yaptıgım yemlemeye bakabılir mısınız suphelenmeye basladım.

işletmede 20 tane ınek var elimde olan kaba ve kesıf yemlerı soyle kullanıyorum.
*gunluk=300 kilo mısır slajı
*gunluk =2 balya yesıl kuru
*gunluk= 1 balya saman
*gunluk=100 kilo süt yemı
*gunluk= 50 kılo pamuk kuspesi
*gunluk=40 kılo arpa-bugday kırması
ineklerin akıntıları iltahaplı olmaya basladı döl tutmama sorunları olustu inekler dogruduktan sonra kılo olmadılar suan 16 sagımlıdan 1 tanesı gebe tutmuyor. fikirlerınızı beklıyorum

mazotcu link=topic=86704.msg1039500#msg1039500 date=1448695412' Alıntı:
işletmede 20 tane ınek var elimde olan kaba ve kesıf yemlerı soyle kullanıyorum.
*gunluk=300 kilo mısır slajı
*gunluk =2 balya yesıl kuru
*gunluk= 1 balya saman
*gunluk=100 kilo süt yemı
*gunluk= 50 kılo pamuk kuspesi
*gunluk=40 kılo arpa-bugday kırması
ineklerin akıntıları iltahaplı olmaya basladı döl tutmama sorunları olustu inekler dogruduktan sonra kılo olmadılar suan 16 sagımlıdan 1 tanesı gebe tutmuyor. fikirlerınızı beklıyorum
Kaba yemlerin yani ot, saman, silaj uygun. Sorun kesif yeminde bence. Pamuk küspesi nerenin bilemiyorum ama Ege ' de olduğun için Tariş, Bağyağları gibi kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kırma ve küspe toplamı 23 proteini buluyor. Süt yemin kaç proteinli yazmamışsın. Silajının kuru madde oranı düşükse, süt yemin de 20 proteinin üstündeyse problem.
Yapman gereken proteini biraz düşürmen. Ben olsam 35 kg pamuk küspesi, 55 kg arpa-buğday kırması şeklinde verirdim. Böyle yaparak proteini biraz düşürüp, enerjiyi arttırmış oluyoruz.
Tabi bir de kuru dönem var. Bu dönemde nasıl besliyorsun bilmiyorum. Kuru dönem besleme hataları da büyük sorunlar çıkartabiliyor.
İneklere tedavi gerekebilir. Bu arada tedavilerini de yaptırmalısın.

Ynt: yaptıgım yemlemeye bakabılir mısınız suphelenmeye basladım.

Abi hayvanların tırnaklarına bakım yaptırdın mı ? Bence bir kontrol et. Tecrübeli olduğumdan değil, öğrendiklerimden söylüyorum.

Hatam varsa affola.

Saygılarımla.

Doğru bakım doğru besleme sağlıklı hayvanlar karlı işletme demektir.

Yanlış dengesiz besleme bir sürü hastalıklara yol açıyor karlılığı da azaltıyor ne verdiğimizi bilmeliyiz hayvanımıza yoksa kendi paramız ile kendimize zarar açıyoruz.

Bu sadece sağım dönemi hayvan için değil büyük küçük gebe sağilır bütün hayvanlar için geçerli

Ama eskiden rasyon mu vardı dedelerimiz babalarımız rasyon bilgisi mi vardı derseniz cevap şöyle bence onlar çok çeşitli değişik bol gıda ile besleyemiyorlardı hayvanlarını birde genelde meracılık vardı merada doğada birçok şey dengeli zaten enerjisi proteini dengeli

simentalci link=topic=86704.msg1039519#msg1039519 date=1448699283' Alıntı:
Kaba yemlerin yani ot, saman, silaj uygun. Sorun kesif yeminde bence. Pamuk küspesi nerenin bilemiyorum ama Ege ' de olduğun için Tariş, Bağyağları gibi kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kırma ve küspe toplamı 23 proteini buluyor. Süt yemin kaç proteinli yazmamışsın. Silajının kuru madde oranı düşükse, süt yemin de 20 proteinin üstündeyse problem.
Yapman gereken proteini biraz düşürmen. Ben olsam 35 kg pamuk küspesi, 55 kg arpa-buğday kırması şeklinde verirdim. Böyle yaparak proteini biraz düşürüp, enerjiyi arttırmış oluyoruz.
Tabi bir de kuru dönem var. Bu dönemde nasıl besliyorsun bilmiyorum. Kuru dönem besleme hataları da büyük sorunlar çıkartabiliyor.
İneklere tedavi gerekebilir. Bu arada tedavilerini de yaptırmalısın.
kuru dönem ayrı bı besleme seklımız yok kuru donemde sılaj smaan yesıl kuru arpa-bugday kırması verıyoruz. sılajda curumeler meydana gelyo ama atıyorum çürüklerini.süt yemi 21 proteın

K.DERMAN link=topic=86704.msg1039521#msg1039521 date=1448700115' Alıntı:
Abi hayvanların tırnaklarına bakım yaptırdın mı ? Bence bir kontrol et. Tecrübeli olduğumdan değil, öğrendiklerimden söylüyorum.

Hatam varsa affola.

Saygılarımla.
eyw tırnak sorunumuz yok allaha sukur ama hayvanlarda topallık basladı.

ilk sağım döneminde buzağılamadan sonra ilk 100 günde), 550 kg inek için:

20 inek için günlük, kg

97 kg yesil kuru (yonca,balya) (5*20) 5 balya
50 kg saman, (balya) (2,5*20) 2,5 balya
307 kg silaj, (%33 kuru yem) (15*20) 300 kg
19 kg pamuk küspesi, (1*20) 20 kg
30 kg tahıl kırması, (1,5*20) 30 kg
200 kg süt yemi (10*20) 200 kg

sabah yemlemesinde

50 kg balya yeşil kuru yem (2,5 balya)
25 kg saman (1,5 balya)
150 kg mısır silajı
10 kg pamuk küspesi
15 kg tahıl kırması
100 kg süt yemi
bu miktarlar akşam yemlemesinde de verilecek.

orta dönemde (sağımda 100-200 günlerde)

20 inek için, günlük verilecek

76 kg yeşil kuru (yonca,balya)
90 kg saman (balya)
15 kg pamuk küspesi
250 kg mısır silajı
25 kg tahıl kırması
160 kg süt yemi

orta dönem rasyonuna geçmek yararlı olabilir.

dikkat: ticari süt yemi hesaplamada kullanılan süt yeminden farklı yapıda olabilir.

örnek rasyonla verilen süt yeminin bileşimi;

melaslı pancar posası (küspesi) 2 kg
mısır 4 kg
ayçiçek küspesi 1 kg
soya küspesi 2,5 kg
tuz 57 gram
DCP (dikalsiyum fosfat) 91 gram

bilgi, rasyonların, kalsiyum/fosfor/magnezyum minerallerini yeterli miktarlarda bulundurması önemli

not: verilen rasyonlar ile sütyemi örneği bilgi amaçlıdır; bu örnek rasyonların kullanılıp kullanılmaması tamamiyle kullananların sorumluluğundadır. hayvanların ölmesi dahil hastalanmaları vs sürünün etkilenmesinden örnek rasyonu öneren kişi sorumlu tutulamaz.

yetiştiricilerin dikkatine,

yemlenerek bakılan inek sürülerinde birçok hastalık (meme iltihapları, son atmama, asidoz/ishal, buzağılamadan sonra yem yememe (ketoz), ayak iltihapları/topallık) ineklere yeterli miktarda kaba yem (kuru yonca, kuru çayır otu, saman) verilmediği durumlarda görülür. kural olarak silaj/pancar küspesi kullanılmadığı durumlarda, inek canlı ağırlığının %1 kadar yonca ya da çayır otu, %1 kadar saman verilmesi ineklerin sağlıklı olmasını, sürünün sağlıklı kalmasını destekler.

silaj verildiği durumlarda, kuru yonca/fiğ, kuru çayır otu inek ağırlığının %1 kadar; saman (balya) ilk sağım döneminde inek ağırlığının %0,5 kadar, orta ve son sağım dönemlerinde inek ağırlığının %1 kadar verilmelidir.

orta ve son sağım dönemlerinde ilk sağım döneminde verilen kuru yonca miktarı 2-3 kg azaltılır, bu miktar kadar saman artırılır.

sağılmayan dönemde (kuru ineklerin yemlenmesinde) inek ağırlığının %1 kadar saman (500 kg inek için 4,5-5 kg saman; 600 kg inek için 6-6,5 kg saman), 8-9 kg silaj, 3,0-3,5 kg kuru inek yemi verilir. yonca kullanılırsa günlük 1 kg verilir. fazla yonca verilmez.

-konu ile ilgili görüşler-öneriler?

mustafa bey,

yeşil kuru ot, saman balyaları 20 kg ise; kullandığınız rasyonda kaba yem eksik (selüloz eksik, enerji-protein fazla), verilen rasyon inek rasyonundan çok besi (dana) rasyonuna benziyor bu rasyon muhtemelen beside de sıkıntı yaratır. inşallah, inekleriniz fazla zarar görmemiştir. verilen saman ve kuru yeşil miktarının acilen artırılmasında fayda var.

behcet arı link=topic=86704.msg1041475#msg1041475 date=1449131177' Alıntı:
ilk sağım döneminde buzağılamadan sonra ilk 100 günde), 550 kg inek için:

20 inek için günlük, kg

97 kg yesil kuru (balya) (5*20) 5 balya
50 kg saman, (balya) (2,5*20) 2,5 balya
307 kg silaj, (%33 kuru yem) (15*20) 300 kg
19 kg pamuk küspesi, (1*20) 20 kg
30 kg tahıl kırması, (1,5*20) 30 kg
200 kg süt yemi (10*20) 200 kg

sabah yemlemesinde

50 kg balya yeşil kuru yem (2,5 balya)
25 kg saman (1,5 balya)
150 kg mısır silajı
10 kg pamuk küspesi
15 kg tahıl kırması
100 kg süt yemi
bu miktarlar akşam yemlemesinde de verilecek.

orta dönemde (sağımda 100-200 günlerde)

20 inek için, günlük verilecek

76 kg yeşil kuru (balya)
90 kg saman (balya)
15 kg pamuk küspesi
250 kg mısır silajı
25 kg tahıl kırması
160 kg süt yemi

orta dönem rasyonuna geçmek yararlı olabilir.

dikkat: ticari süt yemi hesaplamada kullanılan süt yeminden farklı yapıda olabilir.

örnek rasyonla verilen süt yeminin bileşimi;

melaslı pancar posası (küspesi) 2 kg
mısır 4 kg
ayçiçek küspesi 1 kg
soya küspesi 2,5 kg
tuz 57 gram
DCP (dikalsiyum fosfat) 91 gram

bilgi, rasyonların, kalsiyum/fosfor/magnezyum minerallerini yeterli miktarlarda bulundurması önemli

not: verilen rasyonlar ile sütyemi örneği bilgi amaçlıdır; bu örnek rasyonların kullanılıp kullanılmaması tamamiyle kullananların sorumluluğundadır. hayvanların ölmesi dahil hastalanmaları vs sürünün etkilenmesinden örnek rasyonu öneren kişi sorumlu tutulamaz.
arastırmalaraıma göre selenyum eksıklıgı kalsıyum ve fosfor eksıklıgı varmıs şimdi bızım yem karma makınemız yok ahırlara tek seferde
1 paket saman
150 kilo mısır slaj bol daneli
2 paket arpa kurusu (yesilkuru)
20 kılo arpa bugday kırması
25 kılo pamuk kuspesi tarişin
80 kılo sut yemi(21 protein)
tek seferde bukadar veryom yem karma olmadıgı ıcın ınekler sılajı yıyo saman altta kaldıgı ıcın sadece sılajla beslenıyorlardı eskiden söyle veryoduk
tek seferde
1 paket saman
öğlen 2 paket yesıl kuru
25 kılo pamuk kuspesi
20 kılo arpa burday kırması
80 kılo sut yemi 21 protein
200 kılo mısır sılajı bol daneli
bunu kullaNIRKEN su hastalıklar cogaldiü
1.döl tutmama
2.iltihaplı rahımler ve akıntılar
3.topallılık

behcet arı link=topic=86704.msg1041488#msg1041488 date=1449134460' Alıntı:
yetiştiricilerin dikkatine,

yemlenerek bakılan inek sürülerinde birçok hastalık (meme iltihapları, son atmama, asidoz/ishal, buzağılamadan sonra yem yememe (ketoz), ayak iltihapları/topallık) ineklere yeterli miktarda kaba yem (kuru yonca, kuru çayır otu, saman) verilmediği durumlarda görülür. kural olarak silaj/pancar küspesi kullanılmadığı durumlarda, inek canlı ağırlığının %1 kadar yonca ya da çayır otu, %1 kadar saman verilmesi ineklerin sağlıklı olmasını, sürünün sağlıklı kalmasını destekler.

silaj verildiği durumlarda, kuru yonca/fiğ, kuru çayır otu inek ağırlığının %1 kadar; saman (balya) ilk sağım döneminde inek ağırlığının %0,5 kadar, orta ve son sağım dönemlerinde inek ağırlığının %1 kadar verilmelidir.

orta ve son sağım dönemlerinde ilk sağım döneminde verilen kuru yonca miktarı 2-3 kg azaltılır, bu miktar kadar saman artırılır.

sağılmayan dönemde (kuru ineklerin yemlenmesinde) inek ağırlığının %1 kadar saman (500 kg inek için 4,5-5 kg saman; 600 kg inek için 6-6,5 kg saman), 8-9 kg silaj, 3,0-3,5 kg kuru inek yemi verilir. yonca kullanılırsa günlük 1 kg verilir. fazla yonca verilmez.

-konu ile ilgili görüşler-öneriler?
mantıklı. eskıden dedıgım gıbı ahırda ilk saman sonra sılaj sonra arpa bugday ezmesi verılyodu
bol daneli mısır sılajını ve ezmeyı yıyıp samanı bırakyolardı artık sılajı azaltttım samanıda yesıl kuruyuda sılajıda yıyolar

behcet arı link=topic=86704.msg1041497#msg1041497 date=1449136498' Alıntı:
mustafa bey,

yeşil kuru ot, saman balyaları 20 kg ise; kullandığınız rasyonda kaba yem eksik (selüloz eksik, enerji-protein fazla), verilen rasyon inek rasyonundan çok besi (dana) rasyonuna benziyor bu rasyon muhtemelen beside de sıkıntı yaratır. inşallah, inekleriniz fazla zarar görmemiştir. verilen saman ve kuru yeşil miktarının acilen artırılmasında fayda var.
tesekkurler,
yem karma olmadıgı ıcın samanı arttıramıyrum ama mısır sılajıni azaltrarak care aradım zarardan bahsetmeyelım dıcemde 20 ınekten suan 1 tanesı gebe gerisi bos bi tanesi buzagılama gun aralıgı 697 gun :( sonra rahım ıltıhabı tedavıleri meme iltihapları derken sutten , prımden gelen paralar yok alamadık veterınere gıttı hepsi ayda 1000 tlye gecyo

mustafa bey,

arpa hasılı denen yeşil kuru otun balyası kaç kg? inekleriniz 500 kg ise, günlük vermeniz gereken kaba yem miktarı 10 kg dur. 20 inek için 1 balya (20 kg) saman verilmiş ise, buradan inek başına gelen miktar 1 kg. inek başına 15 kg silaj verilmiş ise, bu 5 kg kuru silaj demektir. bu 5 kg silajda yaklaşık 1,5 kg dane vardır. buradan gelen kaba yem miktarı 3,5 kg dır. samanla birlikte 4,5 kg. kuru yeşil balyadan (yeşil, kuru arpa hasılı) verilmesi gereken miktar inek başına 6 kg dur. 20 inek için 120 kg eder. 20 kg paketlerden 6 paket verilmesi gerekirdi. verilen miktar 2 paket.

inekler uzun süreli şiddetli (klinik) asidoz yaşamış ise, (asidoza bağlı yem yememe, ishal), ya da inekler kuru dönemde aşırı yemlemeden dolayı şişman inek hastalığına (ketoz) yakalanıp, buzağılamadan sonra yem yememeye bağlı aşırı kilo kaybı göstermişler ise,

sürekli hasta , döl tutmayan, verimsiz ineklerle uğraşmaktansa, zarar etmeye devam etmektense, sürünün yenilenmesinde fayda vardır.

Holstein inekler için günlük 25 kg mısır silajı önerilir. Az miktarda saman iş görür. Yanında tuz+mineral taşları eksik olmazsa holstein inekten iyi süt alırsın.

Bak bunlar işine yarar.

Resimler ve ekler

• Rasyon Hazırlama.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 276
  • Rasyon Hazırlama.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 1,644