+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
40 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  15.12.2015 - ulusaltarım.com

  Hayvancılık sektörü bir kez daha darboğazda. Hızla yayılan şap hastalığı nedeniyle ülkede hayvan hareketleri tamamen durdu. Birçok hayvan pazarı geçici olarak kapatılırken ülkenin büyük bölümü karantina altında. Türkiye, bir kez daha şap hastalığına teslim oldu. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım ' ın haberine göre, İlk olarak eylül ayında Van’da görülen ve daha önce rastlanmayan hastalığın ithal hayvanlarla ya da Suriye sınırından kaçak giren hayvanlarla ülkeye girdiği ve hızla yayıldığı ifade ediliyor. Asya- 1 Virüsü veya Nepal Şapı olarak adlandırılan virüs nedeniyle doğudan batıya, kuzeyden güneye ülkenin dört bir yanındaki hayvan pazarları kapatıldı. Hayvan hareketleri tamamen durdu.

  Türkiye’de ilk kez görülen virüs nedeniyle birçok ilde buzağı ölümlerinin arttığını belirten sektör temsilcileri, bunun hayvancılığın geleceğini de olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor. Şap Enstitüsü verilerine göre, şap hastalığı genel olarak gebe hayvanlarda yavru atmaya, özellikle genç hayvanlarda buzağılarda yüksek oranda ölümlere neden olurken süt ve et veriminde yüzde 10 ile yüzde 15 arasında kayba yol açıyor. Ayrıca, hastalık görülen hayvanların gelişiminde gerilik yaşanıyor. Hastalık nedeniyle hayvan hareketlerinin, içerde ve dışarıda ticaretin durması ve mücadele maliyeti nedeniyle ağır ekonomik kayıplar meydana geliyor.


  Hayvan pazarları kapalı

  DÜNYA’nın tespitlerine göre şap nedeniyle kapalı olan bazı hayvan pazarları ile ilgili bilgiler şöyle:

  KARS: Besiciliğin merkezi konumunda olan ve ülkenin hemen her yerine besilik hayvan sevk edilen Kars’ta bir ayı aşkın süreden beri sevkiyat yapılamıyor. Şap nedeniyle kentin tümünde hayvan pazarları kapalı. Uygulanan karantinanın 21 Aralık’ta sona ermesi bekleniyor. Ancak karantina süresinin uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  ÇORUM: Şap nedeniyle hayvan pazarının ikinci bir emre kadar kapatıldığı ilan edildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı’nın verdiği bilgiye göre çevre illerde ve Çorum Merkez Serban, Narlık, Karaağaç, İnalözü köyleri ile Uğurludağ ilçesi Sazköy köylerinde Asya-1 tipi şap hastalığı görülmesi nedeniyle hayvan pazarı kapatıldı. Hastalığın yayılma eğilimi göstermesi ve çevre illerde yoğun olarak görülmesi nedeniyle bazı hayvan pazarlarının kapalı olduğunu açıklayan Sarı bu nedenle kontrolsüz hayvan hareketlerinin ortaya çıkabileceğini ifade etti. Sarı, bu nedenle yayılma eğilimi gösteren şap hastalığının önlenmesi ve oluşması muhtemel virüsün engellenmesi amacıyla ilde bulunan tüm hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu Kararı gereğince kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

  KIRŞEHİR: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırşehir merkez ve Boztepe ilçesinde şap hastalığının tespiti üzerine, canlı hayvan pazarını 4 hafta süreyle kapattı. Yapılacak aşılamadan sonra hastalığın kontrol altına alınmasının ardından, pazarın yeniden açılması bekleniyor.

  DENİZLİ: Valilik İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı ile Denizli’nin tamamında büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketleri (alış-satış) durduruldu. Babadağ, Honaz, Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde şap hastalığı görülmesi üzerine Acıpayam Canlı Hayvan Pazarı kapatıldı.

  AKSARAY: Yeşilova ve Bağlıkaya Kasabaları ile İncesu ve Ulukışla Köylerinde 1 Aralık’ta tespit edilen Şap Hastalığı nedeniyle toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu kararıyla Aksaray Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı 4 Aralık itibariyle hastalık riski ortadan kalkıncaya kadar kapatıldı. İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı’nda Konya ve Kırşehir’de de hastalığın görüldüğü ifade edildi. Kararda, hastalık görülen Yeşilova, Bağlıkaya, Ulukışla ve İncesu mihrakları ile hastalığın bulaşabileceği yerleşim yerlerinde hayvan hareketleri sınırlandırılarak bu yerlere çift tırnaklı hayvanların giriş ve çıkışlarının yasaklandığı ifade edildi. Ayrıca, hastalık mihraklarından alınan numunelerin Şap Enstitüsü’ndeki incelenmesinde sonbahar şap aşılama kampanyasında kullanılan aşı suşundan farklı bir tip çıkması nedeniyle yeniden aşılama yapılacağı bilgisine yer verildi.

  KIRIKKALE: İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklama ile, şap hastalığının daha yaygın hale gelmemesi için, Kırıkkale merkezindeki ruhsatlı canlı hayvan pazarının ikinci bir emre kadar kapatılmasına karar verildi.

  BURSA: İnegöl ilçesinde, 3 kırsal mahallede bazı büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılarak hayvan pazarı geçici olarak kapatıldı. İnegöl İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, basın toplantısı yaparak hayvan pazarının 24 Aralık’a kadar kapatıldığını söyledi. Karantina başlatılan ilçeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.

  SAMSUN: İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat İllerinde ve akabinde de Samsun’un Ayvacık, Bafra, Kavak ve Vezirköprü’de arda arda görülen şap hastalığının yayılma riskinin çok yüksek olması nedeniyle ildeki tüm hayvan pazarları kapatıldı. Hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

  BURDUR: Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Burdur Merkez, Düğer ve Çatağıl köylerinde üç işletmede görülen hastalık nedeniyle hayvan pazarının kapatıldığını ve 21 gün süreyle hayvan sevkiyatının olmayacağını söyledi. Erkal şu bilgileri verdi: “Sadece sonbahar aşılamasında 193 bin hayvanı aşıladık. Şap hastalığının 4 alt tipine etki edebilen bir aşılama yaptık. Bugün itibariyle çıkan hastalık bugüne kadar görülenlerden farklı bir serotip. Başka illerden veya yurtdışından girdiğini düşündüğümüz bulaşma oranı çok yüksek bir tip. Dolayısıyla yaptığımız 191 bin şap aşısı bu alt tip için bağışıklık sağlamıyor. Bununla ilgili olarak Bakanlığımız bir çalışma yaparak bu tip hastalığa karşı da bağışıklık kazandıracak yeni bir aşı üretti. Şimdi bu aşıyı yapıyoruz.”


  Şapın neden olduğu kayıplar

  • Süt ve et verimindeki kayıplar.
  • Hayvanların gelişmesinde gerilik.
  • Gebe hayvanlarda yavru atma.
  • Özellikle genç hayvanlarda görülen oldukça yüksek oranda ölümler. • Dış ticarete getirilen kısıtlamalardan doğan ekonomik kayıplar.
  • Tedavi masrafındaki maliyet.


  Şap hastalığı nasıl bulaşır?

  Şap hastalığı (dabak), hasta hayvanların salyaları, derisi ve yapağıları vasıtasıyla diğer hayvanlara bulaşır. Hastalığı taşıyan hayvanların ahırına girenlerin ayaklarına giydiklerine, ot, saman ve yemlere bulaşmaktadır. Hayvanların salyası, burun akıntıları, solunumu, süt, idrar, deri döküntüsü ile bulaşabildiği gibi, rüzgar vasıtasıyla uzun mesafeye ulaşabilmekte, hayvanlarla uğraşan insanlar aracılığı ile de bulaşabilmektedir.


  Şap hastalığı nasıl anlaşılır?

  Hayvanda ateş yüksekliği, ağızdan akan ipliksi salya ve akar, dilde, diş etinde, dudak ve burun içinde, memede mercimek tanesi kadar içi sıvı olan keseciklerin patlamasıyla oluşan yaralardan, hayvanın tırnak arasında oluşan yaralardan, tırnağın düşmesinden, hayvanın yürümekte zorlanması ve acı çekmesinden, bazen diz çökerek yürümesinden anlaşılabilmektedir.


  Hastalık ülke geneline yayılıyor

  Bu iller dışında başta hayvancılık merkezi olarak bilinen ve et ve süt üretiminde önde gelen illerden Van, Erzurum, Manisa, Balıkesir, Sakarya, Konya gibi bir çok il ve ilçede şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarları kapalı. Ayrıca uygulanan karantina önlemleri gereği hayvan hareketleri büyük oranda yasak.


  Şap hastalığı nedir?

  Şap, ülkelerarası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanlarda akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalık olarak tanımlanıyor. Şapın 7 farklı serotipi (A, O, C, Asia 1, SAT1, SAT2, SAT3) vardır. Bu serotipler çok sayıda alt tip ve varyanta sahiptir. Şap virüsü doğal şartlarda yüksek mutasyon oranına sahiptir. Bu çeşitlilik, hastalıkla mücadelede aşı kullanımını güçleştiren bir etmendir. Sınırlı sayıda bulunan aşı suşları, dünyanın farklı bölgelerinde, bazen aynı bölgede mevcut virüsler için etkili bir koruma sağlayamaz. Türkiye’de şap hastalığı mihraklarında yapılan incelemelerde, hastalığın en yaygın bulaşma yolunun direk bulaşma olduğu bildirilmiştir. Bu bulaşma şeklinde genellikle hayvan hareketleri ve hayvan pazarlarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. (Kaynak: Şap Enstitüsü)


  Şap hastalığı ile mücadele el kitabını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

  https://yadi.sk/i/5tflStQxmEZcw

 2. #2
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,358
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Hayvancılığın afatı yüce mevlam göstermez inşallah, benim gibi geçim kaynağı hayvancılık olanlar için çok daha zor , şimdiye kadar iki defa kendi hayvanlarımızda gördüm .

 3. #3
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Bizim 2 sene önce oldu. 120 lt süt vardı keçilerde. 2 gün içinde 20 lt ' ye düştü. Hayvanların çektiği de cabası

 4. #4
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Allah düşmanımın başına vermesin 400 kg hayvanın günden güne gözümüzün önünde eridiğine şahit olduk oyüzden işletmeledeki hayvanları iyi izlemek lazım bu günlerde özellikle işletmelerden süt toplamaya gelen kişilerin gelip geçtiği yerlere dezenfekte amaçlı işlemler yapılmalı

 5. #5
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Allah tüm hayvancilarimiza kolaylık versin....

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  19 Ocak 2015
  Şehir
  sakarya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  232
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  İlçemizde şu an yaygın olarak görülüyor.
  kahveye veteriner hekime giymeye cekinir olduk.suni tohumlama ya bile acaba cagiralim mi diyorum. Ayak banyolari ve kirecle tedbir aldik ama ucan kuş bile getirebiliyor Allah korusun
  su anki şap Pakistan kökenli olduğu duyumlari alıyoruz yeni bir tür anlaşılan

 7. #7
  aganınoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2011
  Şehir
  sivas
  Yaş
  26
  Mesajlar
  345
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Şukur bizim köyde yok ama ilçede ve komsu köylerde bayağı bi etkili yakalanan hayvanlar özelliklede genç hayvanları hemen olduruyor kiminin 5 kiminin 10 hayvanı oldu hatta birinn 31 hayvanı telef oldu 30 taneside mundar kesmeye bile yetişemediler karantina coktandır var burdada

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  29
  Mesajlar
  439
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  afyonkarahisar da merkez ve bikaç ilçede yoğun şekilde görülüyo. hayvan hareketleri kısıtlandı. hayvan pazarlarıda kapatıldı. şap enstitüsü ilçe tarım ve il tarımla görüştüm. ilçe tarımdan aldığım bilgiye göre aşılama 20 gün içinde başlıycak. hastalık vakası olan ilçelerde ise hemen aşılamaya başlanmış. bulunduğum yerde hasralık olmadıgından ocak sonu itibariyle başlar dediler. aşıyı kendim temin edip vurucam bakalım biraz risk alıcaz ama hastalık gelmesinden iyidir.

  kendim vurdugum zaman alerji yapıp hayvan ölümüne sebep olabiliyomus. devlet yaparsa bu ölümleri karşılıyomus. birazda ikilemdeyim.

 9. #9
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  980
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Köye hemen haber verdim. Haberleri yokmuş. Konu için çok teşekkür ederim. Erken teşhis can kurtarır...

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ardahan
  Yaş
  26
  Mesajlar
  266
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  ardahanda p.zetesi karantina başladı 21 gün burda birisi fransaya gitti inek getirmeye hayvanları aldılar ama ordada şap karantinası varmış getiremediler hayvanı

 11. #11
  Atatürkçü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08 Ekim 2015
  Şehir
  (çanakkale-gelibolu
  Mesajlar
  1,607
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Allah kimsenin başına vermesin

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  28 Kasım 2008
  Şehir
  SAMSUN
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,485
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Arkadaş başımızda devlet yok hiç kızmayın sözlerime. Bu nedir yaaa. Nasıl şap birdaha gelir vede tüm yurdu sarmış da haberimiz yok. Bankadan aradılar biraz önce yüklü miktarda hayvancılık kredisi çekiyordum işler bitti gibi birşeydi sevinemeden aldığım habere bakın. Ama yukarıkı köylerde adamın bir iki tane küpesiz dana aldığını ve öldünüğünüde daha sabah öğrendim....

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  28 Kasım 2008
  Şehir
  SAMSUN
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,485
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Samsunda bağlı olduğumuz ilçenin görevlilerini aradık biraz önce satışlar tamamen durmuş kısa zamanda aşılar gelecekmiş.

 14. #14
  İzzet toker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Afyon
  Yaş
  42
  Mesajlar
  407
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Bu seferki Şap çok yıkıcı etkiye sahip bir çeşit olduğunu söyledi veteriner arkadaşlar

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  28 Kasım 2008
  Şehir
  SAMSUN
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,485
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Alıntı ArAnAnAdAm link=topic=87009.msg1045604#msg1045604 date=1450195269 Nickli Üyeden Alıntı
  Bu seferki Şap çok yıkıcı etkiye sahip bir çeşit olduğunu söyledi veteriner arkadaşlar
  Aynen bende bir saat önce aradım konuştum öyleymiş.

 16. #16
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Hemen ilçe tarımı arayıp aşı progrmı olup olmadığını öğrenmek lazım. Eğer yoksa özel olarak temin etmenin yolunu bulmalı. Dikkatli olmak lazım. Canımızdan çok sevdiğimiz hayvanlarımızı koruyalım.

 17. #17
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,358
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Bizimkiler aşıya başlamış komşu köyden arkadaşlar geldi bu gün düz ara yapıyorlar aşıyı dedi yakın gebeleri ayırmıyorlarmış benimde tamda 5 adet hayvan bir ay içinde doğuracak.

 18. #18
  nurettin şahiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  denizli
  Yaş
  23
  Mesajlar
  465
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  beyler bu şap belası nedır ya durduk yere hortluoyoda hortluo hayır bırısı bu vırusu bılerek planı sekıldemı uyguluyolar anlamadım...

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  18 Haziran 2013
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  58
  Mesajlar
  731
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Allah kimsenin başına vermesin .

 20. #20
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!  Alıntı ismail_17 link=topic=87009.msg1046140#msg1046140 date=1450359776 Nickli Üyeden Alıntı
  Bizimkiler aşıya başlamış komşu köyden arkadaşlar geldi bu gün düz ara yapıyorlar aşıyı dedi yakın gebeleri ayırmıyorlarmış benimde tamda 5 adet hayvan bir ay içinde doğuracak.
  Gebe hayvanlara zarar vermiyromuş mu abi?

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Büyükbaş Süt Hayvancılığı
  Konu Sahibi merakliseyit Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 24.Şubat.2016, 09:40
 2. Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri
  Konu Sahibi alee Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Aralık.2014, 21:33
 3. İsrail'de Süt Hayvancılığı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2014, 18:10
 4. Deli dana hortladı!
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Aralık.2010, 13:26
 5. fenot hortladı bugun fenot gunu :=)
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 11.Ocak.2010, 15:00

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Konu Etiketleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status