Kriz Antalya'yı vurdu;halde işler durdu günlük zarar milyonlarca lira!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: Kriz Antalya'yı vurdu;halde işler durdu günlük zarar milyonlarca lira!

Sınıra namus gozuyle bakmayanlara sormak lazım acaba atalarımızda sınır namustur ahlakını benimsemeseydi bugün bursa biberin domatesin hesabını yapıyor olurmuyduk bugün Rusya bize doğalgaz ve askeri alanda rest çekiyor biz onlara gıda konusunda rest cekemiyoruz kendi ordu ve hukumetimizi elestiriyoruz Allahın rusu kadar olamadık adamlar kenetlendi bize karsı biz domates biber diyoruz Türkiye yapması gerekeni yaptı vurdu yine olsa yine vurur inş Rusya ne kadar tepinsede bos gazı kime nerden satacak gıdayı nerden alacak avrupadanmı Amerikadanmı bizi eskiden onune gelen tokatlıyordu sınırlarımızı isteyen kafasına göre ihlal ediyordu şimdi bunlara karsı gelir hale geldik niye bundan rahatsız oluyoruzki acaba bu memleket bi savaşa girse yine domates muhabbetimi yaparız yoksa sınır namustur diyip cepheyemi kosarız bilemedim

55-46 link=topic=86686.msg1039263#msg1039263 date=1448649983' Alıntı:
alıntı yaparken mesajımın bir bölümünü almadığınız için bende sizin mesajınızda bu kadarcık bölümü ciddiye alıyorum
ve burada yunanistan sınırı tehtit ediyor geçmişte böyle olaylarda bişey yapılmıyor/yapılmadı diye kızanlar rus uçağı düşürüldü diyede kızıyor hayır ben anlamadım napsın adamlar vursun ama düşürmesinmi tek kırmayla felanmı ateş etsin nedir yani çözüm öneriniz
Mesajinizin bir kısmını almamin sebebi diğer kismin muhatabı olmamam.
Kaldiki alintiyı kismen yada tamamen almanın saygı ölçütü olduğunu bilmiyorum.
Şunu bilin tarzı kulağa çok hoş gelmiyor üstelik ama önemli degil art niyet aramıyor ve görmüyorum

Yunan uçakları...... bu ornek degil mi? Yada örnek verme/alma konusunda hemfikir miyiz?

Vurma konusunda düşüncemi ifade ettim. Bilmediğimiz bir sey yoksa uluslararası kurallar gereği doğru karar nokta!

Zahmet olmazsa onceki mesajlarını okursanız anlarsınız ne demek istediğimi.

Teşekkür butonuna yanlışlıkla bastım.

beyler abılerım saygıdeger traklup uyeleri:
1.sınır namusdur dedıgınız gıbı devlet geregını yapdı bıraz bole ısde bız gerekenı yaparız havası yapdık bıseyler yapdık
2.sımdı ılk vurulma zamanında bılmıyorum sızde takıp ettınızmı yada ben yanlıs takıp etmısımdır haberlerde yayınlanan radar(yanı sınır ıhlalı olan yer)goruntusu paylasıldı hemen akabınde genelkurmay bı bıldırı yayınladı yayınlanan goruntu bızım tarafımızdan yayılanmadı dıe
3.sonra bıraz derın araştırmayla işin içinden baska seyler çıkmaya başladı
4.sen one mınute dedın restı cekdın arkasından özür diledin israilden (partı tutmam) bir sürü insan öldü one minuteyle olmaz bu işler madem uçak düşürüyon sallarsın israilede bombayı basarsın agırlıgını askerın kafaya çuvalı zaten saymıyom ve daha bır suru şey
5.bızım devlet herkesden gızlı bırşeyler karıştırdıgı bellı bunun bedeli bize çok agır olarak geri döner forumda bı abı demısdı newhollandı vardı profıl resmınde adamların savaş için butun teknolojılerı var
6.galıba bızım tek guvenıcegımız allah var oda aklını kullanmaya pıslık yagar dıo
7-yaşım 22 hadı len daha toysun buyude gel dıceksınız gıbı :D :D :D

kalibso link=topic=86686.msg1039288#msg1039288 date=1448651673' Alıntı:
beyler abılerım saygıdeger traklup uyeleri:
1.sınır namusdur dedıgınız gıbı devlet geregını yapdı bıraz bole ısde bız gerekenı yaparız havası yapdık bıseyler yapdık
2.sımdı ılk vurulma zamanında bılmıyorum sızde takıp ettınızmı yada ben yanlıs takıp etmısımdır haberlerde yayınlanan radar(yanı sınır ıhlalı olan yer)goruntusu paylasıldı hemen akabınde genelkurmay bı bıldırı yayınladı yayınlanan goruntu bızım tarafımızdan yayılanmadı dıe
3.sonra bıraz derın araştırmayla işin içinden baska seyler çıkmaya başladı
4.sen one mınute dedın restı cekdın arkasından özür diledin israilden (partı tutmam) bir sürü insan öldü one minuteyle olmaz bu işler madem uçak düşürüyon sallarsın israilede bombayı basarsın agırlıgını askerın kafaya çuvalı zaten saymıyom ve daha bır suru şey
5.bızım devlet herkesden gızlı bırşeyler karıştırdıgı bellı bunun bedeli bize çok agır olarak geri döner forumda bı abı demısdı newhollandı vardı profıl resmınde adamların savaş için butun teknolojılerı var
6.galıba bızım tek guvenıcegımız allah var oda aklını kullanmaya pıslık yagar dıo
7-yaşım 22 hadı len daha toysun buyude gel dıceksınız gıbı :D :D :D
şimdi nurettin bey acaba derin arastırmayı nerden ve nasıl yaptınız ve negibi bi sonuç çıktı one minute konusuna gelince acaba israile bi füze yollsak ne olacak israilden önce bizim memleketimizdeki israilliler hoplar ozur konusunda tam emin olmamakla dilenmedi diye biliyorum bizim devletin bişeyler karıstırdıgını zannetmiyorumki öyle olsa yüzde 50 oy alamazdı herhalde tek guvencemiz Allah demişiniz şüphenizmi vardı ama yinede bizim şuanki askeri ve ekonomik durumumuz eskiye nazaran baya düzeldi kanısındayım okadarda kucuk gormesek memleketimizi örneğin zamanında Çanakkale dede bizi küçük görmüşlerdi onlar toplarına silahlarına atalarımız ise Allah a güvenmişti

ofas link=topic=86686.msg1039285#msg1039285 date=1448651583' Alıntı:
Şunu bilin tarzı kulağa çok hoş gelmiyor üstelik ama önemli degil art niyet aramıyor ve görmüyorum

Yunan uçakları...... bu ornek degil mi? Yada örnek verme/alma konusunda hemfikir miyiz?

Vurma konusunda düşüncemi ifade ettim. Bilmediğimiz bir sey yoksa uluslararası kurallar gereği doğru karar nokta!

1-) önceki iletinizde 'Sınır namustur' konusunda hemfikiriz. Ama zamandan beri? ifadesini kullanıp sonraki iletinizde 'Sınıra namus gözüyle bakanlara bir soru sorsam...' ifadesiyle başlamanız saf değiştirdiğinizi belirtir. sınıra namus gözüyle bakanlara derken ben bakmıyorum bakanlara bu sorum demek gibi birşey en azından ben öyle algıladım ve o bölümün muhatabı olduğunuzu düşünüyorum.
2-) hiçbir iletimde saygı ölçütü demedim yani sizin o bölüme muhatap olduğunuzu düşünüp istediğiniz tarafı cevaplayıp istemediğiniz tarafı boş bıraktığınızı düşündüm sadece...
3-)'yunan uçaklarını ...' bu iletimde kullandığım anlam 'yunan uçaklarını ...' ifadesini kullananlar anlamında
4-)vurması evet doğru bir karar hemfikiriz
5-) zahmet ne demek okudum tabiki
6-) 'şunu bilin' derken yaş faktörüne ve etik kurallara dikkat etmemiş olabilirim yorucu bi gün geçirdim özür dilerim
7-) teşekkür butonu için açıklama yapmanıza gerek yoktu olabilir ben de teşekkür ederim size

55-46 link=topic=86686.msg1039263#msg1039263 date=1448649983' Alıntı:
alıntı yaparken mesajımın bir bölümünü almadığınız için bende sizin mesajınızda bu kadarcık bölümü ciddiye alıyorum...

Kısmi alinti ile ciddiye almadigimi düşünmüsünüz muhtemelen bu sebeple söyledim.

ofas link=topic=86686.msg1039306#msg1039306 date=1448653183' Alıntı:
Kısmi alinti ile ciddiye almadigimi düşünmüsünüz muhtemelen bu sebeple söyledim.
bir önceki mesajın muhatabı olduğunuzu hatırlatarak sizden önceki iletimi tekrar okumanızı rica ediyorum orada alıntıya dahil edip etmemenizden ziyade alıntı kavramını kullanarak neyi anlatmaya çalıştığımı açıkladım.

ofas link=topic=86686.msg1039285#msg1039285 date=1448651583' Alıntı:

Şahsi düşüncem Yunanistan ile çok yakınız sık sık istemeden pilotlar sınırı aşabiliyordur. Artık bunu iki tarafta bildiği için ateş açmıyor diye düşünüyorum. Aynı pilotlar bir çok uçuşda karşılaşmış ve birbirleriyle it dalaşı yapmıştır. Bana göre iki tarafında biz burdayız mesajı vermeleri yetiyordur. Çünkü iki taraftada bulunan güçlerin kim olduğu belli. Bu durum iki hava kuvveti içinde barışçıl bir durumun gelişmesinede sebep olmuş olabilir. Eğer böyle her ihlalde ateş açılsaydı çoktan yunanistanla savaşıyorduk. Ama suriye gerçekten karmaşık kimin kimi vuracağı belli değil,bir sürü devlet bir sürü örgüt ,kim düşman kim dost bilme şansınız yok. Milliyeti bilinmeyen israil,iran.. uçağı gelse sınırdaki bir köyümüze bomba atsa türkiyeyi bit savaşa çok kolay sokabilir. Bu yüzden yunanistanla kıyaslamak pek doğru değil.

BlackStorm link=topic=86686.msg1039316#msg1039316 date=1448653817' Alıntı:
Şahsi düşüncem Yunanistan ile çok yakınız sık sık istemeden pilotlar sınırı aşabiliyordur. Artık bunu iki tarafta bildiği için ateş açmıyor diye düşünüyorum. Aynı pilotlar bir çok uçuşda karşılaşmış ve birbirleriyle it dalaşı yapmıştır. Bana göre iki tarafında biz burdayız mesajı vermeleri yetiyordur. Çünkü iki taraftada bulunan güçlerin kim olduğu belli. Bu durum iki hava kuvveti içinde barışçıl bir durumun gelişmesinede sebep olmuş olabilir. Eğer böyle her ihlalde ateş açılsaydı çoktan yunanistanla savaşıyorduk. Ama suriye gerçekten karmaşık kimin kimi vuracağı belli değil,bir sürü devlet bir sürü örgüt ,kim düşman kim dost bilme şansınız yok. Milliyeti bilinmeyen israil,iran.. uçağı gelse sınırdaki bir köyümüze bomba atsa türkiyeyi bit savaşa çok kolay sokabilir. Bu yüzden yunanistanla kıyaslamak pek doğru değil.
birde bunlara ek suriye sınırında 2012 e yaşadığımız olayda tetikte olmamızı gerektiren bir olaydı hava sınırını ihlal etmediğimiz halde uçağımız düşürülmüştü

55-46 link=topic=86686.msg1039300#msg1039300 date=1448652803' Alıntı:
1-) önceki iletinizde 'Sınır namustur' konusunda hemfikiriz. Ama zamandan beri? ifadesini kullanıp sonraki iletinizde 'Sınıra namus gözüyle bakanlara bir soru sorsam...' ifadesiyle başlamanız saf değiştirdiğinizi belirtir. sınıra namus gözüyle bakanlara derken ben bakmıyorum bakanlara bu sorum demek gibi birşey en azından ben öyle algıladım ve o bölümün muhatabı olduğunuzu düşünüyorum.
2-) hiçbir iletimde saygı ölçütü demedim yani sizin o bölüme muhatap olduğunuzu düşünüp istediğiniz tarafı cevaplayıp istemediğiniz tarafı boş bıraktığınızı düşündüm sadece...
3-)'yunan uçaklarını ...' bu iletimde kullandığım anlam 'yunan uçaklarını ...' ifadesini kullananlar anlamında
4-)vurması evet doğru bir karar hemfikiriz
5-) zahmet ne demek okudum tabiki
6-) 'şunu bilin' derken yaş faktörüne ve etik kurallara dikkat etmemiş olabilirim yorucu bi gün geçirdim özür dilerim
7-) teşekkür butonu için açıklama yapmanıza gerek yoktu olabilir ben de teşekkür ederim size

1- Sınır olmuştur ok fakat ne zamandır bunu düşünüyorsunuz? Demek istedim. Konsolosluk, turbe, kaçakçılık konularında da aynı hassasiyeti gösterdiniz mi? Madem ki sınır olmuştur deyip konuyu eleştirenlere kızıyorsunuz o zaman bizi tam tersi düşünüyor kabul ediyorsunuz. O zaman ' sınıra namus diyenler' ... ( yani konuyu eleştirmeden yakın geçmişe bakmadan direk olması gereken bu diyenler anlamında )
Yani yanlış anlamissiniz.
2- buna cevap verdim
3- yunan uçakları .... önceden geçmiş başkalarının aktör olduğu bir olayı anlatıyor. Örnek yani ve kötü yani köyden örnek verilmiş. Oysaki benim söylediğim mevcut muktedir lerin yaptıkları idi yani ilimizde örnek vermiş olduk.
4- ok
5- ok
6- hiç problem etmedim. Sadece kısmi alıntıya takilalim ok ama o zaman bunu görelim demek içindi.
7- Degil teşekkür özür de dilerim gata yaparsam. Sadece ve sadece eleştirip teşekkür etmek garipsenip olumsuz anlam cikma ihtimaline istinaden yazdım. ;)

55-46 link=topic=86686.msg1039320#msg1039320 date=1448654014' Alıntı:
birde bunlara ek suriye sınırında 2012 e yaşadığımız olayda tetikte olmamızı gerektiren bir olaydı hava sınırını ihlal etmediğimiz halde uçağımız düşürülmüştü
Elbette üstüne basa basa 2012 de angajman (engagement) kurallarını Türkiyenin değiştirdiğini söylüyorlar.

sebazios link=topic=86686.msg1039174#msg1039174 date=1448642513' Alıntı:
Sınır ihlaline tepkili olan onurlu arkadaslardan, Adana İncirlik ' te bulunan ABD Hava üssü icin de aynı hassasiyeti bekliyoruz.

http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/04/gnd115.html
Kendi MİT elemanını yere yatırıp kelepçeleyen, kendi ülkesinin devlet sırlarını ifşa eden insanlara sahip çıkan ana muhalefet partisindende aynı hassasiyeti bekliyoruz

ofas link=topic=86686.msg1039321#msg1039321 date=1448654105' Alıntı:
1- Sınır olmuştur ok fakat ne zamandır bunu düşünüyorsunuz? Demek istedim. Konsolosluk, turbe, kaçakçılık konularında da aynı hassasiyeti gösterdiniz mi? Madem ki sınır olmuştur deyip konuyu eleştirenlere kızıyorsunuz o zaman bizi tam tersi düşünüyor kabul ediyorsunuz. O zaman ' sınıra namus diyenler' ... ( yani konuyu eleştirmeden yakın geçmişe bakmadan direk olması gereken bu diyenler anlamında )
2- buna cevap verdim
3- yunan uçakları .... önceden geçmiş başkalarının aktör olduğu bir olayı anlatıyor. Örnek yani ve kötü yani köyden örnek verilmiş. Oysaki benim söylediğim mevcut muktedir lerin yaptıkları idi yani ilimizde örnek vermiş olduk.
4- ok
5- ok
6- hiç problem etmedim. Sadece kısmi alıntıya takilalim ok ama o zaman bunu görelim demek içindi.
7- Degil teşekkür özür de dilerim gata yaparsam. Sadece ve sadece eleştirip teşekkür etmek garipsenip olumsuz anlam cikma ihtimaline istinaden yazdım. ;)
şimdi anlıyorum söylemek istediğiinizi haklı görüyorum tamam onlar bir hata ama yaptrımları göze aldığımızda gereken yapılmalı taviz verdikçe bu olaylar ayyuka çıkıyor benim tepkim yaygın olarak türbede kaçtık çuvalı giydik bugün yürekmi yedin bak bize girecek ucu kafasında olanlara verilen tavizlerin sınırı yok verdikçe astarı istiycekler fırsatı bulunca gözün kesiyorsa gerekeni yapmak lazımdır elzemdir her zamanda dayılanmak olmaz olamaz tabiki
sonunda anlaşabildiğimiz için sevindim abi :)

50 kuruşluk dometes karı için şu savunma yazılarını kınıyorum
işte bizim aramızdaki sözde vatan millet ve bayrak severler
kimi incirlik yazmış kimi yunan uçaklarından bahsetmiş
bukadar basitmi ya varolmak

55-46 link=topic=86686.msg1039320#msg1039320 date=1448654014' Alıntı:
Yunanistan ile ilgili bu zamana kadar bir sey yazmadım.
Angajman kuralları degistikten sonraki durum farklı olacak elbette. Bunlardan bahsetmiyorum.

Stratejik açıdan gözlü bir yerdeyiz.
Daha dikkatli olunmalı.
Suriye politikası yanlış. Arap baharından asıl beklenen belkide bulunduğumuz bölgenin karistirilmasiydi. Bunu on görüp. Esadin zalimligini onaylamadan orta yol aranmaliydi. Cuma için cami bakmak yanlış.
Türbenin yeni yeri bizim değil biz yeni yeri işgal ettik.
Pyd ye yardıma giden peşmerge bir devletin ordusu değil bu kullanmak isteyen kişiler için aleyhimizde bir durum.
Bunlardan bahsediyorum.
Vurulan ucak bizim zamanında yediğimiz hurmalarına tirmalamasi.

Yunan uçakları her gün sınır ihlali yapıyor neden vurmuyoruz?
1- Yunan uçakları bizim sınırlarımızı ihlal edip bizim soydaşlarımızı bombalamıyor. Türkiye sınırı ihlal edilmesinin sebebi , arkanızda Türkiye dahi olsa Türkiyeden gelip sizi bombalarız mesajı vermekti.
2- Yunan uçakları sınırımızı ihlal ederken 8 Ton mühimmat yüklü olarak ihlal etmiyorlar
- Türkiye İsrailiden değil İsrail Türkiyeden özür diledi. Bunuda bütün dünya biliyor ama nedense bu ülkede yaşayan bazı insanlar bundan rahatsız oluyor
- Türkiye uçak düşürmesi neden bir kesimi bu kadar rahatsız ediyor? 3 -5 konteyner mandalina, domates için mi?
Türkiye İsrail ile arası bozulur , bir kesim israilli olur
Ermenistanla aramız bozulur, ermeni olurlar
Suriye ile aramız bozulur, esadçı olurlar
Allah aşkına ekmeğini yediğiniz ülkenize 3-5 ton domatesi bahane edip bu kadar fransız olmayın

ofas link=topic=86686.msg1039321#msg1039321 date=1448654105' Alıntı:
2- buna cevap verdim
4- ok
5- ok
şimdi güzel abicim canını yediğim turbe diyosunda turbe ordayken muhalefet partileri ve basın bas bas bagırmadımı turbe orda niye duruyor asker niye orda sehitmi olsunlar diye türbeyi tasıdık aynı kisi ve kurumlar bu sefer niye kactık niye askeri geri çektik gerekirse savassalardı denmedimi kacakcılık diyoruz bunu yapan kim türk halkı onlara göre sınır ticareti ben doguda askerlik yaptım naparsan yap adamlar bu işten vazgeçmiyor sınırda baskın yapsan askere kursun sıkıyor askerde sıksa biri kazalende dahi vurursa masum köylü oluyor devleti yönetenleride bazı yerde mazur görmek lazım bence insan yeri geliyor bir evini idare edemezken koca devletiidare etmek kolay olmasa gerek haa sunuda belirteyim herhangi Bi parti kişi kurum falan propagandasıda yapmıyorum bi hatam olduysa affola

aganınoglu link=topic=86686.msg1039345#msg1039345 date=1448655950' Alıntı:
şimdi güzel abicim canını yediğim turbe diyosunda turbe ordayken muhalefet partileri ve basın bas bas bagırmadımı turbe orda niye duruyor asker niye orda sehitmi olsunlar diye türbeyi tasıdık aynı kisi ve kurumlar bu sefer niye kactık niye askeri geri çektik gerekirse savassalardı denmedimi kacakcılık diyoruz bunu yapan kim türk halkı onlara göre sınır ticareti ben doguda askerlik yaptım naparsan yap adamlar bu işten vazgeçmiyor sınırda baskın yapsan askere kursun sıkıyor askerde sıksa biri kazalende dahi vurursa masum köylü oluyor devleti yönetenleride bazı yerde mazur görmek lazım bence insan yeri geliyor bir evini idare edemezken koca devletiidare etmek kolay olmasa gerek haa sunuda belirteyim herhangi Bi parti kişi kurum falan propagandasıda yapmıyorum bi hatam olduysa affola

Muhalefet yada başkası 'bas bas bağırdı ' diye mi taşındı türbe?
Her çok bagiranin dediği olacak mı?
Cevap hayır ise başka bir taşıma gerekçesi var demektir. Kaldı ki gerekce ne olursa olsun Tr kendi toprağından vazgeçti bu bir.
Turbeyi bize ait olmayan bir yere taşıyıp oraya bayrak dikmek kulağa hoş gelebilir fakat bu bir iştigaldir. Aslında savaş sebebidir.
'Evlatlarmizi feda etmeye' hazirdik degil mı?
O bahsi geçen ticari sınırdan pkk da geçiyor degil mi? Kandilden zembille inmiyor herhalde oda kurşun sıkıyor diye göz yumuyoruz?
Sınırını kontrol edemeyen devlet işini tam yapamiyordur.
Öyle yeri geliyor evi idare edemiyoruz lafı boyle ciddi islerde (afedersiniz) boş laftır.

kaynari link=topic=86686.msg1039340#msg1039340 date=1448655671' Alıntı:
Yunan uçakları her gün sınır ihlali yapıyor neden vurmuyoruz?
1- Yunan uçakları bizim sınırlarımızı ihlal edip bizim soydaşlarımızı bombalamıyor. Türkiye sınırı ihlal edilmesinin sebebi , arkanızda Türkiye dahi olsa Türkiyeden gelip sizi bombalarız mesajı vermekti.
2- Yunan uçakları sınırımızı ihlal ederken 8 Ton mühimmat yüklü olarak ihlal etmiyorlar
- Türkiye İsrailiden değil İsrail Türkiyeden özür diledi. Bunuda bütün dünya biliyor ama nedense bu ülkede yaşayan bazı insanlar bundan rahatsız oluyor
- Türkiye uçak düşürmesi neden bir kesimi bu kadar rahatsız ediyor? 3 -5 konteyner mandalina, domates için mi?
Türkiye İsrail ile arası bozulur , bir kesim israilli olur
Ermenistanla aramız bozulur, ermeni olurlar
Suriye ile aramız bozulur, esadçı olurlar
Allah aşkına ekmeğini yediğiniz ülkenize 3-5 ton domatesi bahane edip bu kadar fransız olmayın

Bi kaç domates mandalina dediğiniz bizim geçim kaynağımız ve bu bir hiç için sırf gövde gösterisi için heba ediliyorsa kimse kusura bakmasın bende gövde gösterisinde kurban edilecek para yok ve bu bütün bir sezonumuza mal oluyor bunu en iyi çiftçiler bilir bir yıl sekte verdiyseniz öbür yıl işler çok daha zordur.
Lütfen bazı şeyleri küçümsemeyin
Peki şöyle sorayım Rus uçakları en az 1 aydır Suriye ' de ve sürekli bizi taciz edip ihlal yapıyorlar hepsinde geri vites yada şehven olmuş açıklamalarını kabullenmişken şimdi ne oldu?o zaman geri vitesken şimdi neden 5.vitese taktık?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...