Dayak Cennetten Çıkmıştır!

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

.
Eskişehir ' de Yenibağlar mahallesinde oturuyorum. Üniversitenin yanında gece klüplerine yürüme mesafesindeyim. Protestoların favori adresi kapı komşum olur. Hayatın geç başladığı, geç durulduğu yerde oturuyorsanız gecenin bir yarısı naralarla uyanmak sizi ve bu tür yerlerde oturan insanları daha az şaşırtır.

Kimisi alkolden, kimisi aşkından, kimisi ise ( duygularını ifade özürlüler genelde ) şaşkınlıktan şarkı söyler sokaktan yürür gider. Durumdan huzursuz olup ben veya komşularım zaman zaman polis çağırmış ve olaya müdahale edilmesini sağlamışızdır. Bu durumlar bizi rahatsız ederken bu gece bunun çok daha kötüsünü yaşadım.

Saat 03:30 civarı uyandım ( Sesin etkisiyle belkide ) dışarıdan sesler geliyor, pencereden baktım. Bir erkek ( sadece cinsiyet belirtmek için erkek yazdım ) yanındaki bayana küfrederek arabaya binmesini söylüyor, bayan ise sakin olmasını söylüyor fakat adam sadece küfredip 'arabaya bin' diyor. Aşırı bir gürültü yok bayan fiziki bir zorlama olmasada belkide çaresizlik sebebi ile arabaya biniyor ve kapısını kendi kapatıyor. 9 Katlı bir binanın en üst katında oturuyorum. Yüz ifadelerini görmem imkansız ama kapının kapanma sesi bile bana çok koydu. Abartı gelebilir ama önce dizlerim sonra dirseklerimde uzunca bir süre garip bir kırgınlık ve uyuşukluk hissettim.

Bu nasıl bir merhemetsizliktir ki tehdit edebiliyoruz?
Bu nasıl bir çaresizliktir ki, ( helede bir bayan iken ) kendisine zarar verebileceğini bildiği halde yinede beraber bir yere gidiyoruz?

Osmanlı zamanında bir kadına ait mezar taşında kopmuş bir gül figürü işlendiğini bir kaç yıl önce bir tv programında görmüştüm... Ecdadımız böyleyken
Allah ' tan vahiy gelmesine ve buna göre hareket etmesine rağmen Peygamberimiz (sav) Hudeybiye Antlaşmasında eşinin fikrini almışken,
'Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!' sözü asırlar önce söylenmiş ve oracıkta dururken bu yobazlığı hangi sınırlara dahil edebiliriz?

Bu terörün ne insanlık, ne de müslümanlıkla uzaktan yakından alakası yok.

Farklı konularda toplumu temelden sarsan olayların tek çözüm yerinin eğitim olduğunu hep beraber söyledik. Öğretimin olsada, eğitimin ölçütünün diploma olmayıp ailede başlayıp ölüme kadar devam ettiğinde hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Bu olayda gördüğüm kişi bir anne babanın oğlu, diğeri başka bir anne babanın kızı... Çocuğu olanlar rica edeceğim bir kez evlatlarına dönüp baktıktan sonra bu konuyu değerlendirsinler. Bir lokma daha fazla yesin diye önünde takla attığımız, başkası dese kızarız ama evladımızın sırtına bindiği atı değil miyiz?

Bir başkasının emek vererek büyüttüğü evladına dayak atsın yada gidip bir gece yarısı biz sıcak yatağımızda uyurken dayak yesin diye mi bütün zorluklara rağmen çocuk büyütüyoruz?

Bu yazıda anlatmak istediğim bırakacağımız en güzel mirasın tarla, para değil iyi ahlaklı bir insan olduğunu hatırlatmaktı.
Başka bir konuda yazdığımı tekrar etmem gerekirse mal bırakayım derken 'mal 'gibi evlat bırakmayalım.
Sevdiğim bir söz 'Hayırlı evlat neylesin malı, hayırsız evlat neylesin malı'
Hayırlı ( akıllı ) olsa mala gerek yok o halleder işini, hayırsız ( akılsız ) olsa mal bıraksanda o halleder yine malı.

Son olarak başlığa dönecek olursak.

Başlıkta yazana sonuna kadar katılıyorum.
Dayak cennetten çıkmıştır, kovulmuştur ve onun cennette yeri yoktur!

Not : Bu yazım traktör çekiştirme videoları ve yeni ekipman fotoğrafları arasında belkide kaybolup gidecek ama farkındalık olması için yinede paylaşmak istedim.

Ynt: Dayak Cennetten Çıkmıştır!

yazdıklarının % 99 una katılıyorum. kalan kısmıda o bayanın bazen hak edebileceği düşüncesindeyim. Allah bizim ve çocuklarımızın iyi insanlarla karşılaştırması dileğiyle.

Tespitleriniz çok başarılı, ben de birkaç ekleme yapmak istiyorum.

Öncelikle aile bir çocuğun gelişimindeki en büyük faktör, bu konuda bir şey diyemeyiz ancak belli bir yerden sonra ailenin yerini başka unsurların aldığını ve hatta ailelerin içinde yaşadığı sistemden dolayı aldığı konumu da es geçmememiz lazım. Ben içinde yaşadığımız sistemden başlamak istiyorum.

İçinde yaşadığımız sistem bize sürekli zengin olmayı süsleyen, dayatan ve insanca yaşam için tek çıkış yolu olarak gösteren bir siteme dönüştükçe ahlaksal çöküntü hem aile hem de bu sistemde yetişen çocuklar bazında katlanarak artıyor. Burjuvaziyi destekleyen bir demokrasi de orta sınıfı yavaş yavaş ortadan kaldırınca toplum ortak değerlerini kaybetmeye başlıyor ve yavaş yavaş yozlaşıyor. Sermaye sahipleri ve devlet de rekabeti ortadan kaldırınca sistem iyice kastlaşmaya dönüşüyor ve insanlar bu kastta iyi bir yer edinmek için birbirlerini ezmeyi hak görmeye başlıyorlar.

Kastta iyi bir yer edinenler vasıfsız iş yapsalar bile yerlerini kaybetmemek için her türlü ahlaksızlığı, sistemin çevresinde dolaşmayı hakları olarak görüp kendilerine değer katmak yerine vasıfsızlıklarını arttırıyorlar. Alt sınıfta kalanlar ise yukarıdakilerin ahlaksızlığını görünce kalite ve verim üretip yukarı çıkmak yerine sistemin bir açığını bulmak ya da ahlaksızın yanında yer almayı tercih ediyor. Bu da bir kısır döngüye yol açıyor.

Dikkat ederseniz buraya kadar eğitimin önemiyle ilgili bir tespit bile yapamadık. Eğitim günden güne öğrendiklerini hayata geçirip insanlara faydalı olarak yaşamanın bir yolu olmaktan çok para kazanıp zengin olma yolu olarak görülmeye başlandı. Ülkemizde özellikle üniversite eğitimi gören gençler kendilerini geliştirmekten çok kastta kendilerinden üstteki vasıfsız insanları görüyor ve onların yerlerini bilim üreterek, çalışarak alamayacaklarını öngörüp kendilerini gelişime kapatıyor ve yozlaşmaya başlıyorlar.

Ailesi kastta yukarıda olanlar diplomayı alıp torpille bir yerlere gireceği için bireysel gelişimden çok hiçbir şeyden yapmadan bir yerlere gelebildiklerini göstererek diğerlerini hor görebiliyorlar. Özellikle üniversite eğitimi vasıf kazanmaktan çok eğlence aracına dönüşüyor. Sosyal medya aracılığıyla bu ayrımlar göz önüne sokulup, keskinleştiriliyor. İnsanlar başkalarına gösteriş yapmak için hiç düşünmeden birbirlerini kırıyor, üzüyor ancak birbirlerini kazanmak için hiçbir şey yapmıyorlar. Burada haklılık veya haksızlık tartışmasına girmeyeceğim ama bu insanlar içinde yaşadığımız sistemin doğal sonuçları. Rekabetçi, hem bilimsel hem de fiziksel üretmeye önem veren, ahlaksızlığın yüceltilmediği, insanların bulundukları konumlara kök salmadığı bir sistem yaratamadıktan sonra bu tabloyu değiştirmek çok zor.

Galiba 'mal bırakayım derken 'mal 'gibi evlat bırakmayalım.' sözünü benim konuma yazmıştınız. Oradaki iletiniz de çok yapıcı ve doğru tespitler bulunan bir iletiydi. Ailenin yerini alan unsurlar, bir çocuğun gelişimindeki kalıtsal ve çevresel etkiler ve genel olarak çocuk yetiştirme hakkında da şu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.
https://eksisozluk.com/entry/46044438

FEHİM link=topic=86830.msg1041830#msg1041830 date=1449208840' Alıntı:
yazdıklarının % 99 una katılıyorum. kalan kısmıda o bayanın bazen hak edebileceği düşüncesindeyim. Allah bizim ve çocuklarımızın iyi insanlarla karşılaştırması dileğiyle.

Öylesinden uzaklaşıcaksın uğraşmıycaksın Fehim abi öylesiyle ileriye güzel bir miras bırakılmaz Allah insanı iyi insanlarla karşılaştırsın.

Yazıyada değinmek gerekirse gönül isterki eğitim birimlerinin yanında gece kulübü değilde cami olsun.. İnsanlar boşu boşuna kavga etmez bir mekandan çıkarken birlik beraberlik içinde çıkarlardı.

dustero link=topic=86830.msg1041871#msg1041871 date=1449218060' Alıntı:
Öylesinden uzaklaşıcaksın uğraşmıycaksın Fehim abi öylesiyle ileriye güzel bir miras bırakılmaz Allah insanı iyi insanlarla karşılaştırsın.

Yazıyada değinmek gerekirse gönül isterki eğitim birimlerinin yanında gece kulübü değilde cami olsun.. İnsanlar boşu boşuna kavga etmez bir mekandan çıkarken birlik beraberlik içinde çıkarlardı.

uzaklaşamayacağım için bazı bilgileri üzeri örtülü yazdım. ama detayını istersen sıkılmadan okuyacaksan özelden yazayım. şu kadarını yazayım böyle insanlardan uzaklaşamadığım için kız çocuğu çok istediğim halde tek erkek çocukta kaldım.saygılar

Yazi mevzu uzun ne desek az..

Sadece gecen facede gorup hemen paylastigim bi mezar tasini soyliyecem..

Osmanlida gebe iken karninda yavrusuyla olen anne adayi.. mezar tasi normal klasik osmanli usulu ve ortasinda hamilelikte nasil karın cikintili olursa aynen oyle bi cikinti var.. ustundeki yazilari hic okumadan gebe birinin kabri oldugu hemen anlasiliyo..

Nerden nereye.. egitim polisiye onlemler zart zurt.. ister inanin ister inanmayin.. egitim tahsil gelir arttikca kadina siddet artiyo.. herkes doguda sanir..

Ne yazikki kadina siddette ilkler.. istanbul. Izmir. Adana olcak.. bakin istatistikler ortada..

Bizim burda buyuk konusmiyim da birak elin kizina.. kendi karina yapamazsin yaptirmazlar.. zaten yapan kansiz da kolay kolay cikmaz cikamaz.. goren mudahele eder..

Fehim abi kiz cocugu demissin yarami destin:) gecen hanim ruyasinda cok guzel bi kiz cocugu evlat edindigimizi gormus.. mal mulk degil de Allah dan bi kizim olsun isterim.. bi yandan da insan tedirgin oluyo iste..

Tanidigim biri var.. 3-5 erkek evladi vardi seneler sonra 1 kizi olmus.. dedi ki.. hep Allahim bicok erkek oglum oldu.. oldukten sonra pesimden icli icli aglayacak son bi kiz istiyom diye dua edermis.. gec yasinda o da olmus:)

FEHİM link=topic=86830.msg1041830#msg1041830 date=1449208840' Alıntı:
'Hak edebileceği' konu hangi hukuka göre ona bakmak lazım bence.
utkuk link=topic=86830.msg1041851#msg1041851 date=1449215430' Alıntı:
Ailenin yerini alan unsurlar, bir çocuğun gelişimindeki kalıtsal ve çevresel etkiler ve genel olarak çocuk yetiştirme hakkında da şu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.
https://eksisozluk.com/entry/46044438

Yazıyı okudum. Teşekkür ederim. Bu dünyadaki en çok dikkatimi çeken ilk 3 konudan biri 'insan'. Her deneyi bir sonuca ulaşacağım ümidi ile okusamda hep hüsrana uğradım nihayet ormandaki ve 8 kişil deney çok çarpıcıydı. Son deney günümüzde pek çok sonuca ışık tutuyor. Ama ailenin yazıdaki kadar etkisiz ( yada az etkili ) olduğuna inanmıyorum. Hala kişiliğin oturma süresinde çocuk aile yanında kaldığından ( çevre etkisini küçümsemeden ) aile faktörünün çıkış noktası olduğuna inanıyorum. Evet okuduğum yazıdaki tüm deneylere rağmen :)
[/QUOTE]
dustero link=topic=86830.msg1041871#msg1041871 date=1449218060' Alıntı:

Namazın cemaatle kılınmasının tavsiyesi, cuma namazının cemaatle kılınması, bayram namazları gibi birlikte yapılan ibadetlerdeki hedeflerin bazıları ( bildiğim kadarı ile ) kaynaşma, birbirinden haberdar olmaktır.
Osmanlı buradan hareketle insanların daha sağlıklı ve gerçekçi düşünebilmeleri için mezarlıkları herkesin sık görebileceği yerlere yani cami avlularına kurmuş. Biz ise...

aslan26 link=topic=86830.msg1041874#msg1041874 date=1449218401' Alıntı:
Abi bence sen o mahalleden daha huzurlu bir mahalleye taşın yenibağlar mahallesi artık gürültünün eksik olmadığı bir mahalle.

Eşim ile aynı fikirdeyiz 5 yaşında bir kızım var bu sebeple mahalleden çıkmayı düşünüyorum. Beni burada tek tutanrahatsız olan anneme yakın olmam ve kendi evimin olması ama az kaldı.

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1041880#msg1041880 date=1449219240' Alıntı:
Yazi mevzu uzun ne desek az..

Sadece gecen facede gorup hemen paylastigim bi mezar tasini soyliyecem..

Osmanlida gebe iken karninda yavrusuyla olen anne adayi.. mezar tasi normal klasik osmanli usulu ve ortasinda hamilelikte nasil karın cikintili olursa aynen oyle bi cikinti var.. ustundeki yazilari hic okumadan gebe birinin kabri oldugu hemen anlasiliyo..

Nerden nereye.. egitim polisiye onlemler zart zurt.. ister inanin ister inanmayin.. egitim tahsil gelir arttikca kadina siddet artiyo.. herkes doguda sanir..

Ne yazikki kadina siddette ilkler.. istanbul. Izmir. Adana olcak.. bakin istatistikler ortada..

Bizim burda buyuk konusmiyim da birak elin kizina.. kendi karina yapamazsin yaptirmazlar.. zaten yapan kansiz da kolay kolay cikmaz cikamaz.. goren mudahele eder..

Katılıyorum. Eğitim düzeyi arttıkça kadına şiddet artıyor. Zaten 'okuyan/çalışan kadında rahat durmuyor' düşüncesi bence hastalıklı erkek düşüncelerinin bir mazereti.

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1041881#msg1041881 date=1449219637' Alıntı:
Fehim abi kiz cocugu demissin yarami destin:) gecen hanim ruyasinda cok guzel bi kiz cocugu evlat edindigimizi gormus.. mal mulk degil de Allah dan bi kizim olsun isterim.. bi yandan da insan tedirgin oluyo iste..

Tanidigim biri var.. 3-5 erkek evladi vardi seneler sonra 1 kizi olmus.. dedi ki.. hep Allahim bicok erkek oglum oldu.. oldukten sonra pesimden icli icli aglayacak son bi kiz istiyom diye dua edermis.. gec yasinda o da olmus:)

Forum samimiyetine dayanarak söyliyeyim. Allah bazen verir, bazende vermez/alır denermiş. Teselli için söylemiyorum asla ama çevremde kızı olup çok sıkıntılı durumda olan anne-babalar var. Daha kötüsüde var onlar ise kendilerini durumu sıkıntı yapmaları gerektiği halde vaziyetten habersiz günlerini gün ediyorlar.

Olanda hayır vardır deyip, hayırlısını dilemekte fayda var.

Hamd olsun 2 tane canavar erkek var bende.. ellerinizden operler 2-5 yaslarindan.. inanin bazen cizgi filim.. daha cok sa makine tv yi izliyolar.. gecen arkadaslari gelmis.. 3 u oturmus birlikte makine tv de kepce kurek izliyolar:)

Ama kiz evlat ta bi baska iste.. hep aklimda:)

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1041889#msg1041889 date=1449221475' Alıntı:
Hamd olsun 2 tane canavar erkek var bende.. ellerinizden operler 2-5 yaslarindan.. inanin bazen cizgi filim.. daha cok sa makine tv yi izliyolar.. gecen arkadaslari gelmis.. 3 u oturmus birlikte makine tv de kepce kurek izliyolar:)

Ama kiz evlat ta bi baska iste.. hep aklimda:)
Allah bağışlasın, hayırlı bereketli ömür versin inşallah.
Kızımla aynı yaşlarda erkek evladı olan bir arkadaşım var. Bir telefon görüşmesinde kızımın ağlamasını duyunca sordu, bende kız evi naz evi ne olacak benzeri biir cevap verdim. Akabinde oğlunu sorduğumda 'eline kumandayı verdim koltukta sakince tv izliyor' dedi.
İşte tamda bu yüzden 'kızım için başlık parası isteyeceğim. Sana kıyasla daha zor büyütüyoruz' demiştim.
Ben bu zaman kadar kız evi naz evi sözünün düğünde geçerli olduğunu sanırdım. :)

ofas link=topic=86830.msg1041891#msg1041891 date=1449222010' Alıntı:
Allah bağışlasın, hayırlı bereketli ömür versin inşallah.
Kızımla aynı yaşlarda erkek evladı olan bir arkadaşım var. Bir telefon görüşmesinde kızımın ağlamasını duyunca sordu, bende kız evi naz evi ne olacak benzeri biir cevap verdim. Akabinde oğlunu sorduğumda 'eline kumandayı verdim koltukta sakince tv izliyor' dedi.
İşte tamda bu yüzden 'kızım için başlık parası isteyeceğim. Sana kıyasla daha zor büyüyor' demiştim.
Ben bu zaman kadar kız evi naz evi sözünün düğünde geçerli olduğunu sanırdım. :)

çok çok güldüm. Allah seni ve aileni de güldürsün.

Bizde tek cumle tum aglamalari mizmizlanmalari kesiyo.. uslu durursan kepceye bincen.. dedi mi tamam:)

Hele 2 yadindaki.. kepce kamyon diyo baska bise demiyo.. :) makine tv izliyo anlayin durumu..

UÖZKAN.77 link=topic=86830.msg1041903#msg1041903 date=1449226055' Alıntı:
Bizde tek cumle tum aglamalari mizmizlanmalari kesiyo.. uslu durursan kepceye bincen.. dedi mi tamam:)

Hele 2 yadindaki.. kepce kamyon diyo baska bise demiyo.. :) makine tv izliyo anlayin durumu..
Bizde her taviz arkasından başka bir 'ama'yı getiriyor :)
Aslına çekmeyen haramdır diye bir söz var babası zetora kepçe takar, hafriyat gibi sürekli gübre taşırsa sonuç farklı olamaz :)
Allah bağışlasın.

Her derdin ilaci zetor:) yemek mi yemiyo.. agliyi mu.. kardesiyle dogusuyomu.. uslu durursan yemegini yersen kepceye bindircem de yeter:)

En yaramaz bebeyi verin 2 gunde mum ederim alimallah.. hele bu 2 yasindakinin yemegini ye kepceye bindircem sonrasi.. kemikli ete bi saldirisi var.. erol das kibar kalir.. saka yapmiyom.. kemigi disliyo.. yemekten sonra butun ustunu degisiyoz öyle:)

Zetor mu son model arabalar mi:): http://youtu.be/ZS-7rwVV6xI

arkadaşlar ınsana allah hayırlı evlat versın kız veya erkek bence fark etmez bu konuyu açan eskışehırlı arkadaşada teşekkur ederım hep tarımı konuşacak değiliz boyle guncel konularda lazım hayatın gerçeklerınden kopmamalıyız neyazıkkı bu olaylar son gunlerde çok oluyor bence en buyuk sebebı ıslamıyetı tam anlamıyla yaşayamıyoruz onun için oluyor bu konular

.
Maşallah.
Mümkün olduğunca kısalttıp anlatmaya çalışayım.
Kucağında bebeğini alan bir kadın. Yoldan geçen bir kişiden yardımtalep der. Çok fakir olduğunu hiç bir şeyinin olmadığını söyler.
İyi giyimli adam hicbirseyi olmadığı sözüne takılı kalır.
Kadına 50.000 tl verebileceğini fakat bebeğin bir parmağını istediğini söyler. Kadın ürer ve bir adım geri çekilir. Adam rakamı dörde katlar fakat bir bacağını ister bu seferde. Kadın bebeğine sıkıca sarılıp hızla uzaklasirken yeni teklifler gelir. En sonunda adam kucağında paha biçilmez bir servet taşıyor ama hala birşeyin olmadığını söylüyorsun der.

Bu bir hikaye gerçekliği tartışılır. Ama bazen bizde servetimizin farkında olmaya biliyoruz. Şimdi kime yada neye daha çok önem verip ilgi gösterdiğimizi değerlendirebiliriz.