Kayseri kuru sartlarda bahar arpasi verimi yardim lutfen

Cumleten selamin aleykum bu sene maddi sikinti yasadigimdan dolayi mazot alamadim e haliyle tarlalarida suremedim maalesef suan durumu toparladim hamd olsun tarlalari simdiden sursem bahara kadar dinlense birde izgara cekip tarlayi duzlesem ve bahar arpasi eksem sifir tohum verim alabilirmiyim hic denemedim kayseri sartlarinda kuru tarimda yardimci olursaniz cok sevinirim kuruda bahar ekimi yapan varmi?

Ynt: Kayseri kuru sartlarda bahar arpasi verimi yardim lutfen

Biz sivas kangalda ekiyoruz bahar arpası kış sert olduğu için kışlık arpa olmuyor burda. Verim 200-300 kg arası oluyor yağış iyi olursa 300 ü geçer ama şimdiden sürün yerleri bahara kalmasın. Tabanada 2020 kükürtlü iyi olur dekara 15-20 kg dap geç çözündüğü için arpada iyi olmaz.

Anladim peki tohum olarak ne kullaniyorsunuz bahar ekimi icin bahar arpasi ve guz arpasi farkli diye duymustum dogrumudur yoksa masrafa girmedden ke di guzluk arpa tohumumuzdan eksek berim alabilirmiyiz gubre konusunda katiliyorum bende 2020 atmayi dusunuyorum dap cok gec cozunuyor ve yagis istiyor yakma ihtimali cok yuksek o yuzden 2020 en iyisi gibi tarlalari ne zamandan hazirliyorsubuz siz bahar ekimi yapmak icin ve baharin hangi ayin kaci gibi ekim yapiyorsunuz

Mevlut Han link=topic=86462.msg1035206#msg1035206 date=1447583138' Alıntı:
Anladim peki tohum olarak ne kullaniyorsunuz bahar ekimi icin bahar arpasi ve guz arpasi farkli diye duymustum dogrumudur yoksa masrafa girmedden ke di guzluk arpa tohumumuzdan eksek berim alabilirmiyiz gubre konusunda katiliyorum bende 2020 atmayi dusunuyorum dap cok gec cozunuyor ve yagis istiyor yakma ihtimali cok yuksek o yuzden 2020 en iyisi gibi tarlalari ne zamandan hazirliyorsubuz siz bahar ekimi yapmak icin ve baharin hangi ayin kaci gibi ekim yapiyorsunuz
Tohum olarak burda güzlükte yazlıkta baharda ekilir ve güzlük daha verimli oluyor. Tarlaları kıştan önce bu aralar pullukla süreriz martın ortasından nisanın ortasına kadar bir kez tapanlı kazayağı(kültüvatör) çekilir ekilir mevsime bağlı geçen sene 10 nisan civarı ekebilmiştik

İsmail Pelit link=topic=86462.msg1035244#msg1035244 date=1447600713' Alıntı:
Tohum olarak burda güzlükte yazlıkta baharda ekilir ve güzlük daha verimli oluyor. Tarlaları kıştan önce bu aralar pullukla süreriz martın ortasından nisanın ortasına kadar bir kez tapanlı kazayağı(kültüvatör) çekilir ekilir mevsime bağlı geçen sene 10 nisan civarı ekebilmiştik

Cok tesekkur ederim kardesim sagolasin o zaman ben surumu simdi yapayim bahara da 2020 ile ekeyim insaallah arcanda ekicem kismet olursa madem guzluk ekilebiliyor sonrasi nasip kismet artik

Mevlut Han link=topic=86462.msg1035424#msg1035424 date=1447627749' Alıntı:
Cok tesekkur ederim kardesim sagolasin o zaman ben surumu simdi yapayim bahara da 2020 ile ekeyim insaallah arcanda ekicem kismet olursa madem guzluk ekilebiliyor sonrasi nasip kismet artik
Abi benim dediğim güzlük buranın yerel çeşidi arcanda olurmu baharlık bilmiyorum satan mühendise sor onu bi.

Mevlut Han link=topic=86462.msg1035424#msg1035424 date=1447627749' Alıntı:
abi ismailinde dedigi gibi burda güzlük arpayı yazın ekerler ama bu bölgede agırlıklı olarak tarım92 cinsi arpa ekiliyor oda hem yazlık hemde güzlük ekilebiliyor yanılmıyosam arcanda güzlük bi çesit ama yanılıyoda olabilirim sen iyice bi araştır bunu yazlık konusuna gelince sizkayserinin hangi ilçe yada köyündensiniz bilmem ama kayseri pınarbası uzunyayla bölgesi bildigim hep yazlık ekiyolar pınarbası ve cevresinde cok balya yaptım hep yazlık ekiyoruz diyorlardı

Toprağım Kayseri ' nin hangi bölgesindesin? Ben yıllardır baharda güzlük ekiyom verim güzel herkesinki nasılsa bizimkide aynı çıkıyor bizim Pınarbaşı ' da toprağa göre değişiyor köyümüzün ve çevre bi kaç köyde siyah toprak var Sivas Şarkışla ' ya doğru olan yerler beyaz kireçli verim düşük Gürün tarafı kırmızı çok güzel buğday oluyor. Arpa hep aynı çeşit ekilir buğday tohumluğu değişiyor. Çavdarı temelli terkettiller.

.
ilk fırsatta ekmeniz gerekir ben mart ortalarında ektim verim ortalamalar içerisinde oldu fakat geç ekildiğinden sulamaya ihtiyaç duydum.

Bende Nevşehirdeyim Bizim Burda Genel Olarak Kışlık Ekilsede Yazlık Arpayı 2 Kere Denedim Ben Şubat Ayında Ektim Rakım 930 Metre Tabana 20 Kg Dap 10 Kg Sülfat Daha Sonra Nitrat Biçimi Kışlık Arpaya Göre 15 Gün Sonra Oldu Kışlık Arpayada Aynı Gübrelemeyi Yapmıştım O Zaman Kışlık Arpa 400 kg Yazlık Arpa 300 Kg Vermişti En Az 10 Yıl Oldu Deneyeli Şimdiki Ekim Ve Gübreleme Teknikleriyle Ne Olur Bilemem.

İsmail Pelit link=topic=86462.msg1035481#msg1035481 date=1447669171' Alıntı:
Abi benim dediğim güzlük buranın yerel çeşidi arcanda olurmu baharlık bilmiyorum satan mühendise sor onu bi.

Arcanda ekemiyoruz suan kardesim zaten bi abimden temin edecektim tamamini ekmis o da suan icin ya aydan hanim ya da tarim92 ekocez baska secenek kalmadi tarim 92 orta erkenci diye biliyorum zaten yanlis hatirlamiyorsam aydan hanim orta gec muhtemelen tarm92 ekeriz

aganınoglu link=topic=86462.msg1035484#msg1035484 date=1447669888' Alıntı:
abi ismailinde dedigi gibi burda güzlük arpayı yazın ekerler ama bu bölgede agırlıklı olarak tarım92 cinsi arpa ekiliyor oda hem yazlık hemde güzlük ekilebiliyor yanılmıyosam arcanda güzlük bi çesit ama yanılıyoda olabilirim sen iyice bi araştır bunu yazlık konusuna gelince sizkayserinin hangi ilçe yada köyündensiniz bilmem ama kayseri pınarbası uzunyayla bölgesi bildigim hep yazlık ekiyolar pınarbası ve cevresinde cok balya yaptım hep yazlık ekiyoruz diyorlardı
Kayseri erkilet boyaci koyundenim kardes pinarbasili arkadasim var onla da gorustum kimi guz kimi bahar ekimi yapiyormus ama yagislar iyi giderze bahar ekimi verimi biraz daha yuksek oluyor diyor bilmem dogru bilmem yanlis... gelin ata binmis ya nasip demis bizde ekelim bakalim Allah buyuk nasip kismet artik :)

koridorlar link=topic=86462.msg1035487#msg1035487 date=1447670308' Alıntı:
Toprağım Kayseri ' nin hangi bölgesindesin? Ben yıllardır baharda güzlük ekiyom verim güzel herkesinki nasılsa bizimkide aynı çıkıyor bizim Pınarbaşı ' da toprağa göre değişiyor köyümüzün ve çevre bi kaç köyde siyah toprak var Sivas Şarkışla ' ya doğru olan yerler beyaz kireçli verim düşük Gürün tarafı kırmızı çok güzel buğday oluyor. Arpa hep aynı çeşit ekilir buğday tohumluğu değişiyor. Çavdarı temelli terkettiller.
pinarbasi akorende bir arkadasim var onla gorustum o da ayni seyleri soyledi abi erkilet boyaci koyundenim ben siz baharin hangi ayin kaci gibi ekim yapiyorsunuz abi birde taban gubresi icin 20kg 2020 kullansam uygundur galiba tamina arpa ekicem kismet okursa bir kac parca yere gecen sene macar fig ekmistim onun uzerine bu sene arpa insallaj

ofas link=topic=86462.msg1035496#msg1035496 date=1447672780' Alıntı:
.
ilk fırsatta ekmeniz gerekir ben mart ortalarında ektim verim ortalamalar içerisinde oldu fakat geç ekildiğinden sulamaya ihtiyaç duydum.
Abi ocak cikar cikmaz hava sartlari musaade ederse ekmeyi dusunuyorum subat basi en gec subat sonuna gibi

Sempatiq1 link=topic=86462.msg1035504#msg1035504 date=1447674882' Alıntı:
Bende Nevşehirdeyim Bizim Burda Genel Olarak Kışlık Ekilsede Yazlık Arpayı 2 Kere Denedim Ben Şubat Ayında Ektim Rakım 930 Metre Tabana 20 Kg Dap 10 Kg Sülfat Daha Sonra Nitrat Biçimi Kışlık Arpaya Göre 15 Gün Sonra Oldu Kışlık Arpayada Aynı Gübrelemeyi Yapmıştım O Zaman Kışlık Arpa 400 kg Yazlık Arpa 300 Kg Vermişti En Az 10 Yıl Oldu Deneyeli Şimdiki Ekim Ve Gübreleme Teknikleriyle Ne Olur Bilemem.
Tabana dap atmayi dusunmuyorum ustad cok gec cozunuyor hava sartladi nasil olacak bilemiyorum yagmur cok gec gelirse bu defa problem olur o yuzden 2020 atmayi dusunuyorum oyle cok aman aman bir verimde beklemiyorum bu yil koyunun yiyintisi ciksin kafi benim icin :)

Mevlut Han link=topic=86462.msg1035807#msg1035807 date=1447740568' Alıntı:
pinarbasi akorende bir arkadasim var onla gorustum o da ayni seyleri soyledi abi erkilet boyaci koyundenim ben siz baharin hangi ayin kaci gibi ekim yapiyorsunuz abi birde taban gubresi icin 20kg 2020 kullansam uygundur galiba tamina arpa ekicem kismet okursa bir kac parca yere gecen sene macar fig ekmistim onun uzerine bu sene arpa insallaj
Akören köyü çörümşek boğazında o köyler Bünyan Pınarbaşı Akkışla arasında kalıyor. Bizim bura soğuk olur hava ne zaman müsade ederse mart nisan bu sene mayısa kadar uzadı erken ekenlerin göcek çıktı fakat kar yağıp soğuk vurunca toprak sıktı geç kaldı. Bizim buralarda dap ve 20/20 kullanılır dap 15, 20/20 20kg atılıyor dekara fiğ ekili alamı pek etkilemez kimyó ekili yerler biraz köse kalıyor deniyor sert ve kullanılan ilaçtan dolayı.

Arpayi guzun 11. Ay icerisinde ektik tarlalar hazir degildi surup ustune kesekleri parcalamk icin silindir cektik sonrasinda yagmuru bekledik kalan kesekler yumasasin diye ve akabinde kaz ayagini cekip mibzerle ekim yaptik ortalama 1.5 ay kadar gec ektik diger herkesten donuma ortalama 25 kg civari tarim92 iyi 18 kg dap ioe birlikte ektik gecen haftada 20 kg 26 ust guvreleme yaptik aksamustu ayni gunun sabahina karsi rahmet yagdi sukur 1 parca haric arpalar diger arpalari yakaladi sukur suan icin gidisat guzel sadece bir parca yerde sararma gordum kumlu yapiya sahip bir tarla idi 26 ust gubrenin hemen erimedigini de dusunursek umuyorumki gubre uygulamasindan sonra rengi duzelerek boya verecektir tarlalarin yuzu biraz kurusun ilk firsatta resim cekicem insallah tesekkurler yardim olmaya calisan herkese