Açık Sistem Serbest Besicilik ve Rasyon

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Aranıza Diyarbakır ' dan katılıyorum. Uzun süredir forumu takip etmekle birlikte ilk defa mesaj atıyorum çünkü soru sormadan önce bilgi sahibi olmanın daha faydalı olacağını kanaatindeyim.

360 dönüm sulu arazide çiftçilik yapmaktayım. Mısır ve buğday üretiyorum ve uzun süredir aklımda şu soru dolanıyordu hep: Madem yem bitkileri üretiyorum, o zaman neden hayvancılık yapmıyorum? Bu yüzden yaklaşık 2-3 yıldır büyükbaş hayvancılık programlarını (kara kız kara oğlan, sütlü nuriye vs) izledim ve bulabildiğim yazılı materyalleri okudum; çevremde bu işi küçük çapta yapan kişilerle fırsat buldukça sohbet ettim. Sonuç olarak hayvancılığa holstein cinsi ile süt ve besi dallarında girmeye karar verdim. Bütçem oldukça kısıtlı olduğundan işe besicilik ile başlayarak hem meslekle tanışmak hem de birkaç yıl içinde eğer bu işten para kazanabilirsem süt sığırcılığına girmek istiyorum. Ayrıca Sütaş ' ın Şubat-02 programına başvurdum.

Bu sebeplerden dolayı aklıma yatan sistem ilk etapta yapı maaliyetine bütçe ayırmamak adına serbest dolaşımlı açık sistem 30-40 baş buzağı ile başlamak. Fakat forumdan takip edebildiğim kadarıyla bu işle uğraşan arkadaşların tercihi genelde hep yarı açık sistemler. Benim merak ettiğim konu tam açık sistemde sınırsız yemleme ile bu işin karlı bir şekilde yapılıp yapılamayacağı konusundaki görüşleriniz.

Yem imkanlarımla ilgili bilgi vermem gerekirse, hali hazırda ekili 300 dönüme yakın buğday ve 60 dönüme yakın da mart ayında ekilecek ana ürün mısırım, buğday hasadından sonra da 30 - 40 başa yetecek kadar silaj ve yonca ekme imkanım bulunmakta. Yaşadığım yerde pamuk üretimi de sıklıkla yapıldığından dolayı pamuk küspesi de rahatlıkla bulabileceğimi düşünüyorum. Yani yem malzemesi olarak elimde buğday, buğday samanı, mısır, yonca olacak; pamuk küspesi, arpa ve fabrika yemini satın alacağım. Bu durumda rasyonda nasıl bir yol izlemeliyim?

Verdiğim bilgilerin duruma yorum yapabilmeniz açısından açıklayıcı olduğunu umuyorum. Hiçbir şekilde satın alınamayacağını bildiğim tecrübe, bilgi, öneri ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica eder, şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: Açık Sistem Serbest Besicilik ve Rasyon

Hayvancılık yaparken kaba yem barınak gibi imkanların yaninda bulunduğunuz bölgenin pazar durumunu veterinerlik hizmetleri gibi durumlarida araştırın hayvanı ürettikten sonra satacak yer bulamayıp veya ucuza sattınca ,hayvan hasta olduğunda hemen veteriner bulamayıp hayvan öldükten sonra hayvancılık yapmanın pek bir anlami kalmaz.

Ali SARAÇ link=topic=86988.msg1045059#msg1045059 date=1450067813' Alıntı:
iklim nasıl olması ismail abi ?

Hayvandan güzel verim almak için sıcaktan ve soğuktan korumak gerek çok sıcak yada çok soğuk verimi kötü yönde etkiliyor süt işi daha hassas ama et işi de böyle,yem işde imkan işi vardır yada yoktur tarımı iklimi uygundur var yada ytarımı ikilimi uygun değildir yoktur uzaktan taşır ki yemi maliyet yüksek olur

Benim hayvanlar şu anda merada otluyorlar hava ne kadar uygun bahar giderse ne kadar çimen olursa o kadar kar , tabi bu bir seçenek kuru ot ve su serbest önlerinde isteyen otluyor isteyen hazır tüketiyor besi ve 10 aydan küçükler dişiler bölmelerde onları salmıyorum bölmede küçükler daha iyi oluyor

Ülkemizin çok yeri uygun bu iş ama bu mevsimde her bölgede her yerde hayvan salıp otlatmak özellikle holstein pek mümkün olmaz kıştan korumak için kapalı mekan gerekirse iklime göre yada yarı açık yada açık mekan iklimin durumuna göre çok soğuk olmayan yerlerde açık bile olabilir

Yazlarda aynı sıcaktan korumak gerek hayvanı ben bunu şöyle yaşıyorum yazları çok sıcak günlerde birde rüzgar lodos sıcak essin süt verimi hemen düşüyor, yada kışın kara yel essin yine verim düşüyor

Hayvan için ne kadar konfor o kadar verim tabi bunu doğal olarak bazı yerlerde iklimi uygundur çok sıcak yada çok soğuk olmaz bu da maliyeti düşürür mekanı korunaklı yapmaya gerek kalmaz yada ısıtmaya yada soğutmaya gerek kalmaz, korunaklı mekan yada ısıtmak soğutmak maliyeti arttıryor

Kapalının içinde salma birde isteyen içeride isteyen dışarıda içerisi beton dışarısı toprak zemin , en beğendiğim sistem bölmeler içeriden dışarıya kadar isteyen içeride isteyen dışarıda uygun iyi havalarda kapılar açık, kötü havalarda bölmelerin kapıları kapalı hayvanlar içeride en başarılı süt işletmelerinin uyguladığı sistem bizde

ahmet yasar link=topic=86988.msg1045051#msg1045051 date=1450053580' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Aranıza Diyarbakır ' dan katılıyorum. Uzun süredir forumu takip etmekle birlikte ilk defa mesaj atıyorum çünkü soru sormadan önce bilgi sahibi olmanın daha faydalı olacağını kanaatindeyim.

360 dönüm sulu arazide çiftçilik yapmaktayım. Mısır ve buğday üretiyorum ve uzun süredir aklımda şu soru dolanıyordu hep: Madem yem bitkileri üretiyorum, o zaman neden hayvancılık yapmıyorum? Bu yüzden yaklaşık 2-3 yıldır büyükbaş hayvancılık programlarını (kara kız kara oğlan, sütlü nuriye vs) izledim ve bulabildiğim yazılı materyalleri okudum; çevremde bu işi küçük çapta yapan kişilerle fırsat buldukça sohbet ettim. Sonuç olarak hayvancılığa holstein cinsi ile süt ve besi dallarında girmeye karar verdim. Bütçem oldukça kısıtlı olduğundan işe besicilik ile başlayarak hem meslekle tanışmak hem de birkaç yıl içinde eğer bu işten para kazanabilirsem süt sığırcılığına girmek istiyorum. Ayrıca Sütaş ' ın Şubat-02 programına başvurdum.

Bu sebeplerden dolayı aklıma yatan sistem ilk etapta yapı maaliyetine bütçe ayırmamak adına serbest dolaşımlı açık sistem 30-40 baş buzağı ile başlamak. Fakat forumdan takip edebildiğim kadarıyla bu işle uğraşan arkadaşların tercihi genelde hep yarı açık sistemler. Benim merak ettiğim konu tam açık sistemde sınırsız yemleme ile bu işin karlı bir şekilde yapılıp yapılamayacağı konusundaki görüşleriniz.

Yem imkanlarımla ilgili bilgi vermem gerekirse, hali hazırda ekili 300 dönüme yakın buğday ve 60 dönüme yakın da mart ayında ekilecek ana ürün mısırım, buğday hasadından sonra da 30 - 40 başa yetecek kadar silaj ve yonca ekme imkanım bulunmakta. Yaşadığım yerde pamuk üretimi de sıklıkla yapıldığından dolayı pamuk küspesi de rahatlıkla bulabileceğimi düşünüyorum. Yani yem malzemesi olarak elimde buğday, buğday samanı, mısır, yonca olacak; pamuk küspesi, arpa ve fabrika yemini satın alacağım. Bu durumda rasyonda nasıl bir yol izlemeliyim?

Verdiğim bilgilerin duruma yorum yapabilmeniz açısından açıklayıcı olduğunu umuyorum. Hiçbir şekilde satın alınamayacağını bildiğim tecrübe, bilgi, öneri ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica eder, şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle klasik yurdum çiftçisi, girişimcisi olmadığınız we okuduğunuz araştırdığınız için teşekkür ederim.

Doğru yoldasınız, lakin şu noktalara da dikkat etmeniz gerek.

1-Bölgeniz şartlarında açık sistem sadece, bölgenizde hakim rüzgar yönü kapalı we yem yolunun üstü (atermit) kapalı bir sistem
yeterlidir.

2-Bölgenizin ortalama sıcaklık değerlerine bakılırsa kışın değil yazın sıkıntı yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Tam lokasyon verilirse DMİ den meteorlojik verilere göre hareket etmenizde fayda war.

3-Bölgenizde satış fiyatları ne durumda bunları inceleyiniz.

4-Kesinlikle sıcak iklime dayanıklı bir ırk ile başlamanızda fayda war. Asla Holstein değil...

5-Haywancılıktan Tarıma geçiş sıkıntılı olabilir ama Tarımdan Haywancılığa geçmek nispeten daha kolaydır.

6-Rasyon haywanların ırkına yaşına göre değişeceğinden şimdiden bir şey demek mümkün değil.

7-Açık sistem basit maliyetli HİBEsiz bir ahır işinizi çok iyi bir şekilde görür.

Öncelikle vakit ayırdığınız için hepinize teşekkür ederim.

Yazdıklarınızı okudum ve çok doğru noktalara değindiğinizi fark ettim. Aslında bulunduğum bölge besi için oldukça uygun. Hava sıcaklığı kışın 5-6 derecenin altına nadiren düşer, yani kış sorunumuz neredeyse yok fakat yazın özellikle temmuz ve ağustos ayları 40 derecenin üzerinde seyretmekte.

Yapacağım yer ile ilgili ayrıntı vermem gerekirse 1 dönümlük arazi üzerine 500 ' er metrekarelik 2 adet padok çitle çevrilecek. Danalar 15 ya da 20 ' şerlik iki padokta bulunacaklar. Arazinin kuzey sınırında doğu ve batı yönüne doğru 40 metre uzunluğunda bir duvar bulunacak. Bu duvardan güneye doğru 3 metre yükseklikte, ve 5 metre uzunlukta sundurma çıkılacak. Böylece hem yemlik, hem gölge alan, hem de kuzey rüzgarı için korunak sağlanmış olacak.Padokların uygun yerinde ise 2 adet tepelik alan olacak. Ekte bu açıklamayı çizmeye çalıştım, ancak bu konuda pek başarılı olmadığımı söylemek isterim. Yerin koordinatarı ise tam olarak bu şekilde: Enlem: 37°45 ' 33.34'K, Boylam: 40°45 ' 17.27'D

Pazar durumu ise satışlar genelde cambazlar üzerinden yapılıyor. Fakat ben et balık kurumu ile çalışmayı düşünüyorum. Ülkemizde tarım hayvancılık politikaları bir muamma olduğundan artık o zamanki et fiyatlarına göre zarar mı ederim kar mı ederim Allah bilir. Fakat çevremde bu işi yapanlar para kazanabildiklerini belirtiyorlar.

Rasyon konusundaki sıkıntı ise yukarıda da yazdığım besi materyallerinin bana yeterli gelip gelmeyeceğini bilemediğim için net bir hesap çıkartamıyor oluşum. Yani bu iş için sizce mısır, buğday, arpa, yonca, buğday samanı, mısır silajı ve pamuk küspesi ile besi yemi yeterli olur mu? Bir de ben bu yemler ile yem karma makinesi kullanarak günlük toplam karma yem rasyonu hazırlayıp hayvanların önünde devamlı bulundursam randımanlı bir sistem olur mu? yoksa kaba yemi ayrı, kesif yemi ayrı olarak mı sunmalıyım?

Neden Holstein ırkı üzerinde durduğuma gelirsek bölgede bu cinsin kullanıldığı süt çiftlikleri mevcut ve bu çiftliklerden erkek dana alma imkanım bulunuyor. Ufak şahsi işletmelerde de bu cinsin besi için kullanıldığını gördüm. Fakat baktığım yerler besi için uygun olmayan, kapalı, ufak, adeta ürik asitten göz yakan yerlerdi. Bölgede pazarlarında bulabileceğim diğer cinsler ise yerli danalar ve belki simental cinsleri olabilir. Fakat ciddi bir işletmeden soyu sopu belli olan bir hayvan almayı tercih edeceğimden yine oklar holstein ' i gösteriyor. Sizin bu konudaki önerileriniz nedir, kışın kısmen ılıman, yazın ise oldukça sıcak geçen bir iklimde hangi ırkın besiciliği ni önerirsiniz?

Resimler ve ekler

• Plan 1.jpg
    Plan 1.jpg
    55.5 KB · Görüntüleme: 608
  • Plan 1.jpg
    Plan 1.jpg
    55.5 KB · Görüntüleme: 201

Kuzey rüzgarlarına yazın serinlemek için ihtiyacın olabilir kuzey tarafını kapatırken kapı yada pencere bırak kışın kapatır yazın açarsın, yem karma makinesi traktör ile düşünürsen yem yolu da olsa iyi olur yemlik yerine.

Hostein mi simental mi dersen besi için tabi ki simental

Hayvanlar soguktan ziyade sicaktan etkilenirler bunu dikkate alin derim..

Bizim buralarda kirmizi alaca-simental altin mubarek.. yani bunu tavsiye edemiyom cok pahali yada bulamazsiniz..
belki..

Bugun baslasam kendim montofon ve meleziyle baslardim burda.. lakin onun da derisi siyah alacadan kalin bildigim.. yani sicaga uyma durumu nedir acep..

Dedigim gibi soguktan korkma sicaktan korkmak lazim hayvancilikta..

Duvar icin pencere fikri iyiymis, tesekkurler. Yem yolu buyuk ihtimalle yapamam cunku traktore baglanan makinelerin maaliyeti yuksek. Benim alacagim makine 4-5 bin tl ' lik 0.75 metrekupluk olabilir ancak

Bizde aynı şekilde, düşük sermayeli besi işine, Adanada bu işe başlamayı düşünüyoruz. İklim şartlarımız benzer, yazın aşırı sıcak, kışın nadiren 2-3 derecenin altına iner.
Konuyu takipteyim.

Ahmet bey, inşallah muvaffak olursunuz.

@hudavendigar hocam arpayi unutmadim. Soyle bir durum var: biz sulu tarim yaptigimizdan misir ekilebilecek bir alana arpa ekmek kardan zarar gibi olur. O yuzden misir ekip, satip arpayi pazardan almak cok daha karli.
[MENTION=9703]akif[/MENTION] hocam tesekkur ederim, sizin de muvaffak olmanizi cani gonulden dilerim.

Öncelikle kolay gelsin başarılar diliyorum. Ben birkaç noktaya değinmek istedim. Madem iklim sıcak kuzey yönündeki duvarı daha yüksek yapmanı öneririm havalandırmanın daha etkin olması için. Hayvan sıcağa karşı daha hassastır. Mısır arpa gibi yüksek enerjili yemleri besinin son dönemlerinde kullanmanı öneririm. İlk aylarda yiyebildiği kadar buzağı başlatma yemi+yonca, 7-8 aylığa kadar bu şekilde devam edebilirsin. Sonra saman gibi kalitesi düşük kaba yem+ besi yemi+ enerji kaynağı ( arpa ezmesi) şeklinde besiyi bitirirsen yüksek randuman alırsın.( besleme şekli değişebilir benimkisi tavsiye). Buzağılara boynuz köreltme işlemi uygulamanı tavsiye ederim. Önlerinde her daim temiz serin içme suyu bulundur. Hayvanları yaş ve gelişimlerini göze alarak ayrı kotralarda barındır. Alan çok büyük olmasın ki hayvanlar koşarak enerji harcamasınlar, küçük olursa kavga ederler yine enerji harcarlar. Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Tekrar başarılar dilerim

Rica ederim. Derslerden hatırladığım kadarıyla açık sistemde her hayvana 5,5 metrekare civarı alan hesaplıyorduk fakat emin değilim yanıltmak istemem. Besi hayvanlarına çok çeşitli rasyonlar uygulanabiliyor önemli olan ekonomik olması. Sütten ayrılan buzağının ilk olarak kaliteli protein, kemikler için kalsiyum fosfor a ihtiyacı vardır. Buzağı başlatma yemini adlibitum verirsen bu ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Yanında kaliteli ve yüksek protein kaynağı olarak yonca kuru otu uygun olur. Fakat ishale dikkat etmelisin. Hayvan büyüdükçe protein ihtiyacına nazaran enerji ihtiyacı yükselir. Dane mısır iyi bir enerji kaynağı olmakla birlikte et ve et yağı renginde istenmeyen değişikliklere sebep olur. Bu yüzden arpa daha uygun. Fakat burda da dikkat etmelisin yüksek enerji ayak ve eklem rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bol kazançlar...

Mrb. İmkanların birçok çiftçinin hayalını süsleyen imkan. arazi ekim şansı vs. bu işe para kazanmak için girersen başta kaybedersin. ilk önce seveceksin zamanla o sana kar ettırecektır emın ol mesala 500 kg uzerı sut verdıgınde. Buzağı ile başlamak sana zarar ettırır. başlayacagın gebe duve alman daha ıı olur malıyetlı gıbı gozukur ama buzagı besleyıp buyutmek gebe kalmasını saglamak daha zahmetlı.besi yapacaksanda 7 8 9 aylık dana alıp besleyip kestırmek daha ıı olur. sınırsız yemleme demıssın istediğin kadar yem ver hayvanın kapasıtesı bellıdır sadece onu yer ama onunde yem olmasının faydası mutlaka vardır. rasyonun ıcınde sunu soyleyeyım ekerım dıkerım dememelsın ekıp dıkıp bıctıkten sonra cıkan mahsule gore yapmalsın

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim arkadaslar.
[MENTION=61226]Ozbek38[/MENTION] hocam biz babadan ciftci oldugumuz icin ekip bicmek cok kolay geliyor. Bir de bizde araziler genistir, 2000 donumluk arazi ekip bicerdik, araziyi bolusunce 400 donum kadar kaldi bana da. Yani 20-30 donumluk ekilisler bizim kulagimiza hobi gibi geliyor, bu noktada sikinti yok. Sut isi de besiden sonraki plan. Once besi ile hayvanlarla tanismak, rasyon isini iyice hazmetmek istiyorum. Besi icinse ben buzagidan baslamayi dusunuyorum cunku bildigimiz gibi dana fiyatlari ucmus durumda. Buzagilarla uzun donem besi yapmak kaba yem agirlikli olacagi icin hem daha risksiz geliyor bana hem de satin alma maaliyetinde avantaj sagliyor. Dediginiz gibi oyle hemen alayim da 3-5 ay besi yapip cok para kazanayim dusuncesinde digilim. Saglikli hayvanlar yetistirmek istiyorum, zaten bir is eger guzel yapilirsa para kazandirir. Goruslerinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: By.38