Gübre Kalitesini Belirleyen Faktörler

Arkadaslar.

Dunya para verip satın aldınız bir gübrenin kaliteli olup olmadıgını nasın anlarsınız?

Gübre satın alırken dikkat ettigimiz, bakmamız gereken kıstasları bir başlık altında toplayabilirsek, tüm çiftçilere kılavuzluk edecek güzel bir kaynak elde etmiş oluruz.

Herkesten kucuk büyük farketmeksizin fikirlerini ve önerilerini yazmasını bekliyoruz.

Ynt: Gübre Kalitesini Belirleyen Faktörler

Pek bilgili diyilim renkten falan anlamam en iyisi analiz dahilinde ama ben gübre alırken ilk güvenilir tanıdık küklü bayilerden gübre alırım sonra tozlu olmasın derim tozlu cıkarsa iade masraflarla birlikte şartını konuşurum bu kadar :) koparatiften mal almam kesinlikle..

Bu sene gübretaş dap aldık aklıma takıldı çuvalların ağırlığı 3 tane çuval tarttım hiç biri 50 kğ gelmedi 49.3 49 ' 5 49.8 en fazla tarım krediye söyledim bizi ilgilendirmez fabrikaya söyleyin dedi işin Aslı bende uğraşmak istemedim bana göre kğ eksik geliyor

Azapbey link=topic=86539.msg1036267#msg1036267 date=1447869263' Alıntı:
Bu sene gübretaş dap aldık aklıma takıldı çuvalların ağırlığı 3 tane çuval tarttım hiç biri 50 kğ gelmedi 49.3 49 ' 5 49.8 en fazla tarım krediye söyledim bizi ilgilendirmez fabrikaya söyleyin dedi işin Aslı bende uğraşmak istemedim bana göre kğ eksik geliyor
çuvalların üzerinde +5 ve -5 yazar buda eksik veya fazla olabileceğinin belirtisidir.

Ben isim gereği damla sulama gübresi kullanıyorum en sağlıklısı analiz değeri fakat bunu bir kenara bırakalım...
Eğer elimizde ölçüm cihazları mevcut ise-ki seracı iseniz bunlar olmazsa olmazdır- ;
-300 ila 500 gr gübrenin 1 litre sudaki 'ec' değeri
-300 ila 500 gr gübrenin 1 litre sudaki 'ph' değeri
-Tank dibinde kalan çökeltinin az olması(çözünürlük)
-Uygulamadan sonraki ilk 3 gün içerisinde bitkinin gübrelemeye vereceği tepki/yarayışlılık(bu biraz toprak özelliğine bağlı lakin sizin toprağınizda en iyi sonucu aldığınız gübre önemlidir)

Benim kıstasların yukarıda bahsettiğim gibi.

Dipnot:damla sulama gübrelerinde genelde en iyi hollanda ve israil menşeili ithal ürünler ne yazık ki :(

Edit:gübrede kullanılan dolgu maddeside oldukça önemlidir unutmuşum ekleyeyim istedim...

Busene gübretaş dap ta 2 farklı çuval vardı renkleri sarı ama yazıları biri pembe biri açık pembe normal pembe olan bildiğimiz dap yani yağlı görünümlü gübre ama diğeri yağlı değil ekin gübresi gibi çuval değerlerinde de farklilik vardı azot %46 ama digerleri 1-2 puan az ve çoktu çuval fotograflarını yüklerim

Arslanlar 5070 link=topic=86539.msg1036266#msg1036266 date=1447869188' Alıntı:
Pek bilgili diyilim renkten falan anlamam en iyisi analiz dahilinde ama ben gübre alırken ilk güvenilir tanıdık küklü bayilerden gübre alırım sonra tozlu olmasın derim tozlu cıkarsa iade masraflarla birlikte şartını konuşurum bu kadar :) koparatiften mal almam kesinlikle..

kooperatiften mal almak derken sebebini açıklayabilir misiniz.
birde hangi kooperatif

Gorunuste topaklasma ve toz seklinde olmamasina dikkat ederim
Rengi kokusu ayrica topraga uygulandiginda bir sure sonra ne kadarinin eridigine dikkat ederim
En iyisi kimyasal maddelerle tepkimeye sokup sonuclari gormektir diye dusunuyorum bu konuda kimyaci arkadaslar varsa goruslerini bekliyoruz benim aklima gelenler bunlar

Azapbey link=topic=86539.msg1036267#msg1036267 date=1447869263' Alıntı:
[/quote
S@BİT link=topic=86539.msg1036275#msg1036275 date=1447870311' Alıntı:
çuvalların üzerinde +5 ve -5 yazar buda eksik veya fazla olabileceğinin belirtisidir.
hiç fazla çıkmaz ama buda düşündürücü....

Konuyu dağıtmak gibi olmasın fakat, nedir 50 kg lık cuvallardan çektiğimiz.. Konuyu eskiden tartışmıştık ,azaltma gibi her hangi bir gelişme varmı .Eskiye göre gübrenin kullanım miktarı çoğaldı..İnanınki çitcilikte en zorlandığım ,korktuğum şu gübre cuvallarını kaldırmak..

gursoy70 link=topic=86539.msg1036311#msg1036311 date=1447873362' Alıntı:
kooperatiften mal almak derken sebebini açıklayabilir misiniz.
birde hangi kooperatif
tarım kredi koparatifi, ne buğday ne gübre alırım. Sebebi bi yıl sertifikalı aldane aldık içinde arpa cıktı gübretaş gübre aldık granül diyil tozdu sanki yaprak gübresi, bundan ötürü.

sebazios link=topic=86539.msg1036259#msg1036259 date=1447868393' Alıntı:
Arkadaslar.

Dunya para verip satın aldınız bir gübrenin kaliteli olup olmadıgını nasın anlarsınız?

Gübre satın alırken dikkat ettigimiz, bakmamız gereken kıstasları bir başlık altında toplayabilirsek, tüm çiftçilere kılavuzluk edecek güzel bir kaynak elde etmiş oluruz.

Herkesten kucuk büyük farketmeksizin fikirlerini ve önerilerini yazmasını bekliyoruz.

Yılmaz abi insan gübresimi hayvan gübresimi çok önemli bir noktayı atlamışsın :D sebazios

Benim baktığım bir çok noktayı arkadaslar yazmış. Ekleyebileceğim bir kaç nokta var.

Öncelikle kaliteden kastımız ne? Once ona karar vermemiz gerekli. Soz konusu olan şey gübre ise, ilk öncelik, element iceriginin dogru ve eksiksiz olması.

Şimdi diyebilirsiniz ki, koskoca firmalar, o kadar denetlemeye tabi tutulurken içerikten çalabilirler mi?

Evet çalarlar.

Konu üzerine uzman bir akademisyen ile yaptığımız sohbette, ülke içerisinde 'eksik icerik' nedeni ile malı toplatilmamis, yani sabıkası temiz sadece bir kaç firma var demişti. Gerisini siz tasavvur edin.

Çünkü icerikteki ufak tefek bir eksikliği tüketicinin anlama şansı yok. Çiftci meydana gelen bir olumsuzluğu yağmura, tohuma yada cevre şartlarına bağlıyor. Gübresinden şüphe eden ve şüphesinin üstüne giden Ciftci gercekten çok az.

Peki eksik icerik ile ilgili ne yapabiliriz? Yani tarlaya gübreyi attık, hic bir degisim olmadı. Hakkımızı nasıl ararız?

1-) Bunun için ilk yapmamız gereken sey, satın aldığımız partiden en az 1 çuval gübreyi, güzelce muhafaza etmek. Sebebi basit: Kanıt sunmak. Bu konu çok önemli çünkü bunu hic kimse yapmıyor. Evet sadece 1 çuval acilmamis gunreyi kenara ayırmak, sizi binlerce liralık zarardan kurtarabilir. Keza aynı durum yem, ilaç ve diğer bir çok ürün icin de geçerli. Aksi durumda hak iddia edemezsiniz.

2-) Emin olmak istiyorsanız, gübreyi tahlil ettirin. Bunun icin formaliteye gerek yok. 1 kg gübreyi, bir analiz laboratuvarına götürmeniz kafi. Cuzzi bir ücret karşılığında aklınızdaki soruların tümü cevaplanır.

3-) Durumu, gübreyi satın aldığınız yere bildirin. Bakın bu çok önemli. Firma ile irtibata geçmediğiniz taktirde, amacınız uzum yemek degil, bağcıyı dovmek olarak algılanabilir. (bizim geyemiz üzüm yerken bağcıyı dovmek:D fantezi istiyoruz). Oysa firma ile irtibata geçtiğiniz anda, mesuliyeti karsı tarafa bırakırsınız. Bu noktada şuna emin olun, tüm firmalardan alacağınız ilk cevap 'bizim malımızda hata olmaz' oluyor. Tahlil ettirdiğinizi söyleyerek bilinçli bir ciftci oldugunuz izlenimini yaratırsanız, işler hemen değişiyor tabi. Yani kendi zararınızı bu yolla kolaylıkla tazmin ettirebilirsiniz ama bana sorarsanız, hic bir şey söylemeyin. Sadece 'gübrede eksik icerik mevcut' iddianızı sunup tepkilerini bekleyin. Alacağınız tepki, büyük ihtimal sonraki adım icin motivasyon sağlayacak :D

4-) Analiz sonucu ile birlikte, Tarım il/ilce Müdürlüğüne gidin. Lakin müdürlükler malum. Sistem bazen yavaş işleyebiliyor. Siz eşeği sağlam kazığa baglamak isterseniz, Tarim bakanlığına ait Alo 174 ihbar hattını kullanarak ihbarda bulunabilirsiniz. Ama bu ihbar hattını dikkatli kullanın, keza ihbar edildikten sonra dönüşü yok. Çünkü ihbar sisteme kaydediliyor ve dogrudan ilgili müdürlüğün önüne düşüyor. Bu noktadan sonra işlemler takip altında.

5-) İşin en zevkli kısmı.. Tarım İl-İlce müdürlüğünün yaptıgı resmi analiz sonucunda gübrede eksik icerik bulunduğu kesinleşirse, 'firmanın üretip ülke geneline sattığı o parti malların tamamı' toplatiliyor. iste bunun zevki paha biçilemez.

Neden?

4. adımda analiz yaptırdığınızı ve ihbarda bulunacağınızı söylerseniz, firma sonraki adımı göze almak istemediğinden, çok büyük bir ihtimal ile zararınızı tanzim etmeyi, hatta size ufak bir rüşvet vermeyi dener. Bu noktada iş size bağlı. 2 yolunuz var.

l-) kendinizi kurtarmak (teklifi kabul etmek)
ll-) hem kendinizi, hem de bu kazığı yemiş ya da yiyecek olan tüm meslektaşlarınızı kurtarmak.

İkinci yolu seçin. Bu biraz daha zaman alır ama emin olun, firma bir daha sizin bölgenize yamuk mal göndermez. böylece geleceginizi de kurtarmış olursunuz.

Bir gübrenin kalitesini anlamak icin yaptıgım şeyler, diğer arkadaslar ile aynı.

- partikul standardına bakmak: (atım esnasında hassas dozajlama imkanı verir. Mibzer ya da kova farketmez. Ne ayarlarsaniz onu atar. Supriz yaşatmaz)
- erime hızı
- koku
- iç malzeme
- tozlanma/toparlanma durumu
- ambalaj ve paketleme kalitesi gibi detaylar oldukca bilgi vericidir.

Bunlara ek olarak baktığım nokta ise, dolgu maddesi. Cogu kisiye önemli gelmeyenilir ama dolgu maddesinde ard niyetli davranan bir firma, emin okun icerikte de art niyetli davranır. Keza kaportasi dandik olup da, motoru-diferansiyeli çok kaliteli olan bir araba görmedim bu güne kadar.

Dolgu maddesini ve icerigin miktarını (ozellike taban gubrelerinde) anlamak da aslinda çok kolaydır. 10 kg gübreyi bir kovada eritip süzersiniz. Aynı işlemi, gübreden kirli su çıkmayana, kadar tekrarlarsınız. En son kalan materyale baktığında, gördüğünüz dere kumu ve çakıl taşı karışımı ise, üzerinde fazla düşünmeye gerek yok..

Ha yok, tek renk özel bir materyal ile, evet. Firma bazı detaylara önem veriyor demektir.

Bilinçli ve daha iyi bir ülke tarımına ulaşmak dileğiyle..