Zirai ilaçlama yapan drone

Ynt: Zirai ilaçlama yapan drone

gaggoş link=topic=86687.msg1039074#msg1039074 date=1448625265' Alıntı:
zaten en büyük sıkıntıda bu 10 litre ile ne kadar yer ilaçlıyacan ki...o yüzden pek işlevsel gelmedi bana...

Şöyle olabilir tarlayı tanımlarsın ilaç alacağı tank bellidir programladıktan sonra tamamen insansız ilaçlama yapar
Videoda da kontrol eden birini göremedim zaten belkide öyledir
Eğer öyle ise gayet işlevsel olur

kubilay07 link=topic=86687.msg1039077#msg1039077 date=1448625640' Alıntı:
Şöyle olabilir tarlayı tanımlarsın ilaç alacağı tank bellidir programladıktan sonra tamamen insansız ilaçlama yapar
Videoda da kontrol eden birini göremedim zaten belkide öyledir
Eğer öyle ise gayet işlevsel olur
ileride çok daha geliştirilmesi muhakkak...Ancak şu an büyük arazilerde kullanılması zor ...zaten bunu üreten çinli bi firma acaba pirinç tarlaları için mi düşünmüşler...

gaggoş link=topic=86687.msg1039080#msg1039080 date=1448626037' Alıntı:
ileride çok daha geliştirilmesi muhakkak...Ancak şu an büyük arazilerde kullanılması zor ...zaten bunu üreten çinli bi firma acaba pirinç tarlaları için mi düşünmüşler...

Olabilir ama herif mısırın içinde geziyor? :) Bahçe falanda gördüm gibi oldu videoda?

Pek bi işe yarayacağını düşünmüyorum parası çok olan birisi fantazi amacla almış bilmem şahsen param çok olsa ben alırdım :D gecen traktör arenada buna benzer vardı kamera monteli manyak bişeydi onada 15 16 binlira diyolardı

Kapasite, sistem büyültülerek arttırilabilir. 40 kat buyuğünü yaparsin, 400 litre su alir. Onda sıkıntı yok.

Bı sistemin asıl sorunu, ilaçlama mesafesi. Nominal bir dağılım icin 50-100 cm mesafeden atiomasingerekli ilacın. Aksi halde rüzgar nedeniyle ilaç zayiatı ve ilaçlama performansında düşüş yaşanıyor.

Ama bu makine, mahsüle surekli 50 cm mesafeden standart bir ilaçlama yapabilecek altyapiya ve hassasiyete sahip degil. Nitekim videodaki görüntülerde çok çok 3-4 metre yaklasabiliyor ki onlarda da ilacı rüzgar alıp götürüyor. Keza rüzgarı kendi üretiyor zaten :)

Merhaba,
DJI Agras MG serisi drone'lar için DJI'ın Türkiye'deki tek yetkili satıcısıyız.
agrodrone.pimpa.com.tr adresinden daha detaylı bilgi alabileceğiniz gibi sorularınıza kısaca yanıt vermek isterim.
Drone 10dk havafa kalır ve bu süre içinde 10lt'lik tankındaki ilacı bırakır.

1. Bataryası azaldığında veya ilacı bittiğinde uyarı verir, kalkış noktasına otomatik uçuşla gelir. Bataryasını değiştirip ilacını doldurduğunuzda kaldığı noktadan ilaçlamaya devam eder. Yani 10dk'da 5-10da, 8 saat aralıklız gündüz uçuşu ile 240-480da alan ilaçlayabilirsiniz. Aralığın bu kadar yüksek olmasıın sebebi ilaçlama yüksekliğinin, uçuş hızının vs değiştirilebilir olmasıdır.

2. 4-6 batarya ile aralıksız uçuş yapmak mümkün. Bir bataryanın dolma süresi yaklaşık 27dk. 4 batarya bir sıra ile şarj edildiğinde, havadaki batarya biterken dolu bir bataryanız hazır olmuş oluyor.

3. İlaç püskürten nozullar pervanenin tam altında. Böylece ilaç hava akımıyla birlikte direk ürüne doğruitilmiş oluyor. Vorteks etkisi ile ilacın bir kısmının yanlara dağılması doğru ve normal ama tüm ilaç yere doğru itiliyor yani ilaç kaybı söz konusu değil.

4. Yükseklik radarı sayesinde üründen her zaman aynı uzaklıkta (yükseklikte) ilaçlama yapar. Bu sayede tüm tarlayı aynı şekilde ilaçlamış olursunuz. Uçuş hızı ve ilaçlama debisi de sabit olduğundan hassas ilaçlama yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: cemal91

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler fakat 5-10 da. alana 10 l. ilaç atımı sizcede mantıksız değil mi? Bildiğim kadarıyla tarım alanlarında zeytin dışında havadan ilaçlama yasak(eğer yasak kalktıysa öğrenmek isterim),anlamadığım bir nokta 10 l. kapasitesi olan bir drone 1 dekara ortalama 25-35 l. arası ilaçlama yapılan bir arazide ne kadar verimli olur?10 l. ile 300 alana ilaç atılmış olsa drone tankının 10 da. için 30 defa dolum ve batarya değişim işlemi yapılacağı anlamına gelir ve buda 1 saatte tamamlanamaz(ilk mesaj için söylüyorum),bu işin içinde olan biri olarak mantığıma yatan şu ki drone üzerine takılan ndvi kamera(önceden arazinin haritası çıkartılır ve ilaç atılacak hastalıklı yada yabancı otlar belirlenir) yada green sensör sayesinde tüm araziye değil sadece yabancı ota(herbisit) ilaç atımı gerçekleşirse ozaman verimli çalışır fakat haşere (insektisit) mücadelesinde pek verimli olacağını düşünmüyorum.