et fiyatları tepetaklak

27-28 lira bandına çıkan et fiyatları şuanda hızlı bir şekilde düşüyo. ithal dana gelmeye devam ediyo. şuanda günlük 0.5 kr düşüş var. eniştemin kurban öncesi 21000 lira verdikleri 3 danasını bugun 20.500 e zor verdi. 3 bin lirada yem yedi bu hayvanlar.

afyon bölgesinde şuanda çok büyük sıkıntı var. ithal gelmeye devam ediyo. ete talep yok.

sizin görüşleriniz neler ne olur piyasa ? bu şekilde gitmesi üretici açısından çok büyük sıkıntı. 23 liranın altı zarar.

Ynt: et fiyatları tepetaklak

İthal et dondurulmuş olduğu için reyonlarda yeralmıyor
Et işleyen şahin başyazıcı gibi firmaların işine yarıyor
Ki onlarada esk çok ucuza vermiyor ithal besi danası getirenler de bizden ucuza almadıklar ki kestirince kar edip
Birdaha getirsinler müdahale var bence düşüş suni zamanla artacağı görüşündeyim tersi durumda zararlar büyük olacak
20 Ekim kayseri et 23,5 tl 1 Aralık 21,2 tl 350 kg lık bir malda 805 tl gitti bir besici bir malda ne kazanıyordu da 40 günde yaklaşık yüzde 10 biranda indi içinde herşey olan sucuk 45 tl pastırma 90-120 tl arası bu ülkede hep son el kazanır

İthal hayvandan ziyade anaç sütçü hayvanların kesime gitmeye başladığından şüpheleniyorum. 2 yıldır süt fiyatı sabit bu yüzden kar edemeyen sütçüler inekleri kesime göndermeye başlamış olabilir.

Ülkemizde hayvancılık gerçekten zor kendimiz üretim yapamadıktan sonra bu çalkalanmalar daha çok devam eder yem fiyatları ortada kendin üretsen bir dünya ekipman lazım zaten şartlar ve durumlar belli

vasago link=topic=86895.msg1043117#msg1043117 date=1449523713' Alıntı:
İthal hayvandan ziyade anaç sütçü hayvanların kesime gitmeye başladığından şüpheleniyorum. 2 yıldır süt fiyatı sabit bu yüzden kar edemeyen sütçüler inekleri kesime göndermeye başlamış olabilir.

bu sene kurbanlık 30 tl ye çıkınca arkadaş en kötü inekleri dahi kurbana sattı anacı bırak çocuğuna içmeye süt verecek inek kalmadı. şimdi sadece 6 tane 2 sene sonraya kurban olacak danaları kaldı...

Bu beklenen birseydi hukumetin kurulamamasi dolar euro firlamasi vs.ekonomik dengeler saglanmasi gerekiyordu.ben agil yaptim 50 bas ama 1 tane bi mal alip koymadim icine.kendi mallarimo koydum 30 kadar diger taraflari bos.bekmemek gerekiyordu ekonomik dengelerin kurulabilmesi icin.burada da 2 ayda 3 tl dustu kesim ve 21 e kadarda inmesini bekliyorum ben.ramaza ayina dogru tekrar yulselecek ona gore plan yapmali besiciler

Hakeden hakettiğini yaşarmış, bizim gibi üreticiye bu kadarı az bile.
Belki kızacaksınız bana, fakat durum ap açık ortada.
Duygusallık ile, hobi amaçlı, nam olsun diye v.s. hayvan bakıp besleme devri geçti, profesyonel davranacaksın, her şey hedef, mali disiplin ve plan-program çerçevesinde olmalı.

nailyetek link=topic=86895.msg1043249#msg1043249 date=1449592228' Alıntı:
Hakeden hakettiğini yaşarmış, bizim gibi üreticiye bu kadarı az bile.
Belki kızacaksınız bana, fakat durum ap açık ortada.
Duygusallık ile, hobi amaçlı, nam olsun diye v.s. hayvan bakıp besleme devri geçti, profesyonel davranacaksın, her şey hedef, mali disiplin ve plan-program çerçevesinde olmalı.

Hocam ama cidden cok yukselmisti fiyatlar.Turkiye 2009 dan ders cikarmamis belli.suanda da 2009 kadar olmasada yine lobiler olacakti zaten.ben 29 yasinda bu ekonomiyi gidisi gorebilirken neye guvenerek mal topladilar yillarin efnaflari anlamiyorum

Avşar Beyi link=topic=86895.msg1043252#msg1043252 date=1449592973' Alıntı:
Hocam ama cidden cok yukselmisti fiyatlar.Turkiye 2009 dan ders cikarmamis belli.suanda da 2009 kadar olmasada yine lobiler olacakti zaten.ben 29 yasinda bu ekonomiyi gidisi gorebilirken neye guvenerek mal topladilar yillarin efnaflari anlamiyorum
Bir nevi kumar oldu bu iş, alana acımıyorum da; bizim gibi elinde hayvanı olup üstelik ihtiyaç olması halinde inatla satmayıp şimdi satmaya niyetlenenlerin vay haline :D
neyse, 30 yıldır bu işi yapıyor olsak bile; profesyonel olamadıysak bunların yaşanması çok olağan bir durum.
Ne anı yakalayabildik, ne anı yaşayabildik.

nailyetek link=topic=86895.msg1043255#msg1043255 date=1449593564' Alıntı:
Bir nevi kumar oldu bu iş, alana acımıyorum da; bizim gibi elinde hayvanı olup üstelik ihtiyaç olması halinde inatla satmayıp şimdi satmaya niyetlenenlerin vay haline :D
neyse, 30 yıldır bu işi yapıyor olsak bile; profesyonel olamadıysak bunların yaşanması çok olağan bir durum.
Ne anı yakalayabildik, ne anı yaşayabildik.

Kesim 26 lirayken 2 erkek danayi 7-8 aylik montofon simental melezini 9500 e verdim.7 taneydi elimde kalan 5 tanesini satmadim onlarida satacaktimda iste kusak catismasi oldu izin verilmedi.ramazana indexli olalim uzun vadeli besi kazandirir suanda

fatihcastle link=topic=86895.msg1043294#msg1043294 date=1449601206' Alıntı:
Aslında üretici hiç bir devirde kazanamamış ki ata sözü türemiş kendin üret (yap) sat evini geçindir al sat sülaleni geçindir

Kazanamiyorum diyen uretici bazi seyleri kesinlikle yanlis yapiyordur.bu iste olup adam alkilli kendi ekmegini kuflu yemezken gidip malina verirse iste...