Ekinlerdeki Son Durum 21.12.2015

Bu Tarlaların Yarısı Bedesta Yarısı Odeska Burdakiler Daha Çok Bedosta Odeska Ekili Olan Tarlalarımızı Babam Gezdi Bunlar Fare İlaçlarken Çektiğim Fotoğraflar Bundan Hariç Tarlalarımızda Var En Sondan Bi Önceki 2 Fotoğraftaki Tarlamız Odeska Şimdi Bu Sene Bazı Tarlalarda Deneme Yapacağım Bizim Buralarda Kara Düzen Çiftçilik Yapılır Verim 300 kgmın Üstüne Çıktığı Fazla Söylenemez Şimdi Gelelim En Sondaki Fotoğraftaki Tarlamız Hem Konum Hem Verim Olarak En İyi Tarlamız Denebilir 19 Dönüm Burada Ve Bi 10 Dönüm Tarlamızın İkisini Deneme Olarak Kullanacağım sebazios Özellikle Yılmaz Abi Senin Görüşlerin Çok Önemli Ve Senin Yöntemlerini Deneyeceğim Subat Ortası Gibi Tahmini Dönüme 10 Kg Kadar Üre Ve Mart Ortası Nisan Başı Gibi 10 kg ' da 33 Üst Gübreyi Vermeyi Düşünüyorum Ve Babamı Zar Zor İkna Ettiğim Bitki Besleme Yaprak Gübresini Senin Tarif Ettiğin şekilde 4 ' erli Gruplar Halinde Atıp Bunu Büyük İhtimal Tüm Tarlalarımıza Deneyeceğim Sizin Görüşleriniz Nedir Ekinlerin Durumuda Ortada Buyrun Unuttuğum Veya Eksik Dediğiniz Şeyleride Söyleyin Şimdiden Çok Teşekkürler Arkadaşlar ...

Ynt: Ekinlerdeki Son Durum 21.12.2015

kardeş iç anadolunun kıraç arazileri için ekinler güzel ben devamlı aksarayda ekinbiçerim ordaki dostlarımla telefonda konuşuyorum daha bizim buğdaylar toprağın altında diyorlar birde senin mibzerde benim mibzer gibi sıraları birbirlerine yakın ekiyor neden öyle olduğunu araştırdınmı benim mibzere pimlerde boşluk var dediler yaptırdım yine aynı

bizim burada bayağı bir zaman oldu kurak gidiyor ekinlerin işi kötü şimdilik yağış olarak 14 ocak 2016 yı gösteriyor kurak gidiyor ..inşallah yağar ve ekinler kurtulur sanırım yurdun birçok yerinde sıkıntı aynı inşallah meteroloji yanılır bir an önce yağmurlar yetişir

Bekir fotoğrafları elimden geldiğince inceledim. Gözüme çarpanlar:

- buluşma esnasında dediğimiz güzergahlara bakıldığında gelişimi çok güzel. Toprağın yıpranmasından dolayı alan alan kellikler mevcut olsa da gelişimler olması gerektiği durumda (belki bir tık düşük ama bu durum bu yıl için tolerans dahilinde)

- Mibzeri çöpe at. Minberinin markasını, modelini bilmiyorum ama çok de önemi yok. Sorun mibzerin eski yada yıpranmış olmasından değil, üretim hatasından kaynaklanıyor. Fabrikasyon ayak dengesizlikleri mevcut. Tohumu 3 ' lü gruplar halinde yığma yapmış. Kötü yanı şase bağlantılarını değiştirebilme şansı olmadığından çözümü yok.

- yukarıda bahsettiğim kellikler, toprağın imdat çığlıkları. Ciddi bir sorun var ve kritik seviyede. Farketmesen de o alanlarda yavaş yavaş artış meydana gelecek. Sorunu teşhis ancak 3 aşamalı test ile bulunur:

1-) toprak tahlili
2-) yaprak tahlili
3-) bitkideki semptomların gözle tespiti

Bu 3 testten elde edilen veriler değerlendirildikten sonra bir sonuca varılabilir.

- toprak analizi olmadan özel gübreleme önerilerinde bulunmak gerçekten doğru değil. Bitki semptomları ve bölgesel özelliklere bakarak önerilerde bulunmuş oluyoruz. Yaprak/toprak farketmez. Elimizde bize kılavuzluk edecek herhangi bir analiz olsa, çok daha başarılı ve kesin konuşulabilir. Bu durum elimizi ayağımızı bağlıyor.

- Şu an için sadece zarar verme ihtimali olmayan uygulamalar önerinilirim:

Erken dönem (kardeşlenmeyi başı-ortası): 100 ml/da hümik asit + 100gr/da çinko sülfat + 100-200 gr/da magnezyum sülfat + 200 gr/da üre azotu + (bulunabilirse) 100 gr/da demir sülfat

Orta dönem (kardeşlenme sonu / sapa kalkım): 150 ml/da hümik asit + 300 gr/da potasyum nitrat + 100 gr/da magnezyum sülfat + (bulunabilirse) 300 gr/da mangan sülfat

Geç dönem (bayrak yaprak / kın) : 100 ml/da hümik asit + 200 gr/da potasyum nitrat + 300-400 gr/da magnezyum sülfat

Final (çiçeklenme sonrası doğrudan başağa) : 500gr/da üre

ramazan01 link=topic=87199.msg1048910#msg1048910 date=1450979870' Alıntı:
kardeş iç anadolunun kıraç arazileri için ekinler güzel ben devamlı aksarayda ekinbiçerim ordaki dostlarımla telefonda konuşuyorum daha bizim buğdaylar toprağın altında diyorlar birde senin mibzerde benim mibzer gibi sıraları birbirlerine yakın ekiyor neden öyle olduğunu araştırdınmı benim mibzere pimlerde boşluk var dediler yaptırdım yine aynı
Saol Abi Teşekkürler Bu Mibzeri Biz Bu Sene Almıştık İkinci El Mehmet Filiz Marka
Ferhat suat link=topic=87199.msg1048940#msg1048940 date=1450983979' Alıntı:
bizim burada bayağı bir zaman oldu kurak gidiyor ekinlerin işi kötü şimdilik yağış olarak 14 ocak 2016 yı gösteriyor kurak gidiyor ..inşallah yağar ve ekinler kurtulur sanırım yurdun birçok yerinde sıkıntı aynı inşallah meteroloji yanılır bir an önce yağmurlar yetişir
Her Yerde Öyle Biz Yine Şanslıydık Yarısını Ektik Yağmur Yagdı Yarısını Çamura Yarısını Yağmurdan Sonraya Denk Geldi İşin Kötü Tarafı Hem Ekinler Zayıf Hemde Fare İle Mücadele Ediyoruz
Mehmet CÖMERT link=topic=87199.msg1048957#msg1048957 date=1450988038' Alıntı:
güzel paylaşım bekir maşallah ekinler bu sene bizidede aynı durumlar yağış yok
Teşekkür Ederim Abi
sebazios link=topic=87199.msg1049027#msg1049027 date=1451000461' Alıntı:
Bekir fotoğrafları elimden geldiğince inceledim. Gözüme çarpanlar:

- buluşma esnasında dediğimiz güzergahlara bakıldığında gelişimi çok güzel. Toprağın yıpranmasından dolayı alan alan kellikler mevcut olsa da gelişimler olması gerektiği durumda (belki bir tık düşük ama bu durum bu yıl için tolerans dahilinde)

- Mibzeri çöpe at. Minberinin markasını, modelini bilmiyorum ama çok de önemi yok. Sorun mibzerin eski yada yıpranmış olmasından değil, üretim hatasından kaynaklanıyor. Fabrikasyon ayak dengesizlikleri mevcut. Tohumu 3 ' lü gruplar halinde yığma yapmış. Kötü yanı şase bağlantılarını değiştirebilme şansı olmadığından çözümü yok.

- yukarıda bahsettiğim kellikler, toprağın imdat çığlıkları. Ciddi bir sorun var ve kritik seviyede. Farketmesen de o alanlarda yavaş yavaş artış meydana gelecek. Sorunu teşhis ancak 3 aşamalı test ile bulunur:

1-) toprak tahlili
2-) yaprak tahlili
3-) bitkideki semptomların gözle tespiti

Bu 3 testten elde edilen veriler değerlendirildikten sonra bir sonuca varılabilir.

- toprak analizi olmadan özel gübreleme önerilerinde bulunmak gerçekten doğru değil. Bitki semptomları ve bölgesel özelliklere bakarak önerilerde bulunmuş oluyoruz. Yaprak/toprak farketmez. Elimizde bize kılavuzluk edecek herhangi bir analiz olsa, çok daha başarılı ve kesin konuşulabilir. Bu durum elimizi ayağımızı bağlıyor.

- Şu an için sadece zarar verme ihtimali olmayan uygulamalar önerinilirim:

Erken dönem (kardeşlenmeyi başı-ortası): 100 ml/da hümik asit + 100gr/da çinko sülfat + 100-200 gr/da magnezyum sülfat + 200 gr/da üre azotu + (bulunabilirse) 100 gr/da demir sülfat

Orta dönem (kardeşlenme sonu / sapa kalkım): 150 ml/da hümik asit + 300 gr/da potasyum nitrat + 100 gr/da magnezyum sülfat + (bulunabilirse) 300 gr/da mangan sülfat

Geç dönem (bayrak yaprak / kın) : 100 ml/da hümik asit + 200 gr/da potasyum nitrat + 300-400 gr/da magnezyum sülfat

Final (çiçeklenme sonrası doğrudan başağa) : 500gr/da üre

Teşekkür Ederim Yılmaz Abicim Ama Toprağımız O Kadarda Kötü Değil O Kellikler Fareden Dolayı Bu Kardeşin Ekinlere Acıdı Traktör Yoluyo Diye Teker Teker Ayağımla Çiğneye Çiğneye Kapattım Hepsini Kellikler Ondan Dolayı Çığnadığım İçin Delikler Gözükmüyor Oralar Öyle Kaldı Mibzer Konusunda Bende Farkındaydım Neden Böyle Acaba Diye Ama Mibzerdeki Fabrikasyon Hata Olacağını Hiç Bilmiyordum Mibzer İki Ortak Babama İlettim EE Nolcakmış Dedi :D Yani Yine Bana Saç Baş Yoldururlar Bişey Olmaz Deyip Geçiştirecekler :D Ama Üstünde Duracam Bu Konunun Üstünde Birazda Korukum Yok Değil Son Yorumundaki Gübrelemede Acaba Ekin Yanma Gibi Bi Durum Söz Konusu Olabilirmi Acaba Seneyede Kesinlikle Toprak Analizi Yaptıracağım Bu Bizim Köyde İlkk Olacak :D

Ekin ' ler biter olduda bülbüller öter oldu bence korkman için çok erken iç Anadolu ' nun asıl sorunu nisan mayıs yağmurları ilk çıkış 2 sene önce nerdeyse bir tarlamızda hiç çıkmamıştı köylüler dalga konusu olmuştuk buğday tek tük çıkmış martta gübrelemeden sonra bir kardeşleme yaptı 2 haftada kapladı tarlayı istisnasız en iyi ve iri buğdayı ordan aldık kuru tarımın bel kemiği yağmur yağmassa ne yaparsak yapalım çok bir etki yapmıyor

Azapbey link=topic=87199.msg1049105#msg1049105 date=1451044930' Alıntı:
Ekin ' ler biter olduda bülbüller öter oldu bence korkman için çok erken iç Anadolu ' nun asıl sorunu nisan mayıs yağmurları ilk çıkış 2 sene önce nerdeyse bir tarlamızda hiç çıkmamıştı köylüler dalga konusu olmuştuk buğday tek tük çıkmış martta gübrelemeden sonra bir kardeşleme yaptı 2 haftada kapladı tarlayı istisnasız en iyi ve iri buğdayı ordan aldık kuru tarımın bel kemiği yağmur yağmassa ne yaparsak yapalım çok bir etki yapmıyor
Senin Anlattığın Aynı olay Mibzeri Ortak Aldığımız Akrabamınız Başına Geldi Geçtiğimiz Sezon Tarlada Hiç Ekin Yoktu Keseklice Kötü Bi Tarlaydı Bi Yağmur Yağdı Bu Seneki Yağmurları Biliyosun Sonra En İyi Verimi Ordan Aldı Halen Hayret Ediyoruz :D