Bu ağaç tam 40 farklı meyve...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu zamana kadar aşılama işlemi ile tek ağaçtan birden fazla meyve elde edildiği birçok kişi tarafından zaten bilinir. Peki, bir ağaçtan tam 40 farklı meyve alınabilir olduğunu söylesek ? Mesleki deneyimde oldukça tecrübeli olan Sam Van Aken adlı kişi, gerçekleştirmiş olduğu melez ağaç ile bu durumu gerçeğe dönüştürdü ve ortaya böyle bir “Aşure Ağacı” çıktı.

Syracuse Üniversitesi Sanat profesörlerinden Van Aken, bir çiftlikte büyümüş. Sanatçılıkla sürdürdüğü yaşamında edindiği bilgileri aile çiftliğinde öğrendikleriyle birleştirince, 40 meyveli bu şaşırtıcı ağacı geliştirmesi mümkün olmuş.

2008 yılında, New York Eyaleti Zirai Araştırma İstasyonu’ndaki bir meyve bahçesinin ödeneksizlikten kapanacağını öğrenen Van Aken, atalık, antika ve yerli meyve çeşitlerinin yetiştirildiği ve kimi ağaçları 150-200 yaşında olan bu bahçenin kapanmasının bu eski ve az bulunur meyve çeşitlerinin de yok olması anlamına geleceğini bildiğinden, meyve bahçesini satın almış. Sonra da, değişik ağaç türlerini tek bir ağaç gövdesine aşılamak üzere çalışmaya başlamış.

250 değişik çekirdekli meyve ile çalışan Van Aken, her birinin çiçeklenme dönemini bir zaman dizgesine yerleştirip bir kaç tanesini anaç ağacın köklerine aşılamakla başlamış işe… Anaç iki yaşına geldiğinde, bu kez de göz aşılarına başlamış. Durgun göz aşısında, bir meyve ağacından gözü olan bir dal parçası alınıp anaca eklenir, bantlanır ve kışı uyuyarak geçirir. Eğer aşı başarılı olursa, ertesi ilkbaharda, göz uyandığında dal budanır ve aşılı parça büyüyerek yeni meyve dalını oluşturur.

Yaklaşık beş yıl sonra, Van Aken ilk “40 meyve” ağacını tamamlamış. Dünya üzerinde şimdilik sadece 16 adet bulunan, tam 40 farklı meyve verebilen bu ağaç, senenin büyük çoğunluğu diğer ağaçlar gibi görünüyor. Fakat ilkbahar aylarında, size pembenin ve kırmızının 50 tonu dedirtecek kadar güzellikte renkleriyle baharın habercisi oluyor. Yaz sonunda ise 40 farklı çekirdekli meyve hasadı vermeye başlıyor.

Resimler ve ekler

• bu-agac-tam-40-farkli-meyve-verebiliyor-ilgincbirbilgi.jpg
    bu-agac-tam-40-farkli-meyve-verebiliyor-ilgincbirbilgi.jpg
    31.9 KB · Görüntüleme: 319
Ynt: Bu ağaç tam 40 farklı meyve...

john deere 6115 link=topic=87104.msg1047305#msg1047305 date=1450634225' Alıntı:
güzel paylaşım
kardeş kusura bakma ama ne vakittir yazdığın cevapları takip ediyorum. sadece yazmış olmak için aynı tip içi boş şeyler yazıyorsun. derdin mesaj sayını artırmak falan mı?

Gassal link=topic=87104.msg1047327#msg1047327 date=1450637143' Alıntı:
kardeş kusura bakma ama ne vakittir yazdığın cevapları takip ediyorum. sadece yazmış olmak için aynı tip içi boş şeyler yazıyorsun. derdin mesaj sayını artırmak falan mı?

sanane benim attığım mesajdan

Gassal link=topic=87104.msg1047327#msg1047327 date=1450637143' Alıntı:

Kardeşim Herhangi bir yetkin varsa yargıla yoksa sus.

Gassal link=topic=87104.msg1047455#msg1047455 date=1450649984' Alıntı:

Gassalcım bir şey soracam.
Hani mesaj kasma gibi 15 yaşındaki çocuk için konuşmuyorum dakka başı yorum atsa bile senin o nu eleştirme hakkın var mı ? Çok atıyorsun onu yapıyorsun diye Forum sana Modluk vermişmi yetkin yoksa susacaksın..İnsanları kafana göre eleştirme karışma burada
şahsın hariç yapılan konu ve yorumlara.

Çocuğun açtığı kasma bölümünü Modlar gördü ve Kilit.İşte bu Onlar hariç
Bu ne bana düşer ne ' de sana biraz mütavazi olun

bantun111 link=topic=87104.msg1047499#msg1047499 date=1450695184' Alıntı:
Gassalcım bir şey soracam.
Hani mesaj kasma gibi 15 yaşındaki çocuk için konuşmuyorum dakka başı yorum atsa bile senin o nu eleştirme hakkın var mı ? Çok atıyorsun onu yapıyorsun diye Forum sana Modluk vermişmi yetkin yoksa susacaksın..İnsanları kafana göre eleştirme karışma burada
şahsın hariç yapılan konu ve yorumlara.
ben bu forumun üyesiysem istediğim her konuya yorum yapma hakkım var. bunu sana soracak değilim. yetki de yetki. amma da yetki meraklısı çıktınız siz. ayrıca bu iki oluyor. bir daha benle sus falan diye emri vaki konuşmamanı salık veririm. benimle konuşurken kullanacağın kelimeleri dikkatli seç. ben senin okul veya mahhalle arkadaşın değilim.

.
Mesajın içeriğinin boşluğu kişilere göre değişir.

'Herhangi bir yetkin varsa yargıla yoksa sus' demek doğru değil. Forum ve dünyadaki her şey adil kurallara göre yönetilir/yönetilmelidir yoksa problem çıkar. Siz konuşmayı gassal a hak olarak görmüyor olabilirsiniz ama ' sus ' deme hakkı sizde var mı?

Sizin düşüncenize göre hareket etmeye kimse mecbur değil. Hatta forum kurallarınada uygun hareket etmek zorunda değil. Kurallara uygun hareket etmezse yönetici ( burası önemli ) isterse kuralı işletir, istemezse işletmez. Bu hak yöneticide var. Onun bu hakkını kullanma durumuna tepki olarak üyelerin foruma devam edip etmemeyede kendisi karar verir.

Ben bu foruma istediğimi yazarım. Yönetim işine veya kurallara göre hareket eder ve mesajı siler-silmez, konuyu kilitler-kilitlemez, uyarır-uyarmaz, forumdan atar-atmaz vs.

' Sus ' derken nasıl bir mütevazilikten bahsediyorsunuz.
Kişileri ilgilendiren konularda kişisel mesajı yazmak en iyisi yoka konu dağılıyor, kişiler rencide oluyor.

Bu konuda çok uzun ömürlü değil.

Not : Az önce 2-3 Cem Toker videosu izledim belli oluyor mu ? :)

ofas link=topic=87104.msg1047506#msg1047506 date=1450696483' Alıntı:
.
Mesajın içeriğinin boşluğu kişilere göre değişir.

'Herhangi bir yetkin varsa yargıla yoksa sus' demek doğru değil. Forum ve dünyadaki her şey adil kurallara göre yönetilir/yönetilmelidir yoksa problem çıkar. Siz konuşmayı gassal a hak olarak görmüyor olabilirsiniz ama ' sus ' deme hakkı sizde var mı?

Sizin düşüncenize göre hareket etmeye kimse mecbur değil. Hatta forum kurallarınada uygun hareket etmek zorunda değil. Kurallara uygun hareket etmezse yönetici ( burası önemli ) isterse kuralı işletir, istemezse işletmez. Bu hak yöneticide var. Onun bu hakkını kullanma durumuna tepki olarak üyelerin foruma devam edip etmemeyede kendisi karar verir.

Ben bu foruma istediğimi yazarım. Yönetim işine veya kurallara göre hareket eder ve mesajı siler, konuyu kilitler, uyarır-uyarmaz, forumdan atar-atmaz vs.

Not : Az önce 2-3 Cem Toker videosu izledim belli oluyor mu ? :)
Liberalizm rüzgarıni yüzümde hissettim . Yaşasın genç liberaller!

eeemreee link=topic=87104.msg1047507#msg1047507 date=1450696645' Alıntı:
Liberalizm rüzgarıni yüzümde hissettim . Yaşasın genç liberaller!

- Derdini bana anlatabilmiş mi TOKER?

Not : Gözümde bir kaç favori üyerlerdensiniz. Takip ediliyorsunuz ama liberlizme aykırı bir şekilde değil ;)

ofas link=topic=87104.msg1047508#msg1047508 date=1450696901' Alıntı:
- Derdini bana anlatabilmiş mi TOKER?

Not : Gözümde bir kaç favori üyerlerdensiniz. Takip ediliyorsunuz ama liberlizme aykırı bir şekilde değil ;)

Toker derdini anlatabildi . Twitter editörü ise ondan daha da iyi anlattı 😀😀
Özünde iyi şey liberalizm

Bilmukabele sizde .

Gassal link=topic=87104.msg1047500#msg1047500 date=1450695426' Alıntı:
ben bu forumun üyesiysem istediğim her konuya yorum yapma hakkım var. bunu sana soracak değilim. yetki de yetki. amma da yetki meraklısı çıktınız siz. ayrıca bu iki oluyor. bir daha benle sus falan diye emri vaki konuşmamanı salık veririm. benimle konuşurken kullanacağın kelimeleri dikkatli seç. ben senin okul veya mahhalle arkadaşın değilim.
tamam

Gassal link=topic=87104.msg1047500#msg1047500 date=1450695426' Alıntı:

ama kimseye hesap soramassın

' ' Hayırlı Olsun ' ' ' ' Bereketli Olsun ' ' ' ' Geçmiş Olsun ' ' ' ' Güzel Paylaşım ' ' ' ' . ' ' Ahaa Buda Nokta ....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...