plastik gübre tankı

Merhaba arkadaslar. Ben yağmurlama ve damlama da kullanmak için plastık gübre tankı kullanmayı düşünüyorum.hem tasıma da kolay lık olsun diye hemde metal olanlar cok cabuk curume yapıyor.ama bizim buralarda kullanan hiç görmedim.bu tür malzeme satanlar da olmadığını söylıyor lar.internet de arama yaptığımda da sağlam bi veriyede ulasamadım.aranızda kullananlar varsa kullanışlı lık ve sağlanmadığını.merak ediyorum.acıkcası böyle bi malzemeden tankın olup olmadığı konusunda tam bi fikrim bile yok. Cevap verebilecek olan arkadaşada şimdiden tessekkurler

Ynt: plastik gübre tankı

Basınç diyince iş değişti paslanmazdan yaptıra bilirsin böyle birşey kollara takıp istediğin yerede götürürsün kapak hariç fazla birşey tutmaz yada ikinci el bi süt tankıda iş yapar

mustaa42 link=topic=87057.msg1046301#msg1046301 date=1450377429' Alıntı:
Merhaba arkadaslar. Ben yağmurlama ve damlama da kullanmak için plastık gübre tankı kullanmayı düşünüyorum.hem tasıma da kolay lık olsun diye hemde metal olanlar cok cabuk curume yapıyor.ama bizim buralarda kullanan hiç görmedim.bu tür malzeme satanlar da olmadığını söylıyor lar.internet de arama yaptığımda da sağlam bi veriyede ulasamadım.aranızda kullananlar varsa kullanışlı lık ve sağlanmadığını.merak ediyorum.acıkcası böyle bi malzemeden tankın olup olmadığı konusunda tam bi fikrim bile yok. Cevap verebilecek olan arkadaşada şimdiden tessekkurler

Plastik gübre tankı köyde birisi yıllar önce kullandı ama kullanışlılık ve nereden aldığını bilmiyorum.

Aklıma şöyle bir şey geldi ama;
hattın başına T takıyoruz,
T iki çıkışının birisi yağmurlama hattı diğerine ( yana ) vana takıyoruz. Vana gübreyi yavaş yavaş sisteme aktarmak için.
Vananın ucunada bir boru takıyoruz.
Borunun uç kısmı dişi ya oraya çift tarafı erkek olan bir parça yaptırıp takıyoruz.
Parçanın ucu erkek onu yağmurlama hattına yine bir T vasıtası ile ekliyoruz.
Böylece yağmurlama hattına paralel bir boru takmış olduk. Tıpkı tıkanan kalp damarına yapılan by-pas sistemi :)
Borunun içerisine yeteri kadar gübre koyup hattı birleştiriyoruz.

Kullanımı daha doğrusu gübre koymak sizi uğraştırabilir ama maliyet sıfıra yakın :)

venturi yap venturi :D dun aksam ogrendım belkı faydalı olur ;)
https://www.youtube.com/watch?v=MOqYS0VJ-f8

venturi-injectors-774851.jpg

Biz 5 yıl önce plastik gübre tankı aldık hala sağlam kullanıyoruz plastik olduğu için tasımasıda rahat oluyor yağmurlama borusu malzemeleri satan yerlerde bulunan bir şey oralardan alabilrsiniz.

Venturi bana kalırsa tank sistemine göre daha kullanışlı hemde ucuz ana boru üzerindeki hazırlığı aynı gübre tankı gibi ana vanayı kısıp ana hattın bir tarafında basıncı arttırıyorsunuz ve vakum yapmaya başlıyor ben 200 litrelik plastik fıçıdan çektiriyorum 15 dakika ile 1 saat arasında değişiyor gübreyi bitirme süresi

siz kaç kilo gübre kullanıyorsanız gübrelemede ona göre hesap yapın 1 litre suda max. 300-400 gr gübre çözenilirsiniz buna göre hesabınızı yapın ve kaç litrelik tank kullanacağınızı seçin.

Çok fazla fotoğraf maalesef yok çünkü venturi sistemini yazlık serada kullanıyoruz şuan yazlık işletmede değilim o yüzden fotoğraf çekemiyorum :/

Filtrelerin önündeki venturi...
SUNP0006.jpg

1.2 Bar ' ın altında ki basınçlarda randuman alamazsınız onu belirteyim eğer sulama basıncı düşükse demir gübreleme tankı tercih edin

Plastik tank olayına gelince çok randumanlı olacağını zannetmiyorum malum basınç ile şişebilir ve patlayabilir...

nailyetek link=topic=87057.msg1046512#msg1046512 date=1450437782' Alıntı:
Motopomp un alıcısına bağlamak daha mantıklı, vanasını falan aldım bu sene kısmet olmadı seneye deniyecem İnşallah.

Dalgıç kullanılıyosa ne olacak emmi? :D

.
7-8 yıl oldu alalı 4 tane metal var ağır ama çürümeden kaynaklı problem yaşamadım. Sürekli taşıyacak mısınız ki hafif istiyorsunuz?
Alıcı öncesi meselesine gelirsek, giriş+çıkış olursa sorun olmaz.
Dalgıçta niye sorun olsun ki?
Çıkışta iki yere delik açılacak ilki geniş diğeri dar. ilk delikten gelen suda basınç fazla olduğundan gübreli karışım dar ve bir sonraki delikten sisteme girecek.
Olmaz mı?

kubilay07 link=topic=87057.msg1046560#msg1046560 date=1450450264' Alıntı:
Venturi bana kalırsa tank sistemine göre daha kullanışlı hemde ucuz ana boru üzerindeki hazırlığı aynı gübre tankı gibi ana vanayı kısıp ana hattın bir tarafında basıncı arttırıyorsunuz ve vakum yapmaya başlıyor ben 200 litrelik plastik fıçıdan çektiriyorum 15 dakika ile 1 saat arasında değişiyor gübreyi bitirme süresi

siz kaç kilo gübre kullanıyorsanız gübrelemede ona göre hesap yapın 1 litre suda max. 300-400 gr gübre çözenilirsiniz buna göre hesabınızı yapın ve kaç litrelik tank kullanacağınızı seçin.

Çok fazla fotoğraf maalesef yok çünkü venturi sistemini yazlık serada kullanıyoruz şuan yazlık işletmede değilim o yüzden fotoğraf çekemiyorum :/

Filtrelerin önündeki venturi...
SUNP0006.jpg

1.2 Bar ' ın altında ki basınçlarda randuman alamazsınız onu belirteyim eğer sulama basıncı düşükse demir gübreleme tankı tercih edin

Plastik tank olayına gelince çok randumanlı olacağını zannetmiyorum malum basınç ile şişebilir ve patlayabilir...

Dalgıç kullanılıyosa ne olacak emmi? :D
Tamam bir şeyleri tamamlaya başladık. Şimdi bu venturinin ana hat üzerindeki vanası deyilde her iki yandaki vanalarin arsindaki gübreyi çeken vananın yeri orada özel bir aparat mi var yoksa normal aynı çaptami. Teşekkür ederim