Melezleme Çalışmaları

Malumunuz melez azmanlığı diye bir şey var. Tabi bu her zaman olmayabiliyor. Tam aksine verimsiz hayvanlar da çıkabiliyor. Mesela erkek eşek ile dişi attan katır diye daha dayanıklı bir hayvan çıkarken, erkek at ile dişi eşekten bardo diye zayıf özellikli bir hayvan çıkıyor. Bu sebeple doğru eşleştirme çok önemli.

Başarılı olduğunuz, melez azmanlığını yakaladığınız, safkanlardan daha verimli yavrular elde ettiğiniz eşleştirmeleriniz oldu mu?

Yaptığınız melezlemelerin olumlu veya olumsuz sonuçlarını paylaşır mısınız? Çok faydalı bir paylaşım olur diye düşünüyorum.

Yerli kırma ineklere, angus tohumu atıldığında et yönünden çok verimli yavrular alındığına bizzat şahit oldum. Tamamen angus formunda yavrular ortaya çıkıyor. Küçük kafalı, hızlı gelişen, boynuzsuz yavrular... Angusun geni baskın olduğu için herhalde. Şarole ' nin geni de baskın, şarole görünümünde ve formunda yavrular elde edilebiliyor.

Ynt: Melezleme Çalışmaları

Savrole montofon kirmasi

Resimler ve ekler

• 20150805_192921.jpg
    20150805_192921.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 264

Bildigin uzere ben komple melezlemeler yapiyorum.suanakar yaptigim cikarimlar.5 montofona simental asi sonrasi baskin gen montofondur gelisimleri ise normal montofona gore daha iyi.ikinci olarak yine montofona angus asilattim.dogumu kolay gelisimi guzel ama boynuzlu cikiyor angus geni %70 baskin diyebilirim daha dogumlarim var bakacaz.suan ocak 5 de gunu dolacak montofon belcika mavisi ve devamandi sarile vs melezleride var...

Avşar Beyi link=topic=87176.msg1048871#msg1048871 date=1450975319' Alıntı:
Bildigin uzere ben komple melezlemeler yapiyorum.suanakar yaptigim cikarimlar.5 montofona simental asi sonrasi baskin gen montofondur gelisimleri ise normal montofona gore daha iyi.ikinci olarak yine montofona angus asilattim.dogumu kolay gelisimi guzel ama boynuzlu cikiyor angus geni %70 baskin diyebilirim daha dogumlarim var bakacaz.suan ocak 5 de gunu dolacak montofon belcika mavisi ve devamandi sarile vs melezleride var...

Abi senin çalışmalarını merakla bekliyorum zaten.

Demek ki montofon da baskın bir gene sahip. Hem simentalde hem de angusta kendi özelliklerini aktarabiliyor.

Belçika mavisi nasıl olacak merak ediyorum.

Sanirim melez azmanligi yani heterosisi yakalamak icin f2 melezlerine ihtiyac var. Gecenlerde Esref hoca anlatirken yerli inege siyah angus asiladiktan sonra yavru disi olursa, onu buyutup kirmizi angus asilandigi taktirde heterosis yakalanma ihtimalinin cok yuksek oldugunu soylemisti.