Bağ İçin İlaçlama Makinesi Turbo Olmasa?

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

.
trakkulup.net sakinleri, 2012 mart ayında diktiğimiz 840 kök kadar bağımız var. Bağ 3 telli V sistemi üzerine kurulu.
İlk iki yıl sırt pompası, sonrasında ise pülverizatöre ucunda tabanca takılı hortum ile ilaçlama yaptık. Fakat dozajı ayarlayamadığımızdan sürgün gelişimi durdu. Bu sebeplede salkımların kenarda kalanları güneşten buruştu.
Bu yıl ilaçlama makinesi alma kararındayım. Tarla için bu yıl yeni makine aldığımdan eskisi 400lt ve 40yada 45lik pompası olan makinem boşta. Kollarına tadilat yapıp kullanmayı planlıyorum planım ikinci resimde olduğu gibi.
Tereddütte bırakan konu bağ ilaçlama makinelerinin hep arkada pervane olan tiplerinin kullanılıyor olması. Yüksekte yetişen başka meyve yetiştirmediğimden bu tip bir düzenek işimi görür mü, fikrinizi alabilir miyim?

Resimler ve ekler

• bağ.jpg
    bağ.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 662
  • makine.jpg
    makine.jpg
    80.7 KB · Görüntüleme: 1,155
  • bağ.jpg
    bağ.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 243
  • makine.jpg
    makine.jpg
    80.7 KB · Görüntüleme: 644
Ynt: Bağ İçin İlaçlama Makinesi Turbo Olmasa?

sanırım bağınız 5-6 dönüm..sürgünlerin durması ilaçlama ile alakası olduğunu sanmıyorum..yani ilaçlamada dozaj az olursa hastalıklar olur,fazla olursada yapraklarda mutlaka yanıklar oluşur(kahverengi lekeler) toprak tahlili yaptırıp önerilere göre gübre kullanmanız gerekir.
ilaçlamada asmanın çok gürleştiği( mayıs sonu haziran başı).genelde dönüme (1000m2) 80-120 litre arası su kullanılmalı(ilaç firmalarıda dozajı buna göre ayarlıyor).nisan mayıs arası asmada fazla gürlük olmayacagından daha az ilaçlı su kullanılır.
aslında asma turbo makina ile veya ilaçlama tabancası ile atılsın asmanın geneli ilaçlı su ile ıslanmış olmalı ve yapraklardan yere damla damla dökülmemelidir ve hemen hemen aynı miktar su kullanılmalı ideal ilaçlama budur.
üzümün cinsini bilmiyorum,kültürel işlemleri nekadar yapıyorsunu bilmiyorum ama turbo ilaçlama (pervaneli) olmazsa işiniz biraz zor.
elinizdeki ilaçlamayi takasa verip turbolu ilaçlama alabilirseniz..
buarada çeşidiniz nedir .bildiğim bir çeşit ise yardımcı olabilirim.

sistem45 link=topic=86953.msg1044283#msg1044283 date=1449856701' Alıntı:
sanırım bağınız 5-6 dönüm..sürgünlerin durması ilaçlama ile alakası olduğunu sanmıyorum..yani ilaçlamada dozaj az olursa hastalıklar olur,fazla olursada yapraklarda mutlaka yanıklar oluşur(kahverengi lekeler) toprak tahlili yaptırıp önerilere göre gübre kullanmanız gerekir.
ilaçlamada asmanın çok gürleştiği( mayıs sonu haziran başı).genelde dönüme (1000m2) 80-120 litre arası su kullanılmalı(ilaç firmalarıda dozajı buna göre ayarlıyor).nisan mayıs arası asmada fazla gürlük olmayacagından daha az ilaçlı su kullanılır.
aslında asma turbo makina ile veya ilaçlama tabancası ile atılsın asmanın geneli ilaçlı su ile ıslanmış olmalı ve yapraklardan yere damla damla dökülmemelidir ve hemen hemen aynı miktar su kullanılmalı ideal ilaçlama budur.
üzümün cinsini bilmiyorum,kültürel işlemleri nekadar yapıyorsunu bilmiyorum ama turbo ilaçlama (pervaneli) olmazsa işiniz biraz zor.
elinizdeki ilaçlamayi takasa verip turbolu ilaçlama alabilirseniz..

Dikili alan 6 dönüm civarı. Kullanılan su miktarı 700 lt civarı fakat komşunun kullandığı herbisit nedeni ile kuryanlar veya gelişimi duraklayanlar var. Kısaca ilaçladığım kök sayısı 500 civarı. Tabanca ile araba yıkar gibi yaptım. Yani tabancayı yukarıdan aşağıya 1 dersek 3 kez falan bağa tuttum ( acemilik diz boyu ) kullandığım ilaç sulu kükürt.
Pervane ilaç karışımının yaprak aralarına daha iyi nüfuz etmesi için mi yoksa elma, ceviz gibi yüksek ağaçların üst kısımlarına ulaşması için mi yapılmış peki?

ofas link=topic=86953.msg1044284#msg1044284 date=1449857213' Alıntı:
Dikili alan 6 dönüm civarı. Kullanılan su miktarı 700 lt civarı fakat komşunun kullandığı herbisit nedeni ile kuryanlar veya gelişimi duraklayanlar var. Kısaca ilaçladığım kök sayısı 500 civarı. Tabanca ile araba yıkar gibi yaptım. Yani tabancayı yukarıdan aşağıya 1 dersek 3 kez falan bağa tuttum ( acemilik diz boyu ) kullandığım ilaç sulu kükürt.
Pervane ilaç karışımının yaprak aralarına daha iyi nüfuz etmesi için mi yoksa elma, ceviz gibi yüksek ağaçların üst kısımlarına ulaşması için mi yapılmış peki?
Aynen biz elmacılık yapıyoruz 1 tonluk mesela bizimki pervaneli

[/QUOTE] her iki amaç için yapılmıştır.
ilaçlama yaparken asmanın sırılsıklam ıslanmasına gerek yok .
çeşit nedir

sistem45 link=topic=86953.msg1044290#msg1044290 date=1449857971' Alıntı:
her iki amaç için yapılmıştır.
ilaçlama yaparken asmanın sırılsıklam ıslanmasına gerek yok .
çeşit nedir

%7 Horoz karası
%7 Mevlana
Gerisi Alphonse Lavallee

Ucuz makine sevdasından vazgeçmeliyim anlaşılan.
Peki bu kadar belki ileride ( 3-5 sene sonra ) artabilir ama 25 dekarı geçmez.
Su kaynağı 150 metre ileride ev var ve evdeki pompadan dolduracağım.
Hal böyle iken depo hacmi ve pompa için bir öneri alabilir miyim?
Sahibinden.com da Konya yapımı 3500-4000 tl ye 300-400 lt ve 80 lik pompa olan var sizce nasıl onlar?

bizim burda kullanılan tipte ama kalitelisini bilmem.
10-15 dönüme kadar 400 lt ler iyi ama 25 dönüm için? 4-5 seferde anca bitirirsin ilaçlamayı.şimdilik senin işini 400 lük görür. 25 dönüme çıkarman kesin ise 4000-7000 tl rası ikinci elde bakabilirsin...
turuva17 ilacın yarısıda havaya gidiyor .ağaçlar çok yüksek değil üstten 1-2 göz kapat..paran boşuna gidiyor haberin ola...

İlaçlama makinasında Comet,Imovilli, AR gibi italyan pompalı makinaları tercih ederseniz basınç ve arıza konusunda sorun yaşamazsınız.

ofas link=topic=86953.msg1044291#msg1044291 date=1449858192' Alıntı:
%7 Horoz karası
%7 Mevlana
Gerisi Alphonse Lavallee

Ucuz makine sevdasından vazgeçmeliyim anlaşılan.
Peki bu kadar belki ileride ( 3-5 sene sonra ) artabilir ama 25 dekarı geçmez.
Su kaynağı 150 metre ileride ev var ve evdeki pompadan dolduracağım.
Hal böyle iken depo hacmi ve pompa için bir öneri alabilir miyim?
Sahibinden.com da Konya yapımı 3500-4000 tl ye 300-400 lt ve 80 lik pompa olan var sizce nasıl onlar?
komşunun erbisit kullandığı tarataki sıraya dış tarafından üzüm sermede kullanılan kanavçe ile koruma yapmanızı öneririm.100m si 60 tl gibi fiyatıda...

ofas kardeşim benim 10 dönüm yetişkin 4 dönümde üç yaşında bağım var benim kaan marka sırt tulumbam var her sene 5 defa kükürt atarım filint hiç bi sıkıntı görmedim resimde gördüğüm bağdan nasıl üzüm beklersin daha kaç yaşındaki hele bi yedi sekiz senelik olsun senin dediğin kükürt eksikliği deyil bağ tam verime gelmemi ş o dediğin korukken güneş yanığı olur yanık olmasa bile salkımlar koruk kalır benim gördüğüm kadarıyla 3 yaşında falan

.
Arkadaşlar bugün Holsan yetkilisi ile görüştüm.
http://www.koyluoglutarim.com/urun_detay.asp?id=15
Linkteki makine için konuştuk.
80 cm fanlı, üzerinde m92 meme olan makine için 9.474tl bayi satış fiyatı varken Eskişehir ' de bayileri olmadığı için fabrika satış fiyatı olan 8.527tl istediler.
Aynı özellik sadece fanı 90 cm olan için ise 9.973 tl bayi satış fiyatı varken aynı sebepten 8.976 tlden verebileceklerini söylediler.

Ben bağ için dediğimden 80 cm yeter dedi fakat komşu ceviz bahçelerinide belki ilaçlarım deyince 6m üzeri ağaçlar için 90 cm lik pervane olanı tavsiye etti.

Sizin görüşleriniz nedir?

yasindemiralay link=topic=86953.msg1047810#msg1047810 date=1450734455' Alıntı:
Holsan iyidir hem de malının arkasında durur bence iyi yapmıssınız kaç tonluk makine

Daha almadım.
600 lt Eskişehir ' de bayi yok. En yakın servis 120 km.
Karar aşamasındayım.
Fiyatlar nasıl, fiyat/performans olarak başka tavsiyelerede açığım.

ofas link=topic=86953.msg1047811#msg1047811 date=1450734694' Alıntı:
Daha almadım.
600 lt Eskişehir ' de bayi yok. En yakın servis 120 km.
Karar aşamasındayım.
Fiyatlar nasıl, fiyat/performans olarak başka tavsiyelerede açığım.
Abi servis diyosun 120 km sence debiraz sakat degil mi ya ?

Abi belli olmazki hani bizde gençgüçsan var gayet memnunuz ama servis işi çok önemli hani bu makinalar bazan hassas olabiliyo Gençgüçsana bi bak derim ayrıca abi sen niye çekilir tip yani lastikli almıyosun ??

yasindemiralay link=topic=86953.msg1047820#msg1047820 date=1450735199' Alıntı:
Abi belli olmazki hani bizde gençgüçsan var gayet memnunuz ama servis işi çok önemli hani bu makinalar bazan hassas olabiliyo Gençgüçsana bi bak derim ayrıca abi sen niye çekilir tip yani lastikli almıyosun ??
Çekili olmasın dememin sebebi, bizim bağın etrafı tel örgü çevrili. Son direk ile çit arası 6m. traktör mf 285s çekili olsa sıra başlarında manevra zor olur yoksa çekilir tip çok cazip geliyor. Fiyat farkı nasıl oluyor?

Gençgüçsana bakayım birde. Baktım onda servis çok daha kötü.