Tarıma Başlarken Hangi Ürün?

Tarıma başlarken hangi tarım ürünü ile başlanmasını tavsiye edersiniz? Yaklaşık 50 dönüm başlangıç için yerim var. Tahmini olarak 30 bin TL masrafım olacak. Sermayemin tamamını riske atmamak için ufaktan başlayacağım. Kuru tarımda bu 30 bin TL ' yi amorti edecek hangi tarım ürününü ekmeliyim? Yer Çankırı.. Gerçekten bilinçli bir şekilde toprak analizleri yaparak ürün yetiştireceğim. Sadece şuan için su imkanım yok.

Ynt: Tarıma Başlarken Hangi Ürün?

Kuru tarım yaklaşık 600 dönüm yer ekiyoruz hepsi buğday zaten kuru tarımda iç Anadolu bölgesindenbuğdaydan başka bir ürün pek yetişmez yanlız 50 dönümden hiç para kazanamazsınız kuru tarım sürüm işi ne kadar çok ekersen o kadar kazanırsın geçensene 500 dönümden 1500 lira zarar ettik işçilik hariç ha sene verir 500 dönümden 25 bin kazanırız bu rakamlara göre muhasebe yap

Valla hocam ben içanadolu için konuşayım 30bin tl paranı 50 dönüm yere baglarsan sana sonrasında 30bin tl getirmez biz senelik 1000 dönüm ekip biçiyoz verim iyi olursa bası basına geliyor verim kötüyse o zaman borcları kapatmaya balyadan kazandıgım para devreye giriyor verim iyi olduğu zamanda biraz fazla ekiyoz ondan bası basına geliyor sürümden kazanıyoz az ekersen kulliyen zarar yaslı bi amca bana çok koyunun çok kuzusu çok tarlanın çok bugdayı olur büyük işler yapmaya çalış derdi hep haa sulu tarım yaparsın ayrı 50 donum çok para kazandırabilir sana vargerisini sen düşün

50 dönüm arazinin tapusu size aitse en mantıklı iş badem veya ceviz yetiştirmektir. Hububat tarımı için 50 dönüm çok ufak bir arazi ama badem veya ceviz için iyi bir rakam
Ceviz ekerseniz dönüm başına 800-1000 TL gibi bir masrafınız olur, badem olursa bu rakam daha düşük çıkar. Ama su sıkıntınız olmaması gerekiyor

Bu yaz köydeki ve çevredeki bütün hasatlara katılıp, bilgi edinmeye çalışacağım. Toprak yapısından, ürün kalitesine kadar ince kayıt tutacağım. Bu yaz ekim yapmayı planlıyorum. Sadece alacağım ekipmanlar yanıma kar kalacak amorti ederse. Zaten başka işte çalışacağım için bu 50 dönümden kazanacaklarım ekipman almaya ve tarla almaya gidecek. Tecrübe de yanıma kar kalacak. 4-5 senede tarlayı çoğaltabileceğim kadar çoğaltacağım, tabi ekipmanları tamamladıktan sonra. Başlangıç için traktör ve kritik bir kaç ekipmanı alacağım. 30000 tl buna ayırdığım bütçe.
Tecrübem olmadığı için sermayeyi riske etmek istemiyorum. Ben sermayeyi koruyacağım, sermaye de beni koruyacak. Yaşım daha genç, 4-5 seneyi kayıp olarak görmüyorum. Bu sebeple bu süre zarfında ekipmanları fulleyip, alabileceğim kadar tarla almak istiyorum.
Su durumu sıkıntı. Hiç sulu tarım yapan yok. Ben su getirmeye çalışacağım ama ilk sene biraz zor.
Ceviz ve badem işine girenler var çevremde. Ben ufak çaplı bahçe yapacağım. Ancak bu tarlaları ileride hayvancılıkta yem bitkisi yetiştirmek için kullanacağım için ağaç dikmeyi düşünmüyorum.

Hocam anladığım kadarıyla elinde biraz daha paran var egerki durum böyle ise ipartyan falan bi ahır yaptırıp tarım yerine direk hayvancılıkla ugrassan bence tarımdan cokdaha iyi bi gelir kaynağı olur sizin için ekinizdeki araziyede yonca korunga vs yem bitkileri ekseniz yem maliyetinide biraz azaltmıs olursunuz tabi son karar sizin yine

Aslında bunu tecrübe için ve Ekipmanları almak için yapacağım. Askerlik ve iş de var. Bu süre zarfında boş durmak istemiyorum. İleride bu tarlalar sadece hayvanların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik kullanılacak.

50 dönüm tarladan ortalama 15 ton buğday çıkar.
15 ton 750 tl den =11.000 tl
tohum. gübre .ilaç. mazot. alet edavat. arıza. aletlerin yıpranma payı.
tarla icardaysa hiç bulaşma 50 dönümle uğraştığına deymez.

Moralini bozmak gibi olmasından 1000 dönüm geçkin yer var yarısı nadas yarısı buğday nadasları yem bitkisi ekmiyoruz onunda havanın yoksa karıda biz bile ek gelir diye yapıyoruz geçimimiz kuruda buğday olsa aç kaldık ha hobi olarak yap halı saha maçına tarla sür çiftçilik çok zevkli ama öyle para kazanacam umuduna 50 dönümle yapılmaz

ELPRESACANARİO link=topic=86766.msg1040842#msg1040842 date=1448992547' Alıntı:
Yem bitkileri nasıl olur? Sulama imkanım yok gibi ama 2-3 biçim yapılır herhalde.
abi baska bi gelirin varsa askere gıdeceksen eeger tarlayı ıcara ver 1 donum 300tl 50 dönum= 15 bin tl yapar cepte para olur askerden gelınce tekrar dusunursun hem icara verccen adam tarlayı gubrelicek senın cıkarın bu :) ımkanıun varsa böle yapabılırsın

.
Arpa buğday işi yaş. O iş o kadar arazi ile olmaz.
Lavantayı bir araştırın.
1.500tl/da kurulum maliyeti var.
İlk yıl sularsınız ikinci yıl çok kurak olursa biraz takviye edersiniz.
Hayvan yemiyor. Çalı formunda bir bitki. Bir müddet sonra ise etrafında kendi türü hariç bitki barındırmıyor.
Vs vs.

50 dönümden kazanmak mümkün değil o zaman. Daha fazlasını da ekebilirim, hatta tarla da kiralayabilirim ama tecrübem olmadığı için büyük oynamak istememiştim. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Bu sene köydeki bütün hasatlara katılıp notlar alacağım. Ona göre hareket ederim artık.
Lavantayı daha önce hiç araştırmadım. Hemen araştıracağım teşekkür ederim.