Ciftcekerde tek frene basilmalımı basılmamalımı

abiler yazın case ile fistik çevirirken sürekli tek fren kullanıyorduk servis e sormus amcam sorun olurmu die kullanmayın demis adanadaki ford serviside 7610 için tam tersini soyluyor hiçbir sakınca yok diyor 7610 ların arkasında deisik bir sistem oldugunu söylüyorlar

Ynt: Ciftcekerde tek frene basilmalımı basılmamalımı

Bana bir arkadaşın söylediği bizim burdan tümosan fıstık çevirirken dönüşlerde falan çift çekerde iken tek fren kullandığı için zamanla arkayı dağıttı demisti

zolimpus link=topic=87102.msg1047243#msg1047243 date=1450621245' Alıntı:
Bana bir arkadaşın söylediği bizim burdan tümosan fıstık çevirirken dönüşlerde falan çift çekerde iken tek fren kullandığı için zamanla arkayı dağıttı demisti
abi oda tümosanın ayıbı birde şöyle birsey var bu tümosan kullananları anlamıyorum bir laf vardır ya deveye diken insana ..... yarar diye aynen o mevzu adamın birisi sıfır almış vites dişlisi kırmış satmış yenisini almış

burakplr link=topic=87102.msg1047222#msg1047222 date=1450617343' Alıntı:
abiler yazın case ile fistik çevirirken sürekli tek fren kullanıyorduk servis e sormus amcam sorun olurmu die kullanmayın demis adanadaki ford serviside 7610 için tam tersini soyluyor hiçbir sakınca yok diyor 7610 ların arkasında deisik bir sistem oldugunu söylüyorlar

Ben zorunda kalmadıkça kullanmam.Tek fren şuna benziyor : Hani lazerde motor olduğu yerde kalıp çapraz asılır ya aynen o hesap çift teker zorlanıyomus gibi güc diğer tekerlere gidiyor. Zararı var mı bilmem. Bilenlerin yorumlarını bekliyorum.

Onrkrds link=topic=87102.msg1047250#msg1047250 date=1450622389' Alıntı:
Ben zorunda kalmadıkça kullanmam.Tek fren şuna benziyor : Hani lazerde motor olduğu yerde kalıp çapraz asılır ya aynen o hesap çift teker zorlanıyomus gibi güc diğer tekerlere gidiyor. Zararı var mı bilmem. Bilenlerin yorumlarını bekliyorum.
bende 7610 da sürekli kullanıyordum caseye geçince bıraktım zararı varmi bende bilmiyorum bilenler aydınlatsın bizi :D

traktör arkasında ekıpman takılı ıken tek fren ile sert dönüşlerde ekıpmanın savrulmasıyla zararlar verebılır. çok zora kalmadıgın süre tek fren kullanılmaması görüşündeyım

Bizim burda biri sürekli kullaniyodu ön dt bozuldu bide çiftceker traktorde tek fren iyi bi fikir değil bence tekcelerde ön dönüyor arka teker o dönuse yetisemiyor basiyon dönuyon ama çiftcekerde önler dönmüyor tek frene basinca bu seferde ön dt yi zorluyor

Ağır Abi link=topic=87102.msg1047267#msg1047267 date=1450624439' Alıntı:
Traktör arenadaki geri geri gelirken basılan fren hiç bir traktorde basilmamistir. Şahsen verse bir patlak verirdi

Abi orda kullanıyorlar tamam ama traktör çift çekerde değil ki. Bizim merakımız çift çeker bağlı iken kullanmanın zararı var mı ?

tayyar125 link=topic=87102.msg1047270#msg1047270 date=1450625225' Alıntı:
Bizim burda biri sürekli kullaniyodu ön dt bozuldu bide çiftceker traktorde tek fren iyi bi fikir değil bence tekcelerde ön dönüyor arka teker o dönuse yetisemiyor basiyon dönuyon ama çiftcekerde önler dönmüyor tek frene basinca bu seferde ön dt yi zorluyor

Abicim ben çamur tarlada silajda traktör dönemediği için kullandım. O yetişememe durumu yok bence. Sağı kilitleyince sol tekerler 2 kat hızlanıyor gibime geldi. Çamurda pek zorlamada olmadı motor oyuncak gibi olduğu yerde döndü ama sert zeminde bütün parçalar zorlanır.

Onrkrds link=topic=87102.msg1047297#msg1047297 date=1450633309' Alıntı:
Abi orda kullanıyorlar tamam ama traktör çift çekerde değil ki. Bizim merakımız çift çeker bağlı iken kullanmanın zararı var mı ?

Abicim ben çamur tarlada silajda traktör dönemediği için kullandım. O yetişememe durumu yok bence. Sağı kilitleyince sol tekerler 2 kat hızlanıyor gibime geldi.
2 kat hızlı dönme işi varmı yokmu bilmiyorum ama ben kuru yerde dönüyorum hep hiçbir sıkıntı olmadı 7610 da

burakplr link=topic=87102.msg1047299#msg1047299 date=1450633639' Alıntı:
2 kat hızlı dönme işi varmı yokmu bilmiyorum ama ben kuru yerde dönüyorum hep hiçbir sıkıntı olmadı 7610 da

Ben onu denemek için geçen yıl 70 i takviyeye alıp kilitlemiştim. Psikolajik mi bilmiyorum ama sanki kilitleyince tek tarafı motor bi hızlandı gibime geldi. Tabi 2-3 sn yaptım pek kavrayamamışta olabilirim :D

Ali SARAÇ link=topic=87102.msg1047301#msg1047301 date=1450633707' Alıntı:
bence tek çekerde bile tek fren kullanmak sakıncalı .. özellikle hirolik direksiyonlarda direksiyon hidrolik pompasına o dönüşler zarar verir ..

Abi normal DT motorları düşün. Onlarda da direksiyonu tam kırınca lastiklerin dışta kalanı toprağı kaldıra kaldıra gidiyo. Yani atıyorım 30 derecelik dönme açısı var ama motor 27 dönüyo oda zorlar ona bakarsak ?

Case ' de kullanmadım. Öteki tek çekerdi yamaç tarlaları ekerken dönüşlerde tek başıma tarla ekerken 4 tekerli römorkun arkasına mibzerle iyice yanaşıp düşürüp geri geliyordum ve çıkarken bide bazı dar yerlerde 4 tekerli römorkla giderken manevra yapmayınca kullanıyordum.

Erkunt bayisinin ve servisinin bana dediği : Doldur depoyu bitene kadar tek fren dön dur sağa sola, hiçbirşey olmaz garantisi benim.

Motora zararı elbet vardır. Hiç bir şeyde sıkıntı yaratmasa bile , siz tekerleklere güç iletimi devam ederken aynı anda frene basıyorsunuz. Hem aksı zorlar hem de frenleri zorlar.

Bu resimde gördüğümüz bir arabanın şaftının aşırı kuvvet karşısında burulma zorlanmasını görebilirsiniz. Aynı şey tekerlek aksları için de geçerli. Bi yandan motordan gelen kuvveti yiyen aks diğer taraftan frenlendiğinde ters kuvvet oluşuyor ve ıslak bezi sıkıp suyunu çıkartır gibi burulma etkisi ortaya çıkıyor. Tabi düşük beygirlerde bu çok tehlikeli olmaz. Ama 100- 110 beygirden sonra, hele bir de ağırsa bu tehlike ortaya çıkabilir. Çift çekerde de çiftçeker milini aynı şekilde zorlar diye düşünüyorum.