurunuzda degilse, söylenecek bir şey yok zaten.

bugraa link=topic=86397.msg1034044#msg1034044 date=1447268069' Alıntı:
Bence işe yaramaz abi

Geçen gün tanelik mısırı biçtik hemen yerini sürmeye girdik pulluğu tıkadı birde bizim pulluk 14', mısırın calazı 14' pulluktan geçmiyor.
mısır calazını pulluğun açtığı çiziye doldursa bile çizi almaz o kadar calazı

hadi diyelim oldu ama pulluktan sonra kazayağı çekiliyor pulluk oraya gömse bile hemen çürümeyeceği için kazayağını kesin tıkar, o da olmadı tırmık var daha...
Kazayağı yada tırmıkla pulluk kadar derin işleme yapılmazsa çıkarmaz sanırsam.Sonuçta pulluğun açtığı teker izine dolduruyor saplar en az 20cm derinde olacak.

sebazios link=topic=86397.msg1034143#msg1034143 date=1447310886' Alıntı:
Buluş iyi ama acikcasi gereksiz. İyi, doğru bir pulluk zaten toprağın yüzeyinde bitki artığı bırakmadan sürüm işlemini gerçekleştirmeli. İkinci bir ekipmana gerek olmamalı. Burada yapılan is, dandik bir motorlu testlere alıp, normal testlere gibi (ileri geri sürterek) ağaç kesmeye benzemiş.

Anız yakmanın yasaklanması, organik madde yada verimden öte, erozyon ile alakalı bir durumdur. Söyle anlatalım:

1 yılda meydana gelen toprak kaybı:

- Surulmeyen, bitki artıkları yüzeyde birakilmis bir tarlada 4-8 kg/da
- Eğime dik (elemesine) sürülmüş olan tarlada 18-25kg/da
- Eğim yönüne (dik aşağı - dik yukarı) sürülmüş bir tarlada 190-210 kg/da
- Anızı yakılmış bir tarlada 350-410 kg/da.

Anız yakma, işçilik kalitesini arttırdığı icin, bazı durumlarda verime fayda bile sağlayabiliyor. Ama elimizdeki toprak her gecen gun azaltıyor. Bilimsel olarak ölçüm yapmıyorsanız bu durumu farketme şansınız yok. Hele 5-10 yılda gözle ayırt edebilmenize imkan yok.

Peki ne oluyor? 30.000 yılda oluşmuş toprağı 100-120 yılda çöpe atıyorsunuz.

Tarım politikaları uzun vadeli sonuclara bakılarak belirlenir. Turkiye 1. Derece erozyon kuşağında olan bir ülke. Sizin, sinirlari belli olan ömrünüz boyunca yapacaginiz toprak işlemeyi kolaylaştırmak icin, bu ülke topraklarından vazgeçemez. Çünkü bu toprakları bizden sonra binlerce yıl kullanmayı düşünen cocuklarımız olacak.

Ha sizden sonrakiler umurunuzda degilse, söylenecek bir şey yok zaten.
Dediğiniz doğru ikinci bir ekipmana gerek olmamalıdır.ülkemizde pulluk üreten belli başlı markaların pulluklarını kullandık ama mısır tarlarında sapları toprağın altına alamıyor o yüzden böyle yöntemlere başvuruyorlar. Ya da sap kırma makineleriyle sapı parçalayıp öyle sürmek gerekiyor. Buda ek mazot ve ekipman gideri demek. sonuçta bir sap kırma makınası 13-14 bin lira arası.

güzel düşünülmüş kısmen faydalı olacaktır, 2. turda da pulluğun açtığı saplı çızı çiğneneceği için onu bastırıp gider kazayağında sıkıntı olmaz, Zaten yeni sürülmüş bi tarlada kazayağını fazla salmaya gerek yok hatta kazayağına gerek yok biz hep tırmıkla hallediyoruz çokta güzel iş çıkarıyo..

İstemesem de bazı yıllar bende yakıyorum. Yakmadığım yerlerde yere düşen mısır kocanlarını, baharın ekimi müteakip domuz gelip çıkarıyor dolayısıyla tarlayı kazıyor ektiğim tohumları çıkarıyor. Ancak yaktığım yerlerde yerdeki koçanın kokusunu alamadığından mıdır nedir pek domuz yeni ekilen yere uğramıyor. Yakma ile yabancı ot tohumlarını imha edip seneye çıkmalarını engellemiş olmak da cabası.

Osman Musaogullari link=topic=86397.msg1034071#msg1034071 date=1447272536' Alıntı:
tarlamın yarısı pamuk yarısı mısırdı.pamuğa zarar vermesin diye pamugun kenarından iki sıra pullukla gittim geldim ve mısır yerini ateşe verdim.bir sonraki sene hepsini buğday ektim saplı yer sarı çıktı ilk etapta saplı yerin buğdayı cılız görünüyordu.hasat zamanı geldi biçere bindim.buğdayı biçtiğimiz yerde bir sıra farklı görünen yer vardı biçercininde dikkatini çekti.biçeri durdurduk zemine baktık kenarı pamuk saplı idi.o zaman anladım mısırın sapını yakmadığım yer çok farklı idi dahada yakmıyorum biraz zahmetli oluyor mazot çok gidiyor ama şimdi toprağım eskisinden yumuşak komşularımdan da verimim çok farklı karar sizin