Arkadaşlar soğuklarda sularınız donuyor mu ?

Arkadaşlar bizim kapalı sistem ahır var fazlada büyük değil bizim ahıra gelen su donmuş şuan su yok ısıtmaya donu açmaya çalışıyoruz sma pek fayda etmiyor bununla ilgili yaptığınız önereceğiniz birşey varmı ?

Şu an yapabileceğin fazla bir şey olmasa da ısıtıp açabilirsin daha sonrası için boruları daha fazla sarıp izole edebilirsin toprak altında ise daha derine gömebilirsin

Birde çok az çeşmeyi açık bırakırsan donmaya karşı tedbir olur

Bizde fazla don olmasa da hayvancılıkta kışın hepimizin korkulu rüyası suların su pompalarının boruların donması , hatta sağım sistemlerinin diğer sistemlerin donması da çok sıkıntı

Bizim de kapalı ağır sistemi.sabahları genel olarak donuk.normalde evin yakınndaki su yalaklarına götürüyorum.fakat kış ortasında alt yapı çalışmaları yapıyorlar.yollar kazıldı hayvanları çıkartamıyorm.ağırların içinde çeşme var.sabahları donuyor.akşam üzerine çozuluyor.önceden aldığım buyuk pekmez bidonlarına dolduruyorum kovaylada suluyorum mecburen

borular demirse elektrik verebilirsin. musluğu ağzı yukarı gelecek şekilde çevirip; antifriz, tuzruhu, lavabo açıcı dökebilirsin. elektrik düşük voltajlı olmalı kaynak makinesi olabilir yada elektrik düşürücü. tecrübeyle sabittir. illaki açılacaktır. kars şu anda -21 ama kimsenin suyu donmuyor. az açık bırakırsan birşey olmaz.

Arkadaşlar bizim kapalı sistem ahır var fazlada büyük değil bizim ahıra gelen su donmuş şuan su yok ısıtmaya donu açmaya çalışıyoruz sma pek fayda etmiyor bununla ilgili yaptığınız önereceğiniz bir şey varmı ?
Geçmiş olsun. Demir boruyu tek faz elektrikle (+ kutupla) açabilirsiniz. Yalnız boru plastikse iş değişir o zaman. Biraz zahmetli oluyor ama benim denediğim bir yöntem oldu: Eski tip düdüklü tencerenin buhar çıkış yerine ince terazi hortumu takın. Ben 6 metre kullanmıştım. Musluğu çıkarıp o hortumu borunun içinden geçirin. Piknik tüpüyle su dolu tencereyi ısıttıkça çıkan buharla yavaş yavaş boruyu ilerletin. Buharın sıcaklığıyla inşallah maksat hasıl olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Şu an yapabileceğin fazla bir şey olmasa da ısıtıp açabilirsin daha sonrası için boruları daha fazla sarıp izole edebilirsin toprak altında ise daha derine gömebilirsin

Birde çok az çeşmeyi açık bırakırsan donmaya karşı tedbir olur

Bizde fazla don olmasa da hayvancılıkta kışın hepimizin korkulu rüyası suların su pompalarının boruların donması , hatta sağım sistemlerinin diğer sistemlerin donması da çok sıkıntı

Her sabahta ısıtıp açmak olmuyor. Birde toprak içinde olabileceği kadar yerin alrında başka birşey yapabilirmiyiz öneriniz varmı aceba ?

borular demirse elektrik verebilirsin. musluğu ağzı yukarı gelecek şekilde çevirip; antifriz, tuzruhu, lavabo açıcı dökebilirsin. elektrik düşük voltajlı olmalı kaynak makinesi olabilir yada elektrik düşürücü. tecrübeyle sabittir. illaki açılacaktır. kars şu anda -21 ama kimsenin suyu donmuyor. az açık bırakırsan birşey olmaz.

Ahırın su giderinde sıkıntı var. Bu yüzden açık bırakamıyoruz. Ayrıca elektrik verdiğimizde hayvanlara zarar olmazmı ?

Geçmiş olsun. Demir boruyu tek faz elektrikle (+ kutupla) açabilirsiniz. Yalnız boru plastikse iş değişir o zaman. Biraz zahmetli oluyor ama benim denediğim bir yöntem oldu: Eski tip düdüklü tencerenin buhar çıkış yerine ince terazi hortumu takın. Ben 6 metre kullanmıştım. Musluğu çıkarıp o hortumu borunun içinden geçirin. Piknik tüpüyle su dolu tencereyi ısıttıkça çıkan buharla yavaş yavaş boruyu ilerletin. Buharın sıcaklığıyla inşallah maksat hasıl olacaktır.

Harbi sen baya kafa yormuşsun abi sen bunu en yakın zamanda deneyeceğim inşallah donmaz ama deneyeceğim teşekkür ederim yorum için.

Bizim ahırda belirli yerlerde don oluyor. Plastik PPRC borular için de bi çözüm var. Borunun içine alüminyüm paslanmaz tel yerleştirip uçlarınada demir maşon takarsanız akü ile şase yaptırdığınızda açılıyor. Telin sabit olarak boru içinde kalması sorun olmuyor.