HOŞTAYN MI SİMENTAL Mİ SÜT İNEĞİNDE KARAR VEREMİYORUM

Simental daha etçi sütü daha koyu kıvamlı eğer sütünü normal hostein fiyatına verilirse olmaz simental in sütünü kendi soğutman olacak özel fiyattan değerlendireceksin

bu konu hakkında bi araştırma içindeyim lakin 10-15 adet olunca admlar fark verirmi... şimdi adam tonlarca süt topluyo bunun içine 200-250 kilo kalite sütü katsa bi fark verirmi varmı bu konu hakkında bilgi vercek olan simental sütü deyi farklı satan... bi fikir verirmsiniz.... mesela biz koyun peyniri yaparız annem yapar doğrusu öle kendi yememiz için... az da olsada konu komşuya satarız teneke hesabı... peynir felan yapıp değerlendirilebilirmiyiz.... abilerim kardeşlerim fikirlerinizi esirgemeyin

bu konu hakkında bi araştırma içindeyim lakin 10-15 adet olunca admlar fark verirmi... şimdi adam tonlarca süt topluyo bunun içine 200-250 kilo kalite sütü katsa bi fark verirmi varmı bu konu hakkında bilgi vercek olan simental sütü deyi farklı satan... bi fikir verirmsiniz.... mesela biz koyun peyniri yaparız annem yapar doğrusu öle kendi yememiz için... az da olsada konu komşuya satarız teneke hesabı... peynir felan yapıp değerlendirilebilirmiyiz.... abilerim kardeşlerim fikirlerinizi esirgemeyin
Farklı satabilmek için süt soğutma tankı koymanız lazım o zaman süt fabrikasi soğuk süt diye biraz farklı alıyor ama ondada belli bir miktarın üstünde olması lazım aşağısina pek gelmiyor. Peynir yapmakta zahmetli bir iş olur 15 inek günde ortalama 150 kg süt verse hergün onu peynir yapmak için epey uğraşmak lazım birde peynir satilmassa zarar edersiniz.Yada bir seçenekte sutu kendiniz il veya ilçe merkezinde satacaksınız o zaman sütcuye vermeye göre daha yüksek fiyattan süt satılır.

Farklı satabilmek için süt soğutma tankı koymanız lazım o zaman süt fabrikasi soğuk süt diye biraz farklı alıyor ama ondada belli bir miktarın üstünde olması lazım aşağısina pek gelmiyor. Peynir yapmakta zahmetli bir iş olur 15 inek günde ortalama 150 kg süt verse hergün onu peynir yapmak için epey uğraşmak lazım birde peynir satilmassa zarar edersiniz.Yada bir seçenekte sutu kendiniz il veya ilçe merkezinde satacaksınız o zaman sütcuye vermeye göre daha yüksek fiyattan süt satılır.

yok be kardeş 3 kuruş için de kapı kapı zil zil dolaşmam... yok kıl çıktı tüy cıktı ıvır zıvır uğraşamam... ama şöyle bişey olabilir sütü soğutma tankında biriktirip atıyorum 3 günde bir 4 günde bir gelip alırsa olabilir diye düşünüyorum... ayrıca 500 kiloluk bir soğutma tankı sürekli çalışsa aylık nekadarlık elektirik faturası yakabilir... bilgisi olan varmı ???

yok be kardeş 3 kuruş için de kapı kapı zil zil dolaşmam... yok kıl çıktı tüy cıktı ıvır zıvır uğraşamam... ama şöyle bişey olabilir sütü soğutma tankında biriktirip atıyorum 3 günde bir 4 günde bir gelip alırsa olabilir diye düşünüyorum... ayrıca 500 kiloluk bir soğutma tankı sürekli çalışsa aylık nekadarlık elektirik faturası yakabilir... bilgisi olan varmı ???
Bazı firmalar süt tankinda sütü biriktirip 2 günde bir gelip aldığı oluyor onu firma ile konuşmak lazım şartları nedir ne kadar süt olursa gelir falan diye.

• Beğen
Tepkiler: hüdavendigarhanN

15 inek 150 kilo süt vercek demişsiniz anlayamadım :D 15 ini birden mi hesaba kattınız yoksa 2yemi bölerek bu tanıya vardınız :D :D

15 inek 150 kilo süt vercek demişsiniz anlayamadım :D 15 ini birden mi hesaba kattınız yoksa 2yemi bölerek bu tanıya vardınız :D :D
15 inegin hepsi sagildiginda aynı verimi vermez o nedenle 150 lt sütu ortalama bir miktar olarak yazdım bu değer ineklerin kuruya yaklaşmasina yedikleri rasyona göre değişebilir .Kendimizden örnek vermek gerekirse şu an 6 inek sagiyoruz ve günlük 100 kg süt alıyoruz bu değer işletmeden işletmeye değişebilir.

15 inegin hepsi sagildiginda aynı verimi vermez o nedenle 150 lt sütu ortalama bir miktar olarak yazdım bu değer ineklerin kuruya yaklaşmasina yedikleri rasyona göre değişebilir .Kendimizden örnek vermek gerekirse şu an 6 inek sagiyoruz ve günlük 100 kg süt alıyoruz bu değer işletmeden işletmeye değişebilir.
İneklerinin ırkı nedir. Söylediğine göre 18 kilo ort.

İneklerinin ırkı nedir. Söylediğine göre 18 kilo ort.
Ineklerimız holstein ama orjinal holstein inekler. Bizim şuanki ineklerimizin ilk gelenleri 1987 de Almanyadan direk gelmiş o zamanki kırsal kalkınma fonundan alınmış ve o günden beridir ahırımıza başka bir yerden hiç hayvan alıp getirmedik bütün hayvanlarımız hala ilk gelen ineklerin yavrularından devam edip geliyor. 18 lt ortalama olarak çıkan bir değer normal tek tek ineklerin sütünu ölçügumuzde 35-38 lt süt veren ineklerimizde var.Hatta duvelerde ilk buzağılamasında bile 25-30 lt süt verdiği oluyor. Yalnız çok nazik hayvanlar çok iyi bakım istiyorlar yoksa çabuk hasta oluyorlar hasta oluncada iyileşemesse direk kesime gidiyor. Ama iyi bakılırsa 7-8 buzağıya kadar ömürleri oluyor ondan sonra yaşlandigi için biz kestiriyoruz artık.

Günlük 1 ton civarı soğutulmuş sütüm var. 1,30 ₺ ye veriyorum. 5 kuruş soğutma farkı olsa, 10 kuruşu da Simental farkı.

Günlük 1 ton civarı soğutulmuş sütüm var. 1,30 ₺ ye veriyorum. 5 kuruş soğutma farkı olsa, 10 kuruşu da Simental farkı.
Peki abi süt soğutma tankı ne kadar elektrik tüketiyor ?Verilen fark soğutma tankının harcadığı elektrigi karşılıyormu? Birde süt sagildiktan sonra en fazla ne kadar süre süt soğutma tankinda muhafaza edilebilir.

Peki abi süt soğutma tankı ne kadar elektrik tüketiyor ?Verilen fark soğutma tankının harcadığı elektrigi karşılıyormu? Birde süt sagildiktan sonra en fazla ne kadar süre süt soğutma tankinda muhafaza edilebilir.

Soğutma tankı buzdolabı gibi bişey. Çok elektrik yakmıyor. Ayda yaksa yaksa 150-200 ₺ yi bulmaz. Benim çiftiliğin toplam elektrik faturası 700 ₺ civarı zaten. Soğutma tankından başka çiftlikte elektrikle çalışan 2x5 Sağımhane, sıyırgı sistemi, 1 dipfriz, 1 ilaçlar için küçük buzdolabı, 4 kaşınma fırçası ve üç çocuklu ailenin yaşadığı bir bakıcı evi var. Geceleri de bir kaç tane büyük lambayı açık bırakıyoruz.
Aylık 30 tona yakın sütüm var yani günde 1 ton süt soğutuyorum. Sütçü hergün alıyor. Simental farkıyla beraber 15 kuruş farklı satıyorum. Bu da ayda 4500 ₺ yapar.
Devlet desteğide soğutulmamış süte 1 kuruş, soğutulmuşa 9 kuruş. Buradan da soğuttuğum için 8 kuruş fark oluyor. Bu da ayda 2500 ₺ demek.
Yani her halukarda soğutma tankının yakacağı elektrik devede kulak kalıyor.

Soğutma tankı buzdolabı gibi bişey. Çok elektrik yakmıyor. Ayda yaksa yaksa 150-200 ₺ yi bulmaz. Benim çiftiliğin toplam elektrik faturası 700 ₺ civarı zaten. Soğutma tankından başka çiftlikte elektrikle çalışan 2x5 Sağımhane, sıyırgı sistemi, 1 dipfriz, 1 ilaçlar için küçük buzdolabı, 4 kaşınma fırçası ve üç çocuklu ailenin yaşadığı bir bakıcı evi var. Geceleri de bir kaç tane büyük lambayı açık bırakıyoruz.
Aylık 30 tona yakın sütüm var yani günde 1 ton süt soğutuyorum. Sütçü hergün alıyor. Simental farkıyla beraber 15 kuruş farklı satıyorum. Bu da ayda 4500 ₺ yapar.
Devlet desteğide soğutulmamış süte 1 kuruş, soğutulmuşa 9 kuruş. Buradan da soğuttuğum için 8 kuruş fark oluyor. Bu da ayda 2500 ₺ demek.
Yani her halukarda soğutma tankının yakacağı elektrik devede kulak kalıyor.

Peki abi önerebileceğin bir marka varmı soğutma tankı için

Simenteller cinsinde süt ineği holstaıne gore pahalı Bence ıkısındende al yarı yarıya simenteller danasını satarsın holstaın sut . Birde kimse kolay kolay simentalın sütlüsünü satmaz . en karlisi holstaın

Son düzenleme:
Bizim 1.5 tonluk soğutma tankı 7.5kW yeni her sağımda yaklaşık 1 saat çalışıyor, gün içinde de toplam 2 saat anca çalışıyordur. birde küçük 500 litrelik var o da 2.6kW. Yani tank günde anca 10 liralık elektrik harcıyordur. Bize firma 2 günde bir geliyor, aynı simentalci beyin dediği gibi 51 simental, günlük 1100 litre civarı süt veriyoruz 1.30'dan. Normalde firma yeni çiftlikle anlaşma yapmaya naz yapıyor ama ineklerim simental dedin mi iş değişiyor. Bu arada süt tankını firma ücretsiz verdi.

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Simenteller cinsinde süt ineği holstaıne gore pahalı Bence ıkısındende al yarı yarıya simenteller danasını satarsın holstaın sut . Birde kimse kolay kolay simentalın sütlüsünü satmaz . en karlisi holstaın

Kardeş bizim ülkeden simentalmi alınır adam bitane simental 7 aylık gebe düveye 12 binlira çekiyor... oda kars malı süt ırkı felan deil, yani simental alorsam almanyadan ithal fleckvy ırkını almayı düşünüyorum.... alanlarla irtibat içindeyim ilk doğumlarında 20 - 25 kilo süt verimi alıyo... verdiğide 8 kilo süt yemi pancar küspesi biraz yonca bukadar.....

Kardeş bizim ülkeden simentalmi alınır adam bitane simental 7 aylık gebe düveye 12 binlira çekiyor... oda kars malı süt ırkı felan deil, yani simental alorsam almanyadan ithal fleckvy ırkını almayı düşünüyorum.... alanlarla irtibat içindeyim ilk doğumlarında 20 - 25 kilo süt verimi alıyo... verdiğide 8 kilo süt yemi pancar küspesi biraz yonca bukadar.....

bnde ondan bahsettım bu ısın ıcınden gelen kısı (senın gıbı) ne demek ıstedıgımı anlamıstır

bnde ondan bahsettım bu ısın ıcınden gelen kısı (senın gıbı) ne demek ıstedıgımı anlamıstır

aslında ithale karşıyım ama bazı cambaz diye kendini adlandıran insanlar varya okadar sinir oluyorum ki.... mesela hayvan pazarında yaşlı bi amca geldi adam gariban her halinden belli ( yer polatlı ) yanıma geldi yawrum benim torunum var o sütü çok seviyo eve bitane inek alıcam pazarda varmı dedi... var amca gez dedim adam gitti çakalın birinin yanına yerli kara sığır bi inek sağsam 5 kilo sütü çıkmaz adama 6,5 liradan kapı açtı adamın zaafı torunu olduğunu öğrendi şerefsiz hemen 6 liraya el sıkışıyolardı benim tanıdığım ayağına yatıp adamı aldım yanlarından kaçırdım.... adama uygun bi fiyattan bitane ayarladık.... diyeceğim o ki eğer ithal olmasaydı bu cambazların önüne geçilmezdi bunu bilir bunu söylerim...

Eğer süt üretimi için büyük çiftlik kurmak isterseniz %50 hibe krediler var. proje hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz. Biraz şans işi. Biz başvurduk çıkmadı ama bu şekilde yeni sistem besihane kuranlar oldu. KOSGEB kredilerini araştırmanızı öneririm.http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Default.aspx

bu proğram için araştırmada bulundum lakim 300 dekar arazim var, köyümüz şehire yakın imar yapılanması sürüyo bu arazilere bu tür işletme iiçin hibe çıkmıyacağını söylediler.. ayrıca bu konu hakkında düşüncem 100 başlık bir işletme için çok çok afaki bir harcama söz konusu oluyo yaptığım araştırmlara göre buraya yatıracağım parayla ben zaten 100 başlık bir işletme kurabilirim... tabi konfor bakımından biraz düşük kalabilir.. bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum... ayrıca yer satın alıp başvursak oda bizim burda öyle kolay deil 1000 metrekare yer 30 bin ve üstü civarı para ediyor...