Dayak Cennetten Çıkmıştır!

Ynt: Dayak Cennetten Çıkmıştır!

'Allah ' ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. Saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve Allah ' ın korunmasını emrettiği şeyleri, kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, (uslanmazlarsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (hala uslanmazlarsa) onları 'dövün'. Size itaat ederlerse sakın ceza için başka yol aramayın. Allah yücedir, büyüktür.'

Nisâ Suresi, 34. Ayet.

Kuran-ı Kerim, belirli şartların meydana gelmesi halinde kadınların erkekler tarafından dövülebileceğini (şüpheye yer bırakmayacak şekilde) emretmiştir. Aksini iddia etmek, şirke girer. Ecdattan hümanizm örneklerken dinden çıkılabilir, aman dikkat.

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1041918#msg1041918 date=1449228891' Alıntı:
Her derdin ilaci zetor:) yemek mi yemiyo.. agliyi mu.. kardesiyle dogusuyomu.. uslu durursan yemegini yersen kepceye bindircem de yeter:)

En yaramaz bebeyi verin 2 gunde mum ederim alimallah.. hele bu 2 yasindakinin yemegini ye kepceye bindircem sonrasi.. kemikli ete bi saldirisi var.. erol das kibar kalir.. saka yapmiyom.. kemigi disliyo.. yemekten sonra butun ustunu degisiyoz öyle:)

Zetor mu son model arabalar mi:): http://youtu.be/ZS-7rwVV6xI

Çok tatlı Umut Abi. Hasta kaldım resmen:D

Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin.

Yilmaz cumlemizin amin..

Lakin meal isi.. tip kitabi okuyup ameliyata girmeye benzer.. saka degil gercek.. a. Nesin meal okuyana kadar dindar bi insanmis..

Illa okunacaksa tefsir oku derim:)

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1042151#msg1042151 date=1449261680' Alıntı:
Yilmaz cumlemizin amin..

Lakin meal isi.. tip kitabi okuyup ameliyata girmeye benzer.. saka degil gercek.. a. Nesin meal okuyana kadar dindar bi insanmis..

İman etmek ameliyata girmek kadar zor olmamalı. Eğer zorsa, birileri kasten zorlaştırmıştır.

İslam ' da ruhban sınıfı yoktur. Kul ile Allah arasına aracı kabul edilmez. Bu nedenle gayet net, açık ve anlaşılır yazılmıştır.

İşin özü birincil kaynak Kuran ' ı kerim yerine, söyledikleri birbirlerini tutmayan yüzlerce tefsiri okumanın kafa karıştırmaktan başka bir faydası olacağını sanmıyorum. Aksi halde Kuran ' ın ilk emri 'oku' yerine 'tefsir oku' olurdu. Kuran tefsir alimlerine özel olarak değil, tüm insanlığa indi.

Eyvallah ama Kuranin orjinalini oku o zaman.. inan arap bile Kuran i eline alip tam layikiyla anlayamaz..

Meal isi dedigim gibi ciddi alttapi ister.. i. özel var meshur sair dusunur.. onun hayat hikayesi de a. Nesine benziyo.. tkp nin ilk kurucularindan oluyo.. sonra sonra tekrar iman etti..

Allah la kulun arasina da sayisiz peygamber girmistir.. tamam ruhbanlik yok ama.. kafama gore takilirim ben de boyle anladim o da yok:)

Kuran.. zahiren arapca.. aslen Rab cadır.. ameliyat vs.. yaninda cocuk oyuncagi kalir..

Ya-sin.. elif-lam-mim.. zahiren bikac harf ama.. aslinda ne acaba?

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1042186#msg1042186 date=1449265872' Alıntı:
Eyvallah ama Kuranin orjinalini oku o zaman.. inan arap bile Kuran i eline alip tam layikiyla anlayamaz..

Meal isi dedigim gibi ciddi alttapi ister.. i. özel var meshur sair dusunur.. onun hayat hikayesi de a. Nesine benziyo.. tkp nin ilk kurucularindan oluyo.. sonra sonra tekrar iman etti..

Allah la kulun arasina da sayisiz peygamber girmistir.. tamam ruhbanlik yok ama.. kafama gore takilirim ben de boyle anladim o da yok:)

Kuran.. zahiren arapca.. aslen Rab cadır.. ameliyat vs.. yaninda cocuk oyuncagi kalir..

Ya-sin.. elif-lam-mim.. zahiren bikac harf ama.. aslinda ne acaba?
sende batınilikdemi var umut hocam

Kuran da da var ben ne yapiyim:)

Bak fatih.. bi nokta bi virgul bile nelere kadirken.. biz Yaradan in yaradilmisa mesajini cozmeye calisiyoz..

Eyvallah ozu ozeti cok cok basit.. lakin asli astari cok cok zor ve derin.. derim.

Bi harfin 17 sayfa tefsirini okudum yeri geldi.. niye tek basimiza namaz kildigimiz halde.. fatiha da.. yalniz senden yardim isteriM degilde.. yalniz senden yardim isteriZ deniyo mesela?

Yalniz gercekten su var.. gercege ulasmak icin hayatimizda en az bi kere bildigimiz tum seylerden supelenip.. en az bi kere saglamasini yapmaliyiz.. ne yazikki bi yerden sonra otomatik pilota bagliyoz..

sebazios link=topic=86830.msg1042130#msg1042130 date=1449258943' Alıntı:
'Allah ' ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. Saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve Allah ' ın korunmasını emrettiği şeyleri, kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, (uslanmazlarsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (hala uslanmazlarsa) onları 'dövün'. Size itaat ederlerse sakın ceza için başka yol aramayın. Allah yücedir, büyüktür.'

Nisâ Suresi, 34. Ayet.

Kuran-ı Kerim, belirli şartların meydana gelmesi halinde kadınların erkekler tarafından dövülebileceğini (şüpheye yer bırakmayacak şekilde) emretmiştir. Aksini iddia etmek, şirke girer. Ecdattan hümanizm örneklerken dinden çıkılabilir, aman dikkat.
Konuya başlarken şunu belirteyim.
Yazdıklarım benim aklımca anladığım şeyler.
Doğruluğunu iddia etmiyorum.

Ayetler ana hatları belirliyor, hadisler ise insanların gerçek hayatta bu kuralları uygulama biçimini gösteren belki yol işaretleri denilebilir.
Ayette sizinde dediğiniz gibi şartlar oluştuğunda dövmeye müsaade edilmiş.
- Dövmek zorunda mıyız?
- Ne kadar döveceğiz?
- Sopa vs kullanabilir miyiz?
- Döveceksek bunun bir yeri zamanı var mı? Yani sokak ortasında, çocukların veya başkaların yanında olur mu?
Soruları çeşitlendirmek mümkün olduğu gibi bazı kişiler bu ve benzer ayetleri kaynak gösterip olayı sulandırma veya ( iyi veya art niyetli olarak ) başka yerlere çekebiliyorlar. Galiba hadis ve tefsir burada devreye giriyor.
Ben mealin tek başına kaynak alınması taraftarı değilim. Zira bahsettiğimiz Kuran dilimize tercümesi ile net anlaşılacak bir kitap olsaydı çeşitli olay ve durumlar akabinde ve 23 yılda değil muhtemelen tek kalemde tamamlanırdı.
Tefsir bildiğim kadarı ile din alimlerinin sadece kuranı ellerine alıp, okuyup, açıklamalı manasını anlatan kitaplar değil. Ayetlerin inme sırası, o andaki olayları vb. faktörleri göz önünde bulundurarak ayrıntılı açıklamalardır.

Farklı kişilerin açıklamalarının birebir aynı olması mümkün görünmüyor. Kaldı ki bu farklılık sadece tefsirde yok yani farklı kişilerin mealleride birebir aynı değil. Linkte Nisa suresi 34. ayetinin farklı kişilerin yazdığı mealleri mevcut.

http://www.kuranmeali.org/4/nisa_suresi/34.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1042151#msg1042151 date=1449261680' Alıntı:
Ben tek başına meal okumanın yeterli olmadığı gibi pek çok yanlış anlaşılmaya sebebiyet vereceği kanısındayım. Açıklamalı meal, tek meale tercih edilse daha isabetli olur gibi.

Bi de gazalinin meshur fil temsili var.. karanlikta herkes bi tarafini tutup fil nedir sorusuna verilen farkli farkli cevaplar.. yada bediuzzamanin dalgic benzetmesi..

Yani mevzu o kadar uzun ve derinki.. bi ucunu tutup illa hepsi bu dememek lazim..

Bu derinlik yuzunden anlayislar renkler cogaliyo.. ayni zamanda yanlislarda:)