Ülkemizde Manda yetiştirebilme koşulları

s.a. arkadaşlar yaşım 21 manda yetiştiren bir abi ile sohbetimiz sonucunda manda yetiştirmeyi düşünüyorum fakat bizim buralarda Konya bölgesinde bu işi yapan olmadığı için biraz terettütle yaklaştım ama bana bilgi veren abi tam tersi yetiştiren olmadığı için sütünü falan fazla fiyata satacağımı söyledi sizce yapay bir gölet oluşturarak bu işle başa çıkabilirmiyim? İlk olarak 50 manda ile başlamayı düşünüyorum. Saman balyası ,yonca ,pancar küspesi ve misir slajı ile bu iş olur mu sizce

Resimler ve ekler

• 111.jpg
    111.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 288
  • 111.jpg
    111.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 221
Ynt: Ülkemizde Manda yetiştirebilme koşulları

pmyohayrani link=topic=86993.msg1045111#msg1045111 date=1450091183' Alıntı:
s.a. arkadaşlar yaşım 21 manda yetiştiren bir abi ile sohbetimiz sonucunda manda yetiştirmeyi düşünüyorum fakat bizim buralarda Konya bölgesinde bu işi yapan olmadığı için biraz terettütle yaklaştım ama bana bilgi veren abi tam tersi yetiştiren olmadığı için sütünü falan fazla fiyata satacağımı söyledi sizce yapay bir gölet oluşturarak bu işle başa çıkabilirmiyim? İlk olarak 50 manda ile başlamayı düşünüyorum. Saman balyası ,yonca ,pancar küspesi ve misir slajı ile bu iş olur mu sizce

Her şey mümkün lakin sütünü fazla fiyata satacağını söylemiş ya iş o mümkün değil.

Sarayönünde Hidromas ' ın sığır çiftliğinde epey bi manda war sütünü satamıyorlar eşe dosta yoğurt yapıp hediye ediyorlar...Bana da gelir arada bir oradan iyi biliyorum...

Alt yapısı olmayan ölçek ekonomisine uymayan soğuk zinciri oluşmamış bir haywancılık şekli bende düşündüm araştırmıştım o bakımdan iyi bildiğimi düşünüyorum....

Hermiyas link=topic=86993.msg1045113#msg1045113 date=1450092750' Alıntı:
Her şey mümkün lakin sütünü fazla fiyata satacağını söylemiş ya iş o mümkün değil.

Sarayönünde Hidromas ' ın sığır çiftliğinde epey bi manda war sütünü satamıyorlar eşe dosta yoğurt yapıp hediye ediyorlar...Bana da gelir arada bir oradan iyi biliyorum...

Alt yapısı olmayan ölçek ekonomisine uymayan soğuk zinciri oluşmamış bir haywancılık şekli bende düşündüm araştırmıştım o bakımdan iyi bildiğimi düşünüyorum....

senın dusuncelerınegöre olumsuz abi bende cok düşündüm de işin içinden çıkmak zor olacak sıgır besiciligi bana göre daha uygun olacak gıbı görunuyor

evet doğrudur sütü para etmiyor
bizim burdada camız sütü bulamıyoz. litresi 5 tl ama yok sıraya giriyosun
bende devlet destekli manda yetiştirçiliği yaptırmak istiyorum.
şu anda araştırma içerisindeyim.
birde devlet desteği cok mandada bence mantıklı. bazı programı izledim mandanın gölet alması şart değil diyor.
oyüzden bilgin olsun

Manda sütü 5 TL sen satsam etinide dışı mal niyetine kestirsem gene bana kar bırakacağını düşünüyorum ayrıca yapay bir gölet zor değil bahçenin en sonuna 20×20 gölet yapsam ihtiyacimi karşılayacağını dusunuyorm

UÖZKAN.77 link=topic=86993.msg1045456#msg1045456 date=1450166227' Alıntı:
Sutu az olur.. karkas da sigirdan dusuktur randiman olarak.. 5 tl cok iyi bi rakam ama satabilirsen

Günlük verimi 5lt ile 7lt arasiymis ama iste kime satacaksin pazarlama isi zor et olarak ta danadan 2 3 TL aşağı kesiyorlarmis

Doğum sürüleri 10 aydan fazladır kızgınlığa geldiler mi erkek camış yoksa kacarlar erkem camış bulana kadar inekler gibi pek boş kalmazlar boğaya geldi mi tamamdır tutar dayanıklo hayvanlardır hastalanmazlar hastalandımıda pek kolay iyleşmezler pek yem secmezler saman fabrika yemi tek yeterlidir aclarsa sade saman bile yerler, yoğurdu aşırı güzeldir kilosu tl den aşağı satılmaz onun yoğurdunu yiyen bi daha inek sütünden yapılan yoğurdu yemez, sütünden cok iyi peynirde olur ayrıça boş su cıkmaz süten mayalıdır, eskiden cok beslerdik şimdi bıraktık ineklerde dahil tabi :)

Bu mubaregin.. dogumdan sonra bi agiz sutu olur.. cocukken ustune toz seker gezdirip kasik kasik girisirdik.. sirf onun icin bile beslenir:) vazgecme.. denemezsen hep aklinda kalir.. ama baliklama da dalma baslayacaksan da bi ucundan basla derim..

Dusme korkusu dusmekten daha fazla zarar verebilir.. yani surekli gel git yasiyosan bismillah de basla:) yoksa baslayip zarar etmekten daha fazla yipranirsin..

Bizde 15 anac var bulundugumuz yerde pazar sikintisi yok sütün litresini 6 tl. den satiyoruz
Sana 1. önerim baslangic icin 50 anac manda cok fazla , pazar sikintin olabilir
2. Mera olmasi sart en az 6 ay disardan yemeli yoksa sadece icerde bakmayla kalkamazsin altindan iyi düsün
3. Manda kaba yemden iyi yararlanir saman, yonca , misir silaji belli ölcülerde verebilirsin ama kesif yem vermeden süt verimi ve kalitesi düser

Ürün çeşitlendirme yapılsa nasıl olur? Yani sadece süt olarak düşünmeyip, sütten yoğurt, peynir, kaymak filan yapsak. Eti kendimiz kesip sucuk filan yapsak... Çok büyük füşünmeye gerek yok, illa fabrikalara satacak değiliz. Küçük marketlere ve çevremizdeki insanlara bu ürünleri satsak nasıl olur? Aracıları ne kadar devre dışı bırakabilirsek o kadar karlı olur.
Başlangıç için az miktarda manda ile bu işe başlarsın. İlk hedefin tanıdıkların ve tanıdıklarının tanıdıkları olur :D. Kulaktan kulağa pazarlama diye bir şey var. Ürünlerin iyi olursa satarsın.
Ben Ankara ' da oturuyorum. Herkes doğal ürün arıyor. 'Falancanın dayısı bal üretip satıyormuş, ondan bal alalım','falanca incir getiriyormuş ondan incir alalım' gibi sohbetleri çok duyuyorum. Millet doğal ürün arıyor. Eğer pazarlamanı ve ürün çeşitlendirmesini doğru yaparsan satarsın. Korkma, çalışan kazanıyor.
Bizim orası tam mandaya uygun bir yer ama çoban şart olfuğu için ben biraz uzak duruyorum. Kendim başımda durabilsem mandaya çok hevesim var.
Telefondan yazdığım için yazım hataları olabilir, kusura bakmayın.

UÖZKAN.77 link=topic=86993.msg1045520#msg1045520 date=1450181049' Alıntı:
vazgecme.. denemezsen hep aklinda kalir.. ama baliklama da dalma baslayacaksan da bi ucundan basla derim..
Dusme korkusu dusmekten daha fazla zarar verebilir.. yani surekli gel git yasiyosan bismillah de basla:) yoksa baslayip zarar etmekten daha fazla yipranirsin..

Düşme korkusu düşmekten daha fazla zarar verir! çok haklısın abi

'Kaybeden kimdir biliyor musun? Gerçek kaybeden, kazanamamaktan çok korkan insanlardır. Onlar denemezler bile.'

Vesselam...

• Beğen
Tepkiler: Ali Rıza ÇİÇEK

ELPRESACANARİO link=topic=86993.msg1045525#msg1045525 date=1450182180' Alıntı:
Ürün çeşitlendirme yapılsa nasıl olur? Yani sadece süt olarak düşünmeyip, sütten yoğurt, peynir, kaymak filan yapsak. Eti kendimiz kesip sucuk filan yapsak... Çok büyük füşünmeye gerek yok, illa fabrikalara satacak değiliz. Küçük marketlere ve çevremizdeki insanlara bu ürünleri satsak nasıl olur? Aracıları ne kadar devre dışı bırakabilirsek o kadar karlı olur.
Başlangıç için az miktarda manda ile bu işe başlarsın. İlk hedefin tanıdıkların ve tanıdıklarının tanıdıkları olur :D. Kulaktan kulağa pazarlama diye bir şey var. Ürünlerin iyi olursa satarsın.
Ben Ankara ' da oturuyorum. Herkes doğal ürün arıyor. 'Falancanın dayısı bal üretip satıyormuş, ondan bal alalım','falanca incir getiriyormuş ondan incir alalım' gibi sohbetleri çok duyuyorum. Millet doğal ürün arıyor. Eğer pazarlamanı ve ürün çeşitlendirmesini doğru yaparsan satarsın. Korkma, çalışan kazanıyor.
Bizim orası tam mandaya uygun bir yer ama çoban şart olfuğu için ben biraz uzak duruyorum. Kendim başımda durabilsem mandaya çok hevesim var.
Telefondan yazdığım için yazım hataları olabilir, kusura bakmayın.
Ürünleri tabiki kendinizde isleyebilirsiniz biz daha önce yogurt ve Kaymak satiyorduk süt daha az zahmetli oldugu icin su an genelde süt satiyoruz
Pazar olayi sikintisinin olacagina ben pek inanmiyorum , ürün kaliteli ve hilesiz oldugu sürece kendi pazarini cok cabuk buluyor.
Su an talebin sadece yarisini ancak karsilayabiliyoruz
Bizde 60 Kadar anac Holstein ve simmental de var inanin su an süt ineginden daha cok kazaniyor yem maliyeti inegin yarisi Kadar dahi yok ve sütün litresi 6 tl
Not:Mandalar makine ile sagiliyor

UÖZKAN.77 link=topic=86993.msg1045520#msg1045520 date=1450181049' Alıntı:
Bu mubaregin.. dogumdan sonra bi agiz sutu olur.. cocukken ustune toz seker gezdirip kasik kasik girisirdik.. sirf onun icin bile beslenir:) vazgecme.. denemezsen hep aklinda kalir.. ama baliklama da dalma baslayacaksan da bi ucundan basla derim..

Dusme korkusu dusmekten daha fazla zarar verebilir.. yani surekli gel git yasiyosan bismillah de basla:) yoksa baslayip zarar etmekten dahra fazla yipranirsin..

Saol abi soozun çok hoşuma gitti bakalım suren bir mahkemem var sonuclansin hemen başlıcam :)

Saolun arkadaşlar aklıma var hep bu fikir eğer yaparsam 30 inegimiz var yanina 10 tane manda alarak baslyacagim ama sutunden yoğurt peynir yapmak zor onun için direk sut halinde satmayı düşünüyorum daha sonra geliştirebilir im ama pancar biyandan ekin biyandan mallar biyandan biraz yorar adamı :)

Nerde nezaman okudum dinledim yada uydurdum tam hatirlamiyom ama bazen gercekten de oyle.. diyelim basladik ve en kotu ihtimalle bizi batirmayacak kadar zarar edip biraktik.. bana kalirsa bu bile zarar degil.. hayat bu zaten..

Genel olarak EN kotu ihtimal bile gocertmiyecekse kendi adima girerim o ise.. girmisimdir de.. 'en kotu ne olabilir' diye sor kendine.. cevaba raziysan korkma.. yeterki dur diyip donebilecek bi pay olsun bismillah de basla:)