Ekonomi

Ynt: Ekonomi

Orn123 link=topic=86924.msg1043992#msg1043992 date=1449779260' Alıntı:
Şu an liderlerin tutumuna göre iş sarpa sarıyor.

Allah göstermisin ama bir gün sabah kalktığımız öyle bir Patlak vericek ki Türkiye herkez şaşıracak 2009 krizinede benzemeyecek şuan antalya başladı bile meyve sebze krizleri 0.15 kuruşa kadar düşmüş Üretici kaybediyor

bantun111 link=topic=86924.msg1044001#msg1044001 date=1449780392' Alıntı:
Allah göstermisin ama bir gün sabah kalktığımız öyle bir Patlak vericek ki Türkiye herkez şaşıracak 2009 krizinede benzemeyecek şuan antalya başladı bile meyve sebze krizleri 0.15 kuruşa kadar düşmüş Üretici kaybediyor

Geçen gün hberlerde gördüm salatalıkları döküyorlardı 15 kuruş diye.

Ekonomideki temel sorun; kendi halkını doyurmadan, elalemi doyurmaya çalışan zihniyetlerin ekonomiyi yönetmesidir... Halk ne kadar toksa, krizlerden o kadar az etkilenir.

Şu güzel ülkede milyonlarca insan aç yatarken, açlık sınırında iken sen o kadar sebzeyi meyveyi dışarı satarsan olacağı bu. Bu aslında dolaylı bağımlılık oluyor. Adamlar almamak ile tehdit edip, bizi krize sokabiliyorlar. Halbuki üretici de tüketici de tok olsa, bu krizin etkisi hissedilmeyecek. 'Satmıyorum arkadaş' diyebileceksin... Ama şuanki şartlarda bu krize dönüyor.

Tüketicinin alım gücünü bir miktar artırıp, üreticinin de karşılıksız destekler ile fiyatları biraz düşürmesi sağlansa ve ürünler ülke doyana kadar ülkede kalsa, bu tarz krizler oluşmaz. Marjinal faydayı artırmaya yönelik teşvikler ile devlet üretimi artırıp, ihtiyaç fazlasını ihraç edebilir. Tarım ve hayvancılıkta potansiyelimiz yüksek ama kalitemiz düşük. Daha fazla üretmek için daha fazla yere ihtiyaç duymayıp, mevcut yerden maksimumum fayda sağlamalıyız (Hollanda örnek olmalı). Bu da kalitenin iyileştirilmesi ve üreticinin zihniyetini bu yönde değiştirmek ile olur. Büyükbaş hayvan sayısında Avrupa ' da ilk 3 ' teyiz ama hala et ithal ediyoruz. 3 kıtaya yeten bu coğrafyada saman ithal ediyoruz. Kriz oluyorsa bu sebeplerden oluyor. Dışa bağlı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Halbuki bu topraklar ve bize sundukları hepimize yeter de artar bile.

TÜİK üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye üçüncü çeyrekte beklentilerin çok üzerinde yüzde 4 büyüdü. Beklentiler büyümenin yüzde 2,8 olması yönündeydi. hurriyet.com.tr ' ye konuşan uzmanlar, büyümenin beklentilerin çok üzerinde gelmesinde tarım sektöründeki iyileşmenin ve iç tüketim harcamalarının artmasının etkili olduğuna işaret etti.
TARIM SEKTÖRÜ YÜZDE 11 BÜYÜDÜ
Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre, sabit fiyatlarla yüzde 11,1 ' lik artışla 5 milyar 289 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 20,1 ' lik artışla 65 milyar 710 milyon lira olarak gerçekleşti.

http://www.hurriyet.com.tr/3-ceyrek-buyume-rakamlari-saskinlik-yaratti-40025147

Not: Bir insanın 2 gözü, piyasanın ise milyonlarca gözü vardır. Piyasa her zaman doğruyu söyler

ELPRESACANARİO link=topic=86924.msg1044414#msg1044414 date=1449882377' Alıntı:
Ekonomideki temel sorun; kendi halkını doyurmadan, elalemi doyurmaya çalışan zihniyetlerin ekonomiyi yönetmesidir... Halk ne kadar toksa, krizlerden o kadar az etkilenir.

Şu güzel ülkede milyonlarca insan aç yatarken, açlık sınırında iken sen o kadar sebzeyi meyveyi dışarı satarsan olacağı bu. Bu aslında dolaylı bağımlılık oluyor. Adamlar almamak ile tehdit edip, bizi krize sokabiliyorlar. Halbuki üretici de tüketici de tok olsa, bu krizin etkisi hissedilmeyecek. 'Satmıyorum arkadaş' diyebileceksin... Ama şuanki şartlarda bu krize dönüyor.

Tüketicinin alım gücünü bir miktar artırıp, üreticinin de karşılıksız destekler ile fiyatları biraz düşürmesi sağlansa ve ürünler ülke doyana kadar ülkede kalsa, bu tarz krizler oluşmaz. Marjinal faydayı artırmaya yönelik teşvikler ile devlet üretimi artırıp, ihtiyaç fazlasını ihraç edebilir. Tarım ve hayvancılıkta potansiyelimiz yüksek ama kalitemiz düşük. Daha fazla üretmek için daha fazla yere ihtiyaç duymayıp, mevcut yerden maksimumum fayda sağlamalıyız (Hollanda örnek olmalı). Bu da kalitenin iyileştirilmesi ve üreticinin zihniyetini bu yönde değiştirmek ile olur. Büyükbaş hayvan sayısında Avrupa ' da ilk 3 ' teyiz ama hala et ithal ediyoruz. 3 kıtaya yeten bu coğrafyada saman ithal ediyoruz. Kriz oluyorsa bu sebeplerden oluyor. Dışa bağlı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Halbuki bu topraklar ve bize sundukları hepimize yeter de artar bile.

eğer çiftçiysen hersehini kendine üret 1 kg satma karnın tok gez cebinde para olmadıktan sonra seni adam yerine bile koymazlar bişey yazıyon . satacaksın para kazanacaksın cebinde paran olacak her işi yapabilesin ülke zenginse zamanla acta kalana ev ac olana aş olur ama hersey zamanla olur 1 dakikada hiçbir ülke süper güç olmaz amacın hükümeti kötülemek bu hükümetten daha iyibir hükümet daha türkiyeye gelmemiştir

turk50 link=topic=86924.msg1044419#msg1044419 date=1449890628' Alıntı:
eğer çiftçiysen hersehini kendine üret 1 kg satma karnın tok gez cebinde para olmadıktan sonra seni adam yerine bile koymazlar bişey yazıyon . satacaksın para kazanacaksın cebinde paran olacak her işi yapabilesin ülke zenginse zamanla acta kalana ev ac olana aş olur ama hersey zamanla olur 1 dakikada hiçbir ülke süper güç olmaz amacın hükümeti kötülemek bu hükümetten daha iyibir hükümet daha türkiyeye gelmemiştir

Amacım hükümeti kötülemek değil, zihniyeti kötülemek. Aynı zihniyette kim gelirse gelsin bunu söylerim. Tarım ve Hayvancılığı, köylüyü küçümseyen bir zihniyet var. Bu işleri basitmiş gibi gösteren, köylüyü cahil, kalın kafalı gösteren bir algı oluşmuş ve oluşmaya da devam ediyor.

Bu güzel coğrafyada et, saman ithal etmek beni bile rahatsız ediyorken, sizin gibi tarım ve hayvancılıkla uğraşanları rahatsız etmiyor ise başka sözüm yok. Ben sizin adınıza, sizin dertleriniz için konuşuyorum. Siz daha fazla satın, daha fazla kazanın, daha kaliteli ve daha çok üretimler yapabilin diye söylüyorum.

Amacım siyaset yapmak veya bir görüşü kötülemek değil. Zaten forumda da siyasi içerikli mesajlar yasak. Ben sadece doğru bildiklerimi veya da yanlış gördüklerimi dile getirdim.

.
Tarım sektöründe %11 büyüme varmış. Bu değerlendirme doğru yada yanlış diyecek durumda değilim.
Bu rakam muhtemelen ortalama bir değerdir.
Ekonomik büyüme elbette iyidir fakat bir ayrıntı var.
Köyümüze bakalım, kaç kişi bu rakama yada buna yakın büyüyor?
Farklı sektörlerden gelip tarıma başlayan zengin işadamları artması bu oranı yükseltirken, ben, siz ve eski çiftçiler bu %11lik büyümenin neresindeler?
Forumdaki üyelerin çoğu çekirdekte çiftçi yani sermayeyi tarımda kazanan kişiler. Bu kişilerin kaçı %11 büyüme yaşadı dersiniz?

Daha açık yazmak gerekirse sermayesini tarımda kazanmış, tek geliri tarım olanların büyüme oranı %11 olmuş mudur?

Zengin bir iş adamı tarıma başlıyorsa etrafında yerine göre 10-100 dekar arazide tarım yapan onlarca kişiyi sektörden çıkarıyor. Bu tarım sektörde büyümeyi sağlasada işsizlik oranını yükseltiyor.
Bu sektörden ayrılan aç kalmazsa hedefe varıldı denilebilir.

Küçük çiftçinin %11 büyümediği bir gerçek, Tarımda %11 büyüme büyük sermaye sahibi tarım işletmelerinden kaynaklanma ihtimalide yüksek ama,
Kendi çevremde gördüğümü söyleyebilirim, eğer bir çiftçi ekmeği, Yumurtayı,bulguru,peyniri marketten alıyorsa o çiftçinin büyüme şansı yok

ofas link=topic=86924.msg1044482#msg1044482 date=1449920718' Alıntı:
.
Tarım sektöründe %11 büyüme varmış. Bu değerlendirme doğru yada yanlış diyecek durumda değilim.
Bu rakam muhtemelen ortalama bir değerdir.
Ekonomik büyüme elbette iyidir fakat bir ayrıntı var.
Köyümüze bakalım, kaç kişi bu rakama yada buna yakın büyüyor?
Farklı sektörlerden gelip tarıma başlayan zengin işadamları artması bu oranı yükseltirken, ben, siz ve eski çiftçiler bu %11lik büyümenin neresindeler?
Forumdaki üyelerin çoğu çekirdekte çiftçi yani sermayeyi tarımda kazanan kişiler. Bu kişilerin kaçı %11 büyüme yaşadı dersiniz?

Daha açık yazmak gerekirse sermayesini tarımda kazanmış, tek geliri tarım olanların büyüme oranı %11 olmuş mudur?

Zengin bir iş adamı tarıma başlıyorsa etrafında yerine göre 10-100 dekar arazide tarım yapan onlarca kişiyi sektörden çıkarıyor. Bu tarım sektörde büyümeyi sağlasada işsizlik oranını yükseltiyor.
Bu sektörden ayrılan aç kalmazsa hedefe varıldı denilebilir.
Abi söylediklerine sonuna kadar katılıyorum gerçekten çok güzel özetlemişsin özellikle sektörden ayrılan kişiler istahdan edilebilirse tarımda ki ilerleme amacına ulaşmıştır kısmı müthiş ;)