Salma Tavukçuluk İle İlgili Faydalı Bir Video

Ynt: Salma Tavukçuluk İle İlgili Faydalı Bir Video

Yakın zamanlarda çokça bu türden videolar görüyorum. Bu işten para kazanmak ne şartlarda mümkündür. Sayı kaç olmalıdır. sermaye olarak ne gerekir. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok iyi olur. Çevremde 8-10 dekar arazisi olupta bomboş duran ve ne yapacaklarını bilmeyen bir çok insan var.

Ynt: Salma Tavukçuluk İle İlgili Faydalı Bir Video

Abi işin özü sevgi ve özveri. Sadece parası için girilen işler pek başarılı olmuyor. Tavuğu sevmek ve iyi tanımak lazım. Ben sadece eşe dosta yetecek kadar 50-100 tavuk beslemeyi düşünüyorum. Ama para kazanılmak isteniyorsa azdan başlayıp, düzen oturunca en az 1000 tavuğa ulaşmak lazım. Bu sayıya ulaşma sürecinde de yavaş yavaş pazar oluşturulur. İnsanlar organik ürün arayışında. Pazar bence sorun değil. Ama ben olsam riski dağıtırdım ve arıcılık gibi diğer hayvancılık tipleri ile desteklerdim. Mesela 1000 tavuk yerine 500 tavuk alıp yanında da dana besisi yapardım, arıcılık yapardım, 100 tane et için tavuk beslerdim gibi... İlla birinde uzmanlaşıp sektörün büyüğü olacağız diye kural yok. 'Az miktarda çok çeşit' olursa pazarlamak da o kadar kolay olur, ayrıca riski dağıtmış oluruz. Yani portföy kurmuş oluruz.