Hayvancılık için temel bilgi yardımı

Ynt: Hayvancılık için temel bilgi yardımı

asarburak link=topic=86887.msg1042953#msg1042953 date=1449487361' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Süt hayvancılığına 3 ortak olarak adım atmayı düşünüyoruz. Ama daha önce yapmadık ve sizin üstün tecrübelerinize dayanarak bir kaç soru iletmek istiyorum. Daha yolun başındayız ve 1 senelik bir planlama sürecine gireceğiz ve temeli buradan atmak istedim. Cevaplar iseniz hem bana hemde bu konuyu araştırmak isteyenlere yardımcı olursunuz.

-Öncelikle hayvanları yem konusunda forumda okuduğum kadarı ile çoğu işletmeci kendi mısır,buğday, yulaf vs. ekerek kendi üretmekte. (yanlış isem düzeltiniz lütfen). Benim merak ettiğim biz yemi üretmek değil hayvanın ne ihtiyacı var ise topluca satın alarak yem sorununa çözüm bulmak istemekteyiz. Bu yüzden 1 hayvanın yıllık yem maliyeti aşağı yukarı nedir.

-100 büyükbaş için kaç dönüm arazi lazımdır ve kaç personel ihtiyacımız olur?

- Yemi dışarıdan almayı düşündüğümüz için hayvancılığın yapılacağı coğrafya verim açısından önemli midir nereleri önerirsiniz?

öncelikle bu sorularıma cevap verebilirseniz çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederiz.

saygılarımızla
öncelikle trakkulube hoşgeldin
yapmak istediğin işletme Rize ' de mi bölgenizde kültür ırkı yapan işletmeler varmı bunları bir araştırın derim
yüksek süt verimi olan ırklar nemli ve rutubetli olan bölgelerde oek verimli oluyorlar karadeniz bölgesi yağışı çok aldığından dolayı göz önünde ilk bunu bulundurman gerekli biz bile Karadeniz gecis ikliminin özelliklerini yasadugimizdan dolayi yuksek rakamları yakalayamiyoruz

100 baş hayvana karı koca bir aile rahat bakar, fazlası boşa masraf olur. Yemi hazır alarak kar edebilirsiniz ama çevreniz geniş olmalı ve yemi mutlaka sezonda almalısınız. Kışın ortasında silaj almaya kalkarsanız işiniz zor olur.

100 başlık bir işletme için 15-20 dönüm yeterli olur. Bu arada şunuda bilin 100 başlık işletmede kurusu, düvesi, buzağısı yaklaşık 200 hayvan olacak demektir. Yem hesaplarını buna göre yapın. Herkes sadece anaçların yemini hesaplıyor, buzağıların yiyeceği yemi ve sütü atlıyor herkes. Bir buzağı günde 5kg civarı yem yiyecek. Yemden önce günde 5 litre süt veya mama içecek. Kaba yemi tamamen kendisi yetiştiren ve iyi yönetilen bir işletme %50 kar eder, yemin hepsini hazır alan bir işletme %25-30 kar eder.

Son olarak tecrübesizliğinizden ötürü simental türü öneririm, holştayn iyi süt verir ama en ufak hatada büyük sorunlar yaşatır, simental tank gibidir hataları daha iyi tolere eder.

abi hayvanın yiyeceği olduktan sonra korkma tek başınada yaparsın ama devamlı Ahırda bakma hayvana yoksa işin içinden çıkamazsın büyük araziler kirala hayvanları salmak için hayvana devamli hazır yedirirsen hazıra dağlar dayanmaz ben 40 tane hayvana bakıyorum kar yere düşene kadar hayvanlarima hep dışarıda bakıyorum yoksa öbür türlü evde doyur sonra dışarıya sal olmuyor yani 40 hayvanın 20 tanesi buzağıları erkek olanlara evde bakıyorum 1 yaşında kesime veriyorum ama ben inekleri hiç sağmam 5,6 ay buzağılar annelerini emer 1 yaşında ortalama 300,400 kg gelir et senelerden beri böyle yapıyordu amcamlar 40 seneden beri bende aynı şekilde yapıyorum hayvanlarım holstayn smental melezi

vasago link=topic=86887.msg1043783#msg1043783 date=1449745637' Alıntı:
100 baş hayvana karı koca bir aile rahat bakar, fazlası boşa masraf olur. Yemi hazır alarak kar edebilirsiniz ama çevreniz geniş olmalı ve yemi mutlaka sezonda almalısınız. Kışın ortasında silaj almaya kalkarsanız işiniz zor olur.

100 başlık bir işletme için 15-20 dönüm yeterli olur. Bu arada şunuda bilin 100 başlık işletmede kurusu, düvesi, buzağısı yaklaşık 200 hayvan olacak demektir. Yem hesaplarını buna göre yapın. Herkes sadece anaçların yemini hesaplıyor, buzağıların yiyeceği yemi ve sütü atlıyor herkes. Bir buzağı günde 5kg civarı yem yiyecek. Yemden önce günde 5 litre süt veya mama içecek. Kaba yemi tamamen kendisi yetiştiren ve iyi yönetilen bir işletme %50 kar eder, yemin hepsini hazır alan bir işletme %25-30 kar eder.

Son olarak tecrübesizliğinizden ötürü simental türü öneririm, holştayn iyi süt verir ama en ufak hatada büyük sorunlar yaşatır, simental tank gibidir hataları daha iyi tolere eder.
Bizde 10 baş sağılır inek var, 10 dekar yerden anca slajını karşılayabiliyoruz. İzmir ' de senede iki ürün kalkıyor.

APO5454 link=topic=86887.msg1043788#msg1043788 date=1449747584' Alıntı:
abi hayvanın yiyeceği olduktan sonra korkma tek başınada yaparsın ama devamlı Ahırda bakma hayvana yoksa işin içinden çıkamazsın büyük araziler kirala hayvanları salmak için hayvana devamli hazır yedirirsen hazıra dağlar dayanmaz ben 40 tane hayvana bakıyorum kar yere düşene kadar hayvanlarima hep dışarıda bakıyorum yoksa öbür türlü evde doyur sonra dışarıya sal olmuyor yani 40 hayvanın 20 tanesi buzağıları erkek olanlara evde bakıyorum 1 yaşında kesime veriyorum ama ben inekleri hiç sağmam 5,6 ay buzağılar annelerini emer 1 yaşında ortalama 300,400 kg gelir et senelerden beri böyle yapıyordu amcamlar 40 seneden beri bende aynı şekilde yapıyorum hayvanlarım holstayn smental melezi

Sevgili Apo sen huzuru bulmuşsun dostum :) Bu şekilde kazanç elde ediyorsan en mutlusu sensin ;)