Bu Sene Vaziyetler Kötü Mü Yoksa Bana Mı Öyle Geliyor ?

Patates üretimi bu sene aşırı attı.İhracat yok. Depolarda tam olarak durum nasıl bir bilgisi olan var mı? Her kafadan bir ses çıkıyor.Bu sene patatesin masrafı çok olacak gibi duruyor sulama yönünden.
Bu sene yağışta yok buğdaylar toprağın altında çürüyecek böyle giderse.

Ynt: Bu Sene Vaziyetler Kötü Mü Yoksa Bana Mı Öyle Geliyor ?

koridorlar link=topic=87029.msg1045800#msg1045800 date=1450254015' Alıntı:
Yağmur yok bizim burda biraz kar yağdı eridi. Patates geçen yıl pahalı diye millet ekti çok satılmıyor. İnşallah 2013/2014 kışı gibi kurak geçmez.
koridorlar Görünen köy klavuz istemezmiş abi. Bu sene Kurak geçecek belli. Ama Allah 2012 yılı gibi bir yıl yaşatmasın.Patatesçiler bilir çok adam iflas etti o sene...

Bakara suresi 216. ayet. 'Belki kötü olduğunu zannettiğiniz şey sizin için hayır, hayırlı olduğunu zannettiğiniz şey de sizin için şer olabilir. (Çünkü) Allah (herşeyi en iyi) bilir. (Fakat) siz bilmezsiniz.'

pmyohayrani link=topic=87029.msg1045824#msg1045824 date=1450258802' Alıntı:
bızım burada konya bolgesınde tohum topragın altında beklıyor 7 ocaga kadarda yagıs gozukmuyor allah sonumuzu hayır etsın
Şanlı urfa da aynı sulamaya baslamasaydik artık buğday tohumu çürümeye başlayacaktı. Allah yardımcımız olsun.

Bu sene kurak geçiçek gibi görünüyor. Tabi bilemeyiz önümüzde ki aylarda yağış olur mu olmaz mı. Şayet olmaz ise yer altı suları doğal olarak azalır. Bu sebeble daha az su isteyen ürün yetiştirmek daha mantıklı olur.
Bizim buralar da hububatı erken ekenlerin çıkışları güzel,fakat havalar çok kuru ve don var. Oldukça soğuk geçiyor. Çıkış yapan ürünlerde de risk fazla artık...
Fakat şöyle de bir söylenti var. Uzmanlar ilkbahar-yaz mevsiminin ülkemizde yağışlı geçeceğini söylüyorlar. Bunu da önümüzde ki aylarda göreceğiz umarım.

Erken ekilenler bayağı yeşerdi.Ama kurak gidiyor,bazı yıllar erkenler iyi veriyor bazı yıllar geç ekilenler iyi veriyor.Nasipten öte olmuyor.3-4 sene önce idi Ekim ayında ektik Mart ayında çıktı buna rağmen 350 kğ yakın verdi. ' ' Kazın cücüğü güzün sayılırmış...

Bizdede Yağış Yok En Son 2 Aralıkta 10 Cm Kar Yağdı Hemen Eridi Havalarda Soğuk Dona Çekiyor Hayırlısı Bu Topraklar Kuraklığa Alışkın Normal Olarak Artık Bizde Alıştık 1 Yıl Yağışlı 1 Yıl Kurak.

kuraklık var gibi gözüküyor allah bilir patates fiyatları ölü nevsehir kaymaklı kasabası tıka basa patates dolu herhalde gene patatesler cöp olacak gibi gözüküyor allah bilir 30 krş

turk50 link=topic=87029.msg1045868#msg1045868 date=1450272045' Alıntı:
kuraklık var gibi gözüküyor allah bilir patates fiyatları ölü nevsehir kaymaklı kasabası tıka basa patates dolu herhalde gene patatesler cöp olacak gibi gözüküyor allah bilir 30 krş
bizde 2 tl daha dün nevşehirden kamyonla getirip köy köy satan birinden 3 4 torba aldık kilosu 2 tl ye ki şehirde avm vrya pazarda daha pahlı ve bunlar kadar lezetli güzel diyil acıkcası

Arslanlar 5070 link=topic=87029.msg1045888#msg1045888 date=1450276853' Alıntı:
bizde 2 tl daha dün nevşehirden kamyonla getirip köy köy satan birinden 3 4 torba aldık kilosu 2 tl ye ki şehirde avm vrya pazarda daha pahlı ve bunlar kadar lezetli güzel diyil acıkcası

diyarbakır coğu doğu illerine terör nedeni ile manüpe edilmiş fiyatlar var istanbulda 1 tl diyarbakırda 2 tl terörden patates gelemiyor burda diyarbakıra alan 3 5 kişi var ara ara alıyorlar kamyon gitmiyor diyorlar gel ben sana 50 kuruştan 300 ton veriyim götür sat :D

turk50 link=topic=87029.msg1045945#msg1045945 date=1450289257' Alıntı:
diyarbakır coğu doğu illerine terör nedeni ile manüpe edilmiş fiyatlar var istanbulda 1 tl diyarbakırda 2 tl terörden patates gelemiyor burda diyarbakıra alan 3 5 kişi var ara ara alıyorlar kamyon gitmiyor diyorlar gel ben sana 50 kuruştan 300 ton veriyim götür sat :D
kışın ortasında o kadar parayı nerden getirim :d şaka bi yana başımızda bu illet olmasaydı ila bi tırdan başlardık ticarete beli mi olur hep aracılar kazanıyorya belki bende kazanırdım :D

.
Patates kapsama alanı dışında onu bilmem ama bence böyle yıl için hububatın toprak altında beklemesi daha hayırlı gibi geliyor bana.

Nasip işi, ekici ol bilici olma demişler.

Arslanlar 5070 link=topic=87029.msg1045994#msg1045994 date=1450295731' Alıntı:
kışın ortasında o kadar parayı nerden getirim :d şaka bi yana başımızda bu illet olmasaydı ila bi tırdan başlardık ticarete beli mi olur hep aracılar kazanıyorya belki bende kazanırdım :D

kazanırsın illaki :D terörden biranönce kurtulmalıyız bu tüm türkiye için cok iyi olacak