Tarlaya kireç uygulaması

Ynt: Tarlaya kireç uygulaması

volkanuzel link=topic=87210.msg1049002#msg1049002 date=1450996675' Alıntı:
kenarda ayarını tam yapamamış bembeyaz etmiş :D Madem üstüste bindirecen hiç olmazsa çok atılan yere bindirme GPS i bozarsan öyle olur işte
bence dediğin kısımlar kurumuş yerler. kireç kuruyunca beyazlaşmış olmalı. yeni atılan yerler yaş kurumamış. bahçeye bordo bulamacı atarken renk belli olmuyor kuruyunca mavileşiyor. o hesap yani.

iskender link=topic=87210.msg1049020#msg1049020 date=1450999945' Alıntı:
Yağmur yağdığında sonra toprak üzerinde sanki mazot akmış gibi yüzeyde izler oluşuyordu.
o bendede oluyor yağmurdan ziyade yazın sulama yaptığımda öyle mazot dökülmüş gibi rengarenk izler oluyor kuruyunca ince zar gibi bi tabaka . bınunla beraber toprak tahlili yaptırdığımda kireçten ziyade kükürt verdiler 150 kg dekara .

iskender link=topic=87210.msg1049020#msg1049020 date=1450999945' Alıntı:
Yağmur yağdığında sonra toprak üzerinde sanki mazot akmış gibi yüzeyde izler oluşuyordu.
toprakta tuzluluk fazla sanırım
tahlil yaptırmak en doğrusu ama yine de bir dönüm kadar yere arpa ekin bir yıl sonra da sulayarak deneyin bahsettiğiniz parlaklık azalırsa sizi kireç veya kükürt kurtarmaz

Kireçleme bizde karadeniz bölgesi hariç pek ihtiyaç duyulmaz genel olarak topraklarımız zaten kireçli. Trakyadada bazı bölgelerde uzun yıllar yağış fazlalığından kireç yıkanabilir ama kesinlikle toprak analizine göre belirlenmeli pH 6.5 ve üzeriyse kireçleme yarardan çok zarar getirir zaten maliyetli ve emek isteyen uygulamalar birde yanlış yapılırsa hata üzerine hata olur.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Tahlil yaptırmak kaç tl ? Ben hiç yaptırmadım toprağın kükürtü veya kireci çok mu az mı bilmiyorum merakda ediyorum aslında. Ama ektiğin ürüne göre kireç veya azot, kükürt gibi maddeler verilmez mi ?

poyraz2030 link=topic=87210.msg1049289#msg1049289 date=1451073881' Alıntı:
Tahlil yaptırmak kaç tl ? Ben hiç yaptırmadım toprağın kükürtü veya kireci çok mu az mı bilmiyorum merakda ediyorum aslında. Ama ektiğin ürüne göre kireç veya azot, kükürt gibi maddeler verilmez mi ?
Toprak yapını ögrnirsin ne kadar foafor potasyum vs var onu öğrenirsin ph durumunu öğrenirsin . Buna göre ekeceğin ürüne göre vermen gerekeni verir vermemen gerekeni vermezsin . Doğru analiz iyidir yanlış analiz öldürür :)

bizim topraklarımızda kireçli. %42 kireç kalsimetrik çıkıyo analizde ph 8,3 organik madde düşük.

kükürt uygulamayı düşünüyorum ama toz elemental kükürt uygulama için makina yok.

ali sen uyguladın memnunmusun sonuç nasıl ? piyasada satılan pul olanların faydasının olmadıgını söylüyolar. ben elemental toz kükürt atmayı düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Cevap: Ynt: Tarlaya kireç uygulaması

bizim topraklarımızda kireçli. %42 kireç kalsimetrik çıkıyo analizde ph 8,3 organik madde düşük.

kükürt uygulamayı düşünüyorum ama toz elemental kükürt uygulama için makina yok.

ali sen uyguladın memnunmusun sonuç nasıl ? piyasada satılan pul olanların faydasının olmadıgını söylüyolar. ben elemental toz kükürt atmayı düşünüyorum

Pul olanın bi faydası yok toz kükürt atılmalı buda 2 şekilde olur ya makinasıyla yada ahır gübresiyle. Kükürtün pH düşürmesi kükürt bakterikeri varsa mümkündür düşük organik madde ile bu bakteriaz bulunur. Bu yüzden en mantıklısı ahır gübresiyle önceden karıştırıp direk atmaktır hem ek makinayada gerek kalmaz.

Arkadaşlar benim kullandığım kireç mıcır kaya gibi olanından çuval ile olanlardan.makina çift pervane 800 dönder kg ayar pimini komple yerinden çıkardım.o şekilde tahmini dekara 300kg gelicek şekilde uyguladım.yaklaşık 14 m saçabiliyor. Tıkanma olmaması için tarla yüzeyindeki çizgileri dik hareket ederek uygulama yaptım bu şekilde sarsıntıdan dolayıtıkanma olmuyor.mümkünse eski traktör ile atın traktör çok kötü kirlendi.zor çıkıyor.