Geleneksel nadas videolarım. Ne yapıyım malzeme bu :)

Ynt: Geleneksel nadas videolarım. Ne yapıyım malzeme bu :)

İslamdogan link=topic=86839.msg1042083#msg1042083 date=1449251424' Alıntı:
Kolay gelsin güzel paylaşım olmuş. 6460 tada güç arttırımı 3 a dan sonramı başlıyor? Ve 3 a ile gitmiyor mu?
Teşekkürler İslam. 6460 da güç arttırımı 3a ve sonrası başlıyor,fakat her yerde öyle 3a da gidemiyor. :) Genel olarak benim nadas vitesim 2D kullanırım,2C de biraz daha ağır yerlerde gidiyorum. İdeal sürüm oluyor. 3A pek tercih etmiyorum,neden dersen seri geliyor. Bazı arazilerde bölgesel sertlikler oluyor 3A dan düşmesi sıkıntılı oluyor. Nasıl diyeyim 1-2 sn lik birden duraksama yapıyor. Ama 2. Kademede kesinti olmadığından 2C 2D 2E gidip gelebiliyorsun.

safak262 link=topic=86839.msg1042015#msg1042015 date=1449246022' Alıntı:
Yok be Rıdvan bitmedi daha 200-250 kadar yer var. Bugün biraz sürdük işte,toprak çok yapışıyor tabaklara,bir batıyor bir batmıyor ot da çok patates yeri hep zor oluyor biraz. Bir tırmık çekip otları toplayıp öyle devam edecem :)
250 dönüm yer senin için çok birşey sayılmaz 1-2 günde sürersin[emoji2]

sebazios link=topic=86839.msg1042121#msg1042121 date=1449257175' Alıntı:
Kolay gelsin Merdan. Buraya ne ekmeyi planlıyorsunuz?
Sağol Yılmaz abi. Son 2 video da sürdüğüm yer pancar yeriydi,oraya konservelik bezelye ekmeyi düşünüyoruz. Mısır yerlerinin bir kısmına pancar,bir kısmına da mısır,çift ürün yapabilirsek bir kısmına bezelye sonra mısır düşünüyoruz. Hayırlısı artık...
emrebaba01 link=topic=86839.msg1042112#msg1042112 date=1449256066' Alıntı:
Kolay Gelsin Merdan Abi.
Tokmakcı link=topic=86839.msg1042108#msg1042108 date=1449255505' Alıntı:
Jd 6 silindir mi, sesi harika :) kolay gelsin
Teşekkür ederim Emre :)
Evet Ali 6 silindir,6 silindir diye bağırıyor :)

safak262 link=topic=86839.msg1042127#msg1042127 date=1449258445' Alıntı:
Sağol Yılmaz abi. Son 2 video da sürdüğüm yer pancar yeriydi,oraya konservelik bezelye ekmeyi düşünüyoruz. Mısır yerlerinin bir kısmına pancar,bir kısmına da mısır,çift ürün yapabilirsek bir kısmına bezelye sonra mısır düşünüyoruz. Hayırlısı artık...Teşekkür ederim Emre :)
Evet Ali 6 silindir,6 silindir diye bağırıyor :)

Bu arada pulluğun iş kalitesi konusunda da tecrübeli kullanıcının ayrıntılı fikir ve yorumlarını bekliyoruz :)

sebazios link=topic=86839.msg1042136#msg1042136 date=1449259947' Alıntı:
Bu arada pulluğun iş kalitesi konusunda da tecrübeli kullanıcının ayrıntılı fikir ve yorumlarını bekliyoruz :)
Abi JD ye taktıktan sonra,JD sündürmeye başladı pulluğu :) en öndeki tabak havada gidiyordu. Hepsinin yaylarını sıktım bir güzel,en önü bir iki tur fazla sıktım. Bu sefer Ünlü JD yi sündürmeye başladı :) Kimi bölgelerde maalesef iyi işlenmemiş parçalar,hep ayrık doluydu. Oralarda JD yi tir tir titretti resmen.
Pulluk toprağı sıyırırsa süper işçilik yapıyor. Bugün icar yerleri vardı,patates ekilmiş. Kahverengi toprak tavda vardı,resmen bıçak uç demirinin en ucuna kadar toprak tuttu. Hani çamur desem değil,abartmıyorum belki 10-15 cm toprak tabakası kalıyordu her kulakta.MFnin hidrolikler kafayı yedi,bir batıyor,bir yüzüyor.. Bıçaklarını bugün yenilememe rağmen :)
Valla abi bana kalsa pulluk falan bırakırım kullanmayı,alırım iyi bir çizel önüme bakarım. Hem daha seri,hem de pulluktan daha çok iş genişliğine sahip. Çok daha mantıklı bana göre,ama gelde anlat :) 1.50-2 m yer götürecek hem de traktörün canını çıkaracak,iş mi bu ya. Valla bugün çok gıcıklandık traktörle bu pulluk işine :) yada çok lemken, kverneland izlemekten olsa gerek bu heves :)

volkanuzel link=topic=86839.msg1042179#msg1042179 date=1449265429' Alıntı:
kolaygelsin biz genelde pancar ve mısır yerlerine hububat ekeriz, Ertesi senede bi sulu bitki ekildiğinde çok yabancı ot yapmıyormu...
Sağol Volkan buralar icar tutuldu,yani o sebeble birşeyler kazanabileceğimiz ürünler ekmeye çalışıyoruz. Yani şöyle bir 5 yıllık ne biliyim 10 yıllık kiralama gibi bir imkan olsa,ekerim yoncayı 2-3 sene ne ayrık bırakır,ne kamış,ne ot.

Buna şükret bilader, olan var, olmayan var :D ben kar yağmasını bekliyorum, çiftlik gübresi çektim ve serdim, traktör adım atamıyor, bide zincir takıp deniyecem bakalım.

safak262 link=topic=86839.msg1042183#msg1042183 date=1449265731' Alıntı:
Abi JD ye taktıktan sonra,JD sündürmeye başladı pulluğu :) en öndeki tabak havada gidiyordu. Hepsinin yaylarını sıktım bir güzel,en önü bir iki tur fazla sıktım. Bu sefer Ünlü JD yi sündürmeye başladı :) Kimi bölgelerde maalesef iyi işlenmemiş parçalar,hep ayrık doluydu. Oralarda JD yi tir tir titretti resmen.
Pulluk toprağı sıyırırsa süper işçilik yapıyor. Bugün icar yerleri vardı,patates ekilmiş. Kahverengi toprak tavda vardı,resmen bıçak uç demirinin en ucuna kadar toprak tuttu. Hani çamur desem değil,abartmıyorum belki 10-15 cm toprak tabakası kalıyordu her kulakta.MFnin hidrolikler kafayı yedi,bir batıyor,bir yüzüyor.. Bıçaklarını bugün yenilememe rağmen :)
Valla abi bana kalsa pulluk falan bırakırım kullanmayı,alırım iyi bir çizel önüme bakarım. Hem daha seri,hem de pulluktan daha çok iş genişliğine sahip. Çok daha mantıklı bana göre,ama gelde anlat :) 1.50-2 m yer götürecek hem de traktörün canını çıkaracak,iş mi bu ya. Valla bugün çok gıcıklandık traktörle bu pulluk işine :) yada çok lemken, kverneland izlemekten olsa gerek bu heves :)

Merdan benzer düşünüyoruz. Çamur tutumu konusu yerlilerin tamamında can sıkıcı seviyede. İnsanı sürdüğünden - süreceğinden illallah ettiriyorlar. 4-5 yıl oldu pulluk kullanmıyordum ama kanoladaki hardal sorunu geri döndürdü.

Pulluk konusunda fikirlerim var ama zaman ne gösterecek bilmiyorum.

Bu arda sizin tosunlara çizel gitmez. Size lazım olan alet şu seçeneklerden biri:

aft2440-1ce801755ccd4c45adb5b79357642f24.jpg

2.jpg

sebazios link=topic=86839.msg1042194#msg1042194 date=1449266833' Alıntı:
Merdan benzer düşünüyoruz. Çamur tutumu konusu yerlilerin tamamında can sıkıcı seviyede. İnsanı sürdüğünden - süreceğinden illallah ettiriyorlar. 4-5 yıl oldu pulluk kullanmıyordum ama kanoladaki hardal sorunu geri döndürdü.

Pulluk konusunda fikirlerim var ama zaman ne gösterecek bilmiyorum.

Bu arda sizin tosunlara çizel gitmez. Size lazım olan alet şu seçeneklerden biri:

aft2440-1ce801755ccd4c45adb5b79357642f24.jpg

2.jpg
Abi çizelden kastım da bu tür aletler çizelmi,patlamamı artık ne denir bunlara bu ekipmanlardı. Özellikle alttaki çizel benim dikkatimi çeken, yani bunun biraz hafif tipi iş görür bizim traktörde ve arazilerde. Pulluktan bence çok daha işlevsel.

nailyetek link=topic=86839.msg1042189#msg1042189 date=1449266221' Alıntı:
Buna şükret bilader, olan var, olmayan var :D ben kar yağmasını bekliyorum, çiftlik gübresi çektim ve serdim, traktör adım atamıyor, bide zincir takıp deniyecem bakalım.
Evet Nail abi haklısın,yani buna da şükür. İnşallah kar yağar,ama bu sene bilmiyorum da sıkıntılı geçecek gibi kış.Çok kuru giden bir hava,ayaz ve bence anormal derecede gece sıcaklığı çok düşük. Şuan -5 derece... Kar inşallah gelecektir bizim bölgeye,umuyorum...

safak262 link=topic=86839.msg1042204#msg1042204 date=1449267803' Alıntı:
Abi çizelden kastım da bu tür aletler çizelmi,patlamamı artık ne denir bunlara bu ekipmanlardı. Özellikle alttaki çizel benim dikkatimi çeken, yani bunun biraz hafif tipi iş görür bizim traktörde ve arazilerde. Pulluktan bence çok daha işlevsel.
Ikincisine genelde ejder diyorlar Merdan bizim köyde birisi 3 sene önce ikinci resimdeki gibi ejder aldı artık pulluk kullanmiyor gibi birşey kuru arazideki ilkbahar nadasini bile onunla yapıyor.