ZİRAATLA UĞRAŞMAYI ÖNERİR MİSİNİZ?

Merhaba,Ben 20 yaşındayım.Bitkilere ağaçlara toprağa olan ilgim çok fazla.Çok sevdiğim bir iş.Bana ziraattan topraktan uğraşmayı önerir misiniz ? Önerirseniz nasıl yapılmaı bu işleri ?Hangi ürünler yetiştirilmeli ? Ne kadar bir yatırım gerekir ? Önermezseniz neden ? Ürün olarak bademlik veya ceviz düşünüyorum.Karlı bir yatırım deniliyor.Yorumlarınızı bekliyorum.Kısacası bilgiye tam anlamıyla aç birisiyim.Şİmdiden teşekkürler.

Söylediklerine bakilirsa zaten sen bu isi birakamzsn kardesm bi isi severek yaparsan ne olursa olsn basarili olursn ceviz karli is diyolar bizde düsunuyorz elde arazide var fakt imknlar kıstlı yatırmlari seraya degilde meyveye yönelmk istiyorm ķıslk seracilik cok zor o yuzdn konuyu takipteyim

Ceviz dememin sebebi cevizin TÜrkiyenin heryerinde yetiştirilebilmesi ve maalesef Türkiyeye cevizin Amerikadan kazakistandan vb ülkelerden gelmesi.Badem cevize nazaran daha az ithal ediliyor ama genede ithali hatrı sayılır bir seviyede.Bu iki ürün geç çiçeklenen ve her bölgeye uyum sağlayan cinseri mevcut olan ürünler.Seracılığı büyük oranda araştırdım seracılık yapan TÜrkiyede zengin kişiler arasına giriyor ama seracılık için dönüm başına 350 bin TL yatırım ve daha fazlası gerekiyor.Bu fiyat para kazandıracak olan seracılık için geçerli.Yoksa kötü derme çatma seralarda bunun çok daha altı fiyatlara kuruluyor ama geliri yok.En azından konuştuğum kişiler öyle diyor.

Yılların ziraatçıları toprakla uğraşanları konuyu gördüklerinde inşalalh cevaplayacaktırlar.Benim merakım bu işten kendimi rahat geçindirebilecek ,arabamı alabilecek kendi evimi alabilecek,toğrağımı her sene büyütebilecek kadar kazanç sağlanabilir mi ? Sağlanırsa hangi üründen nasıl sağlanır _ sağlanamazsa neden sağlanamaz ve çözüm önerisi nedir ? Hem çok sevdiğim işi yapıp hem de rahat yaşayabilecek miyim ? Teşekkürler.

Ceviz dememin sebebi cevizin TÜrkiyenin heryerinde yetiştirilebilmesi ve maalesef Türkiyeye cevizin Amerikadan kazakistandan vb ülkelerden gelmesi.Badem cevize nazaran daha az ithal ediliyor ama genede ithali hatrı sayılır bir seviyede.Bu iki ürün geç çiçeklenen ve her bölgeye uyum sağlayan cinseri mevcut olan ürünler.Seracılığı büyük oranda araştırdım seracılık yapan TÜrkiyede zengin kişiler arasına giriyor ama seracılık için dönüm başına 350 bin TL yatırım ve daha fazlası gerekiyor.Bu fiyat para kazandıracak olan seracılık için geçerli.Yoksa kötü derme çatma seralarda bunun çok daha altı fiyatlara kuruluyor ama geliri yok.En azından konuştuğum kişiler öyle diyor.

Dönüm basına 350 bin tl demişsiniz fazla gibi giderleri bi yazar mısınız bu kanıya nasıl vardınız merak ediyorum :)
Takipp...

Donume 350 bin lira mi ne kdr modern olursa olsn hersey son sistem olsa bile o fiyata cikmz bizim buralarda 1 donm serayi 20 bine yaparsn hadi 25 olsn ve bu parayi bir yilda geri alirsn ceviz badem uzun vadede yatrm olur hemn para dönsz derseniz yerinizde uygunsa once sebzeden baslamk lazm diye dusunuyorm

-Arazi aldınız mı?
-Varsa ne kadar araziniz var?
-Ne kadar zaman ayırabilirsiniz?
-Traktör-ekipman var mı?
-Ne kadar sermaye ayırabilirsiniz?
-Ek işiniz var mı?
-Pazar durumunu araştırdınız mı?
-Bulunduğunuz yer kalabalık nüfuslu yerlere yakın mı? Gibi sorulara vereceğiniz cevaplara göre bir şeyler denilebilir. Yoksa cevizde bademde para var deyip işe girilmez.

Önerir misiniz sorusuna gelirsek, her iş yapılabilir sadece "Ya kimsenin yapmadığı bir işi, yada herkesin yaptığı bir işin en iyisini yapmak gerekir." ( Vehbi Koç ) siz bunlardan birisi olun yeter ;)

Herşeye sıfırdan başlamaya çalışıyorum.Arazi yok ama sermaye var.Ankara Polatlıda Kırıkkalede Balıkesirde Dönümü 2000 TL liradan olan araziler var.80 dönüm araziye kadar aalbilme ihtimalimiz var.Ek işim yok.Hiçbir fikrim yok ziraatçılık hakkında.Satışı nasıl kime oluyor ? Nasıl oluyor ?Genel olarak üretici gözünden üretici olmak nasıl bir olay ? Bunu öğrenmek istiyorum.Yeni başlamak isteyenlere önerebileceğiniz neler var ? Ne yapmalı ne yapmamalı ?

Maalesef topraksız tarımda otomatik sistemli seranın maaliyeti 100 bin Eurodan başlıyor.Buda 350 bin liraya tekabul ediyor yaklaşık olarak.340-350...Seracılık topraksız harici zorlar dediler.Zor olur kazancıda hatayında dediler. O yüzden ben topraksız tarımı araştırdım.

Herşeye sıfırdan başlamaya çalışıyorum.Arazi yok ama sermaye var.Ankara Polatlıda Kırıkkalede Balıkesirde Dönümü 2000 TL liradan olan araziler var.80 dönüm araziye kadar aalbilme ihtimalimiz var.Ek işim yok.Hiçbir fikrim yok ziraatçılık hakkında.Satışı nasıl kime oluyor ? Nasıl oluyor ?Genel olarak üretici gözünden üretici olmak nasıl bir olay ? Bunu öğrenmek istiyorum.Yeni başlamak isteyenlere önerebileceğiniz neler var ? Ne yapmalı ne yapmamalı ?

Bu rakamlara göre tarla bitkilerini ( hububat, mısır, ayçiçeği vs ) pas geçelim.
Ceviz 4-5 yıl gibi sürede damlamaya 7 yaş gibide akmaya başlar. Bu süre zarfında iki seçenek var.
1- Ara tarım ( ağaç aralarına bir şeyler ekerek ) gelir elde etmek.
2- Hazır paradan günü geçirmek.

Ama bence İç Anadolu için ceviz sıkıntı olabilir. Burada 100 da ceviz bahçesi don sebebiyle son 3 yıldır boş geçiyor. Cevizi genelde meyveciliğe ılık bakan tarla bitkileri üreticileri ile az para gömüp çok yer ekelim 3-5 sene sonra toplar toplar satarız satamazsak akmaz-kokmaz cinsi meyve nasılsa diyen kesimin tercihi/tavsiyesi.
Ben cevize hiç ısınamadım.

Meyvecilik tarla bitkilerine nazaran daha az ekipman ve ( traktör ) az güç isteyen bir yetiştiricilik türü. Ne yaparsanız yapın ilk önce ne yapacağınıza karar verin ona göre uygun lokasyonda ve yine uygun bir toprağa sahip tarla alın. Su önemli Bunun içinde kaynak ayırmak gerekecek. Ekipman zamanla olur meyvecilikte ilk yıllarda traktör kiralayarak işinizi görmeniz mümkün.
Pazar çok önemli ama, şunu unutmayın Polatlı yer bakımından güzel bir nokta, Ankara pazarı yakın. Kaliteyi yakalarsanız satış sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Sera benim için astronomi gibi hiç girmeyeyim.

Gerekirse daha devam ederiz. Kolay gelsin.

Kırıkkale Balışeyh,Ankara,Akyurt, Polatlı binlerce dönüm uygun fiyata tarlalar var.İç anadolunun bu kötü ilkimi yağışsızlığı ve soğukluğu tek sıkıntı.Buraları söyleme nedenim ise ANkaraya Eskişehire Konyaya yakın oluşu.İç Anadoluda böyle ceviz ahçeleri kurmak mantıklı mı bilmiyorum.Benim dediğim gibi Ziraat hakkında hiçbir profosyonel anlamda bilgim yok.Cevize ne kadar ayırmak gerek ?Polatlıda ceviz olur mu ?Olursa iyi olur mu ? Ne gibi sorunlarla karşılaşırız ? 1 dönümün maaliyeti nedir ? Ya da Ne dikmek iyi olur ? Badem mi Elma mı ? Ceviz mi ? vb. Risk olarak en az riskli bitki hangisidir ? Buğday mesela mevsimin yağışsız olma riski var ve çok riskli.Bunun tersi az riskli ne önerebiirsiniz ?AĞaç olur sebze olur vb.Cevaplarınız için teşekkürler.

Kırıkkale Balışeyh,Ankara,Akyurt, Polatlı binlerce dönüm uygun fiyata tarlalar var.İç anadolunun bu kötü ilkimi yağışsızlığı ve soğukluğu tek sıkıntı.Buraları söyleme nedenim ise ANkaraya Eskişehire Konyaya yakın oluşu.İç Anadoluda böyle ceviz ahçeleri kurmak mantıklı mı bilmiyorum.Benim dediğim gibi Ziraat hakkında hiçbir profosyonel anlamda bilgim yok.Cevize ne kadar ayırmak gerek ?Polatlıda ceviz olur mu ?Olursa iyi olur mu ? Ne gibi sorunlarla karşılaşırız ? 1 dönümün maaliyeti nedir ? Ya da Ne dikmek iyi olur ? Badem mi Elma mı ? Ceviz mi ? vb. Risk olarak en az riskli bitki hangisidir ? Buğday mesela mevsimin yağışsız olma riski var ve çok riskli.Bunun tersi az riskli ne önerebiirsiniz ?AĞaç olur sebze olur vb.Cevaplarınız için teşekkürler.

Sorunuz ile ilgili Meyvecilik bölümüne bir konu açtım acizane düşüncem bakarsanız faydalı olabilir.

http://www.trakkulup.net/threads/77770-meyvecilige-baslarken-nelere-dikkat-edilmeli.html

Son düzenleme: