Hayvancılık yapmak istiyorum yardım edin

Ynt: Hayvancılık yapmak istiyorum yardım edin

hocam günlük ortalama 25 kg süt alın aylık hesaplayın sütü kaça satacaksan onuda aylık hesaplayın yemi bakımı masrafı alan düştümü sonuc belli olur zaten haa buzagı alacam derseniz inek bi süre süt vermez onuda belirtelim ama forumda sütçülükle ugrasanlar dahi iyi bilir tabi

Hoşgeldiniz.

İlk olarak 10,00 TL Normel Şartlarda bırakmayacağını üzülerek söylemek zorundayım..

buzağısız temiz güzel bakarsan 5,00 Bin lira bırakır yılda 2 tane alırsan geçimini sağlarsın.

Buzağılar hariç ama oda iyi çıkarsa 2 bin lirada ondan kaar alırsın

Soğuk süt üzerinden hesab etmedim

Sadece 1,500 ' den köylüye satarsan hergün düzenli bu paraları elde edersin 1 liradan sütçüye verirsen anca buzağısı kaar kalır değerlendireceksin yoğurt yaparsan hepsini daha güzel kaarlar bırakır

ismail_17 link=topic=86981.msg1044947#msg1044947 date=1450034564' Alıntı:
Nasil beslemeyi sutu nasil degerlendirmeyi hayvani nerede barindirmayi dusunuyorsun

Kasabadaki lere satarak çevrem geniş.. -25-kg30 kg sütü satarıım günlük. Süt olmasa bile yoğurt u olur yağı olur Simantel Sütçüye vermeyi düşünmüyorum..

bantun111 link=topic=86981.msg1044952#msg1044952 date=1450034892' Alıntı:
Hoşgeldiniz.

İlk olarak 10,00 TL Normel Şartlarda bırakmayacağını üzülerek söylemek zorundayım..

buzağısız temiz güzel bakarsan 5,00 Bin lira bırakır yılda 2 tane alırsan geçimini sağlarsın.

Buzağılar hariç ama oda iyi çıkarsa 2 bin lirada ondan kaar alırsın

Soğuk süt üzerinden hesab etmedim

Sadece 1,500 ' den köylüye satarsan hergün düzenli bu paraları elde edersin 1 liradan sütçüye verirsen anca buzağısı kaar kalır değerlendireceksin yoğurt yaparsan hepsini daha güzel kaarlar bırakır

Evet abicim aynen dediğin gibi olucak zaten sütçüye vermem 1.10 lira soğuk süt 1.500 lirayı buluyor burda Destek falan alıyorlar hepsi bir ama sütçü de günlük en az 250-300 Kg süt istiyor yani bizim gibi 20 30 kg ya soğuk yapmak mantıksız zaten en az 10-15 hayvanın olucak ama para yok dediğin kaar lar kötü aslında hergün sütünü sağ yoğurtdunu yap günlük düzenli ve saat Keşke soğuk süt alsalar şansımız yokmu

Öncelikle merhaba. şimdi 1 inek aldığınızı, ondan yıldan en iyi şartlarda 7000 lt süt aldığınızı ve 2tl den sattığınızı farz edelim. 14 000 tl yapar. Bu en iyi ihtimallerde ulaşabileceğiniz bir rakam. Şimdi gelelim ne verdiğine günlük 1 kg saman 5 kg yonca 20 kg slaj 9kg süt yemi ve 1kg mısır yada arpa kırması. Ayrıca sen bu masrafıda burda sorduğuna göre hayvancılıkta da daha pişmediğin anlamını çıkarıyorum. (Lütfen yanlış anlamayın) Yani hayvanı gözlemleme de sıkıntılar yaşayacağını müdahalelere geç kalacağını düşünürsek sen bu işi randımanlı düzgün yapamazsın. Zarar edersin

dalyantopatan88 link=topic=86981.msg1045242#msg1045242 date=1450113768' Alıntı:
Öncelikle merhaba. şimdi 1 inek aldığınızı, ondan yıldan en iyi şartlarda 7000 lt süt aldığınızı ve 2tl den sattığınızı farz edelim. 14 000 tl yapar. Bu en iyi ihtimallerde ulaşabileceğiniz bir rakam. Şimdi gelelim ne verdiğine günlük 1 kg saman 5 kg yonca 20 kg slaj 9kg süt yemi ve 1kg mısır yada arpa kırması. Ayrıca sen bu masrafıda burda sorduğuna göre hayvancılıkta da daha pişmediğin anlamını çıkarıyorum. (Lütfen yanlış anlamayın) Yani hayvanı gözlemleme de sıkıntılar yaşayacağını müdahalelere geç kalacağını düşünürsek sen bu işi randımanlı düzgün yapamazsın. Zarar edersin

Ben 4 Lira ya satıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: depocu

Hic masraf yapmadan laktasyonda 30 kg ort sut veren le dedigin olabilir
ama birde bunun maliyet kısmı var
herseyi hazir alirsan 30 kg süt veren inek ortalama 13 kg cig sütü masrafa yazar
biz her sene bir yavru 3500-4000 kg arasi süt bize kar kalsa Allah bereket versin diyoruz

a.mutlu link=topic=86981.msg1045498#msg1045498 date=1450176538' Alıntı:
Hic masraf yapmadan laktasyonda 30 kg ort sut veren le dedigin olabilir
ama birde bunun maliyet kısmı var
herseyi hazir alirsan 30 kg süt veren inek ortalama 13 kg cig sütü masrafa yazar
biz her sene bir yavru 3500-4000 kg arasi süt bize kar kalsa Allah bereket versin diyoruz
İnşallah istediğiniz gibi olur her şey ama hayvan işi kağıt kalemle matematikle olmuyor sadece. Hayvanın hastalığı veterinere ve ilace vereceğin para, yemden verim alıp alamayacağın, bakımı, temizliği anlayacağın tek bir hayvan da olsa 365 gün seni bağlayan bir unsur.Çarşı da pazarda işin olsa düğün cenaze gibi durumlar olsa yine o hayvan istenilen saatte yemini yiyecek sağılacak.Allah kolaylık versin