İcradan Mal Dinimizce Uygun mudur

merhaba forum severler

Arkadaşlarla tartıştık bu konuyu kendi aramızda bende merak ettim sizlere sorayım deddim

2015 Passat 90 Bin Tlden Muhammen bedeli 85 İcradaki fiyatı 42 Bin lira dan Çıkıyor 50 60 a gidiyor?

Sizce bunu almanın günahı var mıdır ? caizmidir ? Sonuçta 100 milyarı fakir birisi alamaz zenginin malı yani.

Ve birde bu işin ticaretini yapanlarda çok piyasada.

Ynt: İcradan Mal Dinimizce Uygun mudur

o tarz iyi kar ettirecek malları sıradan şahıslara pek yedirtmezler. bu icra işi bir meslek.
alabiliyorsan al gitsin. dini durumunu bilemem ama o malı sen icralık olandan değil, icralık olandan alan kurumdan alacaksın. yani ortada bir günah varsa bu senin günahın olmaz diye düşünüyorum.
belki de tam tersidir. okuldayken din dersim hep 1 di :D

Ben ağlayanin malı gülene hayir etmez diyenlerdenim ama olayin birde şu yönü var Allah insana akil vermiş ödeyemeyecegi borca girmeseydi de denilebilir bizim burda birisi çok zengin evinin eşyasıni,7 8 tane arabayı 2 adet mersedes traktörü hep ihaleyle aldı

Ağlayanın malı gülene fayda getirmez. Çok ucuza düşen tarlalar araçlar çıkar bazen ama hayrını pek göremezsiniz bence. arkadaş dükkanına İstanbul plaka hyundaı kamyonet aldı sıfıra yakındı 2 sene sonra sattı sonra dükkanda battı.

Neler dönüyor memlekette...
Örnek vermek isterdim sana ama neyse,anlayan anladı. :) Özellikle böyle haftalarda...
Hiç bir şey olmaz güzel kardeşim alabiliyorsan al kullan.

O tur malları herkese yedirmezler bu işteki rant çok büyük
Diyelim aldınız o kişiyi borca sokan siz değilsiniz malını elinden alanda adam ödeyemeyeceği borca girmişse bunda suç kimde Allah insana akıl vermiş kullansa ödeyemeyeceği borca girmezdi...
Ben haram olmadığı kanaatindeyim.

Mal sahibinden çıkmış dolayısıyla artık onun değil. Kimse almasa bile geri verilcek hali yok oyüzden dini sakıncası yok. Ha şöyleki icra kurumundan tanıdıklar vasıtası ile bir şekilde almak için önün açılıyorsa birilerinin sırasını alıyorsan evet bu günah hemde büyük bir günah direkt kul hakkı. Ama adil koşullarda sahip olursan eğer hiçbir vebali olmaz istersen ticaret maksatlı bile alabilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=vrZ4fLymn48

Herkesin kendi bileceği iş ama şunu bilin ki; İcralık olan herkes kazancından çok harcama yaptığı için icralık olmuyor. Atıyorum bir adam gitti birine mal sattı, parasını alamadı. Ödemeleri geldi yapamadı, al sana icralık...

Biz taahhüt işi yapıyoruz, birsürü müteahhit kazıklamaya adam arıyor. Adamın riskli olduğunu biliyorsunuz ama 15-20 çalışanınız var ve o işi almazsanız çalışanlarınızın işine son vereceksiniz. Hadi girelim Allah kerim diyorsun. Parayı alamadın battın gittin, icralık oldun işte.

BENİM inancıma göre doğru değil.

icradan mal almak isteyenler yok şöyleydi yok böyleydi diye hep kendine haklı bir sebep bulurlar, şöyle düşün derim sen adamın 90 binlik arabasını 50 bine alırsan o adamında 80 bin borcu varsa o araç yine onun borcunu karşılamamış oluyor, hooop bir daha başka bir malına icra geliyor, hiç bir insan buna razı gelmez ve gönlü olmaz seni tanımasa bile içinden hep buğz eder, defalarca örneklerini yaşadım gördüm o ucuza aldığın malı allah illaki senden bir şekilde çıkarır...

SPEED3X link=topic=87068.msg1046691#msg1046691 date=1450464113' Alıntı:
icradan mal almak isteyenler yok şöyleydi yok böyleydi diye hep kendine haklı bir sebep bulurlar, şöyle düşün derim sen adamın 90 binlik arabasını 50 bine alırsan o adamında 80 bin borcu varsa o araç yine onun borcunu karşılamamış oluyor, hooop bir daha başka bir malına icra geliyor, hiç bir insan buna razı gelmez ve gönlü olmaz seni tanımasa bile içinden hep buğz eder, defalarca örneklerini yaşadım gördüm o ucuza aldığın malı allah illaki senden bir şekilde çıkarır...

80 bin borçlu araba 50 binden satılmaz abi zaten icralık mallar satılırken borcu ödeyecek biçimde açık arttırmaya çıkıyor yoksa icraya başvuran kurum ne olur

kubilay07 link=topic=87068.msg1046693#msg1046693 date=1450464374' Alıntı:
80 bin borçlu araba 50 binden satılmaz abi zaten icralık mallar satılırken borcu ödeyecek biçimde açık arttırmaya çıkıyor yoksa icraya başvuran kurum ne olur
keşke söylediğin gibi olsa kardeşim ama malesef öyle işlemiyor düzen, borcu karşılayıp karşılamaması önemli değil, icra memuru geliyor araca bakıyor resen kıymet takdirinde bulunuyor, araca bir bedel belirliyor ve ihaleye çıkılıyor ihaleye katılanlarda o belirlenen bedelin %50 sinden başlayarak ihaleye katılıyor, düşün işte ne kadar fiyat kırılıyor, hatta daha 2. ve 3. ihaleye bırakılabiliyor.. Bu durumda alacaklı tarafta mağdur oluyor, alacaklı olanın 500 bin alacağı varsa araç zaten karşılamıyor borçlunun donuna kadar alırlar, para etse onuda hemen ihaleye çıkarırlar aynı usulle... ;D ;D ;D

SPEED3X link=topic=87068.msg1046702#msg1046702 date=1450465925' Alıntı:
keşke söylediğin gibi olsa kardeşim ama malesef öyle işlemiyor düzen, borcu karşılayıp karşılamaması önemli değil, icra memuru geliyor araca bakıyor resen kıymet takdirinde bulunuyor, araca bir bedel belirliyor ve ihaleye çıkılıyor ihaleye katılanlarda o belirlenen bedelin %50 sinden başlayarak ihaleye katılıyor, düşün işte ne kadar fiyat kırılıyor, hatta daha 2. ve 3. ihaleye bırakılabiliyor.. Bu durumda alacaklı tarafta mağdur oluyor, alacaklı olanın 500 bin alacağı varsa araç zaten karşılamıyor borçlunun donuna kadar alırlar, para etse onuda hemen ihaleye çıkarırlar aynı usulle... ;D ;D ;D

Net bilmiyorum abi dediğin gibi olabilir lakin aynı dert babamda vardı 20 bin tllik borcu vardı avukatlık bürolarında icraya intikal etti üzerinde görülen toplamda 12 bin tllik kamyonet ve motorsiklet vardı icra koyuldu değeri karşılamıyor diye ihaleye bile çıkmadı sadece temdit koydular öyle 4-5 yıl durdu sonra ödedik biz o borcun anaparasini kapandı gitti

daha hayrına girersin satılmazsa 2. oturumda fiyat dahada iniyor otopark parası biniyor icra masrafı katlanıyor bu sefer araba satılıyo ama borç yerinde sayıyo
ama yedirmezler pek bu işle uğraşan çok adam var

.
Şöyle baksak, buğdayı biçtik değerini veren yok ederinin altında fiyat veriyorlar hak mı?
Bizim bir şeyi kanunen alma hakkımızın olması onun dinen almamıza hakkımız olduğu sonucunu doğurur mu?
Daha net demek gerekirse 2015 model passat ın hakkı 50-60 bin tl mi?
Biz almasak başkası alacaksa... o zaman onun alması hak değil de bizimkisi mi hak?
İkiside hak değilse...

O araç neden icradan diye 90.000 tl ye satıl mıyor?
Çünkü orada bir 'düzen' var her önüne gelen icraya girip mal almaya 'hakkı' olsada alamıyor değil mi?
Bu sebeple o ve benzeri araçlar satılıyor düşene bir tekme de onlar atıyor.

Bir soru ama size değil vicdana neden icradan mal almak istiyorsunuz ve malın hakkını veriyor musunuz?

Not : Bir yerde duymuştum. Mazeretin dini tanımı Allah ' ada söyleyeceğiniz bahane/gerekçe!

SPEED3X link=topic=87068.msg1046691#msg1046691 date=1450464113' Alıntı:
Adamda vicdan olsaydı, 90 000 liralık arabasını 85 000 ' e satar borcunu kendi öderdi. Sonra 90 000 liralık araba 50 000 liraya satıldı diye kimse dinin, vicdanın arkasına saklamasın. Alacaklı zor duruma düşecek ama sen 90 000 liralık arabayla gezeceksin sonra vicdandan dinden bahsedeceksin.