8073 ştayr 1985 model aldım.yardım lütfen

slm arkadaşlar.bu gün 1985 model 8073 aldım.4 lastik sıfır,motor, şanzıman ve defransıyel 10 numara çıktı.ustam okey verdi 16.000 aldım.traktörün durumuna göre, fiyatı iyimi?ben bu traktörü hiç kullanmadım.bugday, arpa, kıraç yerım var.derın surum yapmıyacam.babamda 3 lü 12 li fazladan pulluk var. bu traktöre idealmi? bırde 16 ileri 8 geri şu anlamdamı ileri 16 adet vites secenegımı var.birde bunlarda buçuk var ben tarlada nasıl kullanacam. 2 adet vites kolu var sağdaki 4 vıtesli soldaki 3 vitesli ve üzerinde ns mi vn mi bir seyler yazıyor bu konu hakkında bıldıklerınızı yazarsanız sevınırım....Allah daha iyisini olmayanlara nasib etsin...şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: 8073 ştayr 1985 model aldım.yardım lütfen

Adem_42 link=topic=86908.msg1043315#msg1043315 date=1449602805' Alıntı:
slm arkadaşlar.bu gün 1985 model 8073 aldım.4 lastik sıfır,motor, şanzıman ve defransıyel 10 numara çıktı.ustam okey verdi 16.000 aldım.traktörün durumuna göre, fiyatı iyimi?ben bu traktörü hiç kullanmadım.bugday, arpa, kıraç yerım var.derın surum yapmıyacam.babamda 3 lü 12 li fazladan pulluk var. bu traktöre idealmi? bırde 16 ileri 8 geri şu anlamdamı ileri 16 adet vites secenegımı var.birde bunlarda buçuk var ben tarlada nasıl kullanacam. 2 adet vites kolu var sağdaki 4 vıtesli soldaki 3 vitesli ve üzerinde ns mi vn mi bir seyler yazıyor bu konu hakkında bıldıklerınızı yazarsanız sevınırım....Allah daha iyisini olmayanlara nasib etsin...şimdiden teşekkür ederim.
Hayırlı olsun.. Fiyatı iyi dediğiniz gibi düzgün traktörse yıllarca traktör aratmaz...

Steyr 8073 ender olarak nakliyatta kullanırım.. 12 numara 3 ' lü pulluk Trakya şartlarında bile çekiyor yani sizin civarlarda tahminimce fazla sorun çıkarmaz..

Vites kollarının sağındaki 1-2-3-4 ana vitesler solundaki kolda ise Vs= Normal.... Vn= buçuk.... R=geri vites Debriyaj pedalının az gerisinde sürücü koltuğunun altındaki küçük kolda ise S= seri vites L= takviye vitesi var...

Tarlada ise ilk önce Soldaki koldan Vs ' yi seçerek deneyin traktör bayılılrsa buçuk vitesi olan ' Vn ' ye takarak vites düşün..

Mesela nadasta Sırasıyla 1-Vs,,büyük gelirse 1-Vn deneyin olmazsa S-L kolundan takviye olan ' L ' ye takıp 4. vitese alın..

.
Hayırlı olsun.
Tercihinizi bu yönde kullanmanıza şahsen sevindim.
Temiz bir traktör, iyi bakar ve düzgün kullanılırsa inşallah forumda bunu neden ısrarla tavsiye ettiğimizi yaşayarak daha iyi anlayacaksınız.

Ben viteslerini unuttum. Zaten bir arkadaş anlatmış. Hidrolik kolları içinde vites var. Ona da dikkat edin.

Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Takviye 4 seri 1 den hızlı seri 2 den yavaştır. Hidrolikleride çok güzel çalışır. Hidroliklerdede bir kol var. Normal - derin - pozisyon kontol yazar. Pulluktayken ortada, tırmık kazayak gibi bişeybağlıyken önde ve ilaç - gübre makinası varkende en geride olması gerekiyor. Hayırlısı olsun tekrar.

senol_84 link=topic=86908.msg1043587#msg1043587 date=1449681470' Alıntı:
Takviye 4 seri 1 den hızlı seri 2 den yavaştır. Hidrolikleride çok güzel çalışır. Hidroliklerdede bir kol var. Normal - derin - pozisyon kontol yazar. Pulluktayken ortada, tırmık kazayak gibi bişeybağlıyken önde ve ilaç - gübre makinası varkende en geride olması gerekiyor. Hayırlısı olsun tekrar.
Ortada hassasiyet aktif,
toprak altında çalışan aletler varken ileride,
toprak üzeri çalışan aletlerde ise geride mi olmalı yani?

ofas link=topic=86908.msg1043591#msg1043591 date=1449681736' Alıntı:
Ortada hassasiyet aktif,
toprak altında çalışan aletler varken ileride,
toprak üzeri çalışan aletlerde ise geride mi olmalı yani?
doğrudur, ortada ve ileride iken hassasiyet aktif. ileride iken çok hassas mesela pullukla sürüm yaparken ileride olursa az bişey batmada kendini baya bi yukarı atabilir ama ortada iken fazla aşağı kaçınca kısa kısa hareketlerle yukarı kaldırır otomatik olarak.
geride ise hassasiyet yoktur. hangi yükseklikte istersek santim santimine nerdeyse ayar yapabiliriz çok iyi çalışır.

sagolun arkadaşlar,temenni,tavsiye,ve dilekleriniz için teşekkür ederım.Allah olmayanada nasib etsin.ismail tutar kardeşim güzel açıklamış.diğer arkadaşlarda bıldıklerını yazmışlar.bahsettıgınız kolları bugun inceledim tabii kullanmayınca anlaşılmaz verdıgınız bılgıler cok önemli o kolların ne işe yaradığını bılmıyordum. fikir sahıbı oldum..artık kullandıkça burdan ögrendıklerımı paylaşırım.iyi geceler..