Etçi ırk simental ineğinde sağım olur mu ?

Etçi ırk simental ineğinde sağım olur mu ? Sorum da bu aslında, çok azda olsa sağım olmalı mı yoksa sadece kendi buzağısınamı içirmek lazım ? Anguslar gibi hiç sağmasak olur mu ?

Ynt: Etçi ırk simental ineğinde sağım olur mu ?

Burada özellikle simentalci isimli barış hoca çok cabalıyor birşeyler anlatmaya onun konuları iletileri bu konuda çok faydalı hem et hem süt verimi nasıl arrttırılabilir, hangi simental hangi tohum daha iyi anltıyor bunları .

Bende simental melezi hayvan var sütü holsteine yakın et verimide çok güzel danaları güzel et tutuyor, sütü hosteinlerin 20 kg verdiği yerde 17 -18 veriyor tabi sütün yağ oranı kuru maddesi daha yüksek onun için az zaten kooperatife falan normal fiyattan satarsan zarar edersin özel fiyattan satmak gerek ben kendimize eşe dosta simetalin sütünden ayırıyorum.

Tabi simentallerde çeşitli sadece et için bakılanlarıda vardır belki beğenmediğim tek yönleri holstine tohumlayınca boyları biraz kısa oluyor.

Ynt: Etçi ırk simental ineğinde sağım olur mu ?

Bence buzag dogmadan once anneye R.C asılarini vurup buzag dogduktan sonrada yine antiserum falan uygularsan birak emsin emebildigi kadar derim.benim melezlemelerim bu sekilde ve buzag 2 ayliga yaklasiginda anneninin sutu bile yetmiyo diger inekleride emiyor.tabi bu dedigim duve icin.ilerisinde 2. 3. Laktasyonda annesinin sutu tamamen yeter ve 6-7 ayda 250-300 kg yapar bence iyi bir bakimlada

98ed1bd82fd02fe8069135bf1fe77374.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismet_ordu