Hububatta çıkış öncesi herbisit uygulaması

Merhaba arkadaşlar,
Tohum aldığımız yerde çıkış öncesi ot ilacı önerdiler. Daha önce bu şekilde kullanan oldu mu? Sonuç nasıldı. Dediklerine göre bahar ayında tekrar ot ilacına gerek kalmıyormuş.

İlaç Agrobest, Bestmaxi 75

Korucu bölgesinde hep bu ilacı kullanıyorlarmış.

http://www.agrobestgrup.com/ilac.php?dilkod=TR&ilacid=26&kat=bestmaxi-75

Ynt: Hububatta çıkış öncesi herbisit uygulaması

ben çıkmamış ota ilaç atmam. bu gibi ilaçlar bence iki yerde kullanılmalı 1- kusak yerler, 2- icarlı yerlerde . her ilacın toprağa verdiği bir zarar var ama bunların ki çok fazla diye düşünüyorum.

FEHİM link=topic=86520.msg1036065#msg1036065 date=1447821210' Alıntı:
ben çıkmamış ota ilaç atmam. bu gibi ilaçlar bence iki yerde kullanılmalı 1- kusak yerler, 2- icarlı yerlerde . her ilacın toprağa verdiği bir zarar var ama bunların ki çok fazla diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim de kusak yer ne demek? :) Ayrıca ne zaman ve hangi herbisiti uygulamamı önerirsiniz?

Orn123 link=topic=86520.msg1036071#msg1036071 date=1447826847' Alıntı:
Teşekkür ederim de kusak yer ne demek? :) Ayrıca ne zaman ve hangi herbisiti uygulamamı önerirsiniz?

kusak demek biz buralarda ilk yazın herhangi bir işlem için traktörle o tarlaya girilemeyen yer için kullanıyoruz. buğday da mart sonu nisan başında çıkan ota göre herbisit kullanıyoruz.

Orn123 link=topic=86520.msg1036003#msg1036003 date=1447794514' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Tohum aldığımız yerde çıkış öncesi ot ilacı önerdiler. Daha önce bu şekilde kullanan oldu mu? Sonuç nasıldı. Dediklerine göre bahar ayında tekrar ot ilacına gerek kalmıyormuş.

Hammer 10 WP Doğal İth.
Koruma Green 10 WP Koruma İmal
Master 10 WP Farmatek İth.
Halter Tezcan İth.
Press 10 WP AgroSan İmal
Safari WP Bio Agro İth.
Gainer 10 WP Safa Tar.Ltd. İmal
Ranger 10 WP Deva Agro İth.
Nazgilin 10WP Pulcu İmal
Glamor 10 Onca İth.
Bestmaxi 10 WP Agrobest Grp. İth.
Asiner 10 WP Fertil İmal
Topraxeleyn Topraksu İmal
Cansa Defense 10 WP Cansa İmal
Efdal Clorsun 10 WP Tarkim Bit.Kor. İmal

Hepsi aynı ilaç.
Karaçim yani delice var ise ve ağır kara kepir toprak yapısına sahipseniz kullanabilirsiniz.
2. Ürün kesinlikle ekemezsiniz.
Kumlu topraklarda ertesi yıla dahi kalıntı bırakabilir.

azoxystrobin link=topic=86520.msg1036182#msg1036182 date=1447857155' Alıntı:
Hammer 10 WP Doğal İth.
Koruma Green 10 WP Koruma İmal
Master 10 WP Farmatek İth.
Halter Tezcan İth.
Press 10 WP AgroSan İmal
Safari WP Bio Agro İth.
Gainer 10 WP Safa Tar.Ltd. İmal
Ranger 10 WP Deva Agro İth.
Nazgilin 10WP Pulcu İmal
Glamor 10 Onca İth.
Bestmaxi 10 WP Agrobest Grp. İth.
Asiner 10 WP Fertil İmal
Topraxeleyn Topraksu İmal
Cansa Defense 10 WP Cansa İmal
Efdal Clorsun 10 WP Tarkim Bit.Kor. İmal

Hepsi aynı ilaç.
Karaçim yani delice var ise ve ağır kara kepir toprak yapısına sahipseniz kullanabilirsiniz.
2. Ürün kesinlikle ekemezsiniz.
Kumlu topraklarda ertesi yıla dahi kalıntı bırakabilir.

Bizim toprak kumlu olduğundan bu ilaçları kullanmamalı mıyım? Eğer 2. ürün ekemeyeceksem 2 tarlaya kullanabilirim sadece. Kumlu topraklar için uygun ilaçlar hangileridir? Teşekkür ederim.

Orn123 link=topic=86520.msg1036195#msg1036195 date=1447859502' Alıntı:
Bizim toprak kumlu olduğundan bu ilaçları kullanmamalı mıyım? Eğer 2. ürün ekemeyeceksem 2 tarlaya kullanabilirim sadece. Kumlu topraklar için uygun ilaçlar hangileridir? Teşekkür ederim.
Ot çıktıktan sonra havaların ısınmaya başladığı, aktif büyüme döneminde Mustang, Lancelot, Arrat, Magnolia vs gibi yeşil aksamdan etki eden ilaçlar kullanabilirsiniz.Tarlada çıkan ota göre tercih yaparsınız.

azoxystrobin link=topic=86520.msg1036199#msg1036199 date=1447860216' Alıntı:
Ot çıktıktan sonra havaların ısınmaya başladığı, aktif büyüme döneminde Mustang, Lancelot, Arrat, Magnolia vs gibi yeşil aksamdan etki eden ilaçlar kullanabilirsiniz.Tarlada çıkan ota göre tercih yaparsınız.

Teşekkür ederim. :)

Çıkmamiş ota ilaç tavsiye etmiyorum eğer dozaj düzgün olmaz ise çok kötü sonuçlar ortaya çıkıyor. Bölgemizde yanlış uygulama yapılan bir tarlada 3 yıldır verim yok bişi yetişmiyo

Bayer şirketinin bölgemizde bu konuda bir tarla çalışması (denemesi) var. Şirket elemanı buğday ekilmiş tarlaya ilaç atarken yoğun olduğundan pek konuşamadık, ama yolumun üstü olduğu için ilkbahardan itibaren tarlayı takip edeceğim.

Bence ' ' Olmayan ota ilaç atmak ' ' mutlaka yanlış değil. Örneğin bu sene silajlık mısırda BASF şirketinin AKRİS herbisitini (mısır ekim sonrası-ot çıkış öncesi) kullandım ve çok memnun kaldım.

atila link=topic=86520.msg1036256#msg1036256 date=1447868215' Alıntı:
Bayer şirketinin bölgemizde bu konuda bir tarla çalışması (denemesi) var. Şirket elemanı buğday ekilmiş tarlaya ilaç atarken yoğun olduğundan pek konuşamadık, ama yolumun üstü olduğu için ilkbahardan itibaren tarlayı takip edeceğim.

Bence ' ' Olmayan ota ilaç atmak ' ' mutlaka yanlış değil. Örneğin bu sene silajlık mısırda BASF şirketinin AKRİS herbisitini (mısır ekim sonrası-ot çıkış öncesi) kullandım ve çok memnun kaldım.

Mısırda bende kullandım yine agrobestin ürünüydü. Çıkış öncesi ilacını bir tane ot bitmedi desem yeridir. Mısırda verim sorunu da yaşamadım. Ancak bu mısır değil sonuçta o yüzden tedirginim.

Orn123 link=topic=86520.msg1036003#msg1036003 date=1447794514' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Ben çıkş öncesi Glean 75 DF kullanıyorum . Bu yılda kullandım gayet memnunum. Buğdaylarım tertemiz çıktı.

%10 chlorsulfuron olanlar daha güvenli.

Eğer kontrolü zor bir otla mücadele etmeyeceksen kullanmamakta fayda var.

Benim bu sezon karaçim için tercihim hammer 10 wp.

poyyraz link=topic=86520.msg1040313#msg1040313 date=1448834578' Alıntı:
Ben çıkş öncesi Glean 75 DF kullanıyorum . Bu yılda kullandım gayet memnunum. Buğdaylarım tertemiz çıktı.

Ben kullanmadım zamanı geçti zaten artık. Üstteki yorumlar kullanma deyince cesaret edemedim. Ancak toprğa uzun vadede zarar veriyorsa kullanılmamalı o zaman.

Cikis oncesi ot ilacini sadece sogan icin kullandim bu gune kadar oda Stomp Extra diye bi ilac ;) otlanma yine oluyo ama en azindan ot buyumesi gec kaldigi icin sogan kendini kurtariyo ;) bugdayda baharla birlikte yapilan it ilaclamasi bence en dogrusu