Kamyon Kurtarma-Zetor

Ynt: Kamyon Kurtarma-Zetor

Umut Abi özel olduğu icin cevap vermeyenilirsin ama merak ettim. Boyle çileli, tarifeye uymayan, üstüne riskli bir iş icin kaç lira yazdınız?

900 tl + kdv.. resmi ismis fatura istediler.. sadece para icin tekrar yaparmiyim yapmam:)

Bi yerde kamyonu arkadan iteleyecem diye kuredigim kar camur yigininin icinde kaldim.. yamac meyil vs.. geri geri zetor cikamadi.. aha yandik dedim.. onden kendime yol yapip cikmak zorunda kaldim..

Jcb gitse hem 2 kati para isterdi hem isin ortasinda paraniz sizin olsun der giderdi.. biz de iyiki hidromekle gitmemisiz Yilmaz..

---

Yusuf paraya kiyip 4 tekere 4 zincir alip Kop daginda bekle.. zetorla paraya para demezsin.. :)

UÖZKAN.77 link=topic=86428.msg1034656#msg1034656 date=1447443081' Alıntı:
900 tl + kdv.. resmi ismis fatura istediler.. sadece para icin tekrar yaparmiyim yapmam:)

Bi yerde kamyonu arkadan iteleyecem diye kuredigim kar camur yigininin icinde kaldim.. yamac meyil vs.. geri geri zetor cikamadi.. aha yandik dedim.. onden kendime yol yapip cikmak zorunda kaldim..

Jcb gitse hem 2 kati para isterdi hem isin ortasinda paraniz sizin olsun der giderdi.. biz de iyiki hidromekle gitmemisiz Yilmaz..

---

Yusuf paraya kiyip 4 tekere 4 zincir alip Kop daginda bekle.. zetorla paraya para demezsin.. :)

Beko-loader ' da bom ve hidrolik gücü avantajları var. Kurtarma işinde (şahsen) bir traktörün kepçe kadar performans verebildiğine tanık olmadım bugüne kadar.

Oraya bir jbs çıksa, O kamyonlari kac saatte kurtardı sence Umut Abi ?

Yilmaz.. jcb ciler biz dahil 40 km yola surerek gidip gelmek istemez.. sonra kaprislilerdir.. kolay is tatli para olsun isterler..

Gitse bile sadece kureme degil.. kamyonlar battikca cekme isi de vardi.. cekmede zetor daha basarili.. yolda ve yakarda da.. su ana kadar bizim zetorla hidromegi cektigimiz oldu ama tersi henuz olmadi.. offroad senliklerinde de belediyenin hidtomek kafadan batan jipi cekemedi meyilli sulu camut yerde.. hakemler bizi cagirdi zetorun arkaya bagladilar tik demedi..

isin suredi de.. Yaklasik ayni surerdi.. cunku mesele yolu acanin hizinda degil.. kamyonlar pesine gelemiyo.. cok inislerde C ile cok yavas indiler.. duzluklerde bata cika yine yavas.. kamyonun birini asfalta cikarip tekrar zirveye cikip 2. Ciyi indirdik.. onlar bizi bekletti hep..

Yol ve tum calisma saati baslangic bitis olarak 9,5 saat.. onlardan kimse 'keske jcb cagirsaydik' demedi diyim anla:)
inan 2 katina yakin da para isterlerdi..

Laf lafi aciyo.. yilmaz orda kimse de zaman para hesabi yapcak hal kalmadi.. aksama kadar 1 yudum su cay icmeden surekli stres.. aman bise olmasin modundayiz.. ilk kamyonu indirdik.. zirveye ciktikki.. 2. Kamyoncu bizi beklemeden 10-20 metre inmis..

Ama nasil.. yumurtanin tepesini dusun oyle bi yer.. ilk kamyona yol acarken kayarlarsa duramazlarsa burya dayanip kalsinlar diye.. kurediklerimden set yapmistim.. dibini de hafifce cukurlatmistim.. iste o sete yanlamis biraz gomulmus.. tekerler cukurda oylece kalmis..

Ne ileri ne geri gidemiyo kamyon.. sen cek dediler.. ha desem cekerim ama sonra bizi kim tutcak dedim.. ben 5 kamyon 10 ton.. benim on fren hortumu da patlat iptal zaten..

Israr ettiler olmaz yapmayin dedim.. kamyon da zincir yok vs.. onunu temizledim ucuruma dogru setledim hafif.. arkadan bi dokundum cikti.. kamyonun sol arka stoplar iptal bu arada..

Ford u en riskli yerlerde soforu cesaret edemedi metcedesci deliyurek indirdi.. sonra ona verdi diyim anla..

----

Hidromek & zetor konusunda.. yilmaz hidromekle gubre yuklerken battigimiz oldu.. cok nadir ama oldu.. cikmasi da cejmek te bi dert... ama zetorla olmadi.. hatta saft kesmisti.. bikac gun 4x2 calistim.. 4x4 u yer yer aradim ama yibe batmadi normale yakin calisti.. demesem gubre sahipleri anlamaz.. anormal bi durum yok..

Ama inan hudromek gubrede hantal kalir 4x4 e almazsan cok fazla batar kalir.. 3-4 ton agir zetordan.. zetor gubrede kesinlikle yakar-batma-yol vs.. ustun.. artik hidromekle gubreye gitmiyoz zaten..

Hidrolik guc kazi hafriyat vs dememe gerek yok hidromegin isi.. zetor takviye idare ediyo..

Iste biz 2. Kamyonla zirvede cok ugrasinca.. aselsancilar.. zorlamayin bunu da yarin indiririz dediler.. son bi deneyelim dedik.. oldu.. yoksa 3. Gune sarkacakti kurtarma.. yani zamana degil aman bise olmasina odaklanmisiz.. ust bas arabalar hep camur.. mercedesin zincirin biri battigi yerde kayboldu.. oburu tekerletin arada kaldi.. lastik sokulup anca cikar..

Benim arka agirliklarin dokum uc tarafi kirildi.. fordun arka tampon azicik egildi.. sol stoplar dustu..

Ama kimsenin burnu kanamadi sukur..

Çok sukur kazasiz belasız atlatmıştınız, yoksa fotograflara bakıyorum, gercekten riskli is.

Açıkcası Umut Abi, hidromek ' in batması ve kendini cikartamaması olayı pek mantıklı değil. Bunun olabilmesi icin, üzerindeki operatörün gercekten ehliyetsiz-yetersiz olması lazım.

Yani mantık var. Bu aletin bir kolu (bomu) var ve istediği yere uzanıp tutabiliyor. Hepsinden önemlisi bu kol hidrolik güç ile çalışıyor. Camuru-karı geçtim, hidromeği oldugu yere civilesen, komple camura gomsen bile, kendini çekip çıkartabilecek güçte donanıma sahip bu alet.

Ayaklar salmış bir volvo L93, yere oturmuş, adam akıllı batmış bir tırı çekerken şasesini soktu aldı, parca parca çıkarttı tırı, çıkarttı ama.

'Kepçeli bir zetor, hidromek ' ten, beko loader ' dan daha iyi kurtarma yapar' diyorsan Umut Abi (ki demişsin) zaten yorum yapacak bir şey kalmamış.

Yilmaz.. zaten bom olmasa bi jcb nin yaninda bi cekici sart:)

Hidromegin on tekerin camurda kayboldugu yerlerden bomla kurtuldugumuz oldu ama..

Bizim operatorun yapmadigi isi artik paletli yapacak demektir.. onlarca kez olmadik islerde yerlerde bom sayesinde kurtuldu.. tekerlerle degil bomla kurtuldu.. ama bom saglam bi yer olmazsa yetmiyo.. bi yerde batmis bomla cok ugrasmis attigi yer kanal gibi geliyo.. koyden biri motorla cekmeye calismis yerinden oynamamis..

Ben zetorla gittim.. manda camurda nasil yatak yapar aynen oyle kipirdatacak hali yok.. ayni anda ben asildim o teker kova bom ne varsa kipirdadi cektik aldik.. daha zetora kelle olarak halat takildigi yok sukur.. hidromek her gun her an degil ama batiyo iste.. biz esirgemiyoz.. yeri geliyo kimsenin yapmadigi paletlilik isi bile yapiyoz.. normal yani hidromegi kotulemiyom.. kollari guclu ayaklari zayif bi insan diyim anla..

Inanmasi garip olabilir ama gubrede de kurtarmada da zetor basarili derim.. sadece mesafe bile jcb ler icin bi sorun.. onlar 40 km engebeli bi koye gidene kadar biz gidip doneriz..

Hepsinin yeri ayri diyelim.. :)

Ek- yanlis anlamalar olmasin diye.. hidromek 9 ton 100 bg. Zetor 87 bg 5 kusur ton.. taksak muhtemelen hidromek ceker bi umit zetor basabas yapar mi yapar..

Lakin.. zorlu bi arazide offroad parkurunda sadece tekerlerle zetor hidromege tur bindirir.. bom devreye girse bile yeri geliyo paletliler batiyo hidromek ne yapsin:)

Dedigim gibi hepsinin yeri ayri..

UÖZKAN.77 link=topic=86428.msg1034821#msg1034821 date=1447488160' Alıntı:
Yilmaz.. zaten bom olmasa bi jcb nin yaninda bi cekici sart:)

Hidromegin on tekerin camurda kayboldugu yerlerden bomla kurtuldugumuz oldu ama..

Bizim operatorun yapmadigi isi artik paletli yapacak demektir.. onlarca kez olmadik islerde yerlerde bom sayesinde kurtuldu.. tekerlerle degil bomla kurtuldu.. ama bom saglam bi yer olmazsa yetmiyo.. bi yerde batmis bomla cok ugrasmis attigi yer kanal gibi geliyo.. koyden biri motorla cekmeye calismis yerinden oynamamis..

Ben zetorla gittim.. manda camurda nasil yatak yapar aynen oyle kipirdatacak hali yok.. ayni anda ben asildim o teker kova bom ne varsa kipirdadi cektik aldik.. daha zetora kelle olarak halat takildigi yok sukur.. hidromek her gun her an degil ama batiyo iste.. biz esirgemiyoz.. yeri geliyo kimsenin yapmadigi paletlilik isi bile yapiyoz.. normal yani hidromegi kotulemiyom.. kollari guclu ayaklari zayif bi insan diyim anla..

Inanmasi garip olabilir ama gubrede de kurtarmada da zetor basarili derim.. sadece mesafe bile jcb ler icin bi sorun.. onlar 40 km engebeli bi koye gidene kadar biz gidip doneriz..

Hepsinin yeri ayri diyelim.. :)

Ek- yanlis anlamalar olmasin diye.. hidromek 9 ton 100 bg. Zetor 87 bg 5 kusur ton.. taksak muhtemelen hidromek ceker bi umit zetor basabas yapar mi yapar..

Lakin.. zorlu bi arazide offroad parkurunda sadece tekerlerle zetor hidromege tur bindirir.. bom devreye girse bile yeri geliyo paletliler batiyo hidromek ne yapsin:)

Dedigim gibi hepsinin yeri ayri..
umut abi bende 2011 yilinin kisinda yer alti drenaj yapim isinde calistim motorla.Bilirsinki o yil kar cok yagmisti.O karda 12 mmt uzunlugunda boru cektik.calistigim adamin terex die bi beko loodere vardi bilirsin belki o markayi fransizmis sanirim.o makinanin bomunda kanca vardi oraya halatla 5 6 boru bagliyorduk benim motorada(same 75).arkali onlu giderken terex kaliyodu arkadan ben tamponlutordum.halat takili olfugu icin bomunu kullanamiyordu ama.yinede 9 tonluk makina kaliyor benim motor tas catlasin 4350 kg gelir.ya bu jcb tarzinda olanlarin camurculugu yok yada boyle karli yagmurlu isler icin dizayn edilmemis

Murat ayni gun hidronekten inip kamyona ondan da inip zetora bindigim oluyo.. operator yetisemiyo bu yastan sonra olduk bizde operator:)

Simdi iddia ediyom ispatta ederim.. offroad parkuru olsun yada dun kamyon kurtardigimiz zirve.. yarisalim zetor kazici yukleyicilere tur bindircek..

Dunku kamyoncular dahil is yaptigimiz ve zetoru ilk goren insanlarin ilk tepkisi cumlesi.. güc.. oluyo.. ilk dikkatletini ceken güc..

Bakimsiz bi jcb getirin baglayin cekecem soz.. traktorculerin havasi olsun:)

Adi ustunde kazici-yukleyici.. kazmak yuklemek icin.. bizim 20 tonluk romorku baglayim camurda degil tarlada gidemez.. adi ustunde zetor cek mali.. cek-mek icin uretilmis:)

O yuzden senin dediklerini gormus kadar anliyom inaniyom.. kazici yukleyicilerin hic birinde hasmeti kadar cekus yok.. senin dedigin terex ulkemizde numunelik ama dunya devi o da ayni hepsi ayni.. oyle olnasa opsiyon olarak pati kilidi koymazlar ne gerek var diye.. pati kilidi de kurtarmaz batti mi.. en iyisi bom.. onun bile yetmedigi yer oluyo..

umut abi bitiriyorsun beni burada bu wideolarla ..:)alayım bir zetor 10641 bak sen gör ne wideolar atacam sana....bu arada tuncer abi aradı az önce kendini hazırla az kaldı dedi..:) herşey zetor için..