HOŞTAYN MI SİMENTAL Mİ SÜT İNEĞİNDE KARAR VEREMİYORUM

bu proğram için araştırmada bulundum lakim 300 dekar arazim var, köyümüz şehire yakın imar yapılanması sürüyo bu arazilere bu tür işletme iiçin hibe çıkmıyacağını söylediler.. ayrıca bu konu hakkında düşüncem 100 başlık bir işletme için çok çok afaki bir harcama söz konusu oluyo yaptığım araştırmlara göre buraya yatıracağım parayla ben zaten 100 başlık bir işletme kurabilirim... tabi konfor bakımından biraz düşük kalabilir.. bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum... ayrıca yer satın alıp başvursak oda bizim burda öyle kolay deil 1000 metrekare yer 30 bin ve üstü civarı para ediyor...

arazi fiyatları çokmuş abi. Bizimde aynı şekilde hibe çıkmadı. Şahıs olarak başaramadık ama -Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği- olarak başarılı olundu. Şuan birliğin ürettiği hayvanlar üyelere damızlık olarak veriliyor. Krediside ödenmek üzere.

• Beğen
Tepkiler: hüdavendigarhanN
bende küçükbaş besliyorum 300 tane... küçükbaş çok çok zahmetli oluyor... bizim şartlar çok ağır mera sıkıntısı var çoban durmuyo meradan ankara eskişehir yolu, normal demir yolu, hızlı tiren geçiyor... bide ekili alan çok fazla... yıl kurak olursa yada ekili alan fazla olursa başka mera kiralayıp gitmek zorunda kalıyorum, çoban durmuyo bizim merada dursa en fazla 1 ay.sonra atıyo deyne ben burda davar gütmem diyo :D saf merinos ırkı hayvanlarım var çok güzel verim alıyorum... 3,5 - 4 ayda 38 ila 40 kilo canlı ağırlığı yakalıyorum kuzuda.. amma gel gelelim çok yıpratıyor. mart nisan ayında kendi ekinlerimi yaymasam vallahi harmana kadar yem veririm koyuna... 4 kişi baş edemiyoz bu aylarda kuzulu yoz ayrı bakılıyo 2 sürü oluyo 2 kişi oraya bağlanıyo 2 kişi eve bağlanıyo 4 - 5 kişi çıkamıyoz hakkından...

bende küçükbaş besliyorum 300 tane... küçükbaş çok çok zahmetli oluyor... bizim şartlar çok ağır mera sıkıntısı var çoban durmuyo meradan ankara eskişehir yolu, normal demir yolu, hızlı tiren geçiyor... bide ekili alan çok fazla... yıl kurak olursa yada ekili alan fazla olursa başka mera kiralayıp gitmek zorunda kalıyorum, çoban durmuyo bizim merada dursa en fazla 1 ay.sonra atıyo deyne ben burda davar gütmem diyo :D saf merinos ırkı hayvanlarım var çok güzel verim alıyorum... 3,5 - 4 ayda 38 ila 40 kilo canlı ağırlığı yakalıyorum kuzuda.. amma gel gelelim çok yıpratıyor. mart nisan ayında kendi ekinlerimi yaymasam vallahi harmana kadar yem veririm koyuna... 4 kişi baş edemiyoz bu aylarda kuzulu yoz ayrı bakılıyo 2 sürü oluyo 2 kişi oraya bağlanıyo 2 kişi eve bağlanıyo 4 - 5 kişi çıkamıyoz hakkından...

Bizimkiler şimdi kuzlamaya başlamış 4 çoban var birde abim ilgileniyor, ben okul için şehir dışındaydım şimdi yarın sınavlarım bitiyor bende çiftliğe gidiyorum yardıma. 6 kişi koşturacaz yani. RAMLIÇ elit sürü projesi yapıyoruz. Kuzular doğar doğmaz tartılıp küpelenip sisteme işleniyor. Çoğunluk ikiz olduğu için birde numaralama işi var. Kurbanda ortalama 50 kilo geliyor. Bakımı çok zahmetli gerçekten.