kuruya çıkarılan ineklerin yemlenmesi

600 kg inek için:

RASYON:

KURU YEMİ:3,7 kg
MISIR SİLAJI: 8,9 kg
SAMAN: 6,4 kg
TUZ-VİTAMİN: 30 gram
MERMER:37 gram

KURUYA ÇIKARILAN İNEKLER İÇİN KARMA YEM :

ARPA: 72 kg
AYÇİÇEK KÜSPESİ: 2,8 kg
SOYA KUSPESİ: 25 kg

YONCA kullanılması halinde:

600 kg kurudaki (sağılmayan) inek için günlük yem miktarları (rasyon):

SAMAN 5,933 kg
MISIR SİLAJI 8,183 kg
YONCA 1,411 kg
KURU İNEK YEMİ 3,186 kg

KURU İNEK YEMİ: 100 kg yem için

PAMUK KÜSPESİ 19,774 kg
SOYA KÜSPESİ 15,065 kg
KIRILMIŞ MISIR 64,218 kg
TUZ-VİTAMİN 0,941 kg

bu rasyonlar, bu yem karmaları uygun mudur?

Ynt: kuruya çıkarılan ineklerin yemlenmesi

Ben kuruya çıkaracağım hayvanın meme hastalığı olmamasına dikkat ediyorum varsa mastitis önce tedavi edip sonra kuru dönem ilaç sıkıp bırakıyorum

Kuru dönem beslemesi çok önemli bir konu doğuran hayvanın sağlıklı olabilmesi için kuru dönemde doğru besleme çok önemli , kuru dönemde doğru beslenen hayvan sağlıklı olur.

Kuru dönemde yanlış aşırı beslenen hayvan yada yemsiz kalan hayvan ,yanlış beslenmeye bağlı çeşitli hastalıklara maruz kalır.

Kuru döneme çıkaracağım hayvanın yemini kısarım , sonra kuru dönemde kuru dönem yemi ve kuru ot veriyorum, doğuma 10 - 15 gün kala tekrar süt yemine alıştırıyorum .

Rasyon hakkında fazla bilgim yok , yem aldığımız firmanın rasyoncularından yardım almaya çalışıyoruz, konuları takip ediyorum

Ynt: kuruya çıkarılan ineklerin yemlenmesi

Bizde Kuruya cıkan ineklere son derece özen gösterrir 2 bucuk ay kala kurutmaya başlarız 15 günde anca kuruturuz sonrada kesin kurudugundan emin oldukdan sonra kuru donem meme tüplerini sıkar bırakırız ve aşırı beslemeden keseriz son bir ay kala 2 kilo süt yemiyle başlar 6 kiloya kadar yem veririz arpa hi,c vermeyiz meme bezleri yaglanırmış yonca vermeyiz aşırı kalsiyum aldıgı zaman inek hipokalsemi hastalıgına yakalanır dogumdan sonra felc olma ihtimali yaparmış yem aldıgımız firmanın rasyoncusu saolsun her cagırdıgımızda gelir ilgilenir