Tarımı Nasıl Kurtarırız ?

Tarımı Nasıl Kurtarırız ?

Evet abilerim arkadaşlarım başlığımız Tarımı Nasıl Kurtarırız. Hepimiz girdilerin yüksek ürünlerin düşük fiyat olmasından şikayetçiyiz bu başlık altında da sizin tarım için önerileriniz veya daha önceki önerileri çürütecek teorileri tartışalım. Tartışmayı saygı çerçevesinde ve siyasete girmeden site kurallarına uygun biçimde yapmaya özen gösterelim ki bir sonuca varmak için gayret edelim.
Ve bu tartışmaların sonucunda bir sonuca ulaşırsak; zira işlerimiz gereği hiçbir çiftçi toplanıp yürüyüş protesto yapamıyor kabul kıldığımız çözüm önerilerini bimer tavsiye ve imza kampanyaları olan sitelerden yetkililere ulaştırmaya çalışalım. Madem yürümüyoruz oturduğumuz yerden kafa yoralım :) bunları hafife almayalım
bimeri çok defa kullandım ve hep olumlu yanıtlar aldım
imza kampanyalarınında birçok başarılı sonuca ulaştığı bilinmekte

Evet ben başlıyorum
Daha öncede yorumlarımdada çok defa tekrarladım hep mazotun ve gübrenin üzerindeki vergilerin fazla olduğunu söylerler bunlar düşürülse veya gemilerdeki mazot gibi vergi kaldırılsa kazancımızın artacağını sanırız fakat tüccar az maliyetle elde ettiğimiz ürünü düşük fiyattan elimizden alacağını hesaba katmayız. yani girdilerdeki vergiler kalksa destekler artsa dahi kazancımız aynı kalacaktır bu öneriler bence boştur
evet sıra sizlerde SİZLERİN ÖNERİLERİ NEDİR? :)

Ynt: Tarımı Nasıl Kurtarırız ?

UÖZKAN.77 link=topic=86667.msg1038857#msg1038857 date=1448561791' Alıntı:
Bilinclenip birleserek:)
bende diyorum ki fiziksel ortamda birleşip kendimizi gösteremiyorsak fikren birleşelim fikirler üretelim bilinçlenelim. bir fırsat bulduğumuz zaman yukarıda ki gibi bize yaramayacak şeyleri istemeyiz mesela :)

UÖZKAN.77 link=topic=86667.msg1038857#msg1038857 date=1448561791' Alıntı:
Bilinclenip birleserek:)
bilinçlenme işine eyvallah abi itirazımız yokda birleşme işinde asıl sıkıntı memlekette butun sektorlerin bi temsilciligi derneği vs birçok orgutlenmesi var daha demin haberleri izlerken tam bunu düşünüyordum kadınlar orgutlenmişler kadın dernekleri vs sayesinde çiddete karsı yuruyus yapıyolardı turk ciftçisi bu kadınlar kadar olamadık diye aklımdan geçirdim çiftçinin temsilcisi bi ziraat odaları var birimiz diyebilir miyiz benim ziraat odam çiftçiyi dusunuyor diye tek dertleri yıllık aidatı nasıl fazla alırım nasıl yerim ben şahsen sivasta tekbir ziraat odasından esnafa devlete yada tkk ürün alımlarda fiyatı iyileştirmeliri konusunda baskı yaptığını en son savaşta ekinler biçiliyor bugday sezon başında 800 tl acıklanıyor sivasta 550tl ye zar zor satıyoruz zaten tkk alım yapmıyor bazen merkezin ihtiyacı kalsılanmıs oluyormuş uzun lafı kısası hangi birini anlatalımki yanlısım varsa affola

Gerçek kooperatifçilik ve en büyükten en küçüğe eğitimle. Ama istemezler köydeki adamın elinden üç kuruşa alınan mal sadece taşıma ve komisyonla 4-5 misline çıksın aradakiler götürsün malı daha çok hoşumuza gidiyor. Kooperatifçilikte de başa gelen yemeden durmuyor büyük ümitlerle birleşenler baştaki yedikçe birbirlerine düşüyorlar zaten dürüst iş yapan adam zor bu devirde bulunsa da enayi gözüyle bakılıyor. Sözün kısası çok çalışmamız lazım çok ama sadece üretmek için değil kendimizi ve çocuklarımızı eğitmek için çok çalışmalıyız. Yoksa çalmanın normal karşılandığı bir toplumda ne yaparsan yap ahlak olmadığı için gelişemeyiz ilerleyemeyiz.

mazot gübre felan degil !!! en büyük kayıp sosyal faaliyetlerimizin olmaması ve toplumun gözündeki yerimizin yükseltilmesi bunları saglarsak . yaptıgın işi severek yaparsın daha donanımlı olur daha az işcilik daha az girdi maliyetleri saglarsın .iyi bi aile kurarsın birazda para kazınırsan zaten patronusun kendi işinin böyle olunca herkeste zevk olur istek olur gelecek nesiller özenir böylece refah seviyesine ulaşırız . nacizane eksik gördügüm durumlar.

Belirli gurupları,zümreleri kontrol altında tutmanın en güzel ,en kolay yolu
Onları koop,dernek,oda,birlik,koruma derneği gibi bir araya getirip yönetmek ,etkisizleştirmek iktidar için en kolay yoldur..
Yıllardır bu böyle oldu ,bundan böylede devam edecektir.
Şu anda kayıtlı olduğumuz ,ortağı olduğumuz kurumlarda aynı konumda değilmi..
Hangi birliğimiz bizim için iktidara ters düştü .Onların dümen suyunda sürüklenip gidiyorlar..
Bizim birliklerimiz,koop.lerimiz hiç bir ürünüde girdiyide ,bize özelden ucuza satamaz .Sebebide üretiçi şirketler,şu fiyattan aşağı benim malımı satmıyacaksın der.İlaç olur ,ayç tohumu olur,gübre olur.Ucuza Satmak istese de satamaz..Cezalandırılır.Ama pahalı satmak serbesttir..Bunun adına da serbest piyasa derler.Kapitalizm de.
İyisi mi çiftçisin ,çiftçi kal, giy çarıklarını...

Çiftçiliği kurtarmak mı ? Çiftçiler zaten zengin neyi kurtarıcaksın ? Geçen gün öğretmenimle şans eseri çiftçiliği konustuğumuzda ben çiftçiliğin zor ve fazla emek isteyen bir iş olduğunu ve köyde yaşamanın zor olduğunu söylerken bana, doğma büyüme köylü olup, her günüm tarlada geçen bana ' Çiftçiler kazanıyor. Çiftçilere verilen BÜYÜK DESTEKLERİ BİLMİYOR MUSUN ? ' dedi. Kendisi belki traktör üstüne bile binmemiş birisi bana bu cümleleri kurdu. Sadece paylaşmak istedim.

Yukarıda bende ömer abiye katılıyorum. Koopararifçilik önemli ama yemeyen doğru dürüst işini yapan insanlar kalmadı. Herkes kendini düşünüyor.

Gudumlu orgutlenme bi yerde gazini almaktir milletin..

Uretici orgutlenmemiz zayif.. mevcutlar da tabela da kaliyo cogu yerde..

Ziraat odalari tumden vasat..

At ile esegi.. arpa ile bugdayi ayirt edemeyen birini.. alin size bakan.. size bunu layik gordum diyolar sonra.. kimsenin giki cik(a)miyo sonra!

Acizane ziraat okudum.. yuksek lisans yaptim.. doktora yarim kaldi.. akademik körluk laf ebeligi soguttu okuldan.. isletme okudum..

Hepsi bi yana en onemlisi surekli sahadayim.. bi ayagim toprakta.. koy kahvesinde.. tum cay sohbetlerimiz donup dolasip ayni yere geliyo.. kirsal.. koy.. kalkinma vs..

Hepsinin ozeti.. ciftciyi ciftci kurtarcak vesselam.. ya birlesip ayakta kalcak yada teker teker ayaklar altinda...

Bireysel olarak Allah nasip etti burda bicok ilke imza attik.. corbada tuzumuz oldu.. ama bi yerde Hic.. cunku bireysel..

Bugun imkanim olsa hemen.. ureticiyi bi sekilde tuzel bi kisilik altinda toplarim.. bundan buyuk iyilik faaliyet olmaz.. gerisi hikaye..

Yapacaginiz.. yapabileceginiz EN buyuk olay da bu derim.. vesselam.

ilkertetik link=topic=86667.msg1038892#msg1038892 date=1448565116' Alıntı:
mazot gübre felan degil !!! en büyük kayıp sosyal faaliyetlerimizin olmaması ve toplumun gözündeki yerimizin yükseltilmesi bunları saglarsak . yaptıgın işi severek yaparsın daha donanımlı olur daha az işcilik daha az girdi maliyetleri saglarsın .iyi bi aile kurarsın birazda para kazınırsan zaten patronusun kendi işinin böyle olunca herkeste zevk olur istek olur gelecek nesiller özenir böylece refah seviyesine ulaşırız . nacizane eksik gördügüm durumlar.
benim en beğendiğim yorum oldu :)
çifçinin kalitesini yükseltmek için sosyal faliyetler olmalı evet :) pek olumlu örnek olmasada belirli ilçelere büyük avmler için destek köylere halısahalar yürüyüş yolları büyük ve kaliteli park piknik alanları yapılabilir en azından köylere küçümser gözlerle bakılmaz :)
cevaplarımız çözüm odaklı olursa çok daha iyi olur

mesela benim daha öncede çok defa söylediğim birşey var
planlı ekim yapılmalı bir yıl patates kazandı diye herkes ona yüklenmemeli bunuda nasıl sağlayabilirler
çiftçilerin ne halt yedini kayıt altına alıyosun zaten patatesin nerde yetiştini hangi bölgene ne kadar patates için uygun tarla varsa biliyorsun
ülke için ithalat için ne kadar lazım onuda ön görüyorsun neden yığılmaya izin veriyosun herkese de ki kardeşim senin patatese 100 dekar uygun tarlan var atıyorum oran orantı yaptık ve en fazla 20 dekar ekebilirsinn ha ben ekicem diorsanda destekleri sana vermiycez haberin olsun alım garantinide vermiycez fazlası için diyceksin düzenliceksin
tarımda yığılma olunca ürünlerin çoğu çöp oluyo çöp olunca çiftçi başta devlette zarar görüyo birsürü mazot birsürü ithal gübre ilaç vs.
benim önerim budur

UÖZKAN.77 link=topic=86667.msg1038908#msg1038908 date=1448566796' Alıntı:
Gudumlu orgutlenme bi yerde gazini almaktir milletin..

Uretici orgutlenmemiz zayif.. mevcutlar da tabela da kaliyo cogu yerde..

Ziraat odalari tumden vasat..

At ile esegi.. arpa ile bugdayi ayirt edemeyen birini.. alin size bakan.. size bunu layik gordum diyolar sonra.. kimsenin giki cik(a)miyo sonra!

Acizane ziraat okudum.. yuksek lisans yaptim.. doktora yarim kaldi.. akademik körluk laf ebeligi soguttu okuldan.. isletme okudum..

Hepsi bi yana en onemlisi surekli sahadayim.. bi ayagim toprakta.. koy kahvesinde.. tum cay sohbetlerimiz donup dolasip ayni yere geliyo.. kirsal.. koy.. kalkinma vs..

Hepsinin ozeti.. ciftciyi ciftci kurtarcak vesselam.. ya birlesip ayakta kalcak yada teker teker ayaklar altinda...

Bireysel olarak Allah nasip etti burda bicok ilke imza attik.. corbada tuzumuz oldu.. ama bi yerde Hic.. cunku bireysel..

Bugun imkanim olsa hemen.. ureticiyi bi sekilde tuzel bi kisilik altinda toplarim.. bundan buyuk iyilik faaliyet olmaz.. gerisi hikaye..

Yapacaginiz.. yapabileceginiz EN buyuk olay da bu derim.. vesselam.
tüzel kişilik çok çok faydalı bir girişim avrupadaki belgeselde çıkan çifçilerin çoğu 2-3 çiftlik birleşiyor o traktör makinaları felanda birlikte alıyorlar
ama malum bizim milletin tek başına iktidar hevesi var :D

Benim çözümüm her 3000 dönüme 1 traktör ve ona uygun ekipmanla şirket usulü tarım örneğin dönüm hesabıyla 1 dönümden atıyorum 50 tl net kâr la çikiyorsunuz 500 dönümde 25000yapar yetmez ama 5000 dönümü ayni ekipman ve traktörle ayni karla yaparsaniz bu kar 250000 olur bunu da 5 10 yada 20 kisi birleşip bütün ekipmani ve traktörü satip 1 traktör ve ekipmanlarla ortaklasa calisip kâr ortagi olacaklar sadece satilan traktör ve ekipmanlarla yüzlerce dönum tarla alinir mahsül toplu anlasmalarla karli satilir gübre direkt fabrikadan alinir vs...

fatihcastle link=topic=86667.msg1038928#msg1038928 date=1448570386' Alıntı:
Benim çözümüm her 3000 dönüme 1 traktör ve ona uygun ekipmanla şirket usulü tarım örneğin dönüm hesabıyla 1 dönümden atıyorum 50 tl net kâr la çikiyorsunuz 500 dönümde 25000yapar yetmez ama 5000 dönümü ayni ekipman ve traktörle ayni karla yaparsaniz bu kar 250000 olur bunu da 5 10 yada 20 kisi birleşip bütün ekipmani ve traktörü satip 1 traktör ve ekipmanlarla ortaklasa calisip kâr ortagi olacaklar sadece satilan traktör ve ekipmanlarla yüzlerce dönum tarla alinir mahsül toplu anlasmalarla karli satilir gübre direkt fabrikadan alinir vs...

ahhh abim ahhh arupa misali diyon da biz millet olarak bencil kıskanc bir milletiz . senin kapındaki malzemeyi traktörü cekemeyip 50 dönüm yer için 100 hp traktör alan adamlar var sen kalkmışşın tek traktör tek ekipman vs. olmaz imkansız ortak calışcaz sözde sen kendi tarlanı iyi düzgün sürüp ekcen benim tarlayı yalan yanlış söyle ustunden geccen nerde kaldı ortaklık . o iş yaş bi iş daha önemlisi önce arazilerin ıslahı olmalı tek parca suyu olmalı .

ilkertetik link=topic=86667.msg1038935#msg1038935 date=1448570893' Alıntı:
ahhh abim ahhh arupa misali diyon da biz millet olarak bencil kıskanc bir milletiz . senin kapındaki malzemeyi traktörü cekemeyip 50 dönüm yer için 100 hp traktör alan adamlar var sen kalkmışşın tek traktör tek ekipman vs. olmaz imkansız ortak calışcaz sözde sen kendi tarlanı iyi düzgün sürüp ekcen benim tarlayı yalan yanlış söyle ustunden geccen nerde kaldı ortaklık . o iş yaş bi iş daha önemlisi önce arazilerin ıslahı olmalı tek parca suyu olmalı .
Hiç tarlasi olmayip icar eken 2 3 motoru olanlar bile var Allah yardim etsin ne diyeyim

Tarımdan kurtulma yolu değilde,tarımı kurtarmayı tüm ülke olarak düşünür ve canı gönülden istersek kurtarırız.ama gelin görünki ben dahil çoğu kişi kendini tarımdan kurtarmaya çalışıyor.

UÖZKAN.77 link=topic=86667.msg1038956#msg1038956 date=1448574493' Alıntı:
Fatih.. dedigine benzer bi duzeni.. kaman da kurdular galiba..

---

At ile esek temsili.. eker de vasatti buda ayni olur..

Ümit Abi iki oldu hatalı kullanıyorsun.

Vasat: 'orta halli, ortalama'

Eker ' e vasat dersen kapışırız :)

ilkertetik link=topic=86667.msg1038935#msg1038935 date=1448570893' Alıntı:
biz millet olarak bencil kıskanc bir milletiz . senin kapındaki malzemeyi traktörü cekemeyip 50 dönüm yer için 100 hp traktör alan adamlar var sen kalkmışşın tek traktör tek ekipman vs. olmaz imkansız ortak calışcaz sözde sen kendi tarlanı iyi düzgün sürüp ekcen benim tarlayı yalan yanlış söyle ustunden geccen nerde kaldı ortaklık .

+1

Bu temel üzerine ne inşaa edelim?

Acil zihniyet nakline ihtiyacı olanlarla yola çıkılmaz.
Çıkılır ise bu iş bir müddet sonra STK ' dan ticari sektöre evrilir.

Çözüm önerisi :
1- Bu tarz kişiler asla söz sahibi olmamalı. Yeni nesil çiftçiler evrensel değerlere saygılı yetiştirilmeli.
2- Mevcut durumda yeterli kişi yok ise yola hiç çıkmamalı. Eğitime odaklanilmali.
3- İlk iki maddeye cevap 'cık' ise bence dağılalım.

Yadaa
Halep oradayım arşın burada. Buyrun 2. Ziraat Odası kuruluşuna.

Not: Eker görevdeyken vasat altı bir durum sergiliyordu. Fakat son kabine ile ortalaması DD ' den CC ' ye yani vasat üstüne çıkmış oldu. Hakkını yemiyelim.