john deere 5715 ilk kavramada sinme sıkıntısı.

08.09.2014
2,222
3,198

Arkadaşlar 5715 traktörümde bir sorunum var. Her türlü ağır malzemede ilk çekişte sıkıntı yaşıyorum. Mesela normalde b3 le yedili çekiyorum. ilk kavramada bayılıyor gibi oluyor. Ama deviri 15 lere getirip indirdiğim zaman teklemeden çekiyor. Aynı şey pullukta da oluyor. Sıraya girdiğimde indiriyorum pullukları bayılma yapıyor sonra yarım debraj ile devir yükseltiyorum banamısın demiyor. 5725 kullanan arkadaşa da sordum onda da aynısını yapıyormuş. Çözümüde deviri baştan yüksek tutup malzemeyi geç indirmekte bulmuş. Denedim gayet başarılı. Ama benim kanımca pompada birşey var sanki. Başına gelen bir fikri olan varsa memnun olurum.

Ynt: john deere 5715 ilk kavramada sinme sıkıntısı.

pulluk yada patlama falan kullanırken sıra başında önce ekipmanı indireyim sonra traktörü götüreyim dersen bayılma olur. Mesela ekipman inerken traktörü ilerlet bayılmaz, en başta gaz vermeden indrip debriyajı kaldırırsan zorsunur doğal olarak

bu ilk girişte bayılma olayı turboyla alakalı çünkü turbo gaz verdikten sonra basınçlı havayı motora verdigi için ilk girişte bayılmalar olur yani turbo dedigimiz dumanla çalışan bir kompresör gaz vermezsen duman olmaz duman olmazsa basınçlı hava motora gitmez e dogal olarakta motor çekişten düşer. o motor o gücünü veren turbo zaten.

ersenacar2234 link=topic=87168.msg1048359#msg1048359 date=1450858048' Alıntı:
Arkadaşlar 5715 traktörümde bir sorunum var. Her türlü ağır malzemede ilk çekişte sıkıntı yaşıyorum. Mesela normalde b3 le yedili çekiyorum. ilk kavramada bayılıyor gibi oluyor. Ama deviri 15 lere getirip indirdiğim zaman teklemeden çekiyor. Aynı şey pullukta da oluyor. Sıraya girdiğimde indiriyorum pullukları bayılma yapıyor sonra yarım debraj ile devir yükseltiyorum banamısın demiyor. 5725 kullanan arkadaşa da sordum onda da aynısını yapıyormuş. Çözümüde deviri baştan yüksek tutup malzemeyi geç indirmekte bulmuş. Denedim gayet başarılı. Ama benim kanımca pompada birşey var sanki. Başına gelen bir fikri olan varsa memnun olurum.
pompadan değil hiç oynatma pompayla. turbo optimal devre ulaşınca çekiş normale geliyor yoksa bayılıyor. erkunt 110 da yaşıyoruz aynı problemi. önümüzdeki aylarda eksantrik milini değiştirtecem. supap zamanlamalarında farklılık varmış ve bu sorun ortadan kalkıyormuş. olumlu sonuç alırsam zaten foruma yazarım sende jd ye uyarlatabilirsin belki.

ersenacar2234 link=topic=87168.msg1048359#msg1048359 date=1450858048' Alıntı:

Pompa işine benzemiyor. İlk marşta sıkıntı yaşıyorsan kesin pompadan ama bence arkadaşlarında dediği gibi turbudan yapabilir. Bu JOHN DEERE 5715 ler değişikmiş biraz. burada arkadaşta var balya yapıyor piyasaya, çift sürerken debriyaja basmadan ara gazı ver yiyor bayılmıyor diyordu.

poyraz2030 link=topic=87168.msg1048854#msg1048854 date=1450973678' Alıntı:
Pompa işine benzemiyor. İlk marşta sıkıntı yaşıyorsan kesin pompadan ama bence arkadaşlarında dediği gibi turbudan yapabilir. Bu JOHN DEERE 5715 ler değişikmiş biraz. burada arkadaşta var balya yapıyor piyasaya, çift sürerken debriyaja basmadan ara gazı ver yiyor bayılmıyor diyordu.

Aynen işte ara gazı verdim mi bir daha bayılma yok. Bir mühendis arkadaş ta mazot filtresini değiştir tek filtre olduğu için çabuk büzüsüyor diyor. İlk önce filtreyi değiştireceğim bakalım.

mazot filan hikaye pompanızda da bir şey yok.......kullandığınız traktörün motoru tier3 eoru 3 vs vs 3 se kurtulamazsınız önceki traktörün yani tier2 yada euro 2 eksantriği taktırıp kurtulursunuz ancak boşuna uğraşıp para harcamayın

biraz konuyu hortlatmış olacağım ancak
traktörünüzde hiçbir sıkıntı yok ustaya falan gitmeyin boşuna. motorun yapısı böyle bizdede 5715 var bizdeki de aynı köydeki diğer 5715-5725 lerde aynılar. turbo 1400 devirden sonra tam güç vermeye başlıyor zaten dikkat ederseniz turbonun sesini 1400-1500 devirden sonra duyarsınız. en ufak bir yokuşta bile bu sıkıntıyla karşılaşmak mümkün. en basitinden bayır bir tarlada tırmık yaparken bile c2 ile 1200 devirde giderken yokuş yukarı çıkmaya başlayınca anında bayılıyor. sanarsınız birden mazot bitti veya arkamda 20 ton yük var. ama 1500 devirde girersem düz yolda gidermiş gibi çekiyor gaza yüklendiğimde daha da devir yükseltiyor. yani demek istediğim motorun karakteri bu. sürekli yüksek devir kullanmak gerekiyor sürekli 1500 devir üstünde iş yapmak gerek. en yüksek gücünü gösterdiği devir de 2400 devirdir. hatta 5725in veya 5093e nin kitapçığında ağır işleri 2500 devirde yapın tarzında bir cümle vardı.

Abi bizim 5725de yapıyordu aynısını servise pompayı ayarlattık. 10 gazla pulluğu çekiyor şuan. Servis gerçekten güzel ayarlamış babamda çok beğenmişti. Sanırım pompa türkiyenin hava sisteminemi ne uygun değilmiş.
Şuanda çok memnunuz yakıtıda düştü biraz.

Benim 5725 pompa keçelerindeki kaçak yüzünden pompacıya gitti geldi. Önceden zorladımı pof stop ederdi. Şimdi stop edene kadar cok direniyor pulluğu baya çekiyor hemen stop etmiyor. Pulluk topraktayken durursam gaz vermeden kalkınca zorluyor toparlayamıyor Ama gaza basıp kalkınca asılıp gidiyor.. Bence bu anormal bir durum değil bu yağ basınçlı olması yüzünden veya JD motorları böyle diye düşünüyorum. Bizde 3075 var deutz motorlu onda ise daha farklı gaz az versende traktör düşük devirde çekiyor kuyruk milinide çok hızlı dönderiyor. 3075 de güç üretimi düşük devirlerde başlıyor JD de ise biraz gaz vermek gerekiyor.

Benim 5725 pompa keçelerindeki kaçak yüzünden pompacıya gitti geldi. Önceden zorladımı pof stop ederdi. Şimdi stop edene kadar cok direniyor pulluğu baya çekiyor hemen stop etmiyor. Pulluk topraktayken durursam gaz vermeden kalkınca zorluyor toparlayamıyor Ama gaza basıp kalkınca asılıp gidiyor.. Bence bu anormal bir durum değil bu yağ basınçlı olması yüzünden veya JD motorları böyle diye düşünüyorum. Bizde 3075 var deutz motorlu onda ise daha farklı gaz az versende traktör düşük devirde çekiyor kuyruk milinide çok hızlı dönderiyor. 3075 de güç üretimi düşük devirlerde başlıyor JD de ise biraz gaz vermek gerekiyor.

pulluk topraktayken hareket edeceksen hafifçe gaza basarken uygun ayarda da debriyajı bırakman gerek. yükte asılıyor çünkü. Bütün traktörler aynıdır. Gaz vermeden pulluk toprata ise bayılır

pulluk topraktayken hareket edeceksen hafifçe gaza basarken uygun ayarda da debriyajı bırakman gerek. yükte asılıyor çünkü. Bütün traktörler aynıdır. Gaz vermeden pulluk toprata ise bayılır

Tam olarak her traktör için geçerli değil bayılma hadisesi. [MENTION=53845]BlackStorm[/MENTION] arkadaşın dediği gibi bazı traktörler düşük devirden itibaren gücünü üretiyor. Deutz ve Sisu motorlar karakteristik olarak böyle. Bizim Valtra 6400 de 1000rpm de 4/16 numara pulluk ile denediğimde kalkıyordu yerinden. İstersen o devirde tarlayı sürersin. Bu tarz motorlarda gaza çeksin diye değil hızlanmak için basılıyor daha çok. İveco, Perkins, John deere vb. motorlar hızlı devirli motorlar. Güç için gaza basman gerekir. Bu da sana yakıt olarak geri döner. Az yakan traktörler ağır devirli traktörler 1600 deviri aşan her motor yakıta bindirir.

Şöylede bir gerçek var ki her marka gerçek gücünü yazmaz traktöre. Her 100bg diye alınan traktör istenen performansı vermeyebilir. O yüzdendir ki 100bg diye satılan bir traktör piyasada 100.000TL civarında olanlarıda var birde 200.000TL civarında olanlarıda var. Pahalı gibi görünen fakat performans olsun yakıt ekonomisi olsun yada kullanım ömrü yönünden ucuzlarından çok üstün bir yapıya sahiptirler...

Traktör çeltik motoru olarak imal edilmiş, tork yüzdesi düşük, ayrıca ön kepçede çalışma yapmak için 1400-2400 devir aralığını kullanmak gerekiyor.Beygir sayısı biraz fazla orta torklu motor yapısına sahiptir.
66,4 kw: 89 hp , 317 n.m., %27 tork artış yüzdesi, 1400 max tork -2400 max güç noktası var.
Ayrıca aynı serinin motor karakteristikleri fazla değişmez.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Traktör çeltik motoru olarak imal edilmiş, tork yüzdesi düşük, ayrıca ön kepçede çalışma yapmak için 1400-2400 devir aralığını kullanmak gerekiyor.Beygir sayısı biraz fazla orta torklu motor yapısına sahiptir.
66,4 kw: 89 hp , 317 n.m., %27 tork artış yüzdesi, 1400 max tork -2400 max güç noktası var.
Ayrıca aynı serinin motor karakteristikleri fazla değişmez.
Hocam, çeltik motoru derken ara iş ( ilaç, gübre gibi ) anlamında demek istediniz sanırım, biraz daha açar mısınız konuyu? Biz 7 yıl boyunca ana iş traktörü olarak kullandık ancak çok da memnun kalmadık. Ancak 2 sezon kendi yerlerimize 3,5 mt lazerli tesviye koştuk. Çok yeterli olmasa da lazerli tesviyenin nasıl yapılacağını öğrenirken oldukça faydalı oldu.

• Beğen
Tepkiler: senadilek