Hayvancılığa Başlamak İstiyen Kardeşlerim İlk Önce

Parayı Diğil İşi Sevin :)

Ve En önemliside hiç işe girmeden başlamayın derim..
Anlayın biraz hiç olmaz sa 3-5 10 gün gene çalışın

Yoksa bataklığa giden bir yolda canınız yanar..
Bunu büyük bir cümle ile söylüyorum iyi yazınız hiç bir zaman kağıtta kaar hesabı yapmayın yapın ama aldanmayın kanmayın hesab kitab yapılır ama süreklide bu böyle kaar bırakıyor zarar ediyor vesayre düşünmeyin 3-5 inek alıp görün deneyin tecrübe edinin.

VE EN ÖNEMLİSİDE DIŞARDAKİ İNSANLARIN DEDİĞİNE GÖRE İŞ YAPMAYIN..

HAYIRLISI OLUR HEPİMİZ İÇİN

Ynt: Hayvancılığa Başlamak İstiyen Kardeşlerim İlk Önce

hayvançılık yapan insanların çoğu bu işi sevdiği için yapması kendi işi olması için para kazanmak için yaparsa kendi içine girmezse o iş batar yürümez bi süt çiftliğinde yem karma makınasını gördüm balya ipinden makına dönmez hale gelmiş

hemen hayvancılık yapmak isteyenlere önerim acile 10 tane tavuk alsınlar baksınlar sonra sakinleşir hayvancılık yapmaktan vaz geçer örneği ben 10 tavuk aldım yemi bakımı sonra 3 ay dayanabildim şimdi hayvancılık yapanları onlardan çok savunuyorum çekirdekten yetişmeyen hele birde çok parası yoksa yapmayı denemesin bile evde balık kuş besle illa hayvancılık yapacak diyorsan

Azapbey link=topic=86939.msg1044142#msg1044142 date=1449835438' Alıntı:
hemen hayvancılık yapmak isteyenlere önerim acile 10 tane tavuk alsınlar baksınlar sonra sakinleşir hayvancılık yapmaktan vaz geçer örneği ben 10 tavuk aldım yemi bakımı sonra 3 ay dayanabildim şimdi hayvancılık yapanları onlardan çok savunuyorum çekirdekten yetişmeyen hele birde çok parası yoksa yapmayı denemesin bile evde balık kuş besle illa hayvancılık yapacak diyorsan

Tamam da hayvancılık milletin hayvan aşkından birden popüler olmadı ki, ağzı olan deli para var hayvancılıkta dediği için şehir efsanesi oldu. Matematikten anlayan biraz araştırma ile hesap kitap yapıyor bu işe girilir diye düşünüyor.
Hayvanın hastalığından bakımından doğumundan kimse bahsetmiyor :) işin içine girince ampul yanacak ! Allah herkesin işini rast getirsin de arkadaş benim gözüm korktu bu işten :) Yok yine yapacağım dersem zaten Hacimmet abiye misafirim giderim nasıl olsa :) Bana duvar ördürecekmiş, duvar örmeyi bilmeden silo yapmayı öğrenmeden hayvancılık yapılmaz dio :))))

Yok arkadaş hakikatten çok zor iş ayrıca sosyal hayata veda etmek demek, biraz realist düşünen anlar zaten...

K.DERMAN link=topic=86939.msg1044145#msg1044145 date=1449836249' Alıntı:
Tamam da hayvancılık milletin hayvan aşkından birden popüler olmadı ki, ağzı olan deli para var hayvancılıkta dediği için şehir efsanesi oldu. Matematikten anlayan biraz araştırma ile hesap kitap yapıyor bu işe girilir diye düşünüyor.
Hayvanın hastalığından bakımından doğumundan kimse bahsetmiyor :) işin içine girince ampul yanacak ! Allah herkesin işini rast getirsin de arkadaş benim gözüm korktu bu işten :) Yok yine yapacağım dersem zaten Hacimmet abiye misafirim giderim nasıl olsa :) Bana duvar ördürecekmiş, duvar örmeyi bilmeden silo yapmayı öğrenmeden hayvancılık yapılmaz dio :))))

Yok arkadaş hakikatten çok zor iş ayrıca sosyal hayata veda etmek demek, biraz realist düşünen anlar zaten...

En iyisi Ailelece bakmak sosyal hayat veda diye bişey yok yani anne baba ogul oldumu yeterli

bantun111 link=topic=86939.msg1044175#msg1044175 date=1449842267' Alıntı:
En iyisi Ailelece bakmak sosyal hayat veda diye bişey yok yani anne baba ogul oldumu yeterli

Bantun birini kitleyecen işte hayvanın başına kimsen yoksa sen bakacaksın ne yapacan başka :eek: Bu da sosyal arkadaşları zorlar. Demem o ki bu işte para var bu işi yapayım çok kazanayım diye düşünmesin kimse, işlerini çok iyi yürütürsün Allahta yürü ya kulum der kazanabilirsin belki ama fedakarlık olmadan sefasını süremez kimse.

Benim anladığım bu yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Hadi hayırlı işleriniz olsun.

vallaha tek zaten Bi bak yani var mı tek başına hayvan bakan :) diğil mi tek başına hayvan bakmak sosyal hayatın artık sıfır sürekli hayvanın başındasıın demek istediğim evin olucak çiftlik yanında olucak her durumda yanında olucaksın ailen olucak baban annen olucak ve başka işlerle yoğun olmuyacaksın çokı diğilse ogulların olucak vs..

Uzaktan davulun sesi hep hoş geliyor hayvancılık gerçekten zahmetli iş ben besi işi yapıyorum erkek hayvanda yemi at
Çık derler nelerle karşılaşıyoruz inekle uğraşanlara helal olsun diyorum memesi sağımı yavrusu doğumu tohumlama yemleme say say bitmez Allah kolaylık versin cümlemize

Yine de çok karamsar bakmamakta fayda var. Sen girmezsen, ben girmezsem bu işleri kim yapacak? Köyde, bu işlerin içine doğmuş adamlar da kaçıyor. Köy hayatını ve çalışmayı seven insanlar için hayvancılık güzel bir meslek. Parasından ziyade, gerçekten hayvanları sevmek gerekir. Sevmek de yetmez, bilgi sahibi olmak gerekir. Sürekli araştırıp 'daha iyiyi' aramak lazım.

Asıl sıkıntı tarım. Hayvancılık yapılmadan tarım yapılabilir ama tarım yapılmadan hayvancılık yapılmaz. Hayvancılık yapacağım diyen adam tarımı da bilmeli ve sevmeli. Tarımda da kendisini sürekli geliştirmeli.

Ben hayvanları çok seviyorum. Hayvancılık ile de uğraşmayı düşünüyorum, küçük çaplı, hobi gibi... Ancak tarım kısmı biraz gözümü korkutuyor. Dedemin babası bile tarım ve hayvancılık ile uğraşmamış. O yüzden köydeki tarlalarımızın akıbeti nedir bilmiyorum. Örnek alacağım, izinden gideceğim birisi yok. Kendi yolumu kendim açacağım artık.

Hayat çok kısa (yakınmıyorum, iyi yaşayan için çok uzun..). Daha fazla para kazanacağım diye sevmediğim bir iş ile, bu kısa hayatımı harcamak istemiyorum. Ortalama bir insan ömrü 75 yıl desek, ben zaten saçma sapan bir eğitim sisteminde yaklaşık ilk 25 yılını harcadım. Son 25 yılında da hastalıklar yavaş yavaş belirecek, enerji azalacak vs. Hayatın 'çok hızlı' veya 'çok kısa' olduğunu genelde son 25 ' lik dönemde anlıyoruz. Ben biraz erken anladım herhalde, ya da son 25 ' liğimdeyim, bilemiyorum :). Geriye ortadaki 25 yıl kalıyor. Bu 25 yılı da sevmediğim bir işe girip, emekliliği bekleyerek geçirmeyi düşünmüyorum. Bir daha gelemeyeceğim dünyaya sevmediğim işi yaparak, belki de dünyaya geliş amacımdan uzaklaşarak, para odaklı yaşamak hem dünya hayatımıza, hem de ahiret hayatımıza darbe vurur. Bu yüzden sevdiğim, mutlu olacağıma inandığım bir biçimde, iyi bir şekilde hayata devam etmek istiyorum. Tabi nasip, Allah nasip ederse...

Her zaman maliyetleri azaltma hesapları yapıyoruz ya... Hayat da öyle işte. Hayatta önemli olan; en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır. Azla yetinip, şükretmeyi bildiğimiz zaman kazanmaya başlıyoruz. Hayat paradan ibaret değil. Allah herkesin rızkını verir, sadece rızkımızı arayıp, bulmamız gerekir. Bu da çalışmayla olur.

Elbette kolay bir meslek değil ama gülü seven dikenine katlanır. Ayağımıza batan dikenler, aradığımız gülün habercisidir.

Ha bir de evlilik konusu var. Sürekli evlenemezsin diyenler oluyor. Mutlu olmayacaksam evlenmeyeyim, mutlu olmayacaklar da benimle evlenmesin. :D

• Beğen
Tepkiler: Metal06

ELPRESACANARİO link=topic=86939.msg1044413#msg1044413 date=1449880042' Alıntı:
Yine de çok karamsar bakmamakta fayda var. Sen girmezsen, ben girmezsem bu işleri kim yapacak? Köyde, bu işlerin içine doğmuş adamlar da kaçıyor. Köy hayatını ve çalışmayı seven insanlar için hayvancılık güzel bir meslek. Parasından ziyade, gerçekten hayvanları sevmek gerekir. Sevmek de yetmez, bilgi sahibi olmak gerekir. Sürekli araştırıp 'daha iyiyi' aramak lazım.

Asıl sıkıntı tarım. Hayvancılık yapılmadan tarım yapılabilir ama tarım yapılmadan hayvancılık yapılmaz. Hayvancılık yapacağım diyen adam tarımı da bilmeli ve sevmeli. Tarımda da kendisini sürekli geliştirmeli.

Ben hayvanları çok seviyorum. Hayvancılık ile de uğraşmayı düşünüyorum, küçük çaplı, hobi gibi... Ancak tarım kısmı biraz gözümü korkutuyor. Dedemin babası bile tarım ve hayvancılık ile uğraşmamış. O yüzden köydeki tarlalarımızın akıbeti nedir bilmiyorum. Örnek alacağım, izinden gideceğim birisi yok. Kendi yolumu kendim açacağım artık.

Hayat çok kısa (yakınmıyorum, iyi yaşayan için çok uzun..). Daha fazla para kazanacağım diye sevmediğim bir iş ile, bu kısa hayatımı harcamak istemiyorum. Ortalama bir insan ömrü 75 yıl desek, ben zaten saçma sapan bir eğitim sisteminde yaklaşık ilk 25 yılını harcadım. Son 25 yılında da hastalıklar yavaş yavaş belirecek, enerji azalacak vs. Hayatın 'çok hızlı' veya 'çok kısa' olduğunu genelde son 25 ' lik dönemde anlıyoruz. Ben biraz erken anladım herhalde, ya da son 25 ' liğimdeyim, bilemiyorum :). Geriye ortadaki 25 yıl kalıyor. Bu 25 yılı da sevmediğim bir işe girip, emekliliği bekleyerek geçirmeyi düşünmüyorum. Bir daha gelemeyeceğim dünyaya sevmediğim işi yaparak, belki de dünyaya geliş amacımdan uzaklaşarak, para odaklı yaşamak hem dünya hayatımıza, hem de ahiret hayatımıza darbe vurur. Bu yüzden sevdiğim, mutlu olacağıma inandığım bir biçimde, iyi bir şekilde hayata devam etmek istiyorum. Tabi nasip, Allah nasip ederse...

Her zaman maliyetleri azaltma hesapları yapıyoruz ya... Hayat da öyle işte. Hayatta önemli olan; en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır. Azla yetinip, şükretmeyi bildiğimiz zaman kazanmaya başlıyoruz. Hayat paradan ibaret değil. Allah herkesin rızkını verir, sadece rızkımızı arayıp, bulmamız gerekir. Bu da çalışmayla olur.

Elbette kolay bir meslek değil ama gülü seven dikenine katlanır. Ayağımıza batan dikenler, aradığımız gülün habercisidir.

Ha bir de evlilik konusu var. Sürekli evlenemezsin diyenler oluyor. Mutlu olmayacaksam evlenmeyeyim, mutlu olmayacaklar da benimle evlenmesin. :D
Seni tebrik ediyorum kardeşim, yaşına göre çok olgun düşüncelerin var...

Çok hoş :D . Hem içerik hem de dilbilgisi bakımından güzel bir metin olmuş. Allah gözlüne göre versin kardeşim, utandırmasın inşallah. Acizane tavsiyem şudur; çokta sevdiğim işi yapacağım diye mümkünü zor şeylere girmemek lazım. Her daim ortalama olmak lazım hayatta.

Allah gönlüne göre versin abi Mükemel bi dilin ve gayet hos yazmıssın allah hep yolunu acık etsin takipteyim seni abi :)

[size=10pt]“Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın”[/size] demiş bir düşünür.

Her şeyin zor olduğu şu ahir zamanda kolay olan ne var ki?

İş hayatı için kısaca şunu söylemek istiyorum. 22 yaşındayım Meslek lisesinden Haziran 2011 de mezun oldum 11 Ağustos 2015 de Organize Saniyede kriko üreten bir fabrikaya Otomasyon Bakım Teknisyeni olarak işe başladım 650 TL ücretle (ozaman asgari ücret 630 TL idi ben iş başvuru formuna istediğiniz ücret kısmına 650 TL yazmıştım :) ve askere gidene kadar zamlarla falan Asgari Geçim İndirimi dahil 1200 TL olmuştu maaşım 2 yıl 9 ay çalıştım ve tazminatımı alarak askere gittim.

Hee peki bu 2 yıl 9 ay nasıl geçti kısaca anlatayım

Fabrika 3 vardiya çalışıyor şöyle : 08:00 - 16:00 / 16:00 - 24:00 / 24:00 - 08:00

[size=10pt]8 saat çalış maaşını al keyfine bak sistem güzel gibi gözüküyor değil mi?[/size]

Bakın fabrikaya girdiğiniz anda kapitalizmin ücretli kölesisiniz artık. Artık sizin özgür bir hayatınız yok patronunuza zincirlerle bağlı bir köleliğiniz var. (Oda zincirlerle daha yukarıya bağlı ama neyse burası bizi ilgilendirmiyo)

Gelelim vardiya düzenine 08:00-16:00 Vardiyası

Bir kere o 8 saat eğer mesai yoksa 8 saattir ama sürekli üretim yapan bir ülkedesiniz ve patronunuz az adamla çok iş politikası izler genelde siz sabah 8 de fabrikaya bir girersiniz mesai var ise akşam 20:00 ye eğer işler çok yoğunsa gece 24:00 e kadar bile çalışmaya devam edebilirsiniz. (Hee diyeceksiniz ki işçi hakları var size belli bir saatin üzerinde mesai yaptıramaz... Evet ben 4 saatten fazla mesai yapmam deme hakkınız var ama patronunda kıçınıza tekmeyi vurma hakkı var bu güzel hiç olmazsa tazminatınızı alırsınız ama bide bu tazminatı vermemek için yıldırma politikaları var sizi başka bölüme verir sizde yapamazsınız kendiniz çıkarsınız kışın ortasında ekmek ararsınız orada burada ama Organize Sanayide her yer aynı kardeşim her yer)

16:00-24:00 Vardiyası

15:00 de servise binersin 16:00 ' da iş başı 24:00 ' a kadar çalıştın arı gibi kıçının üstüne oturtmaz seni kimse babanın işi değil bu oğlum! adam o 8 saat boyunca senin herşeyinden faydalanacak etinden kemiğinden her yerinden.
Eveet saat 24:00 oldu fabrika borusu aldı paydos iş bitti eve iş bitti ama üretim patronun istediği sayıya ulaştı mı? (ulaştıysa iş bitti) hayır o zaman devam mesai var, kaça kadar? 04:00 ' a kadar ama üretim çok fazla ve adam sayısı az olduğunda sabah 08:00 ' a kadar da çalıştık mecbursun kardeşim mecbur!
(Bu vardiya işçinin en nefret ettiği vardiyadır hiç bir işini yapamazsın ne akşam TV izleyebilirsin ne çoluğunun çocuğunun yüzünü görebilirsin. zaten gece 1 de evdesin ee uyuyana kadar saat oldu 02:30 sabah da erken uyanmak istemiyorsun çünkü gece dinlenemiyorsun saat 11 de kalkarsın kahvaltı falan servis saati gelir hazırlanır çıkarsın işe gidersin artık o kadar çok alışırsın ki adeta robot gibi 3 vardiya döner durur hayatın pardon patrona bağlı zincirli hayatın)

24:00 - 08:00 Vardiyası

Allah insan vücudunu geceleyin çalışabilir şekilde tasarlamamış kardeşim. Rabbim demiş ki Sabah ezanıyla uyan namazını kıl pencereni aç o tertemiz havayı içine çek evinide o bereketle havalandır. Gündüz çalış akşam yatsıdan sonra da uyu geceleri uyan beni an teheccüdü de kıl demiş.
Bu bilimsel bir şey kardeşim aç araştır senin organların geceleyin uyumak için yavaşlar uyursun 'yarı ölüsündür' zaten organlar durma noktasına gelecek kadar yavaşlar dinlenmeye çekilirler.

Ama sen gece bu vardiyada kendi yaradılışınla tabiatınla oynamaya çalışıyorsun diyorsun ki uyumayın dinlenmeyin çalışın 6 gün boyunca geceleri çalışıp gündüz uyumayı deneyin metobalizmanızın bile değiştiğini göreceksiniz.
Allah bu vardiyada çalışan herkese sabır versin uykun gelir uyumamak için kendini zorlarsın dayanamazsın o 6 gün size azaptır azap. Gündüz isterseniz 12 saat uyuyun yinede gece 4 saat uyuyup aldığınız bir uykuyu alamazsınız. Çünkü organlar gündüz çalışmaya çalışırken uyutmaya çalışıyorsunuz ve dinlenemiyorsunuz o uykuda size asla yetmiyor!

Bakın bunlar 2 sene 9 ay benim yaşadıklarım kısaca tabi daha yaşanılan stresleri, ustabaşından, şefinden yediğiniz azarların vesairelerin verdiği moral bozukluklarını, izin istediğinizde izin alamamanızı, hastaneye gitmek istediğinizde gece vardiyasını bekle gibi duyacağınız cevapları, yıllık izninizi şefiniz belirler öyle istediğiniz tarihte yıllık izne çıkamazsınız çalıştığınız fabrikada üretim yazın hızlıysa kışın yıllık izne çıkarsınız evin penceresinden kışın kar yağışını izlersiniz. Yazın çocuğunuz baba tatile gitmek istiyorum dediğinde annesiyle birlikte yollarsınız sizde fabrikada çalışmaya devam edersiniz. (ben evli değilim ama bunları birlikte çalıştığımız abilerimiz yaşadı, ki halada yaşanıyor abicim)

Kim ne derse desin kendi işin olmadıktan sonra ister fabrikada çalış ister alışveriş merkezlerinde ister otellerde çalış özel sektörün hangi branşı olduğunun bir önemi yok kapitalizmin ücretli kölesisin arkadaşım bu 2+2=4 sana üstündeki adam istediğini yaptırır! Sende altındakine yaparsın kapitalizm de zaten bu, büyük balık küçük balığı ufalar! Bakın ufalar diyorum çünkü yemez eğer yerse elinde materyal kalmaz sizi büyümeden ufalar ki siz hep sürünesiniz ve kapitalizme muhtaç kalasınız!

Yukarıda kısaca dedim inanın bu en kısa hali özel sektörde yaşananları öğrenmek için google mobbing (bir veya bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir.) yazın ve insanların yaşadıklarını bir okuyun. Binlerce olay örnek çıkacak karşınıza. Belki o zaman ne anlatmak istediğimi anlarsınız abilerim.

Hayat herkesin kendi özgür kararlarını verebildiği bir hayat olabilmeli hayat birilerine mahkum yaşadığınız bir hayat olmamalı zaten kardeşiminde dediği gibi kaç yıl yaşayacaksın şu fani dünyada evlenemiyecem diye şehirde asgari ücrete talim eden köylü abilerimizle dolu fabrikalar yahu kardeşim 1000 lira maaş karın da fabrikada çalışıyo 2000 lira ne karını görebiliyon evde çocuğun zaten sensiz büyüyor yahu söyletmeyin beni abi karısıyla ayda bir kere denk geliyordu bi abimiz vardiya yüzünden.(çünkü çocuklarını okula gönderebilmek için aynı vardiyaya denk gelmemeleri gerekiyordu.) Böyle bir evlilik istiyorsan git köyünden şehre evlen yaşa eğer yaşamak buysa.

• Beğen
Tepkiler: ömer torun
Ah bu vardiya sistemi yokmu kendimi işe giderken sağım ünitesine giden inek gibi hissederdim... insan köleleşiyo boğun eğiyorsun afedersiniz bok kadar veled amir olup seni fırçalamaya kalkar... o esnada yok olmak istersin veya işinizede sizede diyip sövmek istersin ama olmuyo ekemk deyip susuyosun.

Hem tarım hem de hayvancılık yapıyoruz. Yaşım on sekiz. 12 yaşımdan beri traktör üzerindeyim. Tarla işinde çalışmaktan hiç bıkmadım. Babam müteahhit, artık tarla işini babam bana bıraktı, abimde hafriyat işleri yapıyor. 2000 dönüm arazi ekiyorum, yazın balya ve silaj yapıyorum. Tarım işini para kazanmak için değil sevdiğim için yapıyorum. Ama hayvancılık için aynı şeyi hissetmiyorum. Hayvan işiyle uğraşacaksanız işinizi kendiniz yapmalısınız. Çiftliğimizde 20 büyükbaş 500 küçükbaş hayvan var. Çalışanlar var ama işinizle kendiniz ilgilenmediğiniz sürece o işten hayır beklemeyin. Bir hafta çiftlikle kendiniz ilgilenmeseniz neler olur anlatayım; Hayvanların önünde yem yok, suların içi pislik dolmuş temizlenmemiş, ahırın içinde hayvanlar resmen pislik içinde yüzüyor, yem desen hayvanın yiyecek hali yok, içeride koyun ölmüş belki üç gündür orada, ölüsüne kurt düşmüş kokudan geçilmez halde. Belki çoban işi bırakıp gitti hayvanlar perişan olmuş ama siz çiftlikte değilseniz haberiniz bile yok. Tabi çalışanın umurunda değil parasını hertürlü alıyor. Ben hayvan alayım iki adam tutar baktırırım şu kadar yem yer bu kadar masraf olur diye hesap yapanlar hayal dünyasındalar. Yaptığınız işi kendiniz önce kendiniz yapın, öğrenin sonra hesap yaparsınız. Kendiniz ilgilenmeyecekseniz hiç hayvanlara yazık etmeyin...

• Beğen
Tepkiler: karahasanoğlu

Bütün yorumları okudum heves kırma ya da çalışan var doğru söyleyende var kendi adıma şehirdeki dairemi satıp gidip 45 dönüm bir arazi aldım ormanların içinde arazide şu kuyum var birde 2 katlı bir ev var tadilat yapıyorum şu an orada ikamet edeceğim kendim teknik personelin çiftlikten hayvancılıktan anlamam ama doğayı hayvanları çok severim düşündüm 20 dönüm yem bitkisi ekecegim geri kalanlara sebze 1dönümede sarımsak ekicem seneye bana tohumluk olacak o bir dönümden çıkacak sarımsak bir çatısı yıkık taş ev var arazide onuda tadilat yapıp ahır yapacağım küçükbaş hayvan alıp biraz süt biraz et uretebilecegim bir sistem kurucam yem bitkisi ben yetistiricem reygras yada tefgras harici araziyede sebze ve çilek ekicem 10 HP bir çapa makinesi ve pancar bir su motoru aldim yetmediği yerde traktör tutup sürdürücem sebzelerden kısa vade kazanım çilekten mevsimsel bir kazanım yem bitkisinin fazlasını satarakta bir kazanım sağlama düşüncesindeyim emekli maaşım var para kazanmaya da çok ihtiyacım yok sizce bu doğrultuda bu ciflik Allah bir felaket vermediği sürece zarar edermi.