Yeşil Gubreleme Nedir?

Ynt: Yeşil Gubreleme Nedir?

Müthiş,Bunu bende yapmak istiyorum baharın patates yerine çavdarla yapıcam plan değişikliği olmazsa. Bu olay normal gübreye olan ihtiyacı bitirse müthiş olur gerçekten. Ekilecek bitki türünün toprağa kattığı minaraller ve kimyasal gübreye göre ne kadar fark ediyor bu bilgiler belirlenebilse soru işareti kalmadan daha rahat yapılacak bir uygulama.

BlackStorm link=topic=86582.msg1037327#msg1037327 date=1448134274' Alıntı:
Müthiş,Bunu bende yapmak istiyorum baharın patates yerine çavdarla yapıcam plan değişikliği olmazsa. Bu olay normal gübreye olan ihtiyacı bitirse müthiş olur gerçekten. Ekilecek bitki türünün toprağa kattığı minaraller ve kimyasal gübreye göre ne kadar fark ediyor bu bilgiler belirlenebilse soru işareti kalmadan daha rahat yapılacak bir uygulama.
Baklagil olması daha iyidir çavdarın yeşil aksamı az olduğu için daha avantajsız. Baklagil, tohumu ucuz ve iklime uygun yetişen bitkiler daha iyi olur.

Tarla güzel, toprak güzel, pulluk güzel ,biçen alet güzel.

Bizde ne böyle tarla var, ne böyle traktör, ne böyle toprak, ne böyle pulluk, ne ot biçme makinası var. Gerçekten çok güzel işçilik baktıkça özeniyorum.

Biz çayır makinasıyla kökten biçip çakma pullularla sürsek kabul olur mu Yılmaz abi ? :D

Toprağın mayasadır organik madde.Bölgemizde %1 ' in altında.Çiftlik gübresi yoksa yeşil gübreleme en iyisi, tek yıllık kışlık baklagil veya macar fiği ekip nisan mayısta (çiçeklenme döneminde) sürülmeli.Bu işlem organik maddenin artmasına sebep olur ve ciddi miktarda toprağa azot bırakır.Kaliteli ve yüksek verim için malesef organik madde miktarının artırılması şart oğlu şarttır.

14 sene hayvancılık yaptık , gübreleri sürekli köye yakın olan bir tarlamıza taşıyorduk (şimdiki aklımız olsa bütün tarlalara yaymaya çalışırdım), o tarlanın mahsülü çılgın atıyo.

Böyle görüntüler yaptığımız işten bizi soğutuyor.
Ne traktörü nede tarlaya artık beğenir oluyoruz.
Küçük dünyamızda huzurumuzu bozan bu tür paylaşımları için sebazios ve benzer üyeler artık uyarı almalı.

ismail_17 link=topic=86582.msg1037321#msg1037321 date=1448133519' Alıntı:
Toprağın tavıda önemli bu iş için öylemi Yılmaz , yoksa çok kuru bir tav olsa hava rüzgarlı olsa bu kadar güzel olmaz , videoda ne güzel toprak yapışıp kalıyor .

İsmail Abi kısır döngü bu aslında. Organik madde yükseldiği an, toprağı sürmek oyuncak oluyor. Benim videoyu hatırlarsın. Kubota 5 ' li 14 pullukla küldür küldür gidiyo :)

Organik madde varsa, her daim tav var. Bakıyorum, cogu kisi ekipmana, traktöre odaklanmış. Tamam, onlar da iyi. Ama isin asli dediğin gibi toprakta. Adam boyu ot olan tarla, tek sürüm ile mibzerilen girilip ekilecek hal geliyor.

BlackStorm link=topic=86582.msg1037327#msg1037327 date=1448134274' Alıntı:

Yeşil gubrelemede kullanacağınız materyal önemli. Baklagil ektiniz diyelim. Gelişimi de yukarıdaki gibi olsun, tabi yine tahlile bakmak gerekir ama tahminim (azotu) gübreye ihtiyac kalmaz.

İsmail Pelit link=topic=86582.msg1037339#msg1037339 date=1448136689' Alıntı:
Baklagil olması daha iyidir çavdarın yeşil aksamı az olduğu için daha avantajsız. Baklagil, tohumu ucuz ve iklime uygun yetişen bitkiler daha iyi olur.

Dışarıda (çoğunlukla) baklagiller, kanola, ayçiçeği ve hububat kullanılıyor gubrelemede. Lakin adamlar rast gele ellerinde ne varsa onu kullanmıyorlar. Her gubreleme gibi bunu da bilinçli yapıyorlar. Mesela:

Potasyum ihtiyacı olan arazilerde, potasyumca zengin olan ayçiçeği ve kanola,
Azot ihtiyacı olan arazilerde yem bezelyesi, fig, bakla
Besin icerigi olan ama sadece organik madde ihtiyaci olan arazilerde hububat ile yapıyorlar yeşillik gubrelemeyi.

• Beğen
Tepkiler: bstever

karga link=topic=86582.msg1037340#msg1037340 date=1448136814' Alıntı:
en ucuz kanola togumu

Dekar maliyeti bakımından kesinlikle oyle. 1kg/da tohum maliyeti çok çok 1 lira.

Onrkrds link=topic=86582.msg1037358#msg1037358 date=1448139109' Alıntı:
Tarla güzel, toprak güzel, pulluk güzel ,biçen alet güzel.

Bizde ne böyle tarla var, ne böyle traktör, ne böyle toprak, ne böyle pulluk, ne ot biçme makinası var. Gerçekten çok güzel işçilik baktıkça özeniyorum.

Biz çayır makinasıyla kökten biçip çakma pullularla sürsek kabul olur mu Yılmaz abi ? :D

Cayır biçmeye dahi gerek yok aslında. Pullukta yapılacak 3-5 modifikasyon ile tek basına sürüm kurtarabilir.

Yeter ki bizim yapmaya niyetimiz olsun.

azam link=topic=86582.msg1037361#msg1037361 date=1448139691' Alıntı:

İş, zanaattan sanata kaymış..

Ömer__06 link=topic=86582.msg1037392#msg1037392 date=1448144609' Alıntı:
Toprağın mayasadır organik madde.Bölgemizde %1 ' in altında.Çiftlik gübresi yoksa yeşil gübreleme en iyisi, tek yıllık kışlık baklagil veya macar fiği ekip nisan mayısta (çiçeklenme döneminde) sürülmeli.Bu işlem organik maddenin artmasına sebep olur ve ciddi miktarda toprağa azot bırakır.Kaliteli ve yüksek verim için malesef organik madde miktarının artırılması şart oğlu şarttır.

14 sene hayvancılık yaptık , gübreleri sürekli köye yakın olan bir tarlamıza taşıyorduk (şimdiki aklımız olsa bütün tarlalara yaymaya çalışırdım), o tarlanın mahsülü çılgın atıyo.

Kelime kesinlikle dogru. Hayvan gübresi uygulanan yer ilk yılında da iyi ama 2. Sene ve sonrası kesinlikle çılgın atıyor.

Eski ağıl yerimiz vardı. 21 yıl önce soktuk, tarla yaptık. Ağıl yeri hala farklı mahsul veriyor.

dustero link=topic=86582.msg1037399#msg1037399 date=1448147008' Alıntı:
Yılmaz abi senin geçen seneden kalan kanola tarlasınada yapmak lazım bu kış nedersin :) nadasa bırakacaksan böyle bırakacaksın usta.. sebazios

Yapıldı Süleyman. Hatta bayağı bir büyümüştü kanolalar. NH TS110 ' a 2 ' li pulluk takip oyle sürdüler. Topragın rengi değişti.

ofas link=topic=86582.msg1037410#msg1037410 date=1448162264' Alıntı:
Böyle görüntüler yaptığımız işten bizi soğutuyor.
Ne traktörü nede tarlaya artık beğenir oluyoruz.
Küçük dünyamızda huzurumuzu bozan bu tür paylaşımları için sebazios ve benzer üyeler artık uyarı almalı.

Kıskanmak, özenmek de guzel birsey aslında. Yeşil gubrlemeden, kaliteli işçilikten haberi olmayan binlerce Çiftçi mevcut :) Sessiz kalabalığın icinde olmak da var.

Bi senesi fig ile denedik.. iyi bi tarlaydi.. pesine bugday ekildi.. 500 kg dekari nerdeyse 0 sentetik gubre ile gecti.. il ortalamasinin baya ustunde bi verim..

Yilmaz.. hayvan gubresinin etkisi literaturde 3-5 yil vs gecse de.. mesela burda dekara 5 romork cekerler.. dedigin gibi 10 yili deviren.. vs cok duydum..

10-15 yila gubrenin orda zerresi de kalmaz oysa.. lakin hayvan gubresi topraga can verip.. topragin yapisini degistiriyo.. toprakta anlik degil kalici etki birakiyo.. olay bu.. yoksa 15-20 seneye gormeyen inanmaz..

Yılmaz peki ,
Yeşil gübremele ile zararlı nematod veya mantar gibi hastalıkları (rhizoctonia ,Verticillium).. yoketmek mümkün olabilirmi? Patateste 5-10 yıl önce gelip bölgeye bela olan meloidogyne spp. isimli nematodla boğuşuyoruz.
Mesela ben çavdarı %100 yeşil aksamı gübre yapıp hemen ardından patates ekmeyi düşünüyorum patatese veya yumrulara bir zararı olurmu? Bu yıl çavdarı biçip patatesi ektik bir sıkıntı ve hastalık olmadı ama biçildği için yeşil aksam azdı. Tarla kesek yaptı biraz onun dışında bir zararı olmadı ama verimde üst üste ekildiği için azalması gerekirken önceki sezona göre aynı tarla aynı tohumda(bir yıl yaşlanmasına rağmen) daha iyi verim aldık.

Yalnız su var bilhassa ayçiçeği ve domates tarımı yapılan tarlalarda baklagil ile yeşil gübrelemede biraz dikkat lazım zira baklagil orabanj otunun en iyi konukcusu tarlada az bir miktarda varsa bile baklagillerden sonra tüm tarlaya yayılacağı kuvvetle muhtemeldir bunun dışında yeşil gübreleme ahır gübresinin en iyi alternatifi diye düşünüyorum....

Orta vadede hayvan gubresi, yesil gubreleme.. hastaliklara da care olur derim..

Topraga can veriyo.. yapisini degistiriyo cunku..

Altenatif tip.. sifali bitkilerle ugrasan bi tanidik vardi.. recetenin %80-90 i standart bal.. gerisi bikac bitki.. basi agriyana da disi agriyana da..

Sordum ne is diye.. bal.. bagisiklik sistemini guclendiriyo.. tek tek hastaliga care aramaktansa.. sistem guclenince sifa oluyo:)

Aynisini hayvan gubresi icin dusunuyorum.. toprak fabrika ayarlarina donuyo vesselam..

ben de bunu denedim ama bizde maalesef avrupadaki gibi yagıs rejimi yok .sulama olmadan bugday ta da kanola arkasına yeşil gubre çok zor ben denedim 20 haziranda sactım vezelyeleri ama 20eylulde cıktı bıraz buyutup yerine bugday ektim..3 ay önce çıkıp buyuseydi süper olabilirdi

Geçen hoca bi araştırma sınucu göstermişti baklagil yeşil gübrenin etkisi azalmadan 4 yıl devam etmiş ahır gübresi yoksa kesinlikle yapılması gereken bir işlem. Şuda düşünülebilir mesela hububat biçilmiş bi tarlaya baharlık ürün ekilecekse anıza 6-7 kg üre verilerek c/n oranı düşürülür buda çabuk parçalanma sağlar en uygun sürüm zamanı iç anadolu için ekim- aralık ayıdır. Bu süre içinde toprak tavlıyken üre verilip sürülürse bahara saplardan eser kalmaz organik maddeyi artırmış oluruz. Yeşil gübrenin parçalanma süresi ise 2-4 haftadır tabi baklagil olmak şartıyla.