Damızlık Hayvan Yetiştirmek İçin

Merhaba, aranıza yeni katıldım.
Ben damızlık hayvan yetiştirmek istiyorum. Bu konuda fikirlerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Sahip olduğum imkânları yazıyorum.

100 başlık ahır ve ahır büyüklüğünde samanlık.

Ahır ve samanlık 40 dönümlük arazinin içinde.
Bu araziye yonca ekmek istiyorum (Sulama sorunu yok, 5-6 kez biçim yapılabiliyor )

Başka bir yerde 30 Dönümlük arazi daha var. Buraya arpa ekmek istiyorum.(Bir kez sulama imkânı var, yaklaşık 10 ton arpa verimi + saman)

Ayrıca 5 dönüm sulak arazi daha var, buraya da mısır ekmek istiyorum (yaklaşık 5-6 ton mısır verimi)

Ahır ve araziler kayınpederin, hepsine kira bedeli olarak yıllık 10.000 TL kira vereceğim.

Hayvanlara köyümden biri bakacak. O da kendi çapında hayvancılık yapıyor. Ancak ahırı olmadığı için 10 tane kadar kendi hayvanına da ahırda bakacak. Bunun karşılığında bakım ücreti vermeyeceğim.

Şuan 100.000 TL sermayem var.

Bu imkânlar dahilinde sorularımı sormak istiyorum.

Ben damızlık yetiştirmek istiyorum.
Alacağım damızlık nasıl olmalı ?
Simental gebe inek mi? Yeni doğum yapmış danalı inek mi ?
Yoksa 1 yaşında daha ucuz ve sayıca daha çok düve mi ?

Damızlık için yukarıda saydığım kendi yetiştirdiğim yonca, arpa, mısır, saman haricinde başka yem vermeme gerek var mı ? (Bizim orda küspe ucuz, nakliye dahil tonu 75 TL)

Ayrıca bu veriler ışığında damızlık hayvan yetiştirmem mantıklı mı ?
Yoksa besi veya süt hayvancılığı mı yapmam daha kârlı olur ?

Fikirlerinizi, tavsiyelerinizi söylerseniz memnun olurum.

Biraz uzun oldu, sabrınız için teşekkür ederim.

Ynt: Damızlık Hayvan Yetiştirmek İçin

Hayvancılıktan anlamıyorum, köyümdenbbir arkadaşım var, ahırı yok, onun bunun ahırını mevsimlik kiraliyor, hem kendi hayvanlarına hem de benimkilere bakacak. Bu arada ben de işi öğrenecem.

Kayınpeder öldükten sonra bizim hayırsız kayınco o araziyi önüne gelene veriyor. Bu sene peşin 7 milyara verdi. Tabi ahır boş duruyor. Ben hem araziye sahip çıkacam, hem de ahırdan istifade edecem.

Cevap: Ynt: Damızlık Hayvan Yetiştirmek İçin

Ben kendim bakiyorum hayvanlarima bakici calistirsam bakiciya kendisine tavuk bakmasina bile izin vermem bakicinin kendi hayvani ciftlik sahibinin yemi is sonunda karisiyor

Söylediğiniz mantıklı, ancak ben uzun yazmamak adına detaya girmedim. Kendi hayvanı olmasa bile yine o arkadaşımı bakıcı olarak tutardım. Kendisi herkesçe sevilen, dürüst, namuslu biri. O konuda şüphem yok. Azerbaycanlı, Suriyeli çalıştırmaktan çok daha iyidir.

Bu dünyada babana bile güvenmeyeceksin diyenler olacaktır. Bu söze asla katılmıyorum. Güvenecek dostumuz, arkadaşımız, hısım-akrabamız yok ise, kendimizi sorgulamamız gerekir. Demekki biz de güvenilir biri değiliz.